Sportowe emocje coraz bliżej | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Sportowe emocje coraz bliżej

Miasto, Sport
Data publikacji: 12 stycznia 2023
Autor: Magdalena Winiarska

Zgłoś swój projekt na stronie esk2029.pl

Na zdjeciu: prezydent Michał Zaleski i Krzysztof Wolsztyński podczas konferencji prasowej

Już 8 lutego 2023 roku w Arenie Toruń odbędzie się 9. edycja międzynarodowego mityngu lekkoatletycznego Orlen Copernicus Cup. Szczegółowe informacje na temat wydarzenia przekazano podczas konferencji prasowej 12 stycznia 2023 r.

- Orlen Copernicus Cup ma już swoją renomę, swoją wartość zarówno poprzez świetną organizację, jak i przez jakość sportowych wyczynów. Pojawiają się tu rekordy świata, np. Duplantisa w skoku o tyczce w 2020 rokuwspomniał prezydent Michał Zaleski, zapraszając na zawody, które rozpoczną się 8 lutego 2023 r. o godz. 17:15.

W roku 2023 – Roku Kopernikańskim Orlen Copernicus Cup wpisuje się w cykl wydarzeń upamiętniających 550. rocznicę urodzin astronoma. Jest to jedno z wydarzeń otwierających szereg realizowanych w ciągu tego roku wydarzeń z różnych dziedzin, w tym także sportowych.

Prestiż imprezy podkreśla fakt, że dziewiąta edycja Orlen Copernicus Cup po raz siódmy została włączona do cyklu najważniejszych mityngów halowych World Athletics Indoor Tour Gold, czyli zimowego odpowiednika Diamentowej Ligi. Toruńskie zawody poprzedzają mityngi w Karlsruhe (Niemcy, 27 stycznia) i Bostonie (USA, 4 lutego). Po Toruniu lekkoatleci rywalizować będą w Nowym Jorku (USA, 11 lutego), Lievin (Francja, 15 lutego), Madrycie (Hiszpania, 22 lutego) i Birmingham (Wielka Brytania, 25 lutego).

W ramach dziewiątej edycji mityngu rozegranych zostanie 12 konkurencji, w których udział weźmie ponad 100 zawodniczek i zawodników z ponad 30 krajów świata:

 • kobiety: 60 m, 400 m, 800 m, 3000 m, 60 m przez płotki,
 • mężczyźni: 400 m, 800 m, 1500 m, 60 m przez płotki, skok wzwyż, skok w dal, skok o tyczce.

W Arenie Toruń wystąpią utytułowani zagraniczni i polscy zawodnicy. Wśród reprezentantów kraju pojawią się m.in. Pia Skrzyszowska (60m ppł.), Natalia Kaczmarek (400m), Anna Kiełbasińska (400m), Anna Wielgosz (800 m), Damian Czykier (60m ppł.), Piotr Lisek (skok o tyczce), Paweł Wojciechowski (skok o tyczce).

Nie zabraknie gwiazd z zagranicy. W biegu na 800 metrów pań zmierzą się wicemistrzyni olimpijska z Tokio Brytyjka Keely Hodgkinson z trzecią zawodniczką mistrzostw świata w Eugene Kenijką Mary Moraa i czwartą w tych zawodach Etiopką Diribe Welteji. Z kolei w skoku w dal panów rywalizować będą m.in. mistrz olimpijski z Tokio Grek Miltiadis Tentoglou, trzeci w stolicy Japonii Maykel Massó z Kuby i brązowy medalista ostatnich halowych mistrzostw świata w Belgradzie Amerykanin Marquis Dendy

- Mogę zapewnić, że emocji podczas dziewiątej edycji Orlen Copernicus Cup nie zabraknie – mówił Krzysztof Wolsztyński, prezes Kujawsko-Pomorskiego Związku Lekkiej Atletyki, dyrektor generalny mityngu ORLEN Copernicus Cup. – Na przykład skok w dal będzie na takim poziomie, jakiego jeszcze w Polsce nie widziałem – wystąpią mistrz olimpijski, wicemistrz świata z Oregonu i wicemistrz halowy.

