Dzień Dziecka w Młynie Wiedzy | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Dzień Dziecka w Młynie Wiedzy

Kultura, Miasto
Data publikacji: 13 maja 2024
Autor: Marcin Pryka

25 maja 2024 r. Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy zaprasza małych i dużych odkrywców na bezpłatny piknik z okazji Dnia Dziecka - "Naukowa Petarda".

Wydarzenie odbędzie się na parkingu przed głównym budynkiem toruńskiego centrum nauki (ul. Władysława Łokietka 5) w godz. 11:00-17:00. - W tym roku wspólnie z naszymi partnerami przygotowaliśmy cztery strefy aktywności - mówi Marcin Centkowski, rzecznik prasowy Młyna Wiedzy. - Zapraszamy do odkrywania fascynującego świata nauki, i nie tylko, w strefie nauki, zdrowia, zabawy i bezpieczeństwa. Pod względem ilości stanowisk zapowiada nam się rekordowa edycja pikniku - dodaje.

Strefa nauki to miejsce dla wszystkich, którzy uwielbiają eksperymenty, są ciekawi świata i nie boją się ubrudzić rąk. - Zapraszamy do wspólnej zabawy nauką, pobudzenia zmysłów, rozwijania kreatywności z wykorzystaniem nowych technologii, i nie tylko. Zachęcamy do rozmów z naukowcami i zadawania im pytań - zachęca Marcin Centkowski.

W strefie będzie można skorzystać ze stanowisk przygotowanych przez Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy i oddać się między innymi: żelkowemu szaleństwu, stworzyć magnetyczne obrazy, odbyć wyprawę do świata dinozaurów czy dowiedzieć się jak działają satelity. Na jednym ze stanowisk będzie można poznać sylwetki naukowców związanych z województwem kujawsko-pomorskim oraz zobaczyć aplikację przygotowywaną w ramach projektu "ODNAJDŹ NAUKĘ", realizowanego przez CNMW w ramach programu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego "Społeczna Odpowiedzialność Nauki".

Doświadczenia z wahadłami, magnesami i prądem elektrycznym będzie można przeprowadzić na stanowisku Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UMK. Koło Naukowe Popularyzowania Psychologii "Amicus" zaprasza do zabaw związanych z emocjami i działaniem mózgu. Programowaniu z wykorzystaniem klocków LEGO Mindstorms będzie poświęcone stanowisko Uniwersytetu WSB Merito w Toruniu. Będzie na nim również można zapoznać się z możliwościami wykorzystania ramion robota Dobot Magician. Z kolei toruńska filia Wyższej Szkoły Gospodarki w Bydgoszczy zaprezentuje możliwości wykorzystania okularów VR do prezentacji modeli anatomicznych oraz przestrzeni kosmicznej. Kujawsko-Pomorski Ośrodek Szkolno-Wychowawczy zaprasza na naukę pierwszej pomocy oraz stanowiska gastronomiczne, fryzjerskie i artystyczne. Nie zabraknie doświadczeń sensorycznych. Studenci i pracownicy Wydziału Humanistycznego UMK przeprowadzą quiz wiedzy o krajach niemieckojęzycznych oraz przygotują kącik informacyjny i konwersacyjny w języku niemieckim. Szkoła językowa Mr. Rabbit zaprasza na konkurs popularyzujący naukę języka angielskiego. Nie zabraknie również promocji układania kostki Rubika, o której więcej będzie można dowiedzieć się na stanowisku GBDO.

W strefie zabawy przygotowano mnóstwo warsztatów, które rozwiną zmysły, zdolności manualne czy kreatywność. - Zachęcamy do konstruowania, tworzenia, majsterkowania i dobrej zabawy. Przygotowaliśmy w niej podstrefę dla najmłodszych z dmuchańcami, a dorośli będą mogli spróbować swoich sił na ergometrach wioślarskich - wyjaśnia Marcin Centkowski.

