Jubileusz artystów | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Jubileusz artystów

Kultura
Data publikacji: 12 marca 2010
Autor: admin_vobacom

Dwoje toruńskich artystów: Ewelina Szczech-Siwicka i Henryk Siwicki obchodzi w tym roku jubileusz 55-lecia działalności artystycznej. Jego ukoronowaniem będzie wystawa w Galerii Na Piętrze w siedzibie toruńskiego ZPAP, która otwarta zostanie 19 marca 2010 r. o godz. 18.00.
 
Prace obojga małżonków znane są nie tylko miłośnikom sztuki, bowiem na ich pomniki natykają się zwykli przechodnie w Toruniu i wielu innych miejscowościach. Znają ich także miłośnicy medalierstwa.

Ewelina Szczech-Siwicka urodziła się w Toruniu w 1932 roku. Dyplom uzyskała w 1955 roku na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu, w pracowni prof. Jerzego Hoppena. Od 1956 roku jest członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków. Pracuje twórczo w dziedzinie grafiki, rzeźby i medalierstwa. Jest autorka licznych monotypii, linorytów, drzeworytów i rysunków, w których przedstawia własna wizję postrzegania rzeczywistości. Drugą ważna dziedziną Jej twórczości są realizacje rzeźbiarskie: pomniki,  rzeźby plenerowe w kraju i za granicą (Getynga, 1988 rok – realizacja formy przestrzennej w zespole polsko-niemieckim), płaskorzeźby, kartusze, tablice pamiątkowe oraz medaliony, medale i plakiety. Poprzez tę dziedzinę twórczości Artystka akcentuje swój bliski związek z regionem. Pomniki, tablice pamiątkowe, kartusze i płaskorzeźby Jej autorstwa znajdują się m. in. w Bydgoszczy, Ostromecku, Chełmnie, Grudziądzu, Elblągu, Gdańsku, Gierłoży i Słońsku. Część realizacji wykonała wspólnie z mężem Henrykiem Siwickim – artystą rzeźbiarzem. Jednak najwięcej pracy i czasu Ewelina Szczech-Siwicka poświęciła Toruniowi – miastu, w który  mieszka od urodzenia i tworzy  i gdzie na każdym kroku można spotkać Jej prace. Ponadto wykonała wiele projektów grafiki użytkowej (opakowania, etykiety itp.) oraz szereg prac z dziedziny dekoracji wnętrz i elewacji (mozaiki i sqraffita) na zlecenie PP Pracownie Sztuk Plastycznych w Toruniu. Swoje prace prezentowała na 7 wystawach indywidualnych w kraju i 51 zbiorowych w kraju i za granicą. Otrzymała wiele nagród, medali, dyplomów uznania, podziękowań i listów gratulacyjnych.
 
Henryk Siwicki urodzony w 1927 roku w Wilnie. Studia na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu w pracowni Tymona Niesiołowskiego i Tadeusza Godziszewskiego, u którego uzyskał dyplom w dziedzinie rzeźby w 1955 r. Cały okres twórczości poświęcił rzeźbie realizując pomniki, formy przestrzenne, rzeźbę portretową. Uprawia też malarstwo i rysunek. Jest Rzeczoznawcą MKiDN w zakresie rzeźby .
Prace znajdują się w wielu miastach – w instytucjach kulturalnych jak np. Filharmonia Pomorska w Bydgoszczy, muzea w Toruniu, Chełmnie, Grudziądzu, a także w plenerach miast polskich (Toruń, Bydgoszcz, Chełmno, Grudziądz, Inowrocław) oraz zagranicą – w Getyndze i Porsgrunn w Norwegii.

Patronat honorowy nad wystawą, która czynna będzie do połowy kwietnia sprawuje prezydent Michał Zaleski.

Najczęściej czytane aktualności

  • Kultura, Miasto
    Święto Miasta zbliża się wielkimi krokami! W dniach 20 – 24 czerwca na torunian czeka cały szereg atrakcji, dzięki którym świętowanie urodzin Torunia stanie się jeszcze przyjemniejsze.
  • Na zdjęciu: wnętrze kościoła św. Szczepana
    Miasto
    Kościół św. Szczepana obchodzi swoje 120-lecie. Uroczystości z tej okazji odbyły się 16 czerwca 2024 r.
  • Na zdjeciu: wręczenie nagrody Lindego
    Kultura, Miasto
    Anne Weber z Niemiec i Zbigniew Rokita z Polski – to laureaci Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. S.B. Lindego w 2024 r. Nagrody odebrali 16 czerwca 2024 r. podczas uroczystości w Ratuszu Staromiejskim.
  • Na zdjęciu: dzieci bawią się na boisku
    Miasto
    Tradycyjny festyn rodzinny na Rudaku przyciągnął 15 czerwca 2024 r. na teren Szkoły Podstawowej nr 17 rzesze mieszkańców tego osiedla.
  • Na zdjęciu uczestnicy przyjęcia w ogrodzie
    Miasto
    15 czerwca 2024 r. Centrum Aktywności Lokalnej "Willa z Pasją" obchodziło 4. rocznice działalności. Przyjęcie urodzinowe odbyło się w ogrodzie willi.
  • Na zdjęciu: młoda kobieta w jasnych włosach i zielonej sukience mierzy sobie ciśnienie
    Miasto
    Specjaliści z Miejskiej Przychodni Specjalistycznej przeprowadzali badania oraz udzielali porad podczas Dnia Zdrowia, jaki został zorganizowany w CH Toruń Plaza 15 czerwca 2024 r.
  • W związku z prognozowanymi opadami burzowymi w nocy z 15 na 16 czerwca 2024 r. może wystąpić zagrożenie hydrologiczne wraz z lokalnymi podtopieniami.
  • Z okazji 100-lecia maratonu w Polsce 15 czerwca 2024 r. na Stadionie Miejskim rozegrano biegi sztafetowe, w których łącznie wystąpiły 93 drużyny.
  • Koncertem „Amerykański sen” zakończyła swój 45. jubileuszowy sezon artystyczny Toruńska Orkiestra Symfoniczna. 14 czerwca 2024 r. w CKK Jordanki po raz pierwszy także wręczono Muzy TOS-u – statuetki wyróżniające mecenasów i przyjaciół instytucji.
  • Z okazji 46-lecia partnerstwa miast Torunia i Getyngi w Teatrze Baj Pomorski wystawiony został spektakl „Weltmajstry” w reż. Roberta Talarczyka.
  • W sobotę 15 czerwca 2024 r. na drodze powiatowej nr 2036 od Świetlicy Wiejskiej w Młyńcu Drugim w kierunku Mierzynka do skrzyżowania z ulicą Farmerską na wysokości "figurki" w godz. 10:30-15:00 odbędzie się wyścig kolarski i droga będzie nieprzejezdna.
  • Złotym Aniołem dla Damy Polskiego Kina podczas MFF Tofifest. Kujawy i Pomorze wyróżniane są wyjątkowe artystki o bogatym dorobku filmowym i teatralnym.
  • W Gdańsku trwa 44. Międzynarodowy Zjazd Miast Nowej Hanzy. W wydarzeniu biorą udział przedstawiciele Torunia.
  • W weekend wchodzimy koncertowo – muzyką zza oceanu zamyka swój 45. sezon Toruńska Orkiestra Symfoniczna. W sobotę zaś rozgośćmy się na śniadaniu na trawie w Parku Miejskim i przestudiujmy kolejne wydarzenia, których czeka nas co nie miara.