Woda w Muzeum Etnograficznym | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Woda w Muzeum Etnograficznym

Kultura, Miasto
Data publikacji: 15 maja 2024
Autor: Małgorzata Litwin
Plakat Europejskiej Nocy Muzeów 2024 w Muzeum Etnograficznym

Woda będzie tematem przewodnim programu atrakcji przygotowanych na sobotę 18 maja 2024 r. przez Muzeum Etnograficzne z okazji Europejskiej Nocy Muzeów.

Do wędrówki po skansenie tropem H2O organizatorzy zapraszają w godz.18.00-23.00. Można będzie zajrzeć m.in. do młyna, który dzięki sile wody zamieniał ziarna zbóż na mąkę, obejrzeć barkę rybacką – nawodny dom oraz dowiedzieć się jak gaszono dawniej pożary. Przy zabytkowej remizie, dzięki strażakom z Państwowej Straży Pożarnej w Toruniu, zaprezentowane zostaną dawne i współczesne sprzęty do gaszenia ognia. Będzie też szkolenie z udzielania pierwszej pomocy osobie tonącej.

W zagrodach chłopskich można będzie popróbować sił w dźwiganiu wiader wody na nosidłach, obejrzeć naczynia do przechowywania wody i dawne kąciki higieniczne oraz poznać dawne sposoby prania. O nadzwyczajnych, religijnych i leczniczych, właściwościach wody będzie mowa przy ekspozycji kropielniczek i buteleczek na wodę święconą. Nie zabraknie okazji do przebieranek – organizatorzy przygotowali specjalną „garderobę” pozwalającą wcielić się w postacie ludowych demonów wodnych, a także gry, zabawy i działania twórcze na temat ryb i rybołówstwa. Zaś po zmroku zaplanowano seanse plenerowego kina retro i prezentację archiwalnych fotografii przy dźwiękach tradycyjnych pieśni i akwatycznych dźwięków.

Podczas imprezy można będzie obejrzeć: wystawę plenerową "Parostatkiem w wielki rejs. Żegluga pasażerska na Wiśle", ekspozycję czasową „W szklanym blasku. Malarstwo na szkle Janiny Walczak-Budzicz” (w towarzystwie kuratorki wystawy Bożeny Olszewskiej) oraz wystawę makatek z wodnymi sentencjami (i wyhaftować własne dzieło).

Wstęp wolny.

Mapka atrakcji w muzeum

Mapka Muzeum Etnograficznego z planem atrakcji, opr. MET w Toruniu

Najczęściej czytane aktualności

 • Zalane wodą Wały gen. Sikorskiego w piątkowe popołudnie, fot. Małgorzata Litwin
  Drogi, Miasto
  Potężna ulewa i gradobicie nawiedziły Toruń w piątek 24 maja 2024 r. Służby miejskie ruszyły do działania.
 • Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy z lotu ptaka
  Kultura, Miasto, Sport
  Ten weekend to petarda! Naukowa petarda, czyli znakomity piknik w Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy, a także koncerty i warsztaty dla mam, wszak w niedzielę obchodzą swoje święto.
 • Toruński Dzień Muzealnika 2024
  Kultura, Miasto
  5 pracowników Muzeum Okręgowego w Toruniu otrzymało nagrody Prezydenat Miasta Torunia z okazji Dnia Muzealnika. Uroczystość odbyła się 24 maja 2024 r. 18 maja obchodzony był Międzynarodowy Dzień Muzeów. Jest to coroczne święto ustanowione 28 maja 1977 r. przez Międzynarodową Radę Muzeów działającą przy UNESCO. Święto stanowi okazję do złożenia...
 • Węzeł przesiadkowy aleja Solidarności w Toruniu
  Drogi, Miasto
  W związku z koniecznością wykonania sieci ciepłowniczej przy okazji budowy Europejskiego Centrum Filmowego CAMERIMAGE w Toruniu mogą wystąpić pewne utrudnienia dla ruchu pieszego i samochodowego w ciągu ul. Wały Gen. Sikorskiego. 27 maja br. inwestor - PGE Toruń przekaże teren budowy wykonawcy prac, który poinformował, że od 3 czerwca br. ruszą...
 • Teren tzw. Wrzosowiska z lotu ptaka
  Miasto
  Będą zmiany na Wrzosowisku i Winnicy. Przystąpienie do prac nad miejscowymi planami zagospodarowania przestrzennego zapowiedział 24 maja 2024 r. Prezydent Torunia Paweł Gulewski.
 • Miasto
  Na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu w piątek 24 maja 2024 r. odsłonięto tablicę poświęconą pamięci prof. Ryszarda Łaszewskiego. Imieniem profesora nazwano jedną z sal reprezentacyjnych.
 • W związku z koniecznością wykonania sieci ciepłowniczej przy okazji budowy Europejskiego Centrum Filmowego CAMERIMAGE w Toruniu mogą wystąpić pewne utrudnienia dla ruchu pieszego i samochodowego w ciągu ul. Wały Gen. Sikorskiego. 27 maja br. inwestor - PGE Toruń przekaże teren budowy wykonawcy prac, który poinformował, że od 3 czerwca br. ruszą...
 • Toruń uplasował się na drugim miejscu w XII rankingu Perły Samorządu, organizowanym przez „Dziennik Gazeta Prawna”. Miasto zostało docenione za działania na rzecz przedsiębiorców oraz udogodnienia dla seniorów i młodzieży.
 • W wyniku losowania organizatorem meczu finałowego o Puchar Polski na szczeblu K-PZPN w sezonie 2023/2024 została Elana Toruń. Mecz finałowy zostanie rozegrany 12 czerwca 2024 r.
 • - W piątek 24 maja 2024 r. od godz. 12:00 do godz. 23:00 na terenie miasta Torunia i powiatu toruńskiego prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć silne opady deszczu od 20 mm do 35 mm oraz porywy wiatru do 80 km/h. Lokalnie grad - informuje Toruńskie Centrum Zarządzania Kryzysowego.
 • To był intensywny i pełen emocji sezon dla drużyny CUK Anioły Toruń, który zakończył się awansem do I ligi. 23 maja 2024 r. odbyło się oficjalne zakończenie sezonu, w którym wziął udział Prezydent Paweł Gulewski oraz dyrektor Wydziału Sportu i Rekreacji Mariola Soczyńska. Pierwsza część wydarzenia odbyła się w cenrum handlowym Toruń Plaza, gdzie...
 • Pozostało coraz mniej czasu na zapoznanie się z pracami Pabla Picassa dostępnymi w Krzywej Wieży. Wystawa zakończy się już 26 maja.
 • W Młynie Kultury 23 maja 2024 r. odbyła się uroczystość z okazji jubileuszu 60-lecia Galerii i Ośrodka Plastycznej Twórczości Dziecka.
 • Ten weekend to petarda! Naukowa petarda, czyli znakomity piknik w Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy, a także koncerty i warsztaty dla mam, wszak w niedzielę obchodzą swoje święto.