Toruńskie Centrum Usług Społecznych przeprowadzi warsztaty sensoryczne oraz koło fortuny. Animatorzy z Centrum Kultury Dwór Artusa zapraszają na warsztaty kreatywne i plastyczne nawiązujące do historii Dworu Artusa. Wspólnie z pracownikami Młodzieżowego Domu Kultury w Toruniu będzie można skonstruować i ozdobić kartonowe rakiety oraz stworzyć mapy myśli i mapy marzeń. Cyberbezpieczeństwu, bezpiecznemu bankowaniu oraz bezpieczeństwu w sieci będzie dedykowane stanowisko Nicolaus Banku. Partner pikniku zaprasza do dmuchanej strefy zabawy, w której będą dostępne zjeżdżalnie, place zabaw i dmuchany bankomat. AZS UMK Toruń będzie promował wioślarstwo poprzez możliwość nauki wiosłowania na ergometrach wioślarskich. Nie zabraknie możliwości spotkania z najlepszymi zawodnikami klubu. Toruńskie Muzeum PRL-u przygotuje interaktywne stanowisko związane z historią i kulturą epoki Polski Ludowej. Szkoły "SOKRATES" przygotowały animacje dla najmłodszych, gry i konkursy oraz malowanie twarzy. Castorama Toruń przeprowadzi zajęcia z majsterkowania metodą string-art, a IKEA Bydgoszcz przygotowała warsztaty z designu.

Strefa zdrowia to przestrzeń, w której będzie promowany zdrowy tryb życia oraz pierwsza pomoc przedmedyczna. - Będzie okazja do rozmowy z dietetykiem, zbadania ciśnienia krwi czy poznania się z fałdomierzem - mówi rzecznik Młyna Wiedzy. Sklepy medyczne "Zdrowie" przygotowały zabawy i gry plenerowe dla dzieci propagujące zdrowy tryb życia. TEB Edukacja zaprasza do stoiska z masażami, spotkania z fizjoterapeutą i rozmowy o prawidłowej postawie dzieci, a także do badania poziomu ciśnienia krwi. Na stanowisku Bydgoskiej Szkoły Wyższej będzie można uzyskać porady dietetyczne, przeprowadzić analizę składu masy ciała, zmierzyć zawartość tkanki tłuszczowej przy pomocy fałdomierza, a także spróbować sił w zakresie pierwszej pomocy przedmedycznej. Pierwszej pomocy w nagłych wypadkach (ukąszenia, skaleczenia, stłuczenia, zwichnięcia) będzie poświęcone również stanowisko Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położonych w Toruniu.

Partnerem strefy zdrowia są Sklepy Medyczne "Zdrowie".

W strefie bezpieczeństwa będą promowane zagadnienia związane z bezpieczeństwem w ruchu pieszym, drogowym i kolejowym. Uczestnicy skorzystają również ze stanowisk promujących ochronę przyrody, środowiska czy właściwej segregacji śmieci. Służby zaprezentują sprzęt, który wykorzystują w codziennej pracy. Nie zabraknie symulatorów różnego typu. Toruńska Kolejowa Izba Tradycji będzie promowała zagadnienia związane z bezpieczeństwem na przejazdach kolejowo-drogowych, a także przybliży specyfikę działania kolei, zawodu maszynisty, dyżurnego ruchu i innych zawodów kolejowych. Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Toruniu przygotowała stanowisko edukacyjno-promocyjne poświęcone edukacji leśnej, ochronie przyrody i zrównoważonego rozwoju. Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania w Toruniu przygotowało aktywności związane z ekologią i segregacją odpadów, a także ekologiczne koło fortuny z nagrodami. Komenda Miejska Policji w Toruniu zaprasza na stoisko profilaktyczne. Będzie okazja, aby zobaczyć sprzęt wykorzystywany przez policjantów i policjantki, pokaz tresury psów policyjnych, a także oznaczyć rowery. Straż Miejska w Toruniu zaprezentuje symulator lotów dronem, będzie można zobaczyć urządzenie do badania jakości powietrza w mieście, przejechać się symulatorem jazdy w alkogoglach czy wziąć udział w grach i zabawach z zakresu bezpieczeństwa.

Szczegółowe informacje o przygotowanych atrakcjach w ramach pikniku "Naukowa Petarda" są dostępne na stronie internetowej Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy.

Ze względów organizacyjnych - Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy zachęca do skorzystania z komunikacji miejskiej, jednośladów w celu dotarcia na piknik. Liczba miejsc parkingowych dla pojazdów osobowych będzie bardzo ograniczona.

