Muzyka w pięknej scenerii | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Muzyka w pięknej scenerii

Kultura, Miasto
Data publikacji: 17 czerwca 2024
Autor: Małgorzata Litwin
Plakat festiwalu z rozetą witrażową na czerwonym tle

W Toruniu rozpoczął się 28. Międzynarodowy Festiwal Nova Muzyka i Architektura. Wstęp na część wydarzeń jest bezpłatny.

Podczas inauguracyjnego koncertu pt. "Amerykański sen" 14 czerwca 2024 r. w CKK Jordanki zabrzmiały kompozycje Johna Williamsa, Leonarda Bernsteina i George’a Gershwina. Każdy z utworów ukazuje inny obraz Ameryki - od gwiezdnych potyczek rycerzy Jedi, poprzez rozkwit muzyki jazzowej czy zakazaną miłość rozgrywającą się na ulicach Nowego Jorku. Z towarzyszeniem Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej pod dyrekcją Dainiusa Pavilionisa wystąpił pianista Paweł Tomaszewski, a koncert poprowadziła Urszula Guźlecka. 

Z kolei w niedzielę, 16 czerwca na Jordankach miał miejsce koncert na powitanie wakacji pt. "Na podwórku fajnie jest". Lokalne melodie zaprezentowała dzieciom kapela podwórkowa „Ferajna bydgoska”, promująca miejski folklor. 

Program festiwalu na kolejne dni:

 • Żaby, smoki i pierniki – toruńskie legendy dla dzieci, 6 lipca (sobota) godz. 16:30, Piernikowe Miasteczko

Znacie smoka wawelskiego? My w Toruniu też jednego mamy! Skąd się u nas wziął? Opowiemy sobie legendy związane z Toruniem, poznamy historię pierników, plagi żab i popływamy po Wiśle wraz z flisakami.

Przygotowanie i prowadzenie: Weronika Kudrej.

Wstęp wolny.

 • Tańce z Dalekiego Wschodu - 14 lipca (niedziela), godz. 17:00, Amfiteatr Teatru Baj Pomorskiego

Grupa młodych tancerek z Korei Południowej przyjedzie do Torunia, żeby zaprezentować tradycyjne koreańskie tańce. Będzie to pełne emocji spotkanie z muzyką i ruchem.

Wystąpią: Yehwa Dance Group, reżyser i choreograf - Jeon Seul Kwee.

Wstęp wolny.

 • Muzyka Rzeki vol. 1: Chopin / Schumann - 20 lipca (sobota), godz. 18:00, Barka na Wiśle

Recital fortepianowy na rzece? To będzie wyjątkowe wydarzenie! Podczas koncertu z okazji 175. rocznicy śmierci Fryderyka Chopina pianista - laureat Nagrody pozaregulaminowej TOS przyznanej na VII Międzynarodowym Pianistycznym Konkursie Chopinowskim w Turznie - zagra utwory największych kompozytorów epoki romantyzmu: Fryderyka Chopina i Roberta Schumanna. 

Wystąpi: Liu Yuhang (Chiny) – fortepian, Sara Watrak - prowadzenie.

Wstęp wolny.

 • Muzyka Rzeki vol. 2: Wieczór Azjatycki – 21 lipca (niedziela), godz. 17:00, Barka na Wiśle

Czy można znaleźć lepszy repertuar na ciepły, lipcowy wieczór niż utwory inspirowane słońcem gorącej Hiszpanii? W tym roku torunianie będą mieli okazję zatopić się w iberyjskich brzmieniach i to w wyjątkowej scenerii.

Koncert pod patronatem Konsulatu Honorowego RP w Nawarra, Kraju Basków i La Rioja w Pamplonie.

Wystąpią: Elisa Lopez Amor - klarnet, Jan Maarten van der Mark – fortepian, Sara Watrak - prowadzenie.

Wstęp wolny.

 • Film & Tango - 28 lipca (niedziela), godz. 17:00, Sala Mieszczańska Ratusza Staromiejskiego

Repertuar koncertu zadowoli nie tylko fanów muzyki poważnej, lecz także amatorów kinematografii. Karolina Mikołajczyk i Iwo Jedynecki zagrają utwory wykorzystywane jako ścieżki dźwiękowe do znanych i lubianych filmów. W szczególności skupią się na słynnych tangach, a zatem zwolennicy bardziej drapieżnych brzmień także znajdą na koncercie coś dla siebie.

Wystapią: Karolina Mikołajczyk – skrzypce, Iwo Jedynecki - akordeon.

Bilety: 40 zł

 • Armaty ukryte w kwiatach. Koncert z okazji 80. rocznicy Powstania Warszawskiego - 1 sierpnia (czwartek) godz. 17:00 – Sala Prób CKK Jordanki

W programie koncertu m.in. utwory Chopina i Moniuszki.

Wystąpią: Jan Cieplik - bas-baryton, Grzegorz Lewandowski - fortepian, Gabriela Ułanowska - prowadzenie.

