Ruch przy toruńskich cmentarzach 1 listopada | www.torun.pl

Ruch przy toruńskich cmentarzach 1 listopada

Drogi, Miasto
Data publikacji: 26 października 2020
Autor: Agnieszka Kobus-Pęńsko
Strażnicy miejscy kontrolują ruch przy cmentarzu św. Jerzego w Toruniu

Wcześniej niż zwykle zmieni się w tym roku organizacja ruchu wokół toruńskich cmentarzy w związku z dniem Wszystkich Świętych. To zachęta do odwiedzenia cmentarza w innym niż 1 listopada 2020 r. terminie.

Tegoroczne obchody dnia Wszystkich Świętych przyniosły nowe wyzwania, zarówno dla zarządców nekropolii i odwiedzajacych groby, jak i organizatorów transportu zbiorowego i ruchu wokół cmentarzy oraz dla służb porządkowych. W związku z epidemią koronawirusa SARS-CoV-2 apelujemy o  rozłożenia odwiedzin grobów swoich bliskich na najbliższe dni, tak by nie tworzyć dużych zbiorowisk 1 czy 2 listopada. Pamiętajmy o zachowaniu zasad bezpieczeństwa sanitarnego, zakrywaniu ust i nosa, i stosownym dystansie społecznym na terenie cmentarzy.

Zachęcamy do zapoznania się z przygotowanym przez nas informatorem na temat organizacji ruchu drogowego w obrębie toruńskich cmentarzy.

Zmiany w organizacji ruchu wokół toruńskich nekropolii zaczną obowiązywać od piątku 30 października 2020 r. od godz.15:00 do wtorku 3.11.2020 r. do godz. 10:00.

W rejonie cmentarza przy ul. Gałczyńskiego w dniu 1.11.2020 r. od godz.6:00 udostępniony będzie parking przy kinie Cinema City (bezpłatny, niestrzeżony). Parkowanie pojazdów na ul. Gałczyńskiego dozwolone będzie po stronie południowej, natomiast po stronie północnej obowiązywać będzie zakaz postoju. Jednocześnie informujemy, że otwarty zostanie tymczasowo dojazd od ul. Czerwona Droga do Al. 700 - lecia i wyjazd z Al. 700-lecia w kierunku ul. Kraszewskiego. Tymczasowe dojazdy zostaną zlikwidowane 3.11.2020 r.

W rejonie Centralnego Cmentarza Komunalnego zamknięty zostanie wjazd z ul. Grudziądzkiej w ul. Celniczą. Ruch kołowy kierowany będzie trzema wjazdami na parking wzdłuż zachodniego ogrodzenia CCK od strony ul. Grudziądzkiej, a od ul. Mazowieckiej na parking firmy „Oferta” (bezpłatny, niestrzeżony). Dopuszczone będzie również parkowanie pojazdów na poboczu po stronie północnej jezdni ul. Celniczej. Przed głównym wejściem (zarówno od ul. Grudziądzkiej, jak i Celniczej obowiązywał będzie zakaz wjazdu na parking). Zakaz ten nie będzie dotyczył osób niepełnosprawnych, autobusów MZK oraz pojazdów TAXI. Jednocześnie informujemy, że nowo wybudowany parking dla tirów (skrzyżowanie Celnicza-Grudziądzka) będzie udostępniony dla samochodów osobowych.

W dniu 1.11.2020 r. (przejazd kolejowy) nie będzie obowiązywał znak B-20 na skrzyżowaniu ul. Mazowiecka – Celnicza „stop” .

Na ul. Turystycznej w Kaszczorku po stronie wschodniej obowiązywać będzie zakaz postoju, natomiast po stronie zachodniej wprowadzony będzie zakaz zatrzymywania się. Parkowanie pojazdów odbywać się będzie na parkingach przy cmentarzu. (Turystyczna- Księżycowa- Ligi Polskiej, utwardzony fragment naprzeciwko cmentarza, nowo wybudowany parking koło cmentarza).

