Spotkanie uczelni partnerskich YUFE | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Spotkanie uczelni partnerskich YUFE

Miasto
Data publikacji: 17 maja 2024
Autor: Magdalena Winiarska
Na zdjęciu: prezydent Paweł Gulewski stoi z przedstawicielami europejskich uczelni wyższych

W ramach forum uczelni partnerskich projektu YUFE odbyło się spotkanie przedstawicieli uczelni członkowskich, w tym UMK, w którym udział wziął prezydent Paweł Gulewski.

W Toruniu odbywa się pierwsze w okresie funkcjonowania konsorcjum Doroczne Forum Strategiczne YUFE. Z tej okazji 16 maja 2024 r. w hotelu Bulwar odbyło się spotkanie gości wydarzenia z władzami Uniwersytetu Mikołaja Kopernika oraz prezydentem Pawłem Gulewskim, połączone z uroczystą kolacją. W wieczornym spotkaniu udział wzięli: przedstawiciele kolegium rektorskiego UMK, rektorzy z uczelni partnerskich YUFE (członkowie Rady Strategicznej YUFE), członkowie Komitetu Wykonawczego, liderzy pakietów roboczych oraz dziekani wydziałów prawa YUFE wraz z dziekanami z zaprzyjaźnionych ukraińskich uczelni.

YUFE, czyli Młode Uniwersytety dla Przyszłości Europy (Young Universities for the Future of Europe) to jedno z 50 konsorcjów wybranych przez Komisję Europejską do budowy i testowania modelu Uniwersytetu Europejskiego - otwartego, nieelitarnego i integrującego różne środowiska, a także promującego innowacyjność, interdyscyplinarność oraz najwyższą jakość w badaniach i edukacji. Konsorcjum „Młodych Uniwersytetów dla Europy Przyszłości” – YUFE ma na celu radykalną zmianę środowiska uczelnianego poprzez stworzenie wiodącego modelu młodego, skoncentrowanego na studentach, nie elitarnego lecz otwartego i włączającego europejskiego Uniwersytetu, opartego na współpracy między instytucjami szkolnictwa wyższego, administracji publicznej, sektorze prywatnym i obywatelami. Projekt zakłada także szeroką współpracę uniwersytetów z miastami, aby włączyć mieszkańców w budowanie silnej uniwersytecko-miejskiej społeczności.

Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu w lipcu 2020 roku został pełnoprawnym członkiem konsorcjum Young Universities for the Future of Europe (YUFE), początkowo był jedną z uczelni stowarzyszonych.

Fot. Sławomir Kowalski 

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu: młoda dziewczyna śpiewa do mikrofony, gra na niebieskiej gitarze elektrycznej, w tle ceglany mur
  Kultura, Miasto
  Już w czwartek 20 czerwca 2024 r. rozpoczyna się coroczne toruńskie świętowanie – do 24 czerwca czeka nas masa atrakcji.
 • SP12 widok z drona na nowe budynki szkolne i plac zabaw
  Inwestycje, Miasto
  Do 27 czerwca 2024 r. trwa nabór kandydatów do pracy w nowej Szkole Podstawowej nr 12 przy ul. Strzałowej na lewobrzeżu.
 • Miasto
  Uroczyste ślubowanie na sztandar miasto zakończyło 17 czerwca 2024 r. służbę przygotowawczą 6 nowych pracowników Urzędu Miasta Torunia.
 • Kultura, Miasto
  Muzeum Okręgowe w Toruniu z przyjemnością zaprasza na II Toruńską Noc Muzeów, która odbędzie się w sobotę, 22 czerwca 2024 r.
 • Śniadanie prasowe z dziennikarzami lokalnych mediów
  Miasto
  O obsłudze medialnej wydarzeń miejskich i organizacji pracy dziennikarzy współpracujących z Radą Miasta Torunia była mowa na śniadaniu prasowym 18 czerwca 2024 r. zorganizowanym przez przewodniczącego Łukasza Walkusza.
 • Miasto, MZK
  Cichsze, bezpieczniejsze, zielone – takie są efekty modernizacji torowisk tramwajowych w naszym mieście.
 • Martyna Wojciechowska - dziennikarka, podróżniczka i działaczka społeczna została laureatką Złotego Anioła MFF Tofifest. Kujawy i Pomorze za niepokorność twórczą.
 • - W nocy z 18 na 19 czerwca 2024 r. w obszarach występowania prognozowanych opadów burzowych, na mniejszych rzekach oraz w zlewniach zurbanizowanych na terenie miasta Toruń i powiatu toruńskiego mogą wystąpić gwałtowne wzrosty stanów wody i lokalne podtopienia - informuje Toruńskie Centrum Zarządzania Kryzysowego.
 • Ulicami Torunia ponownie przejedzie rolkowy peleton. W sobotę 22 czerwca 2024 r. zaplanowano pierwsze z wakacyjnych spotkań toruńskich rolkarzy pod hasłem Nightskating. W wydarzeniu co roku bierze udział kilkuset uczestników.
 • Już w czwartek 20 czerwca 2024 r. rozpoczyna się coroczne toruńskie świętowanie – do 24 czerwca czeka nas masa atrakcji.
 • Od poniedziałku do piątku w godz. 17.00-21.00 działa Kujawsko-Pomorska Niebieska Linia Telefon dla Osób Doznających Przemocy Domowej.
 • - W środę 19 czerwca 2024 r. od godz. 1:00 do godz. 7:00 na terenie miasta Torunia i powiatu toruńskiego prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć silne opady deszczu od 15 mm do 30 mm oraz porywy wiatru do 100 km/h. Lokalnie grad - informuje Toruńskie Centrum Zarządzania Kryzysowego.
 • Dyrektor Centrum Sztuki Współczesnej "Znaki Czasu" w Toruniu zostanie powołany na okres czterech lat.,
 • 13 zawodniczek klubu MKS Trójka w weekend wystartowało w Mistrzostwach Polski oraz Pucharze Lublina 2024 w jeździe figurowej na rolkach.