Toruń w Klastrze Turystyki Medycznej | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Toruń w Klastrze Turystyki Medycznej

Biznes, Miasto
Data publikacji: 23 lutego 2015
Autor: Bartłomiej Oleszek

23 lutego 2015 r. uroczyście podpisano porozumienia o współpracy pomiędzy Gminą Miasta Toruń a Klastrem Turystyki Medycznej i Uzdrowiskowej. Toruń przystępuje do klastra na zasadzie honorowego członka.

Klaster Turystyki Medycznej i Uzdrowiskowej założony został 1 lipca 2013 roku przez Kujawsko-Pomorską Organizację Pracodawców Lewiatan. Klaster jest dobrowolnym porozumieniem przedsiębiorstw, organizacji badawczych, instytucji otoczenia biznesu, uczelni publicznych i niepublicznych i innych zainteresowanych podmiotów działających zgodnie z zakresem merytorycznym Klastra. Liderem Klastra jest Kujawsko-Pomorska Organizacja Pracodawców Lewiatan i jako Lider Klastra prowadzi obsługę organizacyjną, administracyjną i finansową jego działalności.

- Łącząc toruńskie możliwości w zakresie opieki zdrowotnej z warunkami do realizacji kongresów, seminariów dodając obecność Uniwersytetu Mikołaja Kopernika z Collegium Medicum to otrzymamy uzasadnienie obecności Torunia w Klastrze Turystyki Medycznej i Uzdrowiskowej  - mówi prezydent Torunia Michał Zaleski. Niedługo zostanie oddana do użytku centrum koncertowo-kongresowe na Jordankach, która będzie wprost wymarzonym miejscem na organizację tego typu wydarzeń.

 

Dokument sygnowali Michał Zaleski - Prezydent Miasta Torunia i Maria Anna Karwowska - prezes Zarządu Kujawsko-Pomorskiej Organizacji Pracodawców Lewiatan

Obecnie w Klastrze zrzeszone są 23 podmioty. Członkowie Klastra to podmioty reprezentujące w znacznej większości szeroko rozumianą branżę usług medycznych i lecznictwa szpitalnego (m.in. Eskulap Bis s.c. E.Molska, S.Molski,Lecznice Citomed. sp.zo.o., NZOZ Amimed H.Kuliński, Prywatna Specjalistyczna Przychodnia Lekarska Nowak&Nowak, Specjalistyczny Szpital Miejski im. M.Kopernika), uzdrowiskowych, rekreacyjnych (wellness, spa) (Przedsiębiorstwo Uzdrowisko Ciechocinek, Sanatorium Uzdrowiskowe"Przy Tężni", Rutkowski Ltd sp. zo.o., Kolejowy Szpital Uzdrowiskowy sp.z o.o., Klinika Uzdrowiskowa Pod Tężniami, Sanatorium Oaza sp.z o.o) oraz Miasto Inowrocław i uczelnie szkolące kadrę dla podmiotów medycznych i okołomedycznych (Uniwersytet Mikołaja Kopernika,Wyższa Szkoła Gospodarki, Wyższa Szkoła Bankowa).

- Badania wykazały, że nasz region jest bardzo silnie wyposażony w infrastrukturę medyczną, zarówno w sektorze publicznym, jak i niepublicznym - mówi Maria Anna Karwowska, prezes zarządu Kujawsko-Pomorskiej Organizacji Pracodawców Lewiatan. – Aby wykorzystać ten potencjał 1 lipca 2013 roku założyliśmy Klaster Turystyki Medycznej i Uzdrowiskowej.

Zasadniczym celem Klastra jest doprowadzenie do rozwoju branży zdrowotnej w naszym regionie. Kujawsko-pomorskie posiada silne zaplecze techniczne, fachowe, a także sprzyjające warunki przyrodnicze do tego, żeby wypromować nasz region i  wykorzystać ekonomicznie  istniejące zasoby branży zdrowotnej. Wymaga to wspólnego działania, ale nieograniczające nikogo w jego własnych działaniach gospodarczych.

