Zabytki z dofinansowaniem | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Zabytki z dofinansowaniem

Miasto
Data publikacji: 28 września 2023
Autor: Filip Tomasik

Projekty rewitalizacji siedziby katów toruńskich oraz prac konserwacyjnych w kościele p.w. Św. Jakuba otrzymają dofinansowanie z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków.

Rządowy Program Odbudowy Zabytków to wsparcie dla samorządów, które dzięki dodatkowym środkom mogą przywrócić dawny blask zabytkom. W ramach II edycji programu na ponad 3200 inwestycji przeznaczono blisko 1,8 mld zł.

Na liście znalazły się dwa projekty dot. toruńskich zabytków. Konserwacja i restauracja kruchty północnej (Białej Kruchty) oraz wnętrza kaplic: Różańcowej i Ogrójcowej Kościoła p.w. Św. Jakuba w Toruniu zostanie wsparta kwotą  3 430 000 zł. Kolejne 3,5 mln trafi do Torunia na rewitalizację historycznej siedziby katów (rakarzy) toruńskich na cele społeczne – etap I.

Więcej o toruńskich projektach objętych dotacją:

Rewitalizacja historycznej siedziby katów (rakarzy) toruńskich na cele społeczne– etap I.

Inwestycja ma na celu ocalenie przed katastrofą budowlaną znajdującego się w bardzo złym stanie technicznym unikatowego obiektu, w którym od 1821 r. mieściła się podmiejska siedziba toruńskiego kata, a następnie, do lat 70-tych XX w. – rakarnia.

Aby zachować ten zabytkowy kompleks przy ul. Szosa Chełmińska 75 dla przyszłych pokoleń, niezbędne jest przeprowadzenie renowacji w zakresie:

  1. kompleksowego remontu budynku A (powierzchnia użytkowa ok. 235 m2) polegającego na m.in.: - wymianie stropów, więźby, pokrycia dachowego - wymianie/uzupełnieniu stolarki otworowej – przeprowadzeniu prac remontowo-konserwatorskich przy elewacjach ceglanych
    i tynkowanych - wykonaniu przyłączenia do sieci ciepłowniczej - dostosowaniu budynku do korzystania przez osoby niepełnosprawne
  2. zagospodarowania otoczenia zabytku poprzez m.in.: - renowację ogrodzenia murowanego - wykonanie parkingu i chodników - urządzenie zielonych miejsc odpoczynku itp.
  3. zabezpieczenia budynku B (powierzchnia użytkowa ok. 141m2) i C (powierzchnia użytkowa ok. 149 m2)

Inwestycja ma charakter kompleksowy - obejmuje swoim zakresem cały zespół zabudowy tzw. Rakarni i wspiera zrównoważony rozwój w wymiarach: środowiskowym, kulturowym i społecznym. Zrewitalizowane budynki planuje się przeznaczyć na cele społeczne, adresowane do osób wymagających wsparcia m.in. z powodu wieku, niepełnosprawności, długotrwałej choroby czy sprawowania bezpośredniej opieki nad osobami w gorszej kondycji psychicznej i/lub fizycznej. Dzięki temu nastąpi rozwój usług opiekuńczych świadczonych w społeczności lokalnej w formach środowiskowych - dziennych, co zapobiegnie umieszczaniu osób wymagających wsparcia w placówkach całodobowych, długoterminowych, a także zwiększy się liczba trwałych, dostępnych i przystępnych cenowo miejsc świadczenia usług społecznych. Gmina posiada dok. techniczną i wymagane decyzje do rozpoczęcia inwestycji. Umożliwia to sprawne wykonawstwo i szybkie rozliczenie zadania.

Konserwacja i restauracja kruchty północnej (Białej Kruchty) oraz wnętrza kaplic: Różańcowej i Ogrójcowej Kościoła p.w. Św. Jakuba w Toruniu.

Najcenniejszym zabytkiem toruńskiego Nowego Miasta, wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO i uznanej za Pomnik Historii, na Europejskim Szlaku Kulturowym Św. Jakuba, Pomorskim Szlaku Cysterskim i Europejskim Szlaku Gotyku Ceglanego, jest stojący w narożniku Rynku Nowomiejskiego kościół św. Jakuba Apostoła wzniesiony w latach 1309-1368.

