Koncert BachAgainsTheMachine. Zespół Dagamba z Łotwy | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Koncert BachAgainsTheMachine. Zespół Dagamba z Łotwy

Data wydarzenia
-
Opis wydarzenia: 

We wtorek 21 maja 2024 r. o godz. 19:00 w ramach Festiwalu Muzyki Krajów Bałtyckich Probaltica w toruńskim Dworze Artusa odbędzie się koncert pt. BachAgainsTheMachine w wykonaniu zespołu Dagamba z Łotwy.

Dagamba to obecnie jeden z najpopularniejszych zespołów na Łotwie, który zdobył wiele nagród. Dagamba potrafi wypełnić słuchaczami sale koncertowe. Nazywani „chuliganami muzyki klasycznej” muzycy zespołu w swoich kolejnych programach nurkują w niezmierzonych światach muzycznych, łącząc muzykę klasyczną i pop/rock, tworząc pasjonujące i zapierające dech w piersiach występy. Programy takie jak Bach Against the Machine, Ludwig Van Rammstein, Dagamba feat Tchaikovsky zachwyciły zarówno miłośników muzyki klasycznej, jak i rockowej. Zespół wyprzedał niezliczoną ilość koncertów i tras koncertowych na Łotwie, ale najważniejsze z nich to koncerty solowe na Arenie Riga w 2019 i Wielkiej Scenie Mežapark w 2023. Wydali sześć albumów studyjnych, z których wszystkie spotkały się z dużym uznaniem. Dagamba to jedyny na Łotwie zespół wykonujący muzykę instrumentalną typu crossover, który odniósł tak wielki sukces zarówno na Łotwie, jak i za granicą.

Dagamba koncertowała w ponad 15 krajach (USA, Austria, Australia, Belgia, Estonia, Łotwa, Wielka Brytania, Litwa, Holandia, Polska, Słowacja, Turcja, Ukraina itd.), dwa lata z rzędu występowała na słynnym festiwalu Glastonbury i jako jedyny zespół z Łotwy miała koncert na nowojorskim Times Square (2022).

W nowym programie koncertów Dagamba połączyła wpływy ojca muzyki klasycznej, wielkiego kompozytora Johanna Sebastiana Bacha i jednego z najbardziej wpływowych zespołów rockowych na świecie „Rage Against The Machine”, aby stworzyć wyjątkową i pełną mocy muzykę. To ambitne spotkanie dwóch światów – współczesnego i epoki baroku.

Jak pisze założyciel zespołu Valters Pūce: - Pomysł na Bach Against the Machine narodził się po udanych koncertach programu #LudwigVanRammstein. W kontekście wydarzeń światowych poczuliśmy, że to właściwy moment na realizację pomysłu. Muzyka wielkich artystów z minionych stuleci wymaga dużej skali brzmieniowej, dlatego z przyjemnością przybliżymy publiczności tę muzyczną współpracę wielkich duchów. Na koncercie zaprezentowany zostanie zarówno nowy program koncertowy Dagamby, jak i najlepsze kompozycje zespołu z programów Ludwig Van Rammstein, Dagamba feat Tchaikovsky i Vivaldi Rocks.

Dagamba wystąpiła przed toruńską publicznością dwukrotnie podczas Festiwalu Probaltica, ostatni z koncertów odbył się na wiślanej barce zacumowanej do nadbrzeża Bulwaru Filadelfijskiego w maju 2017 r. Jednak po raz pierwszy gościmy ich od kiedy dołączyła młoda kontrabasistka Alise Broka.

21 maja godz. 19.00 Dwór Artusa, kwintet Dagamba z Łotwy
w składzie: Valters Pūce – wiolonczela, Antons Trocjuks – wiolonczela, Dainis Tenis – fortepian, Alise Broka – kontrabas, Artūrs Jermaks – instrumenty perkusyjne
w programie: BachAgainsTheMachine - oryginalne aranżacje dzieł Jana Sebastiana Bacha w wersji rockowej

Bezpłatne wejściówki na koncert dostępne już tylko w Dworze Artusa po godz. 18.00 w dniu 21 maja.

