Multicamerata ma 30 lat | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Multicamerata ma 30 lat

Kultura, Miasto
Data publikacji: 15 września 2021
Autor: Magdalena Kujawa
Multicamerata podczas koncertu

Zespół Kameralny Multicamerata z Torunia świętuje 30-lecie działalności artystycznej. Z tej okazji w środę, 15 września 2021 r. w Ratuszu Staromiejskim odbył się okolicznościowy koncert.

Multicamerata rozpoczęła działalność 15 września 1991 roku w Pałacu Dąmbskich, wtedy siedzibie Wydziału Sztuk Pięknych UMK. Zespół powołał do życia kontrabasista Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej Henryk Giza.

- Zacząłem odczuwać niedosyt spowodowany zarówno niewielką liczbą realizowanych koncertów, jak i doborem prezentowanych utworów. W ten sposób zrodził się we mnie pomysł założenia własnego zespołu, który znacznie wzbogaci program muzyczny dla toruńskich słuchaczy – wspomina artysta.

W koncercie inaugurującym obchody 30-lecia wystąpili: Wojciech Waleczek – fortepian oraz kwintet smyczkowy Multicamerata w składzie: Izabela Bogusz I skrzypce, Grzegorz Bogusz II skrzypce, Marta Wroniszewska – altówka, Karol Wroniszewski – wiolonczela, Henryk Giza – kontrabas. W programie znalazły się utwory Andrzeja Koszewskiego Reflex; Gustawa Holsta St. Paul’s Suite i Józefa Nowakowskiego Kwintet fortepianowy. W uroczystości wzięli udział przewodniczący Rady Miasta Torunia Marcin Czyżniewski oraz zastępca prezydenta Torunia Paweł Gulewski, którzy wręczyli Henrykowi Gizie upominek w postaci grafiki.

Koncert realizowany był dzięki dotacji Gminy Miasta Toruń.


O zespole

Nazwa Multicamerata wywodzi się z idei wykonywania utworów na zmienną liczbę wykonawców; począwszy od występów solowych, na orkiestrze kameralnej skończywszy. Pierwszym ważnym projektem zagranicznym było tournee koncertowe w 1993 r., mające rozsławiać najznakomitszego torunianina Mikołaja Kopernika w jubileusz 520. urodzin astronoma, 450. rocznicę pierwszego wydania jego dzieła „De Revolutionibus” oraz 450. rocznicę śmierci. W 1994 r. Multicamerata zainicjowała pierwszą edycję Festiwalu Muzyki i Sztuki Krajów Bałtyckich „Probaltica”, który odbywa się do dziś. Kolejnym znaczącym przedsięwzięciem zespołu było europejskie tournee w 1999 roku dla uczczenia obchodów 150. rocznicy śmierci Fryderyka Chopina, z koncertami we Francji, Hiszpanii, Szwecji, na Litwie i Łotwie. Multicamerata podjęła się wykonania dzieł Chopina we współpracy z pianistami europejskimi. Potem były kolejne trasy po krajach bałtyckich z okazji kolejnych jubileuszy zespołu. W 2007 roku zespół zainaugurował cykl koncertów, wystaw i spotkań pod nazwą Europejskiej Akademii Sztuki, prezentujących muzykę, literaturę i sztuki plastyczne krajów Europy. Z kolei rok 2008 zaowocował wydaniem albumu Hommage a Zbigniew Herbert, stanowiącego rejestrację koncertu laureatów Ogólnopolskiego Konkursu Kompozytorskiego, poświęconego twórczości Zbigniewa Herberta.
W ramach obchodów 70. rocznicy wybuchu II wojny światowej, Multicamerata wraz ze szwedzkim zespołem Gotlands Blasarkvintett odbyła europejskie tournee Szlakiem ORP Orzeł, obejmujące swymi koncertami miejsca, które znalazły się na szlaku okrętu w 1939 roku. W Roku Chopinowskim 2010 zorganizowano europejskie tournee Chopin i jego przyjaciele. Kolejne lata przyniosły projekty koncertowe prezentujące piękno najstarszego narodowego tańca polskiego czyli poloneza, a także twórczość Stanisława Moniuszki, którą zaprezentowano wspólnie z muzykami z Litwy, Szwecji i Białorusi.