Na ul. Antczaka po stronie północnej na odcinku wzdłuż cmentarza obowiązywać będzie zakaz postoju. Parkowanie pojazdów dozwolone będzie po stronie południowej ul. Antczaka i na ul. Pułaskiego po stronie zachodniej. Udostępniony będzie parking przy Biedronce (ul. Waryńskiego).

W rejonach cmentarzy przy ul. Poznańskiej po obu stronach drogi obowiązywać będą zakazy zatrzymywania się. Odcinek objęty zakazem określony będzie znakami B-36 (zakaz zatrzymywania się). Parkowanie pojazdów dozwolone będzie na parkingu poligonu po południowej stronie i drodze dojazdowej do terenów Toruńskiej Agencji Rozwoju Regionalnego, jak również na parkingu przy cmentarzu.

W rejonie cmentarza przy ul. Żwirki i Wigury/Wybickiego po obu stronach jezdni ul. Żwirki i Wigury obowiązywał będzie zakaz zatrzymywania się. Parkowanie pojazdów możliwe na ulicach przyległych do ul. Żwirki i Wigury. Od strony ul. Wybickiego dozwolone będzie skośne parkowanie pojazdów na obu jezdniach Trasy Prezydenta Raczkiewicza, na lewych pasach ruchu, na odcinkach oznakowanych znakami D-18 parking. Na Trasie Średnicowej od ul. Szosa Chełmińska do Legionów i od ul. Legionów do ul. Szosa Chełmińska obowiązywać będzie ograniczenie prędkości do 30 km/h.

W rejonie cmentarza przy ul. Koniuchy – po północnej stronie ulicy obowiązywać będzie zakaz zatrzymywania się ( nie dotyczy oznakowanych parkingów). Parkowanie pojazdów możliwe będzie po południowej stronie jezdni ul. Koniuchy oraz na terenach zielonych przy ul. Wielki Rów ( MPO) i ul. Kozackiej (parking przy obiekcie handlowym Piotr i Paweł). Natomiast w rejonie skrzyżowania ulic Grudziądzka – Wielki Rów w dniu 1.11.2020 r. udostępniony zostanie parking (bezpłatny, niestrzeżony) przed Centrum Handlowym „Kometa” przy ul. Grudziądzkiej 162.

W rejonie cmentarza przy ul. Wymarzonej (Bielawy Grębocin) będzie możliwość korzystania z istniejącego parkingu.

W rejonie cmentarza przy ul. Owsianej (Wrzosy) będzie możliwość korzystania z istniejącego parkingu oraz parkingu przy Orliku.

W rejonie cmentarza przy ul. Włocławskiej, na wjeździe ul. Stara Droga po obu stronach jezdni obowiązywać będzie zakaz zatrzymywania się. Parkowanie pojazdów możliwe będzie na parkingach i ulicach przyległych zgodnie z obowiązującym oznakowaniem.

Przejdź do prezentacji z mapkami organizacji ruchu przy poszczególnych cmentarzach w Toruniu (pdf)


W przypadku nieprawidłowości dotyczących  oznakowania uwagi należy zgłaszać do Pogotowia Drogowego tel.19633.
W sprawie sygnalizacji drogowej uruchomiony będzie telefon 501038455.
O wyłączeniu sygnalizacji świetlnej w rejonie cmentarzy decydować będzie Wydział Ruchu Drogowego KMP w Toruniu.


Oświetlenie wokół cmentarzy

Wspólnie z Energą Oświetlenie i firmą konserwującą na zlecenie miasta oświetlenie MZD rozpoczął przegląd lamp w rejonie toruńskich cmentarzy. W sumie kontroli zostanie poddanych 16 miejsc. Uszkodzone latarnie zostaną naprawione niezwłocznie.

