Noc Muzeów w CSW! | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Noc Muzeów w CSW!

Kultura, Miasto
Data publikacji: 17 maja 2024
Autor: Marcin Pryka

Centrum Sztuki Współczesnej "Znaki Czasu" w Toruniu zaprasza na niezapomnianą noc pełną sztuki, dźwięków i inspirujących spotkań. Przyjdźcie z rodziną i przyjaciółmi – każdy znajdzie coś dla siebie!

Kiedy: 18 maja 2024 r. (sobota), od godz. 12.00 do 24.00

HARMONOGRAM:

12.00 – Wyprawa w głąb sztuki, Warsztaty rodzinne
Wstęp Wolny! Obowiązują zapisy: 56 610 97 16 lub eduAKCJE@csw.torun.pl
Limit miejsc – 20 osób
Czas trwania: 1,5 godz.

17.00—20.00 – Warsztaty perfumiarskie: Zapach ekspresji
Na odwiedzających CSW w Noc Muzeów czekać będzie kilka stanowisk wyposażonych w sprzęt i materiały niezbędne do wyprodukowania własnej kompozycji zapachowej do użycia na ciało lub w mieszkaniu. Przygotowaną mgiełkę, zamkniętą w odpowiedniej buteleczce, będzie można opatrzyć etykietą z wizerunkiem kojarzącego się z zapachem obrazu z wystawy „Nowa Ekspresja”, a także nadać jej unikatową nazwę, związaną z tytułami prac lub twórczością danego artysty. Warsztaty odbędą się w sali audiowizualnej w nowym budynku CSW. Wstęp wolny!

18.00 – Wykład Filipa Pręgowskiego. Nowa Ekspresja w Polsce i na świecie. O triumfie malarstwa w latach 80. XX wieku
Wykład będzie dotyczył zjawiska Nowej Ekspresji, czyli niezależnej sztuki lat 80. XX wieku. Na wystawie w CSW „Znaki Czasu” prezentowane są polskie przykłady twórczości z tego kręgu, w ramach wykładu zaś, prócz omówienia rodzimego kontekstu i wyjątkowych warunków społeczno-politycznych, w których działali polscy artyści, pojawią się także wątki międzynarodowe: niemiecki nurt Neue Wilde, włoska transawangarda i amerykański New Image Painting albo Bad Painting. Będzie mowa o różnych paradoksach Nowej Ekspresji, jak na przykład o tym, że estetyka, która w schyłkowym PRL-u była manifestacją postawy antysystemowej, w Stanach Zjednoczonych przez lewicową krytykę postrzegana była jako wyraz ciągot konserwatywnych, a nade wszystko znakomite pole do sukcesu komercyjnego. Spotkanie na żywo w Czytelni CSW. Wstęp Wolny!

Filip Pręgowski – teoretyk i krytyk sztuki, pracuje w Katedrze Historii Sztuki Nowoczesnej i Pozaeuropejskiej na Wydziale Sztuk Pięknych UMK. Naukowo zajmuje się teorią sztuki współczesnej, analizą dyskursu artystycznego i historią krytyki artystycznej. Autor książek i publikacji naukowych dotyczących relacji sztuki i dyskursu artystycznego. 

19.00–20.00 – Podróż do harmonii dźwięków z Misami dźwiękowymi, hangdrumami i innymi relaksującymi dźwiękami. Sesję poprowadzi Sławek Bogacki / mocbycia.pl
Kawiarnia ZNAKI w CSW. Wstęp wolny!

19.30–20.30 – Ostatnie oprowadzanie po wystawie NOWA EKSPRESJA i oprowadzanie po wystawie PLASTER

21.00–22.00 – Koncert na bity etyczne
Koncert to jednorazowy performance muzyczny, wykorzystujący symbolikę kolorystyczną stosowaną przez duet artystyczny Kijewski/Kocur. W tym przypadku jednak, materią malarską staje się dźwięk interpretowany przez muzyków na podstawie partytury graficznej, stworzonej w oparciu o kolory i myśl konceptualną duetu. Projekt zainspirowany jest w szczególności serią prac wykorzystującą tzw. „bity etyczne”, odnoszących się do relacji między technologią i informatyzacją, a duchowością i symboliką. Muzycy: Alicja Kochanowicz, Patrycja Pączkowska, Barbara Banasiak, Dominik Panasiuk, Wojtek Zadrużyński i Adam Gwizdała. Bulwar Sztuki. Wstęp Wolny!

