Adam Szponka trzecim zastępcą | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Adam Szponka trzecim zastępcą

Miasto
Data publikacji: 16 maja 2024
Autor: Małgorzata Litwin
Adam Szponka podczas prezentacji w CKK Jordanki

Ekonomista, samorządowiec doświadczony w dziedzinie opieki społecznej, procesów inwestycyjnych oraz informatyzacji administracji, będzie trzecim, obok Dagmary Zielińskiej i Rafała Pietrucienia, zastępcą Prezydenta Miasta Torunia Pawła Gulewskiego.

Przedstawienie ostatniej osoby, która uzupełniła skład kierownictwa Urzędu Miasta Torunia w kadencji 2024-2029, odbyło się 16 maja 2024 r. w CKK Jordanki.

- Dzisiaj stawiamy kropkę, jeśli chodzi o proces kompletowania moich najbliższych współpracowników, zastępców prezydenta miasta Torunia  - powiedział prezydent Torunia Paweł Gulewski podczas konferencji w CCK Jordanki. - Pan prezydent Adam Szponka był do tej pory dyrektorem Regionalnego Ośrodska Pomocy Społecznej, odpowiadał za politykę społeczną w całym województwie kujawsko-pomorskim. Jest specjalistą z zakresu kompetencji miękkich, ale ma też doświadczenie w zakresie cyfryzacji, informatyzacji, wprowadzania innowacji. Będzie odpowiadał m.in. za cyfryzację wszystkich jednostek urzędu.  

Adam Szponka ma 45 lat. Jest absolwentem Uniwersytetu Mikołaja Kopernika – studiował na Wydziale Nauk Ekonomicznych. Ukończył też studia podyplomowe w zakresie zarzadzania projektami inwestycyjnymi samorządu terytorialnego w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie oraz szkolenie dla kandydatów na członków rad nadzorczych w spółkach Skarbu Państwa.

W latach 2007-2014 był zastępcą dyrektora w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Zajmował się zarządzaniem komórką odpowiedzialną za realizację komponentu regionalnego Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki 2007-2013. Był odpowiedzialny za prawidłowe stosowanie procedur, monitorowanie oraz adaptację do zmieniających się warunków gospodarczych i społecznych.

Od 2015 r. był dyrektorem Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Toruniu. Skutecznie i efektywnie zajmował się zarządzaniem jednostką organizacyjną samorządu województwa. Budował liczne zespoły do realizacji trudnych społecznych zadań. Wdrożył m.in. regionalny system teleopieki wraz z utworzeniem Kujawsko-Pomorskiego Telecentrum.

Ma doświadczenie jako członek rad nadzorczych spółek z udziałem kapitału samorządu województwa oraz samorządu gminy. Aktualnie jest przewodniczącym Rady Nadzorczej Exea Data Center. Od 2007 r. zaangażowany w pracę Komitetów Monitorujących Regionalne Programy Operacyjny dla Województwa Kujawsko-Pomorskiego oraz programy krajowe: Program Operacyjny Kapitał Ludzki oraz Program Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego.

- Bardzo dziękuję Panu Prezydentowi za zaproszenie to teamu "zmieniamy Toruń". Mam nadzieję, że moje wieloletnie doświadczenie, praca w samorządzie, sterowanie wiązką dużych, złożonych, partnerskich projektów, przyczyni się do urzeczywistnienia idei, pomysłu na miasto, jaki przedstawił prezydent Gulewski - powiedział Adam Szponka. - Mam nadzieję, że za kilka lat Toruń będzie wpisywał się w katalog miast określanych jako "smart city".

Jako zastępca prezydenta Torunia odpowiadać będzie za kulturę, turystykę, promocję, informatyzację urzędu, gospodarkę nieruchomościami i Centrum Wsparcia Biznesu. Pracę rozpocznie od poniedziałku 20 maja 2024 r.

Fot. Małgorzata Litwin

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu: młoda dziewczyna śpiewa do mikrofony, gra na niebieskiej gitarze elektrycznej, w tle ceglany mur
  Kultura, Miasto
  Już w czwartek 20 czerwca 2024 r. rozpoczyna się coroczne toruńskie świętowanie – do 24 czerwca czeka nas masa atrakcji.
 • SP12 widok z drona na nowe budynki szkolne i plac zabaw
  Inwestycje, Miasto
  Do 27 czerwca 2024 r. trwa nabór kandydatów do pracy w nowej Szkole Podstawowej nr 12 przy ul. Strzałowej na lewobrzeżu.
 • Miasto
  Uroczyste ślubowanie na sztandar miasto zakończyło 17 czerwca 2024 r. służbę przygotowawczą 6 nowych pracowników Urzędu Miasta Torunia.
 • Kultura, Miasto
  Muzeum Okręgowe w Toruniu z przyjemnością zaprasza na II Toruńską Noc Muzeów, która odbędzie się w sobotę, 22 czerwca 2024 r.
 • Śniadanie prasowe z dziennikarzami lokalnych mediów
  Miasto
  O obsłudze medialnej wydarzeń miejskich i organizacji pracy dziennikarzy współpracujących z Radą Miasta Torunia była mowa na śniadaniu prasowym 18 czerwca 2024 r. zorganizowanym przez przewodniczącego Łukasza Walkusza.
 • Miasto, MZK
  Cichsze, bezpieczniejsze, zielone – takie są efekty modernizacji torowisk tramwajowych w naszym mieście.
 • Martyna Wojciechowska - dziennikarka, podróżniczka i działaczka społeczna została laureatką Złotego Anioła MFF Tofifest. Kujawy i Pomorze za niepokorność twórczą.
 • - W nocy z 18 na 19 czerwca 2024 r. w obszarach występowania prognozowanych opadów burzowych, na mniejszych rzekach oraz w zlewniach zurbanizowanych na terenie miasta Toruń i powiatu toruńskiego mogą wystąpić gwałtowne wzrosty stanów wody i lokalne podtopienia - informuje Toruńskie Centrum Zarządzania Kryzysowego.
 • Ulicami Torunia ponownie przejedzie rolkowy peleton. W sobotę 22 czerwca 2024 r. zaplanowano pierwsze z wakacyjnych spotkań toruńskich rolkarzy pod hasłem Nightskating. W wydarzeniu co roku bierze udział kilkuset uczestników.
 • Już w czwartek 20 czerwca 2024 r. rozpoczyna się coroczne toruńskie świętowanie – do 24 czerwca czeka nas masa atrakcji.
 • Od poniedziałku do piątku w godz. 17.00-21.00 działa Kujawsko-Pomorska Niebieska Linia Telefon dla Osób Doznających Przemocy Domowej.
 • - W środę 19 czerwca 2024 r. od godz. 1:00 do godz. 7:00 na terenie miasta Torunia i powiatu toruńskiego prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć silne opady deszczu od 15 mm do 30 mm oraz porywy wiatru do 100 km/h. Lokalnie grad - informuje Toruńskie Centrum Zarządzania Kryzysowego.
 • Dyrektor Centrum Sztuki Współczesnej "Znaki Czasu" w Toruniu zostanie powołany na okres czterech lat.,
 • 13 zawodniczek klubu MKS Trójka w weekend wystartowało w Mistrzostwach Polski oraz Pucharze Lublina 2024 w jeździe figurowej na rolkach.