www.torun.pl

Orlen Copernicus Cup z rekordami [film]

Miasto, Sport
Data publikacji: 06 lutego 2019
Autor: Maria Wesoła

Komplet kibiców w Arenie Toruń oklaskiwał m.in. halowy rekord Polski na 1500 m Marcina Lewandowskiego oraz zwycięski bieg Ewy Swobody na 60 m. Orlen Copernicus Cup 2019 za nami!

6 lutego 2019 r. odbyła się V edycja Halowego Mityngu Lekkoatletycznego - jedynej imprezy w Polsce zaliczana do światowego cyklu IAAF World Indoor Tour, który jest odpowiednikiem letniej Diamentowej Ligi. Zawodnicy rywalizowali w dwunastu konkurencjach. - Witam w Arenie Toruń wszystkich kibiców lekkiej atletyki! Gościmy tu dziś najlepsze lekkoatletki i najlepszych lekkoatletów. Toruń to Europejskie Miasto Sportu 2019 dzięki takim wydarzeniom jak Orlen Copernicus Cup! - mówił podczas otwarcia zawodów prezydent Torunia Michał Zaleski.

Zawody otworzyła rywalizacja w pchnięciu kulą kobiet, w której zwyciężyła mistrzyni świata Christina Schwanitz. Do nieudanych zawody zaliczą mistrzyni Europy z 2018 r. Paulina Guba oraz Klaudia Kardasz. W biegu na 60 m przez płotki zwyciężyła również reprezentantka Niemiec, Pamela Dutkiewicz, a na tym samym dystansie wśród mężczyzn wygrał Orlando Ortega z Hiszpanii. W skoku w dal mężczyzn nie miał sobie równych Juan Miguel Echevarria. Na dystansie 800 m mężczyzn pierwszy na mecie zameldował się Eric Sowinski (USA), a wśród kobiet Etiopka Habitam Alemu.

W konkurencji 400 m kobiet kibicie w Arenie Toruń oklaskiwali szczególnie gorąco Igę Baumgart-Witan i Justynę Święty-Ersetic, które zajęły kolejno 1. i 2. miejsce. - Wszystkie bardzo ciężko pracujemy na swoją pozycję w Europie i na świecie. Do tego dochodzi łut szczęścia i akurat dziś mi się udało. Wykonałam jednak naprawdę ciężką pracę i cieszę się, że na bieżni teraz to widać - mówiła po swoim zwycięskim biegu Iga Baumgart-Witan, która triumfowała z czasem 51.91 poprawiając tym samym swoją życiówkę. Na tym samym dystansie w wykonaniu panów wygrał Czech Pavel Maslak.

realizacja: Marcin Jóźwiak

 

W skoku wzwyż mężczyzn zwyciężył Ilya Ivanyuk, a w skoku o tyczce z wysokością 5.78 zwyciężył Amerykanin, mistrz świata Sam Kendricks. Drugi w tej konkurencji zameldował się Piotr Lisek.

Ogromne emocje wzbudziły konkurencje kończące Orlen Copernicus Cup 2019. W biegu na 1500 m wygrał wprawdzie Samuel Tefera, ale drugi Marcin Lewandowski z czasem 3:36:50 ustanowił halowy rekord Polski na tym dystansie. Sam zawodnik zapowiadał już dzień wcześniej, że czuje się na siłach poprawić swój rezultat z 2014 roku. - Nie rzucam słów na wiatr. Zapowiadałem, że celuję w ten rekord i publiczność dodała mi skrzydeł! - cieszył się po biegu Marcin Lewandowski. Po raz kolejny swoje honorarium za występ w Copernicus Cup zawodnik przekazał na cel charytatywny.

Wisienką na torcie był w środowy wieczór bieg na 60 m kobiet, w którym Marie Josee Ta Lou musiała uznać wyższość Ewy Swobody. Polka zwyciężyła wynikiem 7.15, a po biegu nie dowierzała w swój sukces. - Bardzo się cieszę, tym bardziej, że jestem jeszcze trochę przeziębiona, tak długo pracowałam na takie wyniki. Teraz tylko utrzymać tę formę i przygotować się do występu w Glasgow - zaznaczyła Ewa Swoboda, zapowiadając Halowe Mistrzostwa Europy, które odbędą się na początku marca.

