Toruń na ceglanym szlaku | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Toruń na ceglanym szlaku

Kultura
Data publikacji: 18 października 2011
Autor: admin_vobacom

Przedstawiciele kilkunastu miast europejskich, organizatorzy turystyki oraz znawcy architektury gotyckiej wzięli udział w Międzynarodowym V Spotkaniu Członków Stowarzyszenia Europejskiego Szlaku Gotyku Ceglanego, które odbyło się w Toruniu  18-19 października 2011 r.

Jens Krause, prezes zarządu stowarzyszenia EuRoB 

Europejski Szlak Gotyku Ceglanego (ang. European Route of Brick Gothic, EuRoB) to trasa turystyczna obejmująca 34 miasta z ceglaną architekturą gotycką w siedmiu krajach wokół Morza Bałtyckiego - w Szwecji, Danii, Niemczech, Polsce, na Litwie, Łotwie i w Estonii. Na szlaku znajdują się gotyckie kościoły, klasztory, bramy, baszty, ratusze w miastach, które w swojej historii związane były z Hanzą. Toruń jest oficjalnym członkiem od 2009 roku.

Spotkanie w Toruniu zorganizowały Gmina Miasta Toruń oraz Zarząd Stowarzyszenia Europejskiego Szlaku Gotyku Ceglanego z siedzibą w Berlinie. Koordynacją zajmuje się Biuro Toruńskiego Centrum Miasta.

 

O problemach ruchu turystycznego w gotyckim Toruniu
mówił Szymon Wiśniewski, dyrektor OIT

Do Torunia przyjechali członkowie Stowarzyszenia Europejskiego Szlaku Gotyku Ceglanego z Danii, Niemiec, Litwy, Estonii, Finlandii oraz przedstawiciele polskich miast zrzeszonych w stowarzyszeniu (Szczecina, Stargardu Szczecińskiego, Gdańska, Olsztyna i Płocka), Ligi Polskich Miast i Miejsc UNESCO oraz  Związku Miast Nadwiślańskich. W spotkaniu wzięli też udział przedstawiciele Polskiej Organizacji Turystycznej, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Kujawsko-Pomorskiej Organizacji Turystycznej, Wojewódzkiego i Miejskiego Konserwatora Zabytków, a także przedstawicieli polskich miast, w których zlokalizowane są obiekty gotyku ceglanego, a które są niezrzeszone w Stowarzyszeniu. Obecni byli też przedstawiciele branży turystycznej.

W pierwszym dniu toruńskiego spotkania w Dworze Artusa odbyła się konferencja tematyczna "Szlak Gotyku Ceglanego wzdłuż Wisły".  W imieniu miasta gości powitał zastepca prezydenta Torunia Zbigniew Fiderewicz.

W imieniu miasta gości powitał Zbigniew Fiderewicz 

Drugiego dnia w Ratuszu Staromiejskim odbyło się V Walne Spotkanie Członków Europejskiego Szlaku Gotyku Ceglanego. Pierwsza część - otwarta dla publiczności - miała charakter warsztatowy, umożliwiający bezpośredni kontakt i wymianę doświadczeń z zakresu rewitalizacji, konserwacji i zagospodarowania obiektów gotyku ceglanego przez partnerów Torunia, zrzeszonych w Stowarzyszeniu Europejskiego Szlaku Gotyku Ceglanego.

Honorowy patronat nad spotkaniem objęli:  Bogdan Zdrojewski - Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Elżbieta Bieńkowska – Minister Rozwoju Regionalnego, Rafał Szmytke – Prezes Polskiej Organizacji Turystycznej, Piotr Całbecki – Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Michał  Korolko – Prezes Kujawsko-Pomorskiej Organizacji Turystycznej.

Najczęściej czytane aktualności

  • Zastępca prezydenta Rafał Pietrucień na Zlocie Mercedesów
    Miasto, Sport
    Kilkuset fanów mercedesów odwiedziło Toruń 19 maja 2024 r. W MotoParku przy ul. Łukasiewicza 66 odbył się Ogólnopolski Zlot Mercedes-Benz.
  • Dziecko na rowerku na Motoarenie
    Sport
    246 uczestników stanęło 19 maja 2024 r. na starcie zawodów rowerkowych dla dzieci na Motoarenie.
  • Rondo Czadcy z tramwajem
    Drogi, Miasto
    Uwaga! Awaria sygnalizacji świetlnych w rejonie ronda Czadcy, spowodowana przez burzę. Prosimy o ostrożność!
  • Na zdjęciu: samochody - mercedesy
    Miasto
    W niedzielę 19 maja 2024 r. odbędzie się kolejna edycja Ogólnopolskiego Zlotu Mercedes-Benz w Toruniu, która prawdopodobnie będzie największym na świecie tegorocznym spotkaniem fanów tej prestiżowej marki.
  • Michał Gordon oprowadza zwiedzających po wystawie, fot. Sławomi Kowalski
    Kultura, MZK
    Atrakcją pierwszej w tym roku Toruńskiej Nocy Muzeów była wystawa pt. „Autobusem i tramwajem po dawnym Toruniu”, przygotowana przez Muzeum Okręgowe w Toruniu, Miejski Zakład Komunikacji i Toruński Klubu Miłośników Komunikacji Miejskiej.
  • Na zdjęciu: pani daje dziecku cukierki z koszyka
    Miasto
    Po raz 12. Zespół Szkół nr 19 zorganizował piknik dla swoich uczniów i ich rodzin. Atrakcji było co nie miara!
  • 18 maja 2024 r. w hali w hali sportowej ZSPS i VIII LO przy ul. Grunwaldzkiej rozpoczął się III Międzynarodowy Turniej Szermierczy „Złoty Piernik” w szpadzie dziewcząt i chłopców. Zawody potrwają do 19 maja.
  • 80 ceramicznych maków w 80. rocznicę bitwy pod Monte Cassino – tak Toruń uczcił wielki czyn polskich żołnierzy w czasie II wojny światowej.
  • W ramach podróży studyjnej attache wojskowi w Polsce odwiedzili Toruń. W kolacji wydanej przez Departament Wojskowych Spraw Zagranicznych MON udział wziął prezydent Paweł Gulewski.
  • Dziesięć wyjątkowych monodramów na scenie Teatru Baj Pomorski – rozpoczęły się 38. Toruńskie Spotkania Teatrów Jednego Aktora.
  • W niedzielę 19 maja 2024 r. odbędzie się kolejna edycja Ogólnopolskiego Zlotu Mercedes-Benz w Toruniu, która prawdopodobnie będzie największym na świecie tegorocznym spotkaniem fanów tej prestiżowej marki.
  • Orsolya Zsuzsanna Kovács, Ambasador Węgier w Polsce, była gościem prezydenta Torunia Pawła Gulewskiego 17 maja 2024 r.
  • Karatecy z klubu Kimura Toruń wrócili z medalami z Międzynarodowych Mistrzostw Polish Open oraz WGKF w full contact karate.
  • Korzyści płynące z programu „Cała Polska Strefą”, wyzwania związane z cyfryzacją i automatyzacją, wyniki najnowszego raportu Randstad oraz oferta działań probiznesowych Centrum Wsparcia Biznesu w Toruniu – to główne tematy spotkania dla przedsiębiorców z sektora BPO, na które zapraszamy 4 czerwca 2024 roku do restauracji Mio Piano w Toruniu.