www.torun.pl

Stan epidemii w Toruniu [23.03.2020]

Miasto
Data publikacji: 23 marca 2020
Autor: Adrian Aleksandrowicz

Młody mężczyzna z Torunia z pozytywnym wynikiem testu na obecność wirusa SARS-CoV-2. To pierwszy pacjent z Torunia, u którego potwierdzono zarażenie wirusem.

Pacjent przebywa na Oddziale Obserwacyjno-Zakaźnym Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego przy ul. Krasińskiego. Jego stan lekarze oceniają jako dobry.

- U trzech osób na terenie powiatu toruńskiego i Torunia potwierdzono zarażenie koronawirusem. Jedna osoba z terenu miasta, jedna z powiatu toruńskiego, a jedna okresowo przebywa na terenie miasta. Prawie 400 osób jest objętych kwarantanną, 12 korzysta z miejsca zbiorowej kwarantanny. Kwarantanna zbiorowa w Toruniu odbywa się w Międzynarodowym Centrum Spotkań Młodzieży, przygotowano tam pokoje jedno i dwuosobowe. Podobne warunki będą w kolejnych miejscach przygotowanych pod zbiorową kwarantannęinformował podczas konferencji prasowej prezydent Michał Zaleski.

Aby zminimalizować roznoszenie się wirusa trzeba pamiętać o izolacji – także podczas spędzaniu czasu wolnego.

- Po raz kolejny apeluję, abyśmy spędzali ten czas w zaciszu domowym i wychodzili tylko w sytuacjach koniecznych. Zachęcam także potrzebujących do korzystania ze wsparcia Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie – do tej pory 15 osobom dowieziono obiady i 15 osobom zrobiono zakupy – dodaje prezydent.

W związku ze stanem epidemii szkoły i inne jednostki oświatowe nie prowadzą działalności stacjonarnej. W związku z tym zdecydowano, że produkty żywnościowe o krótkim okresie przydatności ze szkół i przedszkoli zostaną przekazane Schronisku dla bezdomnych mężczyzn.

Realizacja: TV Toruń

fot. Michał Kunicki

Najczęściej czytane aktualności

 • Miasto
  Przed izbą przyjęć Specjalistycznego Szpitala Miejskiego rozpoczęto rozstawianie namiotów. To w nich będzie się odbywała wstępna selekcja, umożliwiająca oddzielenie pacjentów z podejrzeniem zarażenia koronawirusem od pozostałych.
 • Biznes
  To kolejne działanie mające na celu ograniczenie negatywnych skutków pandemii na gospodarkę. Jest kierowane do małych i średnich przedsiębiorców. Środki przeznaczone na ten cel to 400 milionów złotych. Nabór wniosków ruszy z końcem kwietnia. Jak zapowiadają twórcy nowego funduszu pożyczkowego: Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej oraz...
 • Biznes
  Ministerstwo Rozwoju przedstawiło dziś (7 kwietnia) nowe propozycje rozwiązań dedykowanych przedsiębiorcom.
 • Drogi, Miasto
  Ulica Bażyńskich na odcinku od Batorego do ul. Wojska Polskiego, na wysokości Szpitala Miejskiego, została zamknięta dla ruchu.
 • Miasto
  Fundacja na Rzecz Hematologii i Medycyny Regeneracyjnej prowadzi zbiórkę pieniędzy na zakup maseczek, przyłbic, kombinezonów i środków dezynfekcyjnych dla Oddziału Hematologii w Specjalistycznym Szpitalu Miejskim.
 • Miasto
  Wyższa Szkoła Bankowa w Toruniu zaprasza na zajęcia powtórkowe w formie e-learninowej przed egzaminem dojrzałości z matematyki.
 • Filharmonicy z orkiestr symfonicznych największych polskich miast, w tym z Torunia, zagrali wspólnie fragment utworu „Wiosna” Antoniego Vivaldiego.
 • W ramach akcji „Zostań w domu, ćwicz z nami” do aktywności fizycznej zachęcają Twarde Pierniki.
 • 6 kwietnia 2020 roku dyrekcja Specjalistycznego Szpitala Miejskiego w Toruniu podjęła decyzje o zamknięciu Oddziału Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej.
 • Narodowe Centrum Badań i Rozwoju ogłosiło konkurs Szybka Ścieżka „Koronawirusy”. Agencja wykonawcza Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego sięga po sprawdzoną formułę finansowania innowacji z Funduszy Europejskich, by przeciwdziałać rozprzestrzenianiu się pandemii koronawirusów, w tym SARS-CoV-2. Aż 200 mln zł trafi do polskich przedsiębiorców i...
 • Życzenia Prezydenta Miasta Torunia Michała Zaleskiego z okazji Światowego Dnia Zdrowia.
 • Znany toruński lekarz, którzy walczy ze stwardnieniem zanikowym bocznym, rozpoczął eksperymentalną terapię komórkami macierzystymi w klinice w Seulu.
 • W Toruniu i powiecie toruńskim potwierdzono zarażenie obecność SARS-CoV-19 u 59 osób. W związku z zarażeniem dwa oddziały Specjalistycznego Szpitala Miejskiego zostały zamknięte.
 • W okresie Świąt Wielkanocnych w Toruniu będzie inaczej funkcjonowała komunikacja miejska.