Wstęp wolny.

 • Wieczór azjatycki - 1 sierpnia (czwartek), godz. 19:00, Sala Koncertowa CKK Jordanki

Do Torunia przyjedzie Gwangyang Municipal Youth Orchestra – młodzieżowa orkiestra dęta z koreańskiego miasta Gwangyang, założona w 1991 roku. W jej skład wchodzi od 80 do 90 uczniów w wieku od 9 do 18 lat. Pod batutą Paenga Kee-Wona odnosi liczne sukcesy, także międzynarodowe.

Urszula Urzędowska - prowadzenie.

Wstęp wolny.

 • Barokowe prze(O)boje - 3 sierpnia (sobota), godz. 18:00, Kościół św. Szczepana

Obój był instrumentem szczególnie popularnym w baroku, ale jego śpiewne, melancholijne i przenikliwe brzmienie zachwyca muzyków i słuchaczy po dziś dzień. Na koncert warto przyjść jednak nie tylko ze względu na wyjątkowy repertuar barokowych prze(o)bojów (Bach, Vivaldi, Albinioni, Marcello), lecz także po to, by podziwiać surowe wnętrze protestanckiej świątyni. Uwagę zwracają przede wszystkim witraże, które zainspirowały twórcę plakatu tegorocznej edycji festiwalu.

Wystąpią: Mateusz Kubański - obój, Filip Lipski – skrzypce, Justyna Cieślak – skrzypce, Michał Rak – altówka, Cecylia Stanecka – wiolonczela, Marek Przywarty – klawesyn.

Wstęp wolny.

 • Saksofony z każdej strony. W hołdzie polskim kompozytorom, 4 sierpnia (niedziela) godz. 17:00 - Sala Wielka Dworu Artusa

Ich czworo i saksofony - taki tytuł również mógłby nosić sierpniowy koncert Nemesis Quartet. Ich nowy, folkowy projekt eksploruje polskie inspiracje ludowe w twórczości tych najwybitniejszych, a także jeszcze nieodkrytych polskich kompozytorów. W programie polskie tańce narodowe, melodie ludowe, popularne pieśni, połączone w unikalne utwory, które wiele mówią o polskim dziedzictwie muzycznym i kulturowym.

Wystąpi Nemesis Quartet w składzie: Łukasz Dyczko - saksofon sopranowy, Oskar Rzążewski - saksofon altowy, Karol Mastalerz - saksofon tenorowy, Wojciech Chałupka - saksofon barytonowy.

Bilety: 40 zł

 • Największe Hity Musicali - 9 sierpnia (piątek), godz. 19:00, Sala Koncertowa CKK Jordanki

Kto nie chciałby usiąść na widowni jednego z broadwayowskich teatrów i dać porwać się największym musicalowym hitom? Muzycy Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej wykonają najbardziej rozpoznawalne utwory ze spektakli, które zachwyciły słuchaczy na całym świecie.

Wystąpią: Daniel Cebula - Orynicz - wokal, Weronika Skalska - wokal, Wioleta Malchar - Orynicz - wokal, Mieczysław Unger - dyrygent oraz Toruńska Orkiestra Symfoniczna.

Bilety: 75 zł

 • JAZZ BEATLES / Imienowski Jazz Set - 10 sierpnia (sobota), godz. 18:00, Sala Kameralna CKK Jordanki

Wybierzcie się z nami w podróż prosto do Liverpoolu. W repertuarze cały przekrój utworów skomponowanych przez członków legendarnej grupy.

Wystąpią: Tomasz Imienowski - gitara basowa, Bartosz Krzywda - fortepian, Michał Lasota - perkusja.

W programie przeboje zespołu The Beatles, m.in.: Can't Buy Me Love, Hey Jude, Get Back, Let It Be, Michelle, Yesterday, Come Together.

Bilety: 50 zł

 •  Koncert muzyki filmowej  - 18 sierpnia (niedziela), godz. 17:00, Sala Koncertowa CKK Jordanki / Sala Wielka Dworu Artusa

Wystąpią: Krzysztof Dobosiewicz - dyrygent, Toruńska Orkiestra Symfoniczna.

W programie największe hity przeboje muzyki filmowej.

Bilety: 60 zł

 • Golden Hits of James Bond - 31.08 (sobota), godz. 18:00 - Sala Koncertowa CKK Jordanki

Festiwal zakończymy w iście szpiegowskim stylu. Trudno wyobrazić sobie filmy o agencie 007 bez kultowych hitów takich gwiazd, jak: Tina Turner, Adele czy Billie Eilish. Zapowiada się wieczór pełen emocji i nostalgii.

Wystąpią: Kamil Franczak - wokal, Wioleta Malchar-Orynicz - wokal, Małgorzata Janek - wokal, Mieczysław Unger - dyrygent, Toruńska Orkiestra Symfoniczna.