O medal w skoku o tyczce będzie walczył Norbert Kobielski – skoczek wzwyż, medalista mistrzostw Polski seniorów (srebro: Białystok 2017, Radom 2019; brąz – Lublin 2018), zdobywca pięciu medali halowych mistrzostw Polski (złoto - Toruń 2019, Toruń 2020, Toruń 2021; srebro – Toruń 2017; Toruń 2018). Zawodnik wraca po przerwie spowodowanej kontuzją. – Jestem z tych zawodników, którzy jak mają kontuzję, to bardzo szybko o niej zapominają. Mam mocną psychikę i nie boję się wyzwań. Poprzeczkę zawieszam sobie wysoko, bo na treningach wyglądam tak samo jak przed mistrzostwami świata, parametry szybkościowe, skocznościowe, siłowe jeszcze wzrosły, dlatego spodziewam się bardzo dużo w tym sezonie – mówił Norbert Kobielski podczas konferencji prasowej.

Sprzedaż biletów już się rozpoczęła – wejściówki w cenach od 30 do 90 złotych dostępne są w portalach www.eBilet.pl i www.Ticketmaster.pl.

Sponsorem strategicznym zawodów jest Miasto Toruń, sponsorem tytularnym PKN Orlen, a partnerami Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego, samorząd województwa kujawsko-pomorskiego, a także marka PUMA oraz Primabiotic Collagen.

Przypomnijmy, że w 2022 roku podczas zawodów w Toruniu padło wiele rekordów, w tym: rekord Polski Damiana Czykieraw biegu na 60 metrów przez płotki z wynikiem 7.48, rekordy Polski U20 Anny Matuszewicz w skoku w dal z wynikiem 6,44 metra i Kacpra Lewalskiego w biegu na 800 metrów z wynikiem 1:46.89, a także trzy najlepsze rezultaty na świecie:  Filipa Mihaljevica w pchnięciu kulą21,84 metra, Femke Bol w biegu na 400 metrów 50.64 oraz GudafTsegay w biegu na 1500 metrów 3:54.77.

Ustanowiono także cztery rekordy mityngu: Ewa Swoboda w biegu na 60 metrów kobiet:  z wynikiem 7.03, Femke Bol w biegu na 400 metrów kobiet z wynikiem 50.64, Gudaf Tsegay w biegu na 1500 metrów kobiet z wynikiem 3:54.77 i Lamecha Girma w biegu na 3000 metrów mężczyzn z wynikiem 7:31.09.

Fot. Wojtek Szabelski

Zobacz wydarzenia kopernikańskie

Twarz Mikołaja Kopernika i napis: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika  


  

