Tydzień Bibliotek online - Zasmakuj w Bibliotece | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Tydzień Bibliotek online - Zasmakuj w Bibliotece

Data wydarzenia
-
baner wydarzenia
Opis wydarzenia: 

Coroczna wspólna inicjatywa Biblioteki Uniwersyteckiej w Toruniu oraz działającego przy niej Koła Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich mająca na celu promocję czytelnictwa i książek, a także ukazanie różnorodnych form działalności bibliotek, adresowana do szerokiego kręgu odbiorców.

Tegoroczna edycja jest wyjątkowa, gdyż z powodu pandemii wszystkie wydarzenia odbędą się w wirtualnej przestrzeni dostępnej ze strony Biblioteki Uniwersyteckiej oraz na FB

 

Proponujemy między innymi zwiedzanie cyfrowych wystaw, wysłuchanie i obejrzenie kilku ciekawych opowieści, rozwiązanie Quizu wiedzy o naszej bibliotece. Zapraszamy także na dwa autorskie spotkania oraz do udziału w otwartym warsztacie wideo tworzenia kolekcji i wystaw w systemie Omeka. Mamy nadzieję „rozsmakować” Państwa w bibliotece, by zadośćuczynić tegorocznemu hasłu: Zasmakuj w Bibliotece. Dlatego też bibliotekarze będą prezentować przepisy kulinarne wybrane z dawnych książek kucharskich dostępnych w Kujawsko-Pomorskiej Bibliotece Cyfrowej.

Program:

  • Skosztuj pyszny Quiz wiedzy o Bibliotece Uniwersyteckiej w Toruniu. Można zagrać samodzielnie lub z przyjaciółmi na platformie Quizizz.
  • Kolekcja przepisów mówionych

Kulinarne recepty, pochodzące z dawnych książek kucharskich dostępnych w Kujawsko-Pomorskiej Bibliotece Cyfrowej, czytają pracownicy naszej biblioteki.

  • Czasopisma toruńskie: przeszłość i teraźniejszość - wystawa cyfrowa

Krótka opowieść o wybranych czasopismach toruńskich wydawanych w języku polskim od XIX do XXI wieku. Łączy je to, że są dostępne online, z dowolnego miejsca i o każdej porze, co w czasie pandemii jest szczególnie istotne. Zachęcamy do odwiedzania Kujawsko-Pomorskiej Biblioteki Cyfrowej https://kpbc.umk.pl/dlibra i Akademickiej Platformy Czasopism https://apcz.umk.pl/

Otwarty warsztat wideo poprowadzi dr Dominik Mirosław Piotrowski – przewodniczący Koła SBP przy BU, który podczas warsztatu zaprezentuje jak zainstalować oraz skonfigurować system Omeka oraz w jaki sposób utworzyć archiwum i narracyjną ekspozycję cyfrową.

Warsztat skierowany jest do pracowników instytucji kultury i nauki, studentów muzealnictwa, historii, archiwistyki, adeptów nauk o mediach i komunikacji społecznej oraz wszystkich zainteresowanych.

Rozmowę poprowadzi dr Marcin Lutomierski. Współorganizatorem spotkania jest biblioteka internetowa Wolne Lektury

Barbara Klicka – poetka, pisarka, scenarzystka przez lata związana z Teatrem Żydowskim, współproducentka Festiwalu Warszawa Singera, redaktorka ukazującego się w latach 2010-2014 czasopisma Cwiszn, współpracowniczka i ambasadorka Wolnych Lektur.

Debiutowała książką poetycką Wrażliwiec w roku 2000. Nominowana do Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej „Silesius” w 2013 r. w kategorii książka roku za tom same same i laureatka tej nagrody w roku 2016 za tom Nice. Za ten tom, również w tym roku, zdobyła też Nagrodę Literacką w Gdyni. Jej teksty zostały przetłumaczone między innymi na język angielski i niemiecki.

Współautorka tekstów na płycie Czarny war zespołu Pochwalone. Współtworzy wraz z Jackiem Dehnelem i zespołem Tajny projekt „Nowy Tajny Detektyw”, którego efektami są książka o takim samym tytule, płyta oraz blog tajnydetektyw.blogspot.com. Zawodowo jest związana z warszawskimi instytucjami kultury – publicznymi i trzeciego sektora.

Jako prozaik debiutowała w styczniu 2019 r. powieścią Zdrój, której akcja toczy się w Ciechocinku, a która jest przedmiotem tego spotkania.

