Multicamerata ma 30 lat | www.torun.pl

Multicamerata ma 30 lat

Kultura, Miasto
Data publikacji: 15 września 2021
Autor: Magdalena Kujawa
Multicamerata podczas koncertu

Zespół Kameralny Multicamerata z Torunia świętuje 30-lecie działalności artystycznej. Z tej okazji w środę, 15 września 2021 r. w Ratuszu Staromiejskim odbył się okolicznościowy koncert.

Multicamerata rozpoczęła działalność 15 września