Porozumienie terytorialne ZIT MOFT z województwem | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Porozumienie terytorialne ZIT MOFT z województwem

Inwestycje, Miasto
Data publikacji: 24 października 2023
Autor: Paula Gałązka
Porozumienie terytorialne ZIT MOFT z województwem

Już wkrótce może rozpocząć się realizacja inwestycji ze wsparciem ze środków unijnych. 24 października 2023 roku w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Kujawsko-Pomorskiego podpisane zostało porozumienie terytorialne pomiędzy Stowarzyszeniem Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Torunia a województwem.

- Będzie to wsparcie działań, które chcemy wspólnie, jako MOFT, podejmować. 36 samorządów w czterech powiatach, no i miasto Toruń jako lider tego porozumienia. 84 miliony euro, tyle środków finansowych możemy pozyskać na wsparcie naszych działań w tym obszarze. W ciągu 6 lat powinniśmy te środki spożytkować. Na co? Przede wszystkim są to projekty związane z oświatą, od przedszkoli aż po szkoły zawodowe, kształcenie ponadpodstawowe. Kolejny pakiet środków to pieniądze na poprawę środowiska naturalnego. Dalej są drogi rowerowe, które cieszą się bardzo dużą popularnością w zgłoszonych projektach. Przygotowaliśmy łącznie 168 projektów i one uzyskały wstępną kwalifikację do tego programu – mówi Prezydent Torunia i jednocześnie prezes zarządu Stowarzyszenia MOFT.

Kiedy środki będą mogłyby być uruchomione?

- Ta umowa wiąże nas, jako instytucję zarządzającą środkami unijnymi w ramach nowej perspektywy, z wykonawcą niemałych części powierzonych nam przez Komisję zadań. My jesteśmy już właściwie gotowi z wypłaceniem tych transzy. Oczywiście ta umowa uruchamia kolejne procedury, mianowicie ogłaszanie konkursów. I mam nadzieję, że na początku przyszłego roku pojawią się pierwsze konkursy, w ramach których te środki będziemy już rozdysponowywać. No i będą realizowane inwestycje. To wszystko zależy już od tempa pracy beneficjentów - podkreśla Piotr Całbecki, marszałek województwa kujawsko-pomorskiego.

Celem porozumienia jest uzgodnienie zasad i zakresu wsparcia realizacji strategii ZIT w ramach Funduszy Europejskich dla Kujaw i Pomorza 2021-2027. Określone zostają też przedsięwzięcia priorytetowe, ważne dla rozwoju MOF Torunia, wyrażające wspólne interesy członków stowarzyszenia i realizujące cele wyznaczone w strategii ZIT oraz zgodnych z celami wynikającymi ze Strategii Rozwoju Województwa. Strony porozumienia przygotują też przedsięwzięcia priorytetowe, umożliwiające złożenie w terminie wniosków o dofinansowanie, a następnie ich realizację, co umożliwi złożenie w terminie wniosków o płatność oraz osiągnięcie wyznaczonych wartości wskaźników. Celem podpisanego porozumienia jest też wzmocnienie powiązań i współpracy pomiędzy jednostkami samorządu terytorialnego tworzącymi MOFT oraz partnerami społecznymi, gospodarczymi i organizacjami społeczeństwa obywatelskiego w celu równomiernego rozwoju całego obszaru.

Alokacja środkow dla ZIT MOF Torunia

Zintegrowane Inwestycje Terytorialne Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Torunia to niemal 85 mln euro środków unijnych adresowanych dla kilkunastu najbardziej istotnych sfer, w których wystepuje potencjał do tworzenia warunków rozwoju dla całego MOFT lub stanowiących obszary problemowe mogace ograniczać prowadzenie działań rozwojowych.

Całkowita kwota alokacji: 84 884 260,98 euro ()kwota nie zawiera 3 640 000 mln euro przeznaczonych na rewitalizację dla Gminy Miasta Toruń)

Na 168 projektów składają się:

  • 23 projekty o łącznej wartości 27 mln euro dotyczące transportu - wspierające zrównoważoną mobilność miejską oraz rozbudowujące sieć dróg rowerowych na obszarze MOFT, w tym 5 projektów GMT o łącznej wartości dofinansowania 17,5 mln euro;
  • 43 projekty na kwotę 22,5 mln euro w obszarze edukacji, zarówno zawodowej wspierającej trwały rozwój i konkurencyjność gospodarki, jak i kształcenia ogólnego, wychowania przedszkolnego, a także dotyczące rozbudowy przyszkolnej bazy sportowej, w tym 8 projektów GMT na łączną kwotę dofinansowania 2,7 mln euro;
  • 33 projekty na kwotę 8,7 mln euro dotyczące poprawy efektywności energetycznej oraz redukcję emisji gazow cieplarnianych na obszarze MOFT, w tym 4 projekty GMT o łącznej wartości dofinansowania z UE 1 mln euro;
  • 23 projekty o wartości 4,9 mln euro przeznaczone na odnowę przestrzeni publicznych;
  • 14 projektów o wartości 6,3 mln euro na wsparcie instytucji kultury, w tym 5 projektów GMT o łącznej wartości dofinansowania 2,7 mln euro;
  • 8 projektów na kwotę 4,4 mln euro w sferze gospodarki wodno-ściekowej;
  • 12 projektów za 4,3 mln euro dotyczących rozwoju turystyki, w tym 2 projekty GMT o łącznej wartości dofinansowania z UE 2,7 mln euro;
  • 12 pozostałych projektów o wartości 6,7 mln euro w obszarach: adaptacja do zmian klimatu (8 projektów o wartości 3,4 mln euro, 4 projekty GMT - 1,7 mln euro); opieka zdrowotna (2 projekty o wartości 1,5 mln euro, 1  projekt GMT -1 mln euro); gospodarka (1 projekt o wartości 1,3 mln euro); wsparcie potencjału administracyjnego (1 projekt o wartości 0,5 mln euro).