Marcin Lutomierski – doktor filologii polskiej, badacz i popularyzator literatury, specjalista do spraw promocji Wydawnictwa Naukowego Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, wykładowca na Wydziale Humanistycznym UMK, członek kilku towarzystw naukowych, autor licznych publikacji z zakresu literatury emigracyjnej XIX–XX w., literatury dla dzieci i młodzieży, edytorstwa naukowego i literackiego.

Danuta Nawrocka – DaNa (1962). Artystka pozytywnych emocji. Absolwentka Wydziału Sztuk Pięknych UMK. Integrując rysunek z malarstwem, stworzyła oryginalny styl, charakterystyczny tylko dla jej twórczości. Uczestniczyła w wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych, m.in. w 57. Biennale w Wenecji w 2017 r. w Pałacu Zenobio, w XIII Światowym Sympozjum Sztuki Mosan Art Museum w Korei Południowej, w Art Museum of China w Hangzhou (Chiny). Uczestniczyła w Międzynarodowym Projekcie „LABORATORIUM VENEZIA INTERNATIONAL EXHIBITION OF THE ARTS: The Amber Road and Forma Ovi” oraz w Berlińskim Festiwalu Sztuki „48 Stunden Neukölln” w Berlinie (2016r.). Wystawiała indywidualnie m.in. w Jang Eun Sun Art Gallery w Seulu, w Hernandez Art Gallery w Mediolanie, w Gukje Art Museum w Daegu, w Galerii Arsenał we Wrocławiu, Galerii OW ZPAP w Warszawie, w CSW w Toruniu. Uprawia także Performance Art. Jest laureatką wielu konkursów.

Marta Nawrocka Esej malarski

Marta Nawrocka (1984) warsztat malarski zdobywała w domu, pod okiem mamy artystki, a także jako uczestniczka plenerów i warsztatów malarskich, fotograficznych i filmowych. Prace swoje wystawiała na Politechnice Łódzkiej, w Galerii Miejskiej w Inowrocławiu, w Bydgoszczy (performance), w lokalu artystycznym Tygiel w Gdyni, w Rezydencji Amerykańskiego Dyplomaty w Rabacie (Maroko).

Malarstwo jest, obok pisania, moja potrzebą i koniecznością. Jest tym, co mnie wyzwala, daje wolność. To mój sposób wypowiedzi, komentarz na otaczający mnie świat i rzeczywistość, ale też konfrontacja tejże rzeczywistości z własnymi pragnieniami, marzeniami i tęsknotami. Bezustanny, nieskończony i palący proces dekonstrukcji, ale też rekonstrukcji, poukładania własnych myśli, wrażeń, refleksji. Sytuację, którą zastaję przetwarzam przez pryzmat własnych, subiektywnych kodów złożonych ze wspomnień i oczekiwań. To pewna napisana przeze mnie historia, legenda, mit i poezja.

  • Powrót Polski na Pomorze - spojrzenie po stu latach, piątek 15 maja. Spotkanie autorskie z prof. Cezarym Obracht-Prondzyńskim i dr. Krzysztofem Kordą, autorami albumu Powrót Pomorza w granice Rzeczypospolitej w setną rocznicę 1920-2020

Toruński oddział Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego i Biblioteka Uniwersytecka w Toruniu w ramach Tygodnia Bibliotek zapraszają na spotkanie związane z jedną z najważniejszych rocznicowych publikacji tego roku. Profesor Cezary Obracht-Prondzyński (Instytut Kaszubski, Uniwersytet Gdański) i dr Krzysztof Korda (Instytut Kaszubski, Miejska Biblioteka Publiczna im. Aleksandra Skulteta w Tczewie) opowiedzą o swojej pracy nad książką Powrót Pomorza w granice Rzeczypospolitej w setną rocznicę 1920-2020. Znalazły się w niej m.in. niepublikowane dotąd zdjęcia z przemarszu wojsk gen. Hallera przez Pomorze w styczniu i lutym 1920 r., wiele interesujących tekstów źródłowych, a przede wszystkim - świeże spojrzenie regionalistów pomorskich na wydarzenia, których setną rocznicę obchodzimy w tym roku. Czy Pomorze odpowiednio przygotowało się na powrót Polski nad Bałtyk? Czy Polska, odrodzona po pierwszej wojnie światowej, spełniła nadzieje pokładane w niej przez Kaszubów i Pomorzan? Wspólnie poszukamy odpowiedzi na te i inne pytania dotyczące opisywanych w książce zdarzeń, ludzi i emocji.