Planowane przedsięwzięcie obejmuje prace konserwatorsko-restauratorskie kruchty północnej (tzw. białej) oraz wnętrza z wyposażeniem kaplic: Różańcowej i Ogrójcowej. Pracom poddane zostaną partie wnętrza ważne dla kościoła jako miejsca sprawowania liturgii, koncertów i obiegu turystycznego.

Zarówno Kruchta Północna jak i Kaplica Ogrójcowa są elementami widocznymi od razu po wejściu na teren obiektu. Stopień ich zniszczenia wymaga niezwłocznego podjęcia prac by zahamować dalszą destrukcję zabytku.

Prace w Kruchcie północnej obejmować będą m.in.: - usunięcie tynków renowacyjnych z cokołów
i głuchych partii tynków - oczyszczenie i uzupełnienie tynków - konserwacja i odsolenie tynków cokołów - oczyszczenie i zabezpieczenie antykorozyjne elementów metalowych - impregnacja nadproży drewnianych - podklejenie odspojonych partii tynków oryginalnych - konserwacja i rekonstrukcja warstw malarskich.

Kaplica Różańcowa: - konserwacja boazerii (z wyłączeniem obrazu na płótnie) wraz z ornamentami
i zwieńczeniami - konserwacja marmoryzacji i intarsji obrazów olejnych na desce z przedpiersi boazerii, konfesjonału z obrazem nad nim, ścian za boazeriami i ołtarzem, obrazu „Narodziny Dzieciątka” ze ściany zachodniej kaplicy, ołtarza (bez figury gotyckiej Madonny) z marmoryzacją złoceń oraz obrazów i srebrnych wot.

Prace w Kaplicy Ogrójcowej powstałej w latach 1507–1508 obejmować będą m.in.: - wykonanie dokumentacji fotograficznej i badań odkrywkowych sondujących - podklejenie odspojonych tynków - konserwacja sklepienia ceglanego - odsłonięcie polichromii, oryginalnych tynków i pobiał - oczyszczenie polichromii i ich konsolidacja - uzupełnienie ubytków w tynkach i pobiałach - wykonanie retuszu konserwatorskiego odsłoniętych polichromii - rekonstrukcja ceramicznej posadzki - konserwacja drzwi drewnianych i naprawa osadzenia ich w otworze drzwiowym.

Najczęściej czytane aktualności

  • Ponad 100 osób uczestniczyło w dwóch rajdach turystyczno-krajoznawczych zorganizowanych przez Stowarzyszenie GoSport dla uczczenia Roku Flisactwa w Toruniu. Spławianie towarów Wisłą na tratwach było przez wieki charakterystycznym elementem toruńskiego krajobrazu. Flisacy mieli tu swoje stałe miejsca kwaterowania, gospody, w których spędzali czas...
  • W dniach 10-12 maja 2024 r. w Zgorzelcu odbyły się Mistrzostwa Polski Juniorów Młodszych w Taekwondo Olimpijskim - XXX Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży w Sportach Halowych. Niezwykły sukces odniosła ekipa z Centurii, której 7 zawodników zakwalifikowało się do tych prestiżowych zawodów.
  • Muzeum Okręgowe w Toruniu zaprasza na I Toruńską Noc Muzeów, która odbędzie się w sobotę 18 maja 2024 r. w godz. od 18:00 do 00.00.
  • Wydział Sportu i Rekreacji Urzędu Miasta Torunia przy współpracy ze Stowarzyszeniem Go Sport! organizuje lokalne mini Mistrzostwa Europy w piłce nożnej pn.: „Toruńskie EURO 2024”.
  • Kompletem zwycięstw zakończyli siatkarze CUK Anioły Toruń turniej finałowy o awans do Tauron 1. Ligi. Po meczu odbyła się dekoracja zwycięzców i feta z toruńskimi kibicami.
  • Na placu przy kościele pw. Matki Bożej łaskawej odbył się XXIV Festyn Parafialny w Czerniewicach.
  • Po raz 13. ulicami Torunia przebieli uczestnicy Run Toruń. Rywalizacja odbywała się na dystansie 5 i 10 km. Dodatkowe trasy przygotowano dla dzieci i młodzieży.
  • 12 maja obchodzimy Międzynarodowego Dzień Pielęgniarek i Położnych. Życzenia z okazji święta złożył prezydent Torunia Paweł Gulewski.