- W Toruniu wzrasta ilość placówek rehabilitacyjnych i zakładów specjalizujących się w zabiegach przeprowadzanych w ciągu jednego dnia - mówi Adam Zakrzewski, dyrektor Biura Obsługi Inwestora i Przedsiębiorcy. – Cieszymy się z tego przyrostu i będziemy zabiegali o to, żeby placówki wstępowały do Klastra.

Pierwszoplanowym zadaniem Klastra jest stworzenie informacji o najlepszych  wyspecjalizowanych naszych usługach i  stworzenie wspólnej oferty handlowej, jej promowanie, przyciągnięcie pacjentów spoza regionu, w tym z zagranicy. Jest to proces powolny, ale możliwy do zrealizowania i rozwijania. Niezbędna do tego jest współpraca wielu zainteresowanych zarówno przedsiębiorstw z branży medycznej, ale również turystycznej, hotelarskiej, gastronomicznej i innych. Ważna jest również współpraca
z samorządami i wspólne tworzenie działań rozwojowych.

Klaster realizuje swoje cele m.in. poprzez:

  • organizację grup doradczych i pozyskiwanie wymaganych ekspertyz,
  • współpracę z Ośrodkami Badawczo-Rozwojowymi,
  • rozpowszechnianie wiedzy wśród Członków Klastra o istocie turystyki medycznej
    i uzdrowiskowej,
  • prowadzenie trwałej edukacji na potrzeby Członków Klastra, w szczególności edukację menadżerską, marketingową, a także zawodową personelu pomocniczego,
  • wymianę wiedzy i doświadczeń poprzez organizowanie konferencji i szkoleń tematycznych z branży medycznej i uzdrowiskowej,
  • wspólne uczestnictwo w krajowych i międzynarodowych wystawach i targach branżowych,
  • wspólne zdobywanie certyfikatów uprawniających prowadzenie działalności z zakresu turystyki medycznej i uzdrowiskowej,
  • pozyskiwanie finansowania zewnętrznego na projekty dla Członków klastra (projekty szkoleniowe, doradcze) oraz na funkcjonowanie Klastra,
  • promocję uczestników Klastra w celu pozyskania nowych kontaktów handlowych, klientów zagranicznych,
  • wspieranie działalności gospodarczej i aktywności ekonomicznej swoich Członków
    z uwzględnieniem ich charakteru i specjalizacji w celu poprawy ich konkurencyjności,
  • tworzenie oferty wiązanej dla uczestników Klastra (np. połączenie usług szpitali specjalistycznych z uzdrowiskami),
  • realizację dla Członków Klastra analiz ekonomicznych, rynkowych, usług konsultingowych, informacji o trendach rynkowych, usług marketingowych,

Strony niniejszego Porozumienia deklarują współpracę w ramach Klastra
w szczególności dla:

  1. tworzenia warunków sprzyjających rozwojowi przedsiębiorstw branży zdrowotnej;
  2. wspierania działań związanych z turystyką medyczną;
  3. wspierania rozwoju infrastruktury turystycznej;
  4. wspierania podmiotów umieszczonych w Klastrze (członków Klastra), przy nawiązywaniu kontaktów biznesowych;
  5. wspierania działania podmiotów współpracujących w Klastrze pod kątem ich innowacyjności oraz efektywności;
  6. wspierania powiązań kooperacyjnych w Klastrze, pobudzających kreatywność, innowacyjność i nowatorskie rozwiązania;
  7. promowania Klastra oraz Miasta Torunia na arenie krajowej i międzynarodowej.

Miasto Toruń, jako członek honorowy ma prawo:

a)      udziału, bez prawa głosu, w Ogólnych Zebraniach Członków Klastra, których przedmiotem obrad będą w szczególności:

    • dokonanie zmian w Regulaminie Klastra,
    • wybór Lidera Klastra w przypadku wypowiedzenia umowy o współpracy przez Lidera Klastra,
    • przyjęcie rocznego sprawozdania Lidera Klastra z działalności Klastra,
    • udzielenie Liderowi Klastra absolutorium,
    • dokonanie oceny działań Sieci Tematycznych, jeżeli się zawiążą,
    • ustalanie planu działań Klastra na kolejny rok,

b)      udziału w nadzwyczajnych posiedzeniach ogólnego zebrania członków Klastra bez prawa głosu.


