Toruńskie kasztanowce uratowane | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Toruńskie kasztanowce uratowane

Miasto
Data publikacji: 30 kwietnia 2007
Autor: admin_vobacom

Toruń jest jednym z dwóch miast w Polsce, w którym ochrona zabytkowych kasztanowców prowadzona jest kompleksowo. Zastosowane szczepienia skutecznie likwidują  szrotówka kasztanowcowiaczka. Z tym uciążliwym szkodnikiem drzew cały kraj walczy już od siedmiu lat.

W Polsce rozpoczęła się akcja „Pamiętajmy o... kasztanowcach”. Zainicjowano ją 25 kwietnia w Pałacu Prezydenckim w Warszawie. Toruń jako jedyny z samorządów prezentował referat dotyczący zdobytych doświadczeń. Miasto już od 2002 roku prowadzi kompleksową ochronę tych cennych zabytków natury. W kraju zwalczanie szrotówka kasztanowcowiaczka prowadzone jest na zasadzie spontanicznych przedsięwzięć, my możemy pochwalić się już systemowym działaniem - mówi Szczepan Burak dyrektor Wydziały Środowiska i Zieleni Urzędu Miasta Torunia. - Dzięki organizacjom ekologicznym, osobom, które zajmują się ochroną przyrody zorganizowaliśmy pięć lat temu spotkanie, podczas którego podjęto decyzję w jaki sposób będziemy walczyć ze szkodnikem, dosłownie po kilku dniach zaczęły się szczepienia.

Toruń postawił na iniekcje żelowe. Choć to metoda dość kontrowersyjna, to jednak nie brak jej pozytywnych aspektów. Wszczepiając substancję bezpośrednio w korę drzewa, unika się niebezpieczeństwa zainfekowania gleby czy powietrza. - Już dziś możemy powiedzieć, ze się udało - z zadowoleniem komunikuje prof. Janusz Buszko, biolog z UMK. - Kasztanowce - a mamy ich Toruniu ponad 3 tysiące - nawet te najstarsze, stuletnie - są w doskonałej formie. Kwitną aż do jesieni.

Równocześnie ze szczepieniami ruszyła akcja informacyjna. Na lekcje o kasztanowcach i szrotówku kasztanowcowiaczku zaprosił dzieci i młodzież Ośrodek Ekologiczno-Przyrodniczy Ogrodu Zoobotanicznego. - Uczniowie pomagają nam grabić zwiędle liście kasztanowca - to również jedna z metod zwalczania szkodnika -  zaznacza Leszek Wasielewski zastępca dyrektora toruńskiego Ogrodu Zoobotanicznego. - Bywały lata, że w tej akcji brało udział nawet 60 placówek nie tylko z Torunia, ale i okolic.

Sprzymierzeńców w ratowaniu kasztanowców jest coraz więcej.  Do tego grona dołączyły też....sikorki. Szrotówek kasztanowcowiaczek jest dla nich znakomitym pożywieniem. Wydział Środowiska i Zieleni podjął więc decyzje o założeniu w naszym mieście bazy lęgowej sikorek.

Najczęściej czytane aktualności

  • Kultura, Miasto
    Święto Miasta zbliża się wielkimi krokami! W dniach 20 – 24 czerwca na torunian czeka cały szereg atrakcji, dzięki którym świętowanie urodzin Torunia stanie się jeszcze przyjemniejsze.
  • Na zdjęciu: skrzypaczka
    Kultura, Miasto, Sport
    W weekend wchodzimy koncertowo – muzyką zza oceanu zamyka swój 45. sezon Toruńska Orkiestra Symfoniczna. W sobotę zaś rozgośćmy się na śniadaniu na trawie w Parku Miejskim i przestudiujmy kolejne wydarzenia, których czeka nas co nie miara.
  • Na zdjęciu: dzieci bawią się na boisku
    Miasto
    Tradycyjny festyn rodzinny na Rudaku przyciągnął 15 czerwca 2024 r. na teren Szkoły Podstawowej nr 17 rzesze mieszkańców tego osiedla.
  • Gwiazdy na 10. edycji festiwalu NADA!
    Kultura, Miasto
    Poznaliśmy pierwsze nazwiska zaproszonych artystów!
  • Na zdjęciu uczestnicy przyjęcia w ogrodzie
    Miasto
    15 czerwca 2024 r. Centrum Aktywności Lokalnej "Willa z Pasją" obchodziło 4. rocznice działalności. Przyjęcie urodzinowe odbyło się w ogrodzie willi.
  •  Wstrzymane tramwaje na Olimpijską
    W dniach 15-16 czerwca (sobota – niedziela) wstrzymany zostanie ruch tramwajów na odcinku Plac Teatralny – Olimpijska.
  • Koncertem „Amerykański sen”zakończyła swój 45. jubileuszowy sezon artystyczny Toruńska Orkiestra Symfoniczna. 14 czerwca 2024 r. w CKK Jordanki po raz pierwszy także wręczono Muzy TOS-u – statuetki wyróżniające mecenasów i przyjaciół instytucji.
  • Z okazji 46-lecia partnerstwa miast Torunia i Getyngi w Teatrze Baj Pomorski wystawiony został spektakl „Weltmajstry” w reż. Roberta Talarczyka.
  • W sobotę 15 czerwca 2024 r. na drodze powiatowej nr 2036 od Świetlicy Wiejskiej w Młyńcu Drugim w kierunku Mierzynka do skrzyżowania z ulicą Farmerską na wysokości "figurki" w godz. 10:30-15:00 odbędzie się wyścig kolarski i droga będzie nieprzejezdna.
  • Złotym Aniołem dla Damy Polskiego Kina podczas MFF Tofifest. Kujawy i Pomorze wyróżniane są wyjątkowe artystki o bogatym dorobku filmowym i teatralnym.
  • W Gdańsku trwa 44. Międzynarodowy Zjazd Miast Nowej Hanzy. W wydarzeniu biorą udział przedstawiciele Torunia.
  • W weekend wchodzimy koncertowo – muzyką zza oceanu zamyka swój 45. sezon Toruńska Orkiestra Symfoniczna. W sobotę zaś rozgośćmy się na śniadaniu na trawie w Parku Miejskim i przestudiujmy kolejne wydarzenia, których czeka nas co nie miara.
  • W piątek 14 czerwca 2024 r. w Hotelu Filmar przy ul. Grudziądzkiej w Toruniu odbyła się Gala Rodzicielstwa Zastępczego zorganizowana przez Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Toruniu.
  • Zespół GreenLab Toruń zaprasza mieszkanki i mieszkańców Torunia na spacer badawczy wzdłuż Bulwaru Filadelfijskiego.