120-lecie kościoła św. Szczepana | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

120-lecie kościoła św. Szczepana

Miasto
Data publikacji: 16 czerwca 2024
Autor: Magdalena Winiarska
Na zdjęciu: wnętrze kościoła św. Szczepana

Kościół św. Szczepana obchodzi swoje 120-lecie. Uroczystości z tej okazji odbyły się 16 czerwca 2024 r.

Neogotycki kościół św. Szczepana został wzniesiony w latach 1902-1904 na zasypanej fosie miejskiej. Zaprojektował go berliński architekt Richard Gans dla zboru ewangelicko-reformowanego, założonego w 1676 r. W czasie II wojny światowej kościół został zdewastowany. Od 1945 roku należy do parafii ewangelicko-augsburskiej w Toruniu.

Z okazji 120-lecia powstania kościoła wierni zgromadzili się na uroczystym nabożeństwie. List okolicznościowy i imieniu prezydenta Pawła Gulewskiego na ręce proboszcza Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Toruniu, ks. Michała Walukiewicza, przekazał Rafał Pietrucień, zastępca prezydenta. - Księdzu Proboszczowi dziękuję za posługę duszpasterską, która współtworzy duchową tkankę Torunia. Gratuluję wierności chrześcijańskim zobowiązaniom, bliskości ludzkim sprawom i stałego inspirowania nowych dzieł parafialnych. Wszystkim Parafianom gratuluję korzystania ze 120-letniej tradycji swojego toruńskiego kościoła, a także dbania o jego wygląd i sakralny charakter. Dziękuję za Państwa obecność w wielu przedsięwzięciach społecznych Torunia, wyrastających z inspiracji parafialnych i wpływających na dynamizm życia w naszym mieście. Niech tegoroczny jubileusz będzie dla każdego z Państwa świąteczną chwilą – napisał prezydent Paweł Gulewski. Życzenia i gratulacje wspólnocie skupionej wokół kościoła św. Szczepana złożył także radny Wojciech Klabun.

Kościół św. Szczepana zlokalizowany jest przy ul. Wały gen. Sikorskiego – to dwunawowa budowla o wymiarach 25 x 11,5 m zwieńczona 49,5-metrową wieżą. W latach 2016-2018 przeprowadzono w nim prace remontowe w ramach projektu Toruńska Starówka II, podprojekt pn.: „Prace konserwatorsko-budowlane elewacji i dachu kościoła św. Szczepana wraz z zagospodarowaniem otoczenia”. Wartość zadania wyniosła  3 011 171,99 zł, dofinansowanie z Unii Europejskiej wyniosło 85%. Wykonano wówczas m.in. pokrycia połaci dachu oraz wieży, wymianę rynien, rur spustowych, elementów wykończeniowych,montaż instalacji odgromowej, odtworzenie okien szczelinowych i okien z żaluzjami w wieżach, konserwację detali kamiennych, remont konstrukcji dachu wieży okrągłej i wieży z dzwonami, a także schodów stalowych w wieży, naprawę i konserwację witraży w nawie głównej itp. Prace remontowe i modernizacyjne objęły także otoczenie kościoła: wymianę istniejącej nawierzchni na kostkę granitową, przebudowę podjazdu, konserwację ogrodzenia i bramy wjazdowej, a także wykonanie trawników wraz z nasadzeniami.

Fot. Agnieszka Bielecka

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęiu: wieża ratusza na tle pochmurnego nieba
  Kultura, Miasto
  Weekend rozpoczynamy sztuką młodego pokolenia - w CSW otwarcie trzech wystaw młodych artystek. Dla melomanów - koncert inaugurujący 39. Świętojański Festiwal Organowy. A w niedzielę czeka nas odpoczynek i spacery - instytucje kultury zachęcają do pełnego relaksu.
 • Kultura, Miasto
  W piątek, 19 lipca 2024 r. rozpocznie się cykl koncertów w ramach „Alternatywnej Sceny Letniej”. Wakacyjne wieczory umilą fantastyczni artyści: Faustyna, Ampacity, VHS, Jakub Jan Bryndal + EL AXO oraz Kathia, których będzie można posłuchać na plenerowej scenie na Bulwarze Filadelfijskim.
 • Autobusem MZK do Kamionek
  Miasto
  Z Torunia prosto nad jezioro w Kamionkach. 20 lipca 2024 r. uruchomiona zostanie linia autobusowa nr 141.
 • Po spotkaniu z NGOsami
  Miasto
  Trwają konsultacje Programu współpracy Gminy Miasta Toruń z organizacjami pozarządowymi w 2025 r. Za nami spotkanie z NGOsami.
 • Przypominamy, że w każdy wakacyjny weekend Bulwar Filadelfijski, na odcinku od Ślimaka Getyńskiego do Woli Zamkowej, jest wyłączony z ruchu samochodowego.
  Drogi, Miasto
  Przypominamy, że w każdy wakacyjny weekend Bulwar Filadelfijski, na odcinku od Ślimaka Getyńskiego do Woli Zamkowej, jest wyłączony z ruchu samochodowego.
 • Kolejne tablice informujące o tym, aby nie wchodzić na łachy wiślane, pojawiły się na lewym brzegu Wisły.
  Miasto
  Kolejne tablice informujące o tym, aby nie wchodzić na łachy wiślane, pojawiły się na lewym brzegu Wisły.
 • W piątek, 19 lipca 2024 r. rozpocznie się cykl koncertów w ramach „Alternatywnej Sceny Letniej”. Wakacyjne wieczory umilą fantastyczni artyści: Faustyna, Ampacity, VHS, Jakub Jan Bryndal + EL AXO oraz Kathia, których będzie można posłuchać na plenerowej scenie na Bulwarze Filadelfijskim.
 • Toruńskie Stowarzyszenie Rodzin „Powrót z U” w ramach dofinansowania otrzymanego od Gminy Miasta Toruń realizuje dwa programy, których celem jest przede wszystkim zapewnienie kompleksowego wsparcia rodzicom oraz opiekunom dzieci i osób uzależnionych od alkoholu i narkotyków.
 • Trwają konsultacje Programu współpracy Gminy Miasta Toruń z organizacjami pozarządowymi w 2025 r. Za nami spotkanie z NGOsami.
 • Pandy małe z toruńskiego Ogrodu Zoobotanicznego, Rani i Ogonek, zostały po raz pierwszy rodzicami.
 • Już w sobotę 20 lipca 2024 r. na Zamku Krzyżackim w Toruniu odbędą się kolejne zajęcia z cyklu comiesięcznych, bezpłatnych wykładów o nazwie „Zamek pełen historii”.
 • Od czerwca 2023 r. w Toruniu można wypożyczać rowery typu cargo. W pierwszym roku z takiej możliwości skorzystano 57 razy. Najwięcej wypożyczeń, aż 17, było w październiku 2023 r.
 • To już siódma edycja Międzynarodowego Festiwalu Improwizacji Teatralnej JO! Od 25 lipca 2024 r. ponownie na scenie Dworu Artusa zagoszczą grupy i teatry z całej Polski oraz goście ze świata.
 • Aż o połowę, od września 2024 r., obniżone zostaną ceny na toruńskich parkingach Park&Ride.