www.torun.pl

Orlen Copernicus Cup z rekordami [film]

Miasto, Sport
Data publikacji: 06 lutego 2019
Autor: Maria Wesoła

Komplet kibiców w Arenie Toruń oklaskiwał m.in. halowy rekord Polski na 1500 m Marcina Lewandowskiego oraz zwycięski bieg Ewy Swobody na 60 m. Orlen Copernicus Cup 2019 za nami!

6 lutego 2019 r. odbyła się V edycja Halowego Mityngu Lekkoatletycznego - jedynej imprezy w Polsce zaliczana do światowego cyklu IAAF World Indoor Tour, który jest odpowiednikiem letniej Diamentowej Ligi. Zawodnicy rywalizowali w dwunastu konkurencjach. - Witam w Arenie Toruń wszystkich kibiców lekkiej atletyki! Gościmy tu dziś najlepsze lekkoatletki i najlepszych lekkoatletów. Toruń to Europejskie Miasto Sportu 2019 dzięki takim wydarzeniom jak Orlen Copernicus Cup! - mówił podczas otwarcia zawodów prezydent Torunia Michał Zaleski.

Zawody otworzyła rywalizacja w pchnięciu kulą kobiet, w której zwyciężyła mistrzyni świata Christina Schwanitz. Do nieudanych zawody zaliczą mistrzyni Europy z 2018 r. Paulina Guba oraz Klaudia Kardasz. W biegu na 60 m przez płotki zwyciężyła również reprezentantka Niemiec, Pamela Dutkiewicz, a na tym samym dystansie wśród mężczyzn wygrał Orlando Ortega z Hiszpanii. W skoku w dal mężczyzn nie miał sobie równych Juan Miguel Echevarria. Na dystansie 800 m mężczyzn pierwszy na mecie zameldował się Eric Sowinski (USA), a wśród kobiet Etiopka Habitam Alemu.

W konkurencji 400 m kobiet kibicie w Arenie Toruń oklaskiwali szczególnie gorąco Igę Baumgart-Witan i Justynę Święty-Ersetic, które zajęły kolejno 1. i 2. miejsce. - Wszystkie bardzo ciężko pracujemy na swoją pozycję w Europie i na świecie. Do tego dochodzi łut szczęścia i akurat dziś mi się udało. Wykonałam jednak naprawdę ciężką pracę i cieszę się, że na bieżni teraz to widać - mówiła po swoim zwycięskim biegu Iga Baumgart-Witan, która triumfowała z czasem 51.91 poprawiając tym samym swoją życiówkę. Na tym samym dystansie w wykonaniu panów wygrał Czech Pavel Maslak.

realizacja: Marcin Jóźwiak

 

W skoku wzwyż mężczyzn zwyciężył Ilya Ivanyuk, a w skoku o tyczce z wysokością 5.78 zwyciężył Amerykanin, mistrz świata Sam Kendricks. Drugi w tej konkurencji zameldował się Piotr Lisek.

Ogromne emocje wzbudziły konkurencje kończące Orlen Copernicus Cup 2019. W biegu na 1500 m wygrał wprawdzie Samuel Tefera, ale drugi Marcin Lewandowski z czasem 3:36:50 ustanowił halowy rekord Polski na tym dystansie. Sam zawodnik zapowiadał już dzień wcześniej, że czuje się na siłach poprawić swój rezultat z 2014 roku. - Nie rzucam słów na wiatr. Zapowiadałem, że celuję w ten rekord i publiczność dodała mi skrzydeł! - cieszył się po biegu Marcin Lewandowski. Po raz kolejny swoje honorarium za występ w Copernicus Cup zawodnik przekazał na cel charytatywny.

Wisienką na torcie był w środowy wieczór bieg na 60 m kobiet, w którym Marie Josee Ta Lou musiała uznać wyższość Ewy Swobody. Polka zwyciężyła wynikiem 7.15, a po biegu nie dowierzała w swój sukces. - Bardzo się cieszę, tym bardziej, że jestem jeszcze trochę przeziębiona, tak długo pracowałam na takie wyniki. Teraz tylko utrzymać tę formę i przygotować się do występu w Glasgow - zaznaczyła Ewa Swoboda, zapowiadając Halowe Mistrzostwa Europy, które odbędą się na początku marca.