Fot. Szymon Zdziebło, tarantoga.pl dla UMWKP

Najczęściej czytane aktualności

  • Kultura, Miasto
    Muzeum Okręgowe w Toruniu zaprasza na I Toruńską Noc Muzeów, która odbędzie się w sobotę 18 maja 2024 r. w godz. od 18:00 do 00.00.
  • Adam Szponka podczas prezentacji w CKK Jordanki
    Miasto
    Ekonomista, samorządowiec doświadczony w dziedzinie opieki społecznej, procesów inwestycyjnych oraz informatyzacji administracji, będzie trzecim, obok Dagmary Zielińskiej i Rafała Pietrucienia, zastępcą Prezydenta Miasta Torunia Pawła Gulewskiego. Przedstawienie ostatniej osoby, która uzupełniła skład kierownictwa Urzędu Miasta Torunia w kadencji...
  • Drogi, Inwestycje, Miasto
    W Toruniu rozpoczyna się kolejna ważna inwestycja drogowa. 15 maja 2024 r. drogowcy przekazali teren pod przebudowę drogi krajowej nr 91 w rejonie skrzyżowania z ul. Strobanda.
  • Miasto, Sport
    W dniach 18-19 maja 2024 r. w hali sportowej ZSPS i VIII LO przy ul. Grunwaldzkiej 33/35 odbędzie się III Międzynarodowy Turniej Szermierczy „Złoty Piernik” w szpadzie dziewcząt i chłopców.
  • Prezydent Paweł Gulewski i komendant Sławomir Grudziński
    Miasto
    14 maja 2024 r. Prezydent Miasta Torunia Paweł Gulewski spotkał się z przedstawicielami toruńskich służb mundurowych.
  • Miasto
    16 maja 2024 r. podczas zdalnego Forum „Gmin na 5!” organizowanego przez Szkołę Główną Handlową w Warszawie miasto Toruń otrzymało tytuł Gminy na 5! w zakresie obsługi inwestorów i przedsiębiorców.
  • W dniach 18-19 maja 2024 r. w hali sportowej ZSPS i VIII LO przy ul. Grunwaldzkiej 33/35 odbędzie się III Międzynarodowy Turniej Szermierczy „Złoty Piernik” w szpadzie dziewcząt i chłopców.
  • Na terenie Kopernikańskiego Ośrodka Integracji przy ul. Olszewskiego 16 w Toruniu w środę 15 maja 2024 r. spotkał się zespół roboczy drugiej edycji projektu Green Lab.
  • 15-17 maja 2024 r. w Toruniu przebywa z wizytą studyjną grupa przedstawicieli MSiT, POT oraz miast i miejsc w Polsce noszących miano Polskich Marek Turystycznych. Goście zwiedzają miasto i rozmawiają o najlepszych sposobach na zarzadzanie i promowanie destynacji turystycznych.
  • W kwietniu br. na Podgórzu odbyło się spotkanie ws. komunikacji miejskiej w tej części Torunia. Jeszcze w maju br. poznamy propozycje zmian, które Wydział Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta Torunia przygotował w oparciu o zgłoszenia mieszkańców. Wydział Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta Torunia informuje, że propozycje zmian w trasach przejazdu...
  • Już po raz 21. Przedszkole Miejskie nr 1 im. Wandy Szuman w Toruniu zorganizowało Przedszkole Święto Piernika.
  • Woda będzie tematem przewodnim programu atrakcji przygotowanych na sobotę 18 maja 2024 r. przez Muzeum Etnograficzne z okazji Europejskiej Nocy Muzeów.
  • Zakończyły się finały wojewódzkie turnieju piłkarskiego „Z podwórka na stadion o Puchar Tymbarku”, w którym udział wzięły reprezentacje toruńskich szkół podstawowych.
  • Trwa otwarty nabór wniosków na zadania służące ochronie zasobów wodnych, polegające na gromadzeniu i wykorzystaniu wód opadowych i roztopowych w miejscu ich powstania.