Do pobrania:

Najczęściej czytane aktualności

  • Zastępca prezydenta Rafał Pietrucień na Zlocie Mercedesów
    Miasto, Sport
    Kilkuset fanów mercedesów odwiedziło Toruń 19 maja 2024 r. W MotoParku przy ul. Łukasiewicza 66 odbył się Ogólnopolski Zlot Mercedes-Benz.
  • Miasto
    - W poniedziałek 20 maja 2024 r. od godz. 12:00 do północy na terenie miasta Toruń i powiatu toruńskiego prognozowane są miejscami burze, którym będą towarzyszyć silne opady deszczu od 35 mm do 50 mm oraz porywy wiatru do 70 km/h - informuje Toruńskie Centrum Zarządzania Kryzysowego.
  • Biurowiec przy ul. Olsztyńskiej - wizualizacja
    Biznes, Miasto
    Jest już prawomocne pozwolenie na budowę pierwszego z dwóch biurowców w rejonie ul. Olsztyńskiej. Dokument wydał Wydział Architektury i Budownictwa UMT, co oznacza, że inwestor współpracujący z Centrum Wsparcia Biznesu może rozpoczynać prace budowlane.
  • Miasto
    Toruńskie Centrum Zarządzania Kryzysowego informuje o gwałtownych wzrostach stanów wody na małych ciekach wodnych i strumieniach na terenie Torunia i powiatu toruńskiego.
  • Na zdjęciu: samochody - mercedesy
    Miasto
    W niedzielę 19 maja 2024 r. odbędzie się kolejna edycja Ogólnopolskiego Zlotu Mercedes-Benz w Toruniu, która prawdopodobnie będzie największym na świecie tegorocznym spotkaniem fanów tej prestiżowej marki.
  • Dziecko na rowerku na Motoarenie
    Sport
    246 uczestników stanęło 19 maja 2024 r. na starcie zawodów rowerkowych dla dzieci na Motoarenie.
  • Kilkuset fanów mercedesów odwiedziło Toruń 19 maja 2024 r. W MotoParku przy ul. Łukasiewicza 66 odbył się Ogólnopolski Zlot Mercedes-Benz.
  • 246 uczestników stanęło 19 maja 2024 r. na starcie zawodów rowerkowych dla dzieci na Motoarenie.
  • Atrakcją pierwszej w tym roku Toruńskiej Nocy Muzeów była wystawa pt. „Autobusem i tramwajem po dawnym Toruniu”, przygotowana przez Muzeum Okręgowe w Toruniu, Miejski Zakład Komunikacji i Toruński Klubu Miłośników Komunikacji Miejskiej.
  • Na niedzielę 19 maja 2024 r. meteorolodzy zapowiadają w Toruniu i powiecie silne porywy wiatru, burze, a nawet grad.
  • Po raz 12. Zespół Szkół nr 19 zorganizował piknik dla swoich uczniów i ich rodzin. Atrakcji było co nie miara!
  • 18 maja 2024 r. w hali w hali sportowej ZSPS i VIII LO przy ul. Grunwaldzkiej rozpoczął się III Międzynarodowy Turniej Szermierczy „Złoty Piernik” w szpadzie dziewcząt i chłopców. Zawody potrwają do 19 maja.
  • 80 ceramicznych maków w 80. rocznicę bitwy pod Monte Cassino – tak Toruń uczcił wielki czyn polskich żołnierzy w czasie II wojny światowej.
  • W ramach podróży studyjnej attache wojskowi w Polsce odwiedzili Toruń. W kolacji wydanej przez Departament Wojskowych Spraw Zagranicznych MON udział wziął prezydent Paweł Gulewski.