Sportowe emocje coraz bliżej | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Sportowe emocje coraz bliżej

Miasto, Sport
Data publikacji: 12 stycznia 2023
Autor: Magdalena Winiarska
Na zdjeciu: prezydent Michał Zaleski i Krzysztof Wolsztyński podczas konferencji prasowej

Już 8 lutego 2023 roku w Arenie Toruń odbędzie się 9. edycja międzynarodowego mityngu lekkoatletycznego Orlen Copernicus Cup. Szczegółowe informacje na temat wydarzenia przekazano podczas konferencji prasowej 12 stycznia 2023 r.

- Orlen Copernicus Cup ma już swoją renomę, swoją wartość zarówno poprzez świetną organizację, jak i przez jakość sportowych wyczynów. Pojawiają się tu rekordy świata, np. Duplantisa w skoku o tyczce w 2020 rokuwspomniał prezydent Michał Zaleski, zapraszając na zawody, które rozpoczną się 8 lutego 2023 r. o godz. 17:15.

W roku 2023 – Roku Kopernikańskim Orlen Copernicus Cup wpisuje się w cykl wydarzeń upamiętniających 550. rocznicę urodzin astronoma. Jest to jedno z wydarzeń otwierających szereg realizowanych w ciągu tego roku wydarzeń z różnych dziedzin, w tym także sportowych.

Prestiż imprezy podkreśla fakt, że dziewiąta edycja Orlen Copernicus Cup po raz siódmy została włączona do cyklu najważniejszych mityngów halowych World Athletics Indoor Tour Gold, czyli zimowego odpowiednika Diamentowej Ligi. Toruńskie zawody poprzedzają mityngi w Karlsruhe (Niemcy, 27 stycznia) i Bostonie (USA, 4 lutego). Po Toruniu lekkoatleci rywalizować będą w Nowym Jorku (USA, 11 lutego), Lievin (Francja, 15 lutego), Madrycie (Hiszpania, 22 lutego) i Birmingham (Wielka Brytania, 25 lutego).

W ramach dziewiątej edycji mityngu rozegranych zostanie 12 konkurencji, w których udział weźmie ponad 100 zawodniczek i zawodników z ponad 30 krajów świata:

 • kobiety: 60 m, 400 m, 800 m, 3000 m, 60 m przez płotki,
 • mężczyźni: 400 m, 800 m, 1500 m, 60 m przez płotki, skok wzwyż, skok w dal, skok o tyczce.

W Arenie Toruń wystąpią utytułowani zagraniczni i polscy zawodnicy. Wśród reprezentantów kraju pojawią się m.in. Pia Skrzyszowska (60m ppł.), Natalia Kaczmarek (400m), Anna Kiełbasińska (400m), Anna Wielgosz (800 m), Damian Czykier (60m ppł.), Piotr Lisek (skok o tyczce), Paweł Wojciechowski (skok o tyczce).

Nie zabraknie gwiazd z zagranicy. W biegu na 800 metrów pań zmierzą się wicemistrzyni olimpijska z Tokio Brytyjka Keely Hodgkinson z trzecią zawodniczką mistrzostw świata w Eugene Kenijką Mary Moraa i czwartą w tych zawodach Etiopką Diribe Welteji. Z kolei w skoku w dal panów rywalizować będą m.in. mistrz olimpijski z Tokio Grek Miltiadis Tentoglou, trzeci w stolicy Japonii Maykel Massó z Kuby i brązowy medalista ostatnich halowych mistrzostw świata w Belgradzie Amerykanin Marquis Dendy

- Mogę zapewnić, że emocji podczas dziewiątej edycji Orlen Copernicus Cup nie zabraknie – mówił Krzysztof Wolsztyński, prezes Kujawsko-Pomorskiego Związku Lekkiej Atletyki, dyrektor generalny mityngu ORLEN Copernicus Cup. – Na przykład skok w dal będzie na takim poziomie, jakiego jeszcze w Polsce nie widziałem – wystąpią mistrz olimpijski, wicemistrz świata z Oregonu i wicemistrz halowy.

O medal w skoku o tyczce będzie walczył Norbert Kobielski – skoczek wzwyż, medalista mistrzostw Polski seniorów (srebro: Białystok 2017, Radom 2019; brąz – Lublin 2018), zdobywca pięciu medali halowych mistrzostw Polski (złoto - Toruń 2019, Toruń 2020, Toruń 2021; srebro – Toruń 2017; Toruń 2018). Zawodnik wraca po przerwie spowodowanej kontuzją. – Jestem z tych zawodników, którzy jak mają kontuzję, to bardzo szybko o niej zapominają. Mam mocną psychikę i nie boję się wyzwań. Poprzeczkę zawieszam sobie wysoko, bo na treningach wyglądam tak samo jak przed mistrzostwami świata, parametry szybkościowe, skocznościowe, siłowe jeszcze wzrosły, dlatego spodziewam się bardzo dużo w tym sezonie – mówił Norbert Kobielski podczas konferencji prasowej.