Bilety: 90 zł

Pobierz szczegółowy program koncertów  (plik doc)

Parkowanie na starówce w Toruniu (przejdź do informacji MZD lub zeskanuj kod QR)

kod QR do parkowania


Mecenas Główny: Gmina Miasta Toruń

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: Kultura - Interwencje. Edycja 2024.

Partner Główny: Samorząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego

Mecenas Kultury - Główny Sponsor: PGE Polska Grupa Energetyczna S.A

Mecenas Strategiczny: Strabag Sp. z o.o.

Sponsor: Urbitor Spółka z o. o.

Partner technologiczny: Vobacom Spo. z. o. o

Patronaty medialne: TVP3 Bydgoszcz, TV Toruń, Nowości - Dziennik Toruński, Toruń Nasze Miasto, Radio PiK, POLMIC

Współpraca redakcyjna: RMF Classic

Organizator: Toruńska Orkiestra Symfoniczna

Tekst na podstawie: Sara Watrak TOS

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęiu: wieża ratusza na tle pochmurnego nieba
  Kultura, Miasto
  Weekend rozpoczynamy sztuką młodego pokolenia - w CSW otwarcie trzech wystaw młodych artystek. Dla melomanów - koncert inaugurujący 39. Świętojański Festiwal Organowy. A w niedzielę czeka nas odpoczynek i spacery - instytucje kultury zachęcają do pełnego relaksu.
 • Kultura, Miasto
  W piątek, 19 lipca 2024 r. rozpocznie się cykl koncertów w ramach „Alternatywnej Sceny Letniej”. Wakacyjne wieczory umilą fantastyczni artyści: Faustyna, Ampacity, VHS, Jakub Jan Bryndal + EL AXO oraz Kathia, których będzie można posłuchać na plenerowej scenie na Bulwarze Filadelfijskim.
 • Autobusem MZK do Kamionek
  Miasto
  Z Torunia prosto nad jezioro w Kamionkach. 20 lipca 2024 r. uruchomiona zostanie linia autobusowa nr 141.
 • Po spotkaniu z NGOsami
  Miasto
  Trwają konsultacje Programu współpracy Gminy Miasta Toruń z organizacjami pozarządowymi w 2025 r. Za nami spotkanie z NGOsami.
 • Przypominamy, że w każdy wakacyjny weekend Bulwar Filadelfijski, na odcinku od Ślimaka Getyńskiego do Woli Zamkowej, jest wyłączony z ruchu samochodowego.
  Drogi, Miasto
  Przypominamy, że w każdy wakacyjny weekend Bulwar Filadelfijski, na odcinku od Ślimaka Getyńskiego do Woli Zamkowej, jest wyłączony z ruchu samochodowego.
 • Kolejne tablice informujące o tym, aby nie wchodzić na łachy wiślane, pojawiły się na lewym brzegu Wisły.
  Miasto
  Kolejne tablice informujące o tym, aby nie wchodzić na łachy wiślane, pojawiły się na lewym brzegu Wisły.
 • W piątek, 19 lipca 2024 r. rozpocznie się cykl koncertów w ramach „Alternatywnej Sceny Letniej”. Wakacyjne wieczory umilą fantastyczni artyści: Faustyna, Ampacity, VHS, Jakub Jan Bryndal + EL AXO oraz Kathia, których będzie można posłuchać na plenerowej scenie na Bulwarze Filadelfijskim.
 • Toruńskie Stowarzyszenie Rodzin „Powrót z U” w ramach dofinansowania otrzymanego od Gminy Miasta Toruń realizuje dwa programy, których celem jest przede wszystkim zapewnienie kompleksowego wsparcia rodzicom oraz opiekunom dzieci i osób uzależnionych od alkoholu i narkotyków.
 • Trwają konsultacje Programu współpracy Gminy Miasta Toruń z organizacjami pozarządowymi w 2025 r. Za nami spotkanie z NGOsami.
 • Pandy małe z toruńskiego Ogrodu Zoobotanicznego, Rani i Ogonek, zostały po raz pierwszy rodzicami.
 • Już w sobotę 20 lipca 2024 r. na Zamku Krzyżackim w Toruniu odbędą się kolejne zajęcia z cyklu comiesięcznych, bezpłatnych wykładów o nazwie „Zamek pełen historii”.
 • Od czerwca 2023 r. w Toruniu można wypożyczać rowery typu cargo. W pierwszym roku z takiej możliwości skorzystano 57 razy. Najwięcej wypożyczeń, aż 17, było w październiku 2023 r.
 • To już siódma edycja Międzynarodowego Festiwalu Improwizacji Teatralnej JO! Od 25 lipca 2024 r. ponownie na scenie Dworu Artusa zagoszczą grupy i teatry z całej Polski oraz goście ze świata.
 • Aż o połowę, od września 2024 r., obniżone zostaną ceny na toruńskich parkingach Park&Ride.