W Dniu Osób Niepełnosprawnych | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

W Dniu Osób Niepełnosprawnych

Miasto
Data publikacji: 03 grudnia 2020
Autor: Małgorzata Litwin
Dziewczynka na wózku podczas Toruńskiej Olimpiady Osób Niepełnosprawnych, w tle prezydent Torunia

3 grudnia 2020 r. przypada Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych. Wszystkim torunianom z niepełnosprawnością oraz ich opiekunom życzenia z tej okazji przekazuje prezydent Torunia Michał Zaleski.

Szanowni Mieszkańcy Torunia!

Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych – 3 grudnia 2020 r. – przywołuje zarówno heroiczny trud zmagania się wielu torunian ze słabością ciała i ducha, jak i ogrom pomocy okazywanej im przez najbliższych, liczne instytucje opiekuńcze, stowarzyszenia, warsztaty terapii zajęciowej i fundacje oraz personel służby zdrowia. Te wspólne i niezbędne starania nabierają szczególnego znaczenia w czasach trwającej epidemii. W tym kontekście przekazuję mieszkańcom naszego miasta dotkniętym inwalidztwem i niepełnosprawnością wyrazy solidarności, wsparcia i serdeczne życzenia.

Pragnę również podziękować wszystkim osobom, które tworzą w Toruniu wysoką kulturę troski o osoby niepełnosprawne, za nieocenioną i niezastąpioną aktywność oraz wrażliwość. Ten wysiłek jest świadectwem naszej ludzkiej dojrzałości. W Toruniu zawdzięczamy mu pewność, że również w sytuacjach niepełnosprawności nikt z torunian nie pozostanie osamotniony.

Prezydent Miasta Torunia
Michał Zaleski
/-/

W Toruniu podejmowane są liczne inicjatywy, których celem jest wsparcie osób niepełnosprawnych. Działa Powiatowa Społeczna Rada ds. Osób Niepełnosprawnych reprezentująca interesy tej grupy w samorządzie. Osoby niepełnosprawne mają możliwość uczestniczenia w programach realizowanych na zlecenie miasta przez organizacje prowadzące działalność pożytku publicznego. Są to różnego typu zajęcia fizjoterapeutyczne, psychologiczne, świetlicowe, warsztatowe, imprezy okolicznościowe i integracyjne, punkty konsultacyjne, zawody sportowe i rekreacyjne, zajęcia i konkursy artystyczne.

W ramach programu "Pomagamy", uchwalonego przez Radę Miasta Torunia na lata 2019-2023, każda toruńska rodzina wychowująca dziecko z niepełnosprawnością może liczyć na comiesięczny dodatek w wysokości 100 zl z kasy miasta. Od 1 czerwca 2019 r. wydawana jest Toruńska Karta Osoby z Niepełnosprawnością, uprawniająca do korzystania z ulg i zniżek oferowanych przez partnerów programu. Miasto dofinansowuje też przewozy dla osób niepełnosprawnych, a także tworzy dla nich udogodnienia w przestrzeni publicznej, jak m.in. windy, podjazdy i miejsca parkingowe, dzięki którym mogą coraz pełniej uczestniczyć w życiu kulturalnym i sportowym miasta. Jednym z najpopularniejszych wydarzeń jest odbywająca się co roku Toruńska Olimpiada Osób Niepełnosprawnych, gromadząca na Stadionie Miejskim przy ul. Bema kilkaset osób (na zdjęciu). Popularnością cieszą się też pikniki rekreacyjne i noworoczne bale dla osób niepełnosprawnych.

Na zdjęciu: Toruńska Olimpiada Osób Niepełnosprawnych w maju 2019 roku, fot. Sławomir Kowalski

Najczęściej czytane aktualności

  • Kultura, Miasto
    Muzeum Okręgowe w Toruniu zaprasza na I Toruńską Noc Muzeów, która odbędzie się w sobotę 18 maja 2024 r. w godz. od 18:00 do 00.00.
  • Chłopiec sklejający model okrętu podczas zajęć grupowych
    Miasto
    13 maja rozpoczął się nabór na zajęcia rozwijające zainteresowania i uzdolnienia na rok szkolny 2024/2025 w MDK i OPPDH.
  • Nabór do szkół ponadpodstawowych na rok szkolny 2024/2025
    Miasto
    13 maja 2024 r. rusza nabór do szkół ponadpodstawowych na rok szkolny 2024/2025.
  • Rocznicowe przejażdżki w klimacie retro
    Miasto, MZK
    Z okazji 133. rocznicy toruńskiej komunikacji Miejski Zakład Komunikacji zaprasza na bezpłatne przejażdżki tramwajem turystycznym. Odbędą się one 16 i 17 maja.
  • Miasto, Sport
    Kompletem zwycięstw zakończyli siatkarze CUK Anioły Toruń turniej finałowy o awans do Tauron 1. Ligi. Po meczu odbyła się dekoracja zwycięzców i feta z toruńskimi kibicami.
  • Uczennica i uczeń podczas zdawania egzaminu ósmoklasisty, fot. Sławomir Kowalski
    Miasto
    982 toruńskich uczniów rozpocznie we wtorek 14 maja 2024 r. egzaminy ósmoklasistów. Przed nimi sprawdzian końcowy z języka polskiego, matematyki i języka obcego.
  • Ponad 100 osób uczestniczyło w dwóch rajdach turystyczno-krajoznawczych zorganizowanych przez Stowarzyszenie GoSport dla uczczenia Roku Flisactwa w Toruniu. Spławianie towarów Wisłą na tratwach było przez wieki charakterystycznym elementem toruńskiego krajobrazu. Flisacy mieli tu swoje stałe miejsca kwaterowania, gospody, w których spędzali czas...
  • W dniach 10-12 maja 2024 r. w Zgorzelcu odbyły się Mistrzostwa Polski Juniorów Młodszych w Taekwondo Olimpijskim - XXX Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży w Sportach Halowych. Niezwykły sukces odniosła ekipa z Centurii, której 7 zawodników zakwalifikowało się do tych prestiżowych zawodów.
  • Muzeum Okręgowe w Toruniu zaprasza na I Toruńską Noc Muzeów, która odbędzie się w sobotę 18 maja 2024 r. w godz. od 18:00 do 00.00.
  • Wydział Sportu i Rekreacji Urzędu Miasta Torunia przy współpracy ze Stowarzyszeniem Go Sport! organizuje lokalne mini Mistrzostwa Europy w piłce nożnej pn.: „Toruńskie EURO 2024”.
  • Kompletem zwycięstw zakończyli siatkarze CUK Anioły Toruń turniej finałowy o awans do Tauron 1. Ligi. Po meczu odbyła się dekoracja zwycięzców i feta z toruńskimi kibicami.
  • Na placu przy kościele pw. Matki Bożej łaskawej odbył się XXIV Festyn Parafialny w Czerniewicach.
  • Po raz 13. ulicami Torunia przebieli uczestnicy Run Toruń. Rywalizacja odbywała się na dystansie 5 i 10 km. Dodatkowe trasy przygotowano dla dzieci i młodzieży.
  • 12 maja obchodzimy Międzynarodowego Dzień Pielęgniarek i Położnych. Życzenia z okazji święta złożył prezydent Torunia Paweł Gulewski.