Spotkanie poprowadzi dr Michał Targowski (UMK, Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie)

Podróż w czasie i przestrzeni - opowieść cyfrowa, piątek 15 maja, 13.00

Podróż po Europie inspirowana dostępnymi w Kujawsko-Pomorskiej Bibliotece Cyfrowej zbiorami toruńskiej książnicy uniwersyteckiej, które powstawały od średniowiecza po połowę XX w., mają różną proweniencję i formę i są związane z ważnymi dla polskiej historii i kultury miejscami. Startujemy z Gdańska… Krótka opowieść cyfrowa o Kole Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich przy Bibliotece Uniwersyteckiej w Toruniu

Data: 
08.05.2020 (Całodzienne) — 15.05.2020 (Całodzienne)
Miejsce: 
online
Kategoria wydarzenia: 
Inne
Położenie: 

Najbliższe wydarzenia

Pokaż więcej

Najczęściej czytane aktualności

  • Biurowiec przy ul. Olsztyńskiej - wizualizacja
    Biznes, Miasto
    Jest już prawomocne pozwolenie na budowę pierwszego z dwóch biurowców w rejonie ul. Olsztyńskiej. Dokument wydał Wydział Architektury i Budownictwa UMT, co oznacza, że inwestor współpracujący z Centrum Wsparcia Biznesu może rozpoczynać prace budowlane.
  • Zastępca prezydenta Rafał Pietrucień na Zlocie Mercedesów
    Miasto, Sport
    Kilkuset fanów mercedesów odwiedziło Toruń 19 maja 2024 r. W MotoParku przy ul. Łukasiewicza 66 odbył się Ogólnopolski Zlot Mercedes-Benz.
  • Miasto
    Toruńskie Centrum Zarządzania Kryzysowego informuje o gwałtownych wzrostach stanów wody na małych ciekach wodnych i strumieniach na terenie Torunia i powiatu toruńskiego.
  • Miasto
    - W poniedziałek 20 maja 2024 r. od godz. 12:00 do północy na terenie miasta Toruń i powiatu toruńskiego prognozowane są miejscami burze, którym będą towarzyszyć silne opady deszczu od 35 mm do 50 mm oraz porywy wiatru do 70 km/h - informuje Toruńskie Centrum Zarządzania Kryzysowego.
  • Na zdjęciu: zawodnicy HK Pomorzanin Toruń na zielonej murawie boiska
    Miasto, Sport
    Laskarze HK Pomorzanin Toruń wracają z rozgrywanego w Chorwacji Euro Hockey Club Trophy II z brązowym medalem.
  • Dziecko na rowerku na Motoarenie
    Sport
    246 uczestników stanęło 19 maja 2024 r. na starcie zawodów rowerkowych dla dzieci na Motoarenie.
  • Kilkuset fanów mercedesów odwiedziło Toruń 19 maja 2024 r. W MotoParku przy ul. Łukasiewicza 66 odbył się Ogólnopolski Zlot Mercedes-Benz.
  • 246 uczestników stanęło 19 maja 2024 r. na starcie zawodów rowerkowych dla dzieci na Motoarenie.
  • Atrakcją pierwszej w tym roku Toruńskiej Nocy Muzeów była wystawa pt. „Autobusem i tramwajem po dawnym Toruniu”, przygotowana przez Muzeum Okręgowe w Toruniu, Miejski Zakład Komunikacji i Toruński Klubu Miłośników Komunikacji Miejskiej.
  • Na niedzielę 19 maja 2024 r. meteorolodzy zapowiadają w Toruniu i powiecie silne porywy wiatru, burze, a nawet grad.
  • Po raz 12. Zespół Szkół nr 19 zorganizował piknik dla swoich uczniów i ich rodzin. Atrakcji było co nie miara!
  • 18 maja 2024 r. w hali w hali sportowej ZSPS i VIII LO przy ul. Grunwaldzkiej rozpoczął się III Międzynarodowy Turniej Szermierczy „Złoty Piernik” w szpadzie dziewcząt i chłopców. Zawody potrwają do 19 maja.
  • 80 ceramicznych maków w 80. rocznicę bitwy pod Monte Cassino – tak Toruń uczcił wielki czyn polskich żołnierzy w czasie II wojny światowej.
  • W ramach podróży studyjnej attache wojskowi w Polsce odwiedzili Toruń. W kolacji wydanej przez Departament Wojskowych Spraw Zagranicznych MON udział wziął prezydent Paweł Gulewski.