Człowiek, środowisko, integracja | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Człowiek, środowisko, integracja

Tytuł projektu:
Człowiek, środowisko, integracja.

Źródła finansowania:
Mechanizm Finansowy Europejskiego Obszaru Gospodarczego, Gmina Miasta Toruń.

Wartość projektu:
444 587 euro

Kwota dofinansowania:
EOG (85%): 377 899 euro, wkład własny GMT (15%): 66 688 euro

Realizator:
Toruńskie Stowarzyszenie Ekologiczne „Tilia” (obecna nazwa Stowarzyszenie "Tilia")
Beneficjentem końcowym jest Gmina Miasta Toruń.

Termin realizacji:
styczeń 2008 – październik 2010

Cel:
Promocja i wprowadzenie w społeczeństwie zasad zrównoważonego rozwoju oraz poprawa poziomu edukacji ekologicznej poprzez tworzenie dla nauczycieli i uczniów sieci nauczania i szkoleń w Województwie Kujawsko-Pomorskim.

Grupa docelowa:
Placówki oświatowe z terenu Województwa Kujawsko – Pomorskiego. W zajęciach organizowanych na terenie Szkoły Leśnej na Barbarce udział wzięło 32 822 uczniów.

Główne działania:
Projekt „Człowiek, środowiska i integracja” dotyczył promowania i wprowadzania w życie zasady zrównoważonego rozwoju wśród społeczeństwa oraz poprawy poziomu edukacji ekologicznej poprzez tworzenie sieci nauczania i szkoleń w województwie kujawsko-pomorskim dla nauczycieli i uczniów na lata 2008-2010.

W porozumieniu z starostwami i gminami województwa kujawsko-pomorskiego tworzona była sieć "zielonych" szkół służąca podniesieniu świadomości ekologicznej dzieci i młodzieży. Przedsięwzięcie miało służyć społeczeństwu poprzez organizację zajęć, warsztatów, kampanii, konkursów. Edukacja odbywała się zarówno w bazie w Szkole Leśnej na Barbarce, jak i w poszczególnych gminach i szkołach województwa kujawsko-pomorskiego, koordynowana przez przeszkolonych nauczycieli. Koordynatorzy otrzymywali materiały informacyjne i promocyjne. W Szkole Leśnej na Barbarce uczestnicy mogli skorzystać z zajęć realizowanych w oparciu o leśne zasoby przyrodnicze i zaplecze dydaktyczne. Przeszkolony koordynator odpowiadał za realizowanie równoległych kampanii, konkursów działań w szkole. Dzięki utworzeniu sieci „zielonych” szkół oraz popularyzowaniu edukacji ekologicznej została przybliżona społeczeństwu istota i znaczenie problemów ekologicznych.

W ramach przedsięwzięcia zrealizowano kampanie pn. „Posadź drzewo dla wszystkich pokoleń”, „Światowy Dzień Ochrony Środowiska”, „Żyjmy zdrowo na sportowo - rajd rowerowy, bieg przełajowy”, „Sprzątanie Świata” „Grzybobranie na polanie”, konkurs na komiks z cyklu „Historie Leśne”. Zajęcia miały różnorodny charakter: przyrodniczo-ekologiczny, historyczny, artystyczny oraz integracyjny.

Projekt zakończony pod względem merytorycznym i finansowym.

Metryczka projektu
Okres programowania: 
Mechanizm Finansowy Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2004-2009
Fundusz: 
Mechanizm Finansowy Europejskiego Obszaru Gospodarczego
Program: 
Mechanizm Finansowy Europejskiego Obszaru Gospodarczego
Typ projektu: 
Projekt konkursowy
Grupa docelowa: 
Nauczyciele
Uczniowie
Tematyka projektu: 
Edukacja
Ekologia / Ochrona środowiska
Podniesienie kwalifikacji zawodowych
Realizator: 
Toruńskie Stowarzyszenie Ekologiczne Tilia

