Rodzice zastępczy docenieni na Gali | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Rodzice zastępczy docenieni na Gali

Miasto
Data publikacji: 14 czerwca 2024
Autor: Marcin Pryka

W piątek 14 czerwca 2024 r. w Hotelu Filmar przy ul. Grudziądzkiej w Toruniu odbyła się Gala Rodzicielstwa Zastępczego zorganizowana przez Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Toruniu. 

Gala była podsumowaniem regionalnych obchodów Dnia Rodzicielstwa Zastępczego - polskiego święta ustanowionego na 30 maja zgodnie z uchwałą Sejmu RP. Organizatorami tych obchodów były powiatowe centra pomocy rodzinie, miejskie ośrodki pomocy społecznej i placówki opiekuńczo-wychowawcze. - Wszystkie te instytucje w ostatnich tygodniach zorganizowały wiele wydarzeń, które prowadziły do tego, aby spopularyzować ideę rodzicielstwa zastępczego i pokazać, że warto o nią dbać. Tym dzisiejszym spotkaniem chcielibyśmy Państwu pokazać jak bardzo cenimy Waszą działalność, jak ona jest ważna i będziemy się zastanawiać co zrobić, aby było nam łatwiej i było nas więcej. Spotykamy się po to, żeby Państwa docenić i wzmocnić - podkreślił Michał Neumann, zastępca dyrektora Regionalnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Toruniu.

- My jako Samorząd Województwa i ROPS chcemy zapewnić, że jesteśmy do Państwa dyspozycji i będziemy czynić wiele, aby piecza zastępcza w naszym regionie rozwijała się jak najbardziej dynamicznie. Musi się rozwijać, ponieważ wiele dzieci, którym zabrakło opieki, miłości i wsparcia musi szukać wsparcia u nas i u Państwa - dodał dyrektor Neumann.

Uroczystej gali towarzyszyła konferencja pt. „Rodzic na zastępstwo – miłość na zawsze” adresowana do kadry instytucji pomocy i integracji społecznej oraz kadry instytucji wspierania rodziny i pieczy zastępczej z województwa kujawsko-pomorskiego. W trakcie konferencji odbyły się wykłady dotyczące m. in. ochrony praw dziecka, depresji u dzieci i młodzieży, aktualnej sytuacji małoletnich umieszczonych w pieczy zastępczej z punktu widzenia sądów rodzinnych oraz o sytuacji młodych dorosłych po doświadczeniu życia w instytucjonalnej pieczy zastępczej.

Gala objęta została patronatem honorowym Przewodniczącej Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego Elżbiety Piniewskiej i Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotra Całbeckiego. Wzięli w niej udział m.in.: Adam Szponka - zastępca prezydenta Torunia, Robert Ruta - główny specjalista w Zespole Spraw Rodzinnych i Nieletnich Biura Rzecznika Praw Dziecka, Krystyna Żejmo-Wysocka – dyrektor Departamentu Spraw Społecznych i Zdrowia Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Anna Sobiesiak – dyrektor Kujawsko-Pomorskiego Ośrodka Adopcyjnego w Toruniu, a także przedstawiciele instytucji pomocy społecznej, uczelni wyższych, Sądu Okręgowego w Toruniu, policji.

- Miałem taką refleksję jeszcze jako dyrektor Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej, że udało nam się naprawdę dużo zrobić, że system regionalnego wsparcia, rozbudowa placówek z programu regionalnego wyglądają imponująco. Jednak mimo tych pieniędzy, które się pojawiły z Unii Europejskiej, jeszcze bardzo dużo jest do zrobienia - powiedział podczas gali zastępca prezydenta Torunia Adam Szponka.

Zastępca prezydenta podziękował dyrektorom i pracownikom placówek opiekuńczo-wychowawczych oraz wszystkim rodzicom zastępczym: - Chciałem Państwu podziękować za decyzję bycia rodzinami zastępczymi. To był naprawdę odważny krok, żeby wejść do systemu pieczy zastępczej, ponieważ to nie jest łatwy system, nie jest to łatwa praca.

