Nowy budynek dla Muzeum Okręgowego | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Nowy budynek dla Muzeum Okręgowego

Miasto, Kultura
Data publikacji: 09 kwietnia 2010
Autor: admin_vobacom

O kolejny, wysokiej klasy obiekt muzealny wzbogacił się Toruń. 9 kwietnia 2010 r. oddano do użytku zabytkowy budynek przy ul. Św. Jakuba 20. Przepiękny, sięgający swą historią średniowiecza, a potem kilkakrotnie przebudowany gmach został kompleksowo zmodernizowany i zaadaptowany na potrzeby Muzeum Okręgowego.

W uroczystym przekazaniu obiektu uczestniczył m.in. prezydent Torunia Michał Zaleski, dyrektor Muzeum Okręgowego w Toruniu Marek Rubnikowicz i szef firmy TB-INVEST, która prowadziła inwestycję. Warto wspomnieć, iż firma ta wykonała także renowację Teatru im. Wilama Horzycy. Odrestaurowane wnętrza poświęcił ks. prałat Andrzej Wawrzyniak, proboszcz sąsiadującej z budynkiem parafii św. Jakuba.

- Jest to piękny, zabytkowy obiekt, któremu udało się przywrócić dawną świetność. Jestem przekonany, że Muzeum Okręgowe będzie dobrym gospodarzem - mówił w czasie uroczystości prezydent Torunia Michał Zaleski.

Prezydent podziękował także Radzie Miasta za to, że zgodziła się wyłożyć pieniądze na inwestycję. Dzięki temu wkładowi własnemu Toruń uzyskał unijne dofinansowanie.

Od średniowiecza budynek był kilkakrotnie przebudowany. Ostateczny wygląd uzyskał w drugiej połowie XIX w. W jego murach obecnie wyróżnić można trzy główne fazy budowy:

  • okres średniowieczny (budynek klasztorny)
  • lata 30-te XIX w. (po kasacie zakonu i przejęciu przez władze pruskie budynek zyskał charakter obronny)
  • 2 poł. XIX w. (przebudowany na więzienie garnizonowe).

Ponadto nieliczne relikty wykazują cechy nowożytne.

 

Przez wieki obiekt przy ul. Św. Jakuba 20 pełnił różne funkcje: klasztorną, obronną, więzienną. Przez wiele lat - do minionej dekady - był zaś budynkiem mieszkalnym. Po latach bez kapitalnego remontu, znalazł się w opłakanym stanie. W końcu, w lipcu 2008 roku, ruszyła inwestycja mająca na celu przywrócenie mu dawnej świetności. Modernizacja trwała ok. półtora roku. Kosztowała ponad 7,4 mln zł.

Prace konserwatorskie i adaptacyjne prowadzone były w ramach projektu "Toruńska starówka - ochrona dziedzictwa kulturowego UNESCO".
Zakres robót obejmował remont i modernizację wszystkich pomieszczeń. W trakcie prac odkryto i odrestaurowano okna łukowe w ścianie szczytowej północnej oraz drewnianą podsufitkę kasetonową stropu w pomieszczeniach na pierwszym piętrze.

Obecnie na parterze budynku mieścić się będzie biblioteka muzeum z czytelnią i magazynami, na pierwszym piętrze przeniesione z Domu Eskenów pracownie archeologiczne, zaś na strychu i w piwnicy - magazyny archeologiczne. Dzięki tym przenosinom w pozostałych obiektach muzeum powiększy się powierzchnia ekspozycyjna, a pozostałe eksponaty będą magazynowane w lepszych warunkach.

Najczęściej czytane aktualności

  • Na zdjęciu: wnętrze kościoła św. Szczepana
    Miasto
    Kościół św. Szczepana obchodzi swoje 120-lecie. Uroczystości z tej okazji odbyły się 16 czerwca 2024 r.
  • Kultura, Miasto
    Święto Miasta zbliża się wielkimi krokami! W dniach 20 – 24 czerwca na torunian czeka cały szereg atrakcji, dzięki którym świętowanie urodzin Torunia stanie się jeszcze przyjemniejsze.
  • Na zdjeciu: wręczenie nagrody Lindego
    Kultura, Miasto
    Anne Weber z Niemiec i Zbigniew Rokita z Polski – to laureaci Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. S.B. Lindego w 2024 r. Nagrody odebrali 16 czerwca 2024 r. podczas uroczystości w Ratuszu Staromiejskim.
  • Na zdjęciu uczestnicy przyjęcia w ogrodzie
    Miasto
    15 czerwca 2024 r. Centrum Aktywności Lokalnej "Willa z Pasją" obchodziło 4. rocznice działalności. Przyjęcie urodzinowe odbyło się w ogrodzie willi.
  • Na zdjęciu: dzieci bawią się na boisku
    Miasto
    Tradycyjny festyn rodzinny na Rudaku przyciągnął 15 czerwca 2024 r. na teren Szkoły Podstawowej nr 17 rzesze mieszkańców tego osiedla.
  • Na zdjęciu: młoda kobieta w jasnych włosach i zielonej sukience mierzy sobie ciśnienie
    Miasto
    Specjaliści z Miejskiej Przychodni Specjalistycznej przeprowadzali badania oraz udzielali porad podczas Dnia Zdrowia, jaki został zorganizowany w CH Toruń Plaza 15 czerwca 2024 r.
  • W związku z prognozowanymi opadami burzowymi w nocy z 15 na 16 czerwca 2024 r. może wystąpić zagrożenie hydrologiczne wraz z lokalnymi podtopieniami.
  • Z okazji 100-lecia maratonu w Polsce 15 czerwca 2024 r. na Stadionie Miejskim rozegrano biegi sztafetowe, w których łącznie wystąpiły 93 drużyny.
  • Koncertem „Amerykański sen” zakończyła swój 45. jubileuszowy sezon artystyczny Toruńska Orkiestra Symfoniczna. 14 czerwca 2024 r. w CKK Jordanki po raz pierwszy także wręczono Muzy TOS-u – statuetki wyróżniające mecenasów i przyjaciół instytucji.
  • Z okazji 46-lecia partnerstwa miast Torunia i Getyngi w Teatrze Baj Pomorski wystawiony został spektakl „Weltmajstry” w reż. Roberta Talarczyka.
  • W sobotę 15 czerwca 2024 r. na drodze powiatowej nr 2036 od Świetlicy Wiejskiej w Młyńcu Drugim w kierunku Mierzynka do skrzyżowania z ulicą Farmerską na wysokości "figurki" w godz. 10:30-15:00 odbędzie się wyścig kolarski i droga będzie nieprzejezdna.
  • Złotym Aniołem dla Damy Polskiego Kina podczas MFF Tofifest. Kujawy i Pomorze wyróżniane są wyjątkowe artystki o bogatym dorobku filmowym i teatralnym.
  • W Gdańsku trwa 44. Międzynarodowy Zjazd Miast Nowej Hanzy. W wydarzeniu biorą udział przedstawiciele Torunia.
  • W weekend wchodzimy koncertowo – muzyką zza oceanu zamyka swój 45. sezon Toruńska Orkiestra Symfoniczna. W sobotę zaś rozgośćmy się na śniadaniu na trawie w Parku Miejskim i przestudiujmy kolejne wydarzenia, których czeka nas co nie miara.