Fot. Wojtek Szabelski

Najczęściej czytane aktualności

 • Miasto
  Pomimo trwającego strajku nauczycieli, uczniom klas maturalnych w toruńskich szkołach wystawiono oceny, po przerwie wielkanocnej zaplanowano posiedzenia rad klasyfikacyjnych.
 • Miasto
  Według prognoz, Wielkanoc będzie pogodna i słoneczna. Warto zatem znaleźć czas na spacer, np. w Ogrodzie Zoobotanicznym, który przygotował wiele świątecznych niespodzianek. W Wielki Piątek zaś w nastrój zadumy wprowadzi ostatni z koncertów wielkotygodniowych, odbywający się w zabytkowym wnętrzu kościoła pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny.
 • Kultura, Miasto
  Koncerty znanych polskich gwiazd na Rynku Staromiejskim, kolejna edycja Święta Tańca, wiosenny cykl koncertów pod nazwą Muzyka poważna na leżakach, a także liczne spektakle, spotkania, warsztaty, a także uroczystości państwowe – do toruńskiej Majówki pozostało niewiele czasu, warto więc zobaczyć jakie wydarzenia i atrakcje czekają nas w dniach 27...
 • Inwestycje, Miasto, MZK
  Mamy zielone światło dla rozpoczęcia robót budowlanych dla pierwszego etapu prac w rejonie pl. Rapackiego. 17 kwietnia 2019 r. wykonawca uzyskał Zezwolenie na Realizację Inwestycji Drogowej (tzw. ZRID) dla robót na ul. Chopina i Wały gen. Sikorskiego.
 • Miasto, Sport
  16 kwietnia 2019 r. w Przystani Toruń odbyło się drugie posiedzenie Rady Sportu kadencji 2019-2023.
 • Miasto
  17 kwietnia 2019 r. w toruńskim ratuszu spotkali się menedżerowie centrów miast z Torunia, Gdańska, Bydgoszczy, Lublina i Łodzi, czyli z miast, które zdecydowały się na wdrożenie idei town centre management (TCM).
 • Siódme miejsce i lekki niedosyt – to bilans występu drużyny Toruń Curling Team w finałach Mistrzostw Polski, które w miniony weekend odbyły się w Łodzi.
 • 17 kwietnia 2019 r., dziesiątego dnia strajku, strajkuje 1067 nauczycieli z toruńskich szkół.
 • Na dworcu kolejowym Toruń Główny odbyły się XXVI Mistrzostwa Pierwszej Pomocy PCK. Udział w nich wzięło 7 zespołów ze szkół toruńskich i zespół z LO w Lipnie.
 • Miejski Zarząd Dróg przypomina kierowcom, że od najbliższego piątku 29 marca 2019 r. ulica Legionów na odcinku od ul. Grudziądzkiej do ul. Odrodzenia będzie objęta Strefą Płatnego Parkowania (Podstrefa B).
 • Międzynarodowy zlot skautek i skautów InterCamp w 2022 roku odbędzie się w Toruniu. List intencyjny w tej sprawie został podpisany 16 kwietnia 2019 r. w Urzędzie Marszałkowskim w Toruniu. InterCamp jest organizowany od 1967 roku. Młodzi harecerze w wieku 11-17 lat oraz dorośli instruktorzy spotykają się w weekend, w którym przypadają Zielone...
 • W Toruniu goszczą Ambasador Gruzji w Polsce Ilia Darchiashvili oraz wicegubernator regionu Imeretia Ioseb Khakhaleishvili. 17 kwietnia 2019 r. złożyli wizytę w urzędzie miasta.
 • Na tematy atutów gospodarczych, możliwości inwestycyjnych i o sektorze turystycznym Tunezji rozmawiano w ramach „Dnia promocji gospodarki i turystyki tunezyjskiej”.
 • W Toruniu przy ul. Warszawskiej 4 mieści się Konsulat Honorowy Tunezji. Jego otwarcie nastąpiło 16 kwietnia 2019 roku.