Najczęściej czytane aktualności

 • Za długoletnie pożycie małżeńskie
  Miasto
  Kolejne toruńskie pary odebrały Medale za Długoletnie Pożycie Małżeńskie. Wręczył je 22 września 2023 roku w Ratuszu Staromiejskim Prezydent Torunia Michał Zaleski. Odznaczenia państwowe nadane zostały przez Prezydenta RP 10 parom, które w tym roku świętują 50- i 51-lecie zawarcia związku małżeńskiego. Razem z medalem jubilatom Prezydent Zaleski...
 • Na zdjęciu: prezydent Michał Zaleski stoi z kilkorgiem nauczycieli, którzy trzymają teczki z aktami mianowania, za nimi portret Mikołaja Kopernika
  Miasto
  109 nauczycieli toruńskich szkół uzyskało kolejny stopień awansu zawodowego na nauczyciela mianowanego.
 • Miasto
  Po służbie przygotowawczej i pomyślnie zdanym egzaminie 16 nowych urzędników samorządowych złożyło 25 września 2023 r. ślubowanie na sztandar miasta Torunia.
 • Na zdjęciu: biała strzałka zawieszona na płocie, na niej czerwony napis: do lokalu wyborczzego
  Miasto
  W Toruniu funkcjonują 123 obwody głosowania – warto sprawdzić, gdzie oddać głos w nadchodzących wyborach parlamentarnych, które odbędą się 15 października 2023 r.
 • Biznes, Miasto
  To kolejni laureaci znaku jakości Made in Toruń. Są wśród nich firmy zajmujące się produkcją urządzeń pokładowych w przemyśle stoczniowym, wytwarzaniem konstrukcji stalowych, recyklingiem odpadów, montażem systemów klimatyzacyjnych, czy też działają w branżach instalacji teletechnicznych, czy transportowych.
 • Miasto, Sport
  Rozstrzygnięty został konkurs ofert nr 53/2023 na promocję sportu i aktywności fizycznej wśród mieszkańców Torunia poprzez kluby sportowe prowadzące szkolenie drużyn seniorskich w ekstraklasie: koszykówki mężczyzn i kobiet, hokeja na lodzie, futsalu, hokeja na trawie, II lidze piłki siatkowej mężczyzn oraz III lidze piłki nożnej mężczyzn. Dotacje...
 • W Toruniu funkcjonują 123 obwody głosowania – warto sprawdzić, gdzie oddać głos w nadchodzących wyborach parlamentarnych, które odbędą się 15 października 2023 r.
 • Wszystkich miłośników przygód, łamigłówek i zagadek zachęcamy do udziału w grze terenowej „Śladami Kopernika w Toruniu”. Zaczynamy w sobotę 30 września 2023 r. o godz. 11.00 na dziedzińcu Ratusza Staromiejskiego!
 • Już po raz piąty w Toruniu rozegrany został Maraton Ósemek Wioślarskich „Run & Row”. 24 września 2023 roku Puchar Prezydenta Miasta Torunia trafił do AZS UMK Toruń. „Run & Row” to widowiskowy bieg z łodziami i wyścig wioślarski na Wiśle zakończony sztafetą na ergometrze. W tegorocznej edycji na wioślarzy czekały następujące etapy maratonu...
 • Brązowy medal PGE Ekstraligi trafił w ręce KS Apator Toruń.
 • Niesamowite podniebne show pojawi się w Toruniu już w dniach 29 i 30 września – piątek, sobota. W te dni, o godzinie 20:00 torunianie i turyści będą mieli okazję podziwiać spektakl EXIT podniebne widowisko artystyczne z okazji Roku Kopernikańskiego, który odbędzie się na Stadionie Miejskim im. Grzegorza Duneckiego przy ul. gen. Józefa Bema 23/29....
 • Pierwsza jesienna sobota (23.09.2023 r.) na ulicy Przedzamcze w Toruniu była intensywna. A to wszystko za sprawą święta, które obchodziła. Toruńska Agenda Kulturalna postanowiła pożegnać lato i przywitaź jesień w kolorowy sposób. Od samego południa trwały animacje, warsztaty florystyczne, koncerty oraz zwiedzanie Zamku Krzyżackiego z przewodnikiem...
 • Trwa III tura konsultacji społecznych związanych z przygotowaniem Planu Zrównoważonej Mobilności Miejskiej dla Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Torunia (SUMP dla MOFT). 27 września 2023 roku spotkanie odbędzie się w Toruniu.Spotkanie odbędzie się o godz. 17:00 w I Liceum Ogólnokształcącym im. Mikołaja Kopernika, ul. Zaułek Prosowy 1. Konsultacje...
 • W zajezdni tramwajowej MZK, która zlokalizowana jest przy ul. Sienkiewicza w sobotę (23.09.2023 r.) odbyły się Drzwi Otwarte oraz ekopiknik. To była dobra okazja, żeby zobaczyć to miejsce na własne oczy. W ramach wydarzenia odbyło się zwiedzanie zabytkowego zaplecza zajezdni, mnóstwo zabaw dla małych i dużych, w tym konkurs „Ekopotyczki rodzinne...