Data: 
21.05.2024 19:00
Miejsce: 
Dwór Artusa
Kategoria wydarzenia: 
Koncert
Festiwal
Położenie: 

Najbliższe wydarzenia

Pokaż więcej

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu: młoda dziewczyna śpiewa do mikrofony, gra na niebieskiej gitarze elektrycznej, w tle ceglany mur
  Kultura, Miasto
  Już w czwartek 20 czerwca 2024 r. rozpoczyna się coroczne toruńskie świętowanie – do 24 czerwca czeka nas masa atrakcji.
 • SP12 widok z drona na nowe budynki szkolne i plac zabaw
  Inwestycje, Miasto
  Do 27 czerwca 2024 r. trwa nabór kandydatów do pracy w nowej Szkole Podstawowej nr 12 przy ul. Strzałowej na lewobrzeżu.
 • Miasto
  Uroczyste ślubowanie na sztandar miasto zakończyło 17 czerwca 2024 r. służbę przygotowawczą 6 nowych pracowników Urzędu Miasta Torunia.
 • Kultura, Miasto
  Muzeum Okręgowe w Toruniu z przyjemnością zaprasza na II Toruńską Noc Muzeów, która odbędzie się w sobotę, 22 czerwca 2024 r.
 • Śniadanie prasowe z dziennikarzami lokalnych mediów
  Miasto
  O obsłudze medialnej wydarzeń miejskich i organizacji pracy dziennikarzy współpracujących z Radą Miasta Torunia była mowa na śniadaniu prasowym 18 czerwca 2024 r. zorganizowanym przez przewodniczącego Łukasza Walkusza.
 • Miasto, MZK
  Cichsze, bezpieczniejsze, zielone – takie są efekty modernizacji torowisk tramwajowych w naszym mieście.
 • Martyna Wojciechowska - dziennikarka, podróżniczka i działaczka społeczna została laureatką Złotego Anioła MFF Tofifest. Kujawy i Pomorze za niepokorność twórczą.
 • - W nocy z 18 na 19 czerwca 2024 r. w obszarach występowania prognozowanych opadów burzowych, na mniejszych rzekach oraz w zlewniach zurbanizowanych na terenie miasta Toruń i powiatu toruńskiego mogą wystąpić gwałtowne wzrosty stanów wody i lokalne podtopienia - informuje Toruńskie Centrum Zarządzania Kryzysowego.
 • Ulicami Torunia ponownie przejedzie rolkowy peleton. W sobotę 22 czerwca 2024 r. zaplanowano pierwsze z wakacyjnych spotkań toruńskich rolkarzy pod hasłem Nightskating. W wydarzeniu co roku bierze udział kilkuset uczestników.
 • Już w czwartek 20 czerwca 2024 r. rozpoczyna się coroczne toruńskie świętowanie – do 24 czerwca czeka nas masa atrakcji.
 • Od poniedziałku do piątku w godz. 17.00-21.00 działa Kujawsko-Pomorska Niebieska Linia Telefon dla Osób Doznających Przemocy Domowej.
 • - W środę 19 czerwca 2024 r. od godz. 1:00 do godz. 7:00 na terenie miasta Torunia i powiatu toruńskiego prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć silne opady deszczu od 15 mm do 30 mm oraz porywy wiatru do 100 km/h. Lokalnie grad - informuje Toruńskie Centrum Zarządzania Kryzysowego.
 • Dyrektor Centrum Sztuki Współczesnej "Znaki Czasu" w Toruniu zostanie powołany na okres czterech lat.,
 • 13 zawodniczek klubu MKS Trójka w weekend wystartowało w Mistrzostwach Polski oraz Pucharze Lublina 2024 w jeździe figurowej na rolkach.