Najczęściej czytane aktualności

  • Na zdjęciu: na scenie stoją mężczyzna i kobieta w eleganckich strojach
    Kultura, Miasto
    „Nie ma jak u mamy” – to coroczny koncert z okazji Dnia Matki, organizowany przez marszałka województwa kujawsko-pomorskiego. W 2024 r. blisko 6000 gości powitał prezydent Torunia Paweł Gulewski.
  • Zastępczyni prezydenta Dagmara Zielińska podczas pikniku
    Kultura, Miasto
    Dziesiątki kolorowych stanowisk, a w nich ciekawe eksperymenty i warsztaty rozwijające umysł, kreatywność i ciekawość. Tak wyglądał 25 maja 2024 r. piknik Naukowa Petarda w Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy.
  • Na zdjęciu: kompozytor Krzesimir Dębski z medalem na szyi, obok prezydent Torunia Paweł Gulewski i dyrektor TOS Przemysław Kempiński
    Kultura, Miasto
    Wyjątkowy prezent dla mam z okazji ich święta przygotowała Toruńska Orkiestra Symfoniczna – 26 maja 2024 r. wystąpiła pod batutą Krzesimira Dębskiego z koncertem muzyki filmowej.
  • Na zdjęciu: zastępca prezydenta Artur Szponka wręcza nagrodę nastolatce, z tyłu stoja pozostali uczestnicy konkursu wokalnego
    Kultura, Miasto
    26 maja 2024 r. zakończyła się pierwsza edycja Festiwalu Twórczości dla Dzieci i Młodzieży Arte! Gościem specjalnym koncertu finałowego był Mezo.
  • Zalane wodą Wały gen. Sikorskiego w piątkowe popołudnie, fot. Małgorzata Litwin
    Drogi, Miasto
    Potężna ulewa i gradobicie nawiedziły Toruń w piątek 24 maja 2024 r. Służby miejskie ruszyły do działania.
  • Teren tzw. Wrzosowiska z lotu ptaka
    Miasto
    Będą zmiany na Wrzosowisku i Winnicy. Przystąpienie do prac nad miejscowymi planami zagospodarowania przestrzennego zapowiedział 24 maja 2024 r. Prezydent Torunia Paweł Gulewski.
  • Od turnieju piłkarskich skrzatów czyli najmłodszych adeptów futbolu z Akademii Pomorzanina rozpoczął się 25 maja 2024 r. kolejny "Weekend z Pomorzaninem", odbywający się tym razem pod patronatem Miasta Toruń.
  • Po ulewnym piątku, także sobota 25 maja zapowiada się w Toruniu burzowo. Załamanie pogody jest spodziewane w godzinach popołudniowych.
  • Koncert reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego w CKK Jordanki zainaugurował 24 maja 2024 r. obchody Święta Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej w Toruniu. Jednostka powstała w 2018 r. i jest jedynym w Polsce centrum szkolenia tego rodzaju Sił Zbrojnych. W 2020 r. nadano jej imię kpt. Eugeniusza Konopackiego pseud. Trzaska...
  • Potężna ulewa i gradobicie nawiedziły Toruń w piątek 24 maja 2024 r. Służby miejskie ruszyły do działania.
  • Będą zmiany na Wrzosowisku i Winnicy. Przystąpienie do prac nad miejscowymi planami zagospodarowania przestrzennego zapowiedział 24 maja 2024 r. Prezydent Torunia Paweł Gulewski.
  • Na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu w piątek 24 maja 2024 r. odsłonięto tablicę poświęconą pamięci prof. Ryszarda Łaszewskiego. Imieniem profesora nazwano jedną z sal reprezentacyjnych.
  • 5 pracowników Muzeum Okręgowego w Toruniu otrzymało nagrody Prezydenat Miasta Torunia z okazji Dnia Muzealnika. Uroczystość odbyła się 24 maja 2024 r. 18 maja obchodzony był Międzynarodowy Dzień Muzeów. Jest to coroczne święto ustanowione 28 maja 1977 r. przez Międzynarodową Radę Muzeów działającą przy UNESCO. Święto stanowi okazję do złożenia...
  • Prof. Jim Mazurkiewicz – animator współpracy polsko-amerykańskiej w naszym województwie, był 24 maja 2024 r. gościem prezydenta Torunia Pawła Gulewskiego.