Sprzedaż biletów już się rozpoczęła – wejściówki w cenach od 30 do 90 złotych dostępne są w portalach www.eBilet.pl i www.Ticketmaster.pl.

Sponsorem strategicznym zawodów jest Miasto Toruń, sponsorem tytularnym PKN Orlen, a partnerami Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego, samorząd województwa kujawsko-pomorskiego, a także marka PUMA oraz Primabiotic Collagen.

Przypomnijmy, że w 2022 roku podczas zawodów w Toruniu padło wiele rekordów, w tym: rekord Polski Damiana Czykieraw biegu na 60 metrów przez płotki z wynikiem 7.48, rekordy Polski U20 Anny Matuszewicz w skoku w dal z wynikiem 6,44 metra i Kacpra Lewalskiego w biegu na 800 metrów z wynikiem 1:46.89, a także trzy najlepsze rezultaty na świecie:  Filipa Mihaljevica w pchnięciu kulą21,84 metra, Femke Bol w biegu na 400 metrów 50.64 oraz GudafTsegay w biegu na 1500 metrów 3:54.77.

Ustanowiono także cztery rekordy mityngu: Ewa Swoboda w biegu na 60 metrów kobiet:  z wynikiem 7.03, Femke Bol w biegu na 400 metrów kobiet z wynikiem 50.64, Gudaf Tsegay w biegu na 1500 metrów kobiet z wynikiem 3:54.77 i Lamecha Girma w biegu na 3000 metrów mężczyzn z wynikiem 7:31.09.

Fot. Wojtek Szabelski

Zobacz wydarzenia kopernikańskie

Twarz Mikołaja Kopernika i napis: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika  


  

Najczęściej czytane aktualności

 • Kobiety odśnieżajace chodnik przed sklepem
  Drogi, Miasto
  W związku z obfitymi opadami śniegu przypominamy, że obowiązek odśnieżania dotyczy nie tylko służb miejskich, ale także innych właścicieli i zarządców nieruchomości na terenie Torunia.
 • Mężczyzna w żółtej kurtce puka do drzwi
  Miasto
  Od soboty 4 lutego 2023 r. w Toruniu rozpocznie się akcja roznoszenia decyzji wymiarowych w sprawie podatków lokalnych na rok 2023.
 • Zdjęcie przedstawia lód na chodniku.
  Miasto
  Po intensywnych opadach śniegu przyjdzie oblodzenie. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie I stopnia dla Torunia.
 • Plakat z rodziną, dzieckiem i telefonem z aplikacją mobilną ZUS
  Miasto
  Duże zainteresowanie świadczeniem 500+. Do ZUS napłynęło już prawie 670 tys. wniosków.
 • Baner 550-lecia Mikołaja Kopernika przed wejściem do sali sesyjnej Rady Miasta Torunia
  Miasto
  Rozpatrzenie uchwały w sprawie zasad udzielania dotacji konserwatorskich będzie jedynym punktem sesji Rady Miasta Torunia 9 lutego 2022 r.
 • Piaskarka na zaśnieżonych Wałach gen. Sikorskiego
  Drogi, Kultura
  W związku z intensywnymi opadami śniegu 3 lutego 2023 roku na toruńskie drogi ruszyły piaskarki i ciągniki.
 • Narodowy Bank Polski 9 lutego 2023 r. wprowadzi do obiegu kolekcjonerski banknot oraz srebrną monetę kolekcjonerską poświęcone Mikołajowi Kopernikowi.
 • Część wydziałów Urzędu Miasta Torunia zmieniła swoje dotychczasowe siedziby. Poniżej wykaz aktualnych lokalizacji.
 • Ostrzeżenie będzie obowiązywało od 2 lutego 2023 roku od godziny 19:00 do 3 lutego 2023 roku do godziny 09:00.
 • Od poniedziałku 6 lutego 2023 r. zostanie otwarte po przebudowie przejście dla pieszych na Szosie Chełmińskiej w rejonie Trasy Średnicowej Północnej przy ul. Wybickiego.
 • Najlepsze prace udekorują torty, które pojawią się 18 lutego 2023 roku podczas imprezy urodzinowej Mikołaja Kopernika.
 • Prawne aspekty funkcjonowania samorządów były tematem konferencji samorządowej, jaka odbyła się 1 lutego 2023 r. w Centrum Innowacyjnej Edukacji. Gościem spotkania był minister ds. samorządu terytorialnego Włodzimierz Tomaszewski.
 • Przeciwdziałanie nałogom i patologiom społecznym to cele programu "Profilaktyka Uzależnień", prowadzonego przez Fundację Pomocy Samotnym Matkom w Toruniu.
 • Powiatowy Urząd Pracy dla Miasta Torunia prowadzi nabory wniosków na formy wsparcia, które realizowane są w ramach środków pochodzących z Funduszu Pracy.