Fot. Wojtek Szabelski

Najczęściej czytane aktualności

 • Bezpłatne przejazdy dla uczestników rajdu
  Miasto
  W najbliższy weekend w Toruniu odbędzie się doroczny Ogólnopolski Rajd Kopernikański. Uczestnicy imprezy będą mogli w sobotę i niedzielę za darmo korzystać z komunikacji miejskiej.
 • Świętuj Uniwersytetu
  Miasto
  19 lutego 2019 roku społeczność akademicka UMK świętowała 546. Rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika. Tradycyjnie uroczystości w auli uniwersytetu poprzedziło złożenie kwiatów pod pomnikiem astronoma na Rynku Staromiejskim.
 • Inwestycje, Kultura, Miasto
  Prace przy realizacji projektu adaptacji budynków przy ul. W. Łokietka na potrzeby Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy przekroczyły półmetek. Nowe obiekty wraz z wystawami mają być otwarte jeszcze w 2019 roku.
 • Kultura, Miasto
  Spotkania ze specjalistami z zakresu medycyny estetycznej, farmacji, kosmetologii, dietetyki czy treningów personalnych - to cześć propozycji Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy na Dzień Kobiet. 8 marca w centrum nauki odbędzie się wieczór "JaKobieta".  Wieczór „JaKobieta” to okazja do spotkania ze specjalistami z różnych dziedzin. Trenerzy z Bella...
 • Święto Muzyki 2019
  Kultura, Miasto
  Jesteś muzykiem? Grasz w zespole? A może chcesz zamienić swoją kawiarnię, pub lub ogródek piwny w niepowtarzalny punkt muzyczny? Zgłoś się już dziś i stań się współtwórcą Święta Muzyki! Już po raz trzynasty, pierwszego dnia lata - 21 czerwca 2019 roku - Toruń wypełni wszechobecna muzyka! Na zgłoszenia Toruńska Agenda Kulturalna czeka tylko do 15...
 • Rusza rekrutacja
  Miasto
  11 lutego 2019 roku ruszy elektroniczna rekrutacja do przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych oraz do klas pierwszych szkół podstawowych prowadzonych przez Gminę Miasta Toruń. Na rok szkolny 2019/2020 przygotowano 4861 miejsc dla przedszkolaków i 1916 miejsc dla „pierwszaków”.
 • Trwają przygotowania do Mistrzostw Świata Juniorów i Kadetów w Szermierce, które odbędą się od 6 do 14 kwietnia 2019 roku w Toruniu.
 • Swoją czteroletnią kadencję na stanowisku Grotmaszta Bractwa Kaphornowców zakończył torunianin, kpt. jachtowy Cezary Bartosiewicz, wielki miłośnik i promotor żeglarstwa.
 • Centrum Wsparcia Biznesu w Toruniu zaprasza na kolejne szkolenie związane z realizacją projektu pn. „torun.direct – dobre połączenie z biznesem”. Bezpłatne warsztaty dla osób powyżej 25. roku życia, które chcą zdobyć dodatkowe kompetencje w cyfrowym świecie, odbędą się 27-28.02.2019 r.
 • Weź udział w konsultacjach społecznych dotyczących "Koncepcji rozwoju terenów zieleni w Toruniu". Spotkanie konsultacyjne odbędzie się 21 lutego.
 • Wraz z cyklem spotkań Prezydenta Torunia z mieszkańcami rozpoczynamy I etap konsultacji społecznych w sprawie budżetu miasta Torunia na 2020 r. i Wieloletniej Prognozy Finansowej Miasta Torunia na lata 2020-2044.
 • Rekrutacja do przedszkoli miejskich i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych prowadzonych przez Gminę Miasta Toruń na rok szkolny 2019/2020 rusza już niebawem. Poznaj szczegóły postępowania rekrutacyjnego!
 • Pani Danuta Andrzejewska dołączyła do grona mieszkańców Torunia, którzy ukończyli 100 lat. Z życzeniami z okazji tych okrągłych urodzin Panią Danutę odwiedził Prezydent Michał Zaleski.
 • 1 marca 2019 r. rozpocznie się pilotażowy program systemu biletu elektronicznego w komunikacji miejskiej w Toruniu. System będziemy testować na tramwajowej linii nr 1 i 1N do końca września 2019 roku.