Najczęściej czytane aktualności

 • Zalane wodą Wały gen. Sikorskiego w piątkowe popołudnie, fot. Małgorzata Litwin
  Drogi, Miasto
  Potężna ulewa i gradobicie nawiedziły Toruń w piątek 24 maja 2024 r. Służby miejskie ruszyły do działania.
 • Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy z lotu ptaka
  Kultura, Miasto, Sport
  Ten weekend to petarda! Naukowa petarda, czyli znakomity piknik w Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy, a także koncerty i warsztaty dla mam, wszak w niedzielę obchodzą swoje święto.
 • Toruński Dzień Muzealnika 2024
  Kultura, Miasto
  5 pracowników Muzeum Okręgowego w Toruniu otrzymało nagrody Prezydenat Miasta Torunia z okazji Dnia Muzealnika. Uroczystość odbyła się 24 maja 2024 r. 18 maja obchodzony był Międzynarodowy Dzień Muzeów. Jest to coroczne święto ustanowione 28 maja 1977 r. przez Międzynarodową Radę Muzeów działającą przy UNESCO. Święto stanowi okazję do złożenia...
 • Węzeł przesiadkowy aleja Solidarności w Toruniu
  Drogi, Miasto
  W związku z koniecznością wykonania sieci ciepłowniczej przy okazji budowy Europejskiego Centrum Filmowego CAMERIMAGE w Toruniu mogą wystąpić pewne utrudnienia dla ruchu pieszego i samochodowego w ciągu ul. Wały Gen. Sikorskiego. 27 maja br. inwestor - PGE Toruń przekaże teren budowy wykonawcy prac, który poinformował, że od 3 czerwca br. ruszą...
 • Teren tzw. Wrzosowiska z lotu ptaka
  Miasto
  Będą zmiany na Wrzosowisku i Winnicy. Przystąpienie do prac nad miejscowymi planami zagospodarowania przestrzennego zapowiedział 24 maja 2024 r. Prezydent Torunia Paweł Gulewski.
 • Miasto, Sport
  W wyniku losowania organizatorem meczu finałowego o Puchar Polski na szczeblu K-PZPN w sezonie 2023/2024 została Elana Toruń. Mecz finałowy zostanie rozegrany 12 czerwca 2024 r.
 • W związku z koniecznością wykonania sieci ciepłowniczej przy okazji budowy Europejskiego Centrum Filmowego CAMERIMAGE w Toruniu mogą wystąpić pewne utrudnienia dla ruchu pieszego i samochodowego w ciągu ul. Wały Gen. Sikorskiego. 27 maja br. inwestor - PGE Toruń przekaże teren budowy wykonawcy prac, który poinformował, że od 3 czerwca br. ruszą...
 • Toruń uplasował się na drugim miejscu w XII rankingu Perły Samorządu, organizowanym przez „Dziennik Gazeta Prawna”. Miasto zostało docenione za działania na rzecz przedsiębiorców oraz udogodnienia dla seniorów i młodzieży.
 • W wyniku losowania organizatorem meczu finałowego o Puchar Polski na szczeblu K-PZPN w sezonie 2023/2024 została Elana Toruń. Mecz finałowy zostanie rozegrany 12 czerwca 2024 r.
 • - W piątek 24 maja 2024 r. od godz. 12:00 do godz. 23:00 na terenie miasta Torunia i powiatu toruńskiego prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć silne opady deszczu od 20 mm do 35 mm oraz porywy wiatru do 80 km/h. Lokalnie grad - informuje Toruńskie Centrum Zarządzania Kryzysowego.
 • To był intensywny i pełen emocji sezon dla drużyny CUK Anioły Toruń, który zakończył się awansem do I ligi. 23 maja 2024 r. odbyło się oficjalne zakończenie sezonu, w którym wziął udział Prezydent Paweł Gulewski oraz dyrektor Wydziału Sportu i Rekreacji Mariola Soczyńska. Pierwsza część wydarzenia odbyła się w cenrum handlowym Toruń Plaza, gdzie...
 • Pozostało coraz mniej czasu na zapoznanie się z pracami Pabla Picassa dostępnymi w Krzywej Wieży. Wystawa zakończy się już 26 maja.
 • W Młynie Kultury 23 maja 2024 r. odbyła się uroczystość z okazji jubileuszu 60-lecia Galerii i Ośrodka Plastycznej Twórczości Dziecka.
 • Ten weekend to petarda! Naukowa petarda, czyli znakomity piknik w Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy, a także koncerty i warsztaty dla mam, wszak w niedzielę obchodzą swoje święto.