Szczególna misja zespołu jako ambasadora bałtyckiej kultury muzycznej została dostrzeżona przez wielu kompozytorów. Multicameracie dedykowali swoje kompozycje między innymi Andrzej Koszewski, Piotr Moss, Magdalena Cynk i Ewelina Nowicka z Polski, Anatolijus Senderovas i Mindaugas Urbaitis z Litwy, Juris Karlsons z Łotwy, Cecilia Franke, Magnus Johansson i Peter van Tour ze Szwecji. Zespół nagrał 11 płyt, dokonał licznych nagrań telewizyjnych i radiowych.

Fot. Wojtek Szabelski

Najczęściej czytane aktualności

  • Kultura, Miasto
    Święto Miasta zbliża się wielkimi krokami! W dniach 20 – 24 czerwca na torunian czeka cały szereg atrakcji, dzięki którym świętowanie urodzin Torunia stanie się jeszcze przyjemniejsze.
  • Na zdjęciu: dzieci bawią się na boisku
    Miasto
    Tradycyjny festyn rodzinny na Rudaku przyciągnął 15 czerwca 2024 r. na teren Szkoły Podstawowej nr 17 rzesze mieszkańców tego osiedla.
  • Na zdjęciu: wnętrze kościoła św. Szczepana
    Miasto
    Kościół św. Szczepana obchodzi swoje 120-lecie. Uroczystości z tej okazji odbyły się 16 czerwca 2024 r.
  • Na zdjeciu: wręczenie nagrody Lindego
    Kultura, Miasto
    Anne Weber z Niemiec i Zbigniew Rokita z Polski – to laureaci Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. S.B. Lindego w 2024 r. Nagrody odebrali 16 czerwca 2024 r. podczas uroczystości w Ratuszu Staromiejskim.
  • Na zdjęciu: skrzypaczka
    Kultura, Miasto, Sport
    W weekend wchodzimy koncertowo – muzyką zza oceanu zamyka swój 45. sezon Toruńska Orkiestra Symfoniczna. W sobotę zaś rozgośćmy się na śniadaniu na trawie w Parku Miejskim i przestudiujmy kolejne wydarzenia, których czeka nas co nie miara.
  • Gwiazdy na 10. edycji festiwalu NADA!
    Kultura, Miasto
    Poznaliśmy pierwsze nazwiska zaproszonych artystów!
  • W związku z prognozowanymi opadami burzowymi w nocy z 15 na 16 czerwca 2024 r. może wystąpić zagrożenie hydrologiczne wraz z lokalnymi podtopieniami.
  • Z okazji 100-lecia maratonu w Polsce 15 czerwca 2024 r. na Stadionie Miejskim rozegrano biegi sztafetowe, w których łącznie wystąpiły 93 drużyny.
  • Koncertem „Amerykański sen”zakończyła swój 45. jubileuszowy sezon artystyczny Toruńska Orkiestra Symfoniczna. 14 czerwca 2024 r. w CKK Jordanki po raz pierwszy także wręczono Muzy TOS-u – statuetki wyróżniające mecenasów i przyjaciół instytucji.
  • Z okazji 46-lecia partnerstwa miast Torunia i Getyngi w Teatrze Baj Pomorski wystawiony został spektakl „Weltmajstry” w reż. Roberta Talarczyka.
  • W sobotę 15 czerwca 2024 r. na drodze powiatowej nr 2036 od Świetlicy Wiejskiej w Młyńcu Drugim w kierunku Mierzynka do skrzyżowania z ulicą Farmerską na wysokości "figurki" w godz. 10:30-15:00 odbędzie się wyścig kolarski i droga będzie nieprzejezdna.
  • Złotym Aniołem dla Damy Polskiego Kina podczas MFF Tofifest. Kujawy i Pomorze wyróżniane są wyjątkowe artystki o bogatym dorobku filmowym i teatralnym.
  • W Gdańsku trwa 44. Międzynarodowy Zjazd Miast Nowej Hanzy. W wydarzeniu biorą udział przedstawiciele Torunia.
  • W weekend wchodzimy koncertowo – muzyką zza oceanu zamyka swój 45. sezon Toruńska Orkiestra Symfoniczna. W sobotę zaś rozgośćmy się na śniadaniu na trawie w Parku Miejskim i przestudiujmy kolejne wydarzenia, których czeka nas co nie miara.