Fot. Małgorzata Litwin

Najczęściej czytane aktualności

 • Grafika programu Wspieraj Seniora zachęcająca do zgłoszenia się do wolontariatu ozdrowieńców
  Koronawirus, Miasto
  Solidarnościowy Korpus Wsparcia Seniorów poszerza swoją działalność – od wczoraj ruszyły zapisy do wolontariatu ozdrowieńców. Osoby, które przeszły zakażanie koronawirusem, pomagać będą mogły w domach pomocy społecznej.
 • Dwóch Mikołajów: Kopernik na pomniku i święty z iluminacji świątecznej
  Kultura, Miasto
  Po raz kolejny z okazji mikołajek i świąt Bożego Narodzenia działacz społeczny Robert Olkowski z grupą inicjatywną Rodzina organizuje akcję charytatywną na rzecz osób niepełnosprawnych, potrzebujących oraz seniorów z Torunia. 7 grudnia 2020 r. o godz. 12.00 przed budynkiem Szpitala Dziecięcego odbędzie się koncert dla pacjentów.
 • Na zdjęciu Michał Piwoński w biegu
  Miasto, Sport
  Uczeń klasy 2 V LO w Toruniu, Mikołaj Piwoński, został powołany do lekkoatletycznej kadry narodowej.
 • widok budynku z muralem
  Kultura, Miasto
  Na szczycie budynku przy ul. Reja 25 powstał mural upamiętniający Grzegorza Ciechowskiego. Jego inicjatorką jest wdowa po zmarłym w 2001 r. muzyku Anna Skrobiszewska.
 • Prezydent Michał Zaleski
  Miasto
  List Prezydenta Miasta Torunia Michała Zaleskiego do redaktora naczelnego portalu Wyborcza.pl, Jarosława Kurskiego, będący odpowiedzią na zarzuty dotyczące domniemanych „strat” Bydgoszczy w rywalizowaniu z Toruniem o instytucje i fundusze.
 • Na zdjęciu: montaż nowych wiat przystankowych na Placu Rapackiego
  MZK
  Trwają prace torowo-drogowe przy placu Rapackiego i placu Niepodległości. Gotowe jest już oznakowanie poziome jezdni, powstają ekrany akustyczne i wiaty przystankowe, a gdy pogoda pozwoli, rozpoczną się kolejne nasadzenia zieleni.
 • Dzisiaj, 2 grudnia 2020 r. obchodzimy siedemdziesiątą dziewiątą rocznicę śmierci jednego z Honorowych Obywateli Torunia, Edwarda Śmigłego-Rydza.
 • Młodzieżowy Dom Kultury wToruniu ogłasza konkurs plastyczny z cyklu „Niepodległość – Wolność – Rozwój” pod hasłem „Polski Bałtyk”. Mogą wziąć w nim udział dzieci i młodzież w wieku 5-18 lat.
 • Wyższa Szkoła Bankowa w Toruniu zaprasza na cykl spotkań online, z których skorzystać mogą uczniowie i nauczyciele.
 • Ministerstwo Zdrowia informuje o 13855 osobach, które w całej Polsce zaraziły się koronawirusem w ciągu ostatniej doby. W Toruniu zakażenie potwierdzono u 144 osób.
 • Powiatowa Komisja Lekarska poszukuje lekarzy do przeprowadzenia kwalifikacji wojskowej. W przyszłym roku odbędzie się ona w terminie od 1 lutego do 16 kwietnia.
 • W dniu 1 grudnia 2020 r. mija 26 lat od śmierci Wandy Szuman, Honorowej Obywatelki Torunia, pionierki toruńskiej pedagogiki i pracy z osobami niepełnosprawnymi.
 • Polski Bon Turystyczny to jedna z form wsparcia branży turystycznej w kraju. Po zniesieniu restrykcji, ci, którzy nie wykorzystali go latem, mogą dzięki niemu spędzić atrakcyjnie czas w Toruniu.
 • Ministerstwo Zdrowia informuje, że koronawirusem w ciągu ostatniej doby zakaziło się 9105 osób. Liczba zakażonych od początku pandemii w całym kraju zbliża się do miliona. W Toruniu od wczoraj zakażenie zdiagnozowano u 151 osób.