Dzień Polskiego Państwa Podziemnego 2021 | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Dzień Polskiego Państwa Podziemnego 2021

Miasto
Data publikacji: 27 września 2021
Autor: Magdalena Winiarska
Na zdjęciu na pierwszym planie biało-czerwone flagi, pomiędzy nimi widać żołnierzy pełniących wartę przy obelisku

Przy obelisku na pl. Św. Katarzyny w dniu 27 września 2021 roku uczczono Dzień Polskiego Państwa Podziemnego. To święto ustanowione na pamiątkę powołania Służby Zwycięstwu Polski.

Uroczystość patriotyczna odbyła się pod obeliskiem poświęconym komendantom Okręgu Pomorskiego ZWZ–AK, który znajduje się przy kościele garnizonowym na pl. Św. Katarzyny. Zebranych – toruńskich kombatantów, przedstawicieli jednostek samorządowych, służb mundurowych oraz młodzież - powitał prezydent Michał Zaleski. – Trzeba pamiętać o ludziach, którzy potrafią powiedzieć „nie”, kiedy coś złego grozi im samym oraz ich krajowi. Tak było w 1939 roku, kiedy już 27 września, mówiąc stanowcze „nie” okupantom, utworzone zostało Polskie Państwo Podziemne. Do 1945 jego siły zbrojne były aktywne, cały czas w walce, potwierdzając w ten sposób, że Polki i Polacy chcą wolności mówił prezydent Michał Zaleski. Prezydent zwrócił szczególną uwagę na obecność przy obelisku młodzieży, dzięki której pamięć o bohaterach tamtych czasów będzie trwać. - W pewnym momencie szkolnej edukacji sięgną oni po lekturę pt. „Kamienie na szaniec” i być może przyjdą wtedy również pod ten toruński obelisk. Dla nas i dla nich on zawsze pozostanie autentycznym, toruńskim i pomorskim kamieniem rzuconym na szaniec polskiej niepodległości – mówił prezydent.

Ustanowiony przez Sejm RP w 1998 r. Dzień Polskiego Państwa Podziemnego upamiętnia powołanie 27 września 1939 r. w okupowanej Warszawie organizacji konspiracyjnej - Służby Zwycięstwu Polski.

- Fenomen Polskiego Państwa Podziemnego polegał na tym, że było to jedyne tak zorganizowane państwo w Europie podczas okupacji. Miało polskie sądownictwo i szkolnictwo – wszystko działające w konspiracji, a przede wszystkim stworzona została Armia Krajowa - jedyna taka armia w Europie. Warto o tym mówić i to upamiętniać powiedziała Dorota Zawacka-Wakarecy, prezes Fundacji gen. Elżbiety Zawackiej. - Toruń jest jednym z niewielu miast, które od kilkunastu lat, za przyczyną gen. Elżbiety Zawackiej organizuje te uroczystości. Pierwsze odbywały się przy kamieniu poświęconym Armii Krajowej na pl. Rapackiego, a od 2008 roku, kiedy został odsłonięty pomnik Okręgu Pomorskiego ZWZ–AK, spotykamy się na pl. Św. Katarzyny.

Fot. Wojtek Szabelski

Najczęściej czytane aktualności

  • Na zdjęciu: na scenie stoją mężczyzna i kobieta w eleganckich strojach
    Kultura, Miasto
    „Nie ma jak u mamy” – to coroczny koncert z okazji Dnia Matki, organizowany przez marszałka województwa kujawsko-pomorskiego. W 2024 r. blisko 6000 gości powitał prezydent Torunia Paweł Gulewski.
  • Zastępczyni prezydenta Dagmara Zielińska podczas pikniku
    Kultura, Miasto
    Dziesiątki kolorowych stanowisk, a w nich ciekawe eksperymenty i warsztaty rozwijające umysł, kreatywność i ciekawość. Tak wyglądał 25 maja 2024 r. piknik Naukowa Petarda w Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy.
  • Na zdjęciu: kompozytor Krzesimir Dębski z medalem na szyi, obok prezydent Torunia Paweł Gulewski i dyrektor TOS Przemysław Kempiński
    Kultura, Miasto
    Wyjątkowy prezent dla mam z okazji ich święta przygotowała Toruńska Orkiestra Symfoniczna – 26 maja 2024 r. wystąpiła pod batutą Krzesimira Dębskiego z koncertem muzyki filmowej.
  • Na zdjęciu: zastępca prezydenta Artur Szponka wręcza nagrodę nastolatce, z tyłu stoja pozostali uczestnicy konkursu wokalnego
    Kultura, Miasto
    26 maja 2024 r. zakończyła się pierwsza edycja Festiwalu Twórczości dla Dzieci i Młodzieży Arte! Gościem specjalnym koncertu finałowego był Mezo.
  • Zalane wodą Wały gen. Sikorskiego w piątkowe popołudnie, fot. Małgorzata Litwin
    Drogi, Miasto
    Potężna ulewa i gradobicie nawiedziły Toruń w piątek 24 maja 2024 r. Służby miejskie ruszyły do działania.
  • Na zdjęciu widać ciemne burzowe niebo ponad budynkami
    Miasto
    W niedzielę 26 maja 2024 r. wieczorem spodziewane są burze z silnymi opadami deszczu. Apelujemy o ostrożność.
  • Od turnieju piłkarskich skrzatów czyli najmłodszych adeptów futbolu z Akademii Pomorzanina rozpoczął się 25 maja 2024 r. kolejny "Weekend z Pomorzaninem", odbywający się tym razem pod patronatem Miasta Toruń.
  • Po ulewnym piątku, także sobota 25 maja zapowiada się w Toruniu burzowo. Załamanie pogody jest spodziewane w godzinach popołudniowych.
  • Koncert reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego w CKK Jordanki zainaugurował 24 maja 2024 r. obchody Święta Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej w Toruniu. Jednostka powstała w 2018 r. i jest jedynym w Polsce centrum szkolenia tego rodzaju Sił Zbrojnych. W 2020 r. nadano jej imię kpt. Eugeniusza Konopackiego pseud. Trzaska...
  • Potężna ulewa i gradobicie nawiedziły Toruń w piątek 24 maja 2024 r. Służby miejskie ruszyły do działania.
  • Będą zmiany na Wrzosowisku i Winnicy. Przystąpienie do prac nad miejscowymi planami zagospodarowania przestrzennego zapowiedział 24 maja 2024 r. Prezydent Torunia Paweł Gulewski.
  • Na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu w piątek 24 maja 2024 r. odsłonięto tablicę poświęconą pamięci prof. Ryszarda Łaszewskiego. Imieniem profesora nazwano jedną z sal reprezentacyjnych.
  • 5 pracowników Muzeum Okręgowego w Toruniu otrzymało nagrody Prezydenat Miasta Torunia z okazji Dnia Muzealnika. Uroczystość odbyła się 24 maja 2024 r. 18 maja obchodzony był Międzynarodowy Dzień Muzeów. Jest to coroczne święto ustanowione 28 maja 1977 r. przez Międzynarodową Radę Muzeów działającą przy UNESCO. Święto stanowi okazję do złożenia...
  • Prof. Jim Mazurkiewicz – animator współpracy polsko-amerykańskiej w naszym województwie, był 24 maja 2024 r. gościem prezydenta Torunia Pawła Gulewskiego.