Fot.: © UMT 2024, autor: Sławomir Kowalski, licencja: CC BY-NC 4.0

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęiu: wieża ratusza na tle pochmurnego nieba
  Kultura, Miasto
  Weekend rozpoczynamy sztuką młodego pokolenia - w CSW otwarcie trzech wystaw młodych artystek. Dla melomanów - koncert inaugurujący 39. Świętojański Festiwal Organowy. A w niedzielę czeka nas odpoczynek i spacery - instytucje kultury zachęcają do pełnego relaksu.
 • Kultura, Miasto
  W piątek, 19 lipca 2024 r. rozpocznie się cykl koncertów w ramach „Alternatywnej Sceny Letniej”. Wakacyjne wieczory umilą fantastyczni artyści: Faustyna, Ampacity, VHS, Jakub Jan Bryndal + EL AXO oraz Kathia, których będzie można posłuchać na plenerowej scenie na Bulwarze Filadelfijskim.
 • Autobusem MZK do Kamionek
  Miasto
  Z Torunia prosto nad jezioro w Kamionkach. 20 lipca 2024 r. uruchomiona zostanie linia autobusowa nr 141.
 • Po spotkaniu z NGOsami
  Miasto
  Trwają konsultacje Programu współpracy Gminy Miasta Toruń z organizacjami pozarządowymi w 2025 r. Za nami spotkanie z NGOsami.
 • Przypominamy, że w każdy wakacyjny weekend Bulwar Filadelfijski, na odcinku od Ślimaka Getyńskiego do Woli Zamkowej, jest wyłączony z ruchu samochodowego.
  Drogi, Miasto
  Przypominamy, że w każdy wakacyjny weekend Bulwar Filadelfijski, na odcinku od Ślimaka Getyńskiego do Woli Zamkowej, jest wyłączony z ruchu samochodowego.
 • Kolejne tablice informujące o tym, aby nie wchodzić na łachy wiślane, pojawiły się na lewym brzegu Wisły.
  Miasto
  Kolejne tablice informujące o tym, aby nie wchodzić na łachy wiślane, pojawiły się na lewym brzegu Wisły.
 • W piątek, 19 lipca 2024 r. rozpocznie się cykl koncertów w ramach „Alternatywnej Sceny Letniej”. Wakacyjne wieczory umilą fantastyczni artyści: Faustyna, Ampacity, VHS, Jakub Jan Bryndal + EL AXO oraz Kathia, których będzie można posłuchać na plenerowej scenie na Bulwarze Filadelfijskim.
 • Toruńskie Stowarzyszenie Rodzin „Powrót z U” w ramach dofinansowania otrzymanego od Gminy Miasta Toruń realizuje dwa programy, których celem jest przede wszystkim zapewnienie kompleksowego wsparcia rodzicom oraz opiekunom dzieci i osób uzależnionych od alkoholu i narkotyków.
 • Trwają konsultacje Programu współpracy Gminy Miasta Toruń z organizacjami pozarządowymi w 2025 r. Za nami spotkanie z NGOsami.
 • Pandy małe z toruńskiego Ogrodu Zoobotanicznego, Rani i Ogonek, zostały po raz pierwszy rodzicami.
 • Już w sobotę 20 lipca 2024 r. na Zamku Krzyżackim w Toruniu odbędą się kolejne zajęcia z cyklu comiesięcznych, bezpłatnych wykładów o nazwie „Zamek pełen historii”.
 • Od czerwca 2023 r. w Toruniu można wypożyczać rowery typu cargo. W pierwszym roku z takiej możliwości skorzystano 57 razy. Najwięcej wypożyczeń, aż 17, było w październiku 2023 r.
 • To już siódma edycja Międzynarodowego Festiwalu Improwizacji Teatralnej JO! Od 25 lipca 2024 r. ponownie na scenie Dworu Artusa zagoszczą grupy i teatry z całej Polski oraz goście ze świata.
 • Aż o połowę, od września 2024 r., obniżone zostaną ceny na toruńskich parkingach Park&Ride.