21.00 i 22.30 – dwa seanse filmowe: Koncert i Fala
Kino Centrum

Dostępne wystawy:
NOWA EKSPRESJA do 19 maja
PLASTER
GABINET / DAS KABINETT / Bulwar Sztuki

Księgarnia Sztuki będzie czynna od 16.00 do 24.00 i będzie mieć dla Was niespodzianki:
Rabat na katalogi CSW już od 1 zł do 50%
Rabat na pozostałe książki i albumy – 15%

Zapraszamy!

Wstęp Wolny!

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu: młoda dziewczyna śpiewa do mikrofony, gra na niebieskiej gitarze elektrycznej, w tle ceglany mur
  Kultura, Miasto
  Już w czwartek 20 czerwca 2024 r. rozpoczyna się coroczne toruńskie świętowanie – do 24 czerwca czeka nas masa atrakcji.
 • SP12 widok z drona na nowe budynki szkolne i plac zabaw
  Inwestycje, Miasto
  Do 27 czerwca 2024 r. trwa nabór kandydatów do pracy w nowej Szkole Podstawowej nr 12 przy ul. Strzałowej na lewobrzeżu.
 • Miasto
  Uroczyste ślubowanie na sztandar miasto zakończyło 17 czerwca 2024 r. służbę przygotowawczą 6 nowych pracowników Urzędu Miasta Torunia.
 • Kultura, Miasto
  Muzeum Okręgowe w Toruniu z przyjemnością zaprasza na II Toruńską Noc Muzeów, która odbędzie się w sobotę, 22 czerwca 2024 r.
 • Śniadanie prasowe z dziennikarzami lokalnych mediów
  Miasto
  O obsłudze medialnej wydarzeń miejskich i organizacji pracy dziennikarzy współpracujących z Radą Miasta Torunia była mowa na śniadaniu prasowym 18 czerwca 2024 r. zorganizowanym przez przewodniczącego Łukasza Walkusza.
 • Miasto, MZK
  Cichsze, bezpieczniejsze, zielone – takie są efekty modernizacji torowisk tramwajowych w naszym mieście.
 • Martyna Wojciechowska - dziennikarka, podróżniczka i działaczka społeczna została laureatką Złotego Anioła MFF Tofifest. Kujawy i Pomorze za niepokorność twórczą.
 • - W nocy z 18 na 19 czerwca 2024 r. w obszarach występowania prognozowanych opadów burzowych, na mniejszych rzekach oraz w zlewniach zurbanizowanych na terenie miasta Toruń i powiatu toruńskiego mogą wystąpić gwałtowne wzrosty stanów wody i lokalne podtopienia - informuje Toruńskie Centrum Zarządzania Kryzysowego.
 • Ulicami Torunia ponownie przejedzie rolkowy peleton. W sobotę 22 czerwca 2024 r. zaplanowano pierwsze z wakacyjnych spotkań toruńskich rolkarzy pod hasłem Nightskating. W wydarzeniu co roku bierze udział kilkuset uczestników.
 • Już w czwartek 20 czerwca 2024 r. rozpoczyna się coroczne toruńskie świętowanie – do 24 czerwca czeka nas masa atrakcji.
 • Od poniedziałku do piątku w godz. 17.00-21.00 działa Kujawsko-Pomorska Niebieska Linia Telefon dla Osób Doznających Przemocy Domowej.
 • - W środę 19 czerwca 2024 r. od godz. 1:00 do godz. 7:00 na terenie miasta Torunia i powiatu toruńskiego prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć silne opady deszczu od 15 mm do 30 mm oraz porywy wiatru do 100 km/h. Lokalnie grad - informuje Toruńskie Centrum Zarządzania Kryzysowego.
 • Dyrektor Centrum Sztuki Współczesnej "Znaki Czasu" w Toruniu zostanie powołany na okres czterech lat.,
 • 13 zawodniczek klubu MKS Trójka w weekend wystartowało w Mistrzostwach Polski oraz Pucharze Lublina 2024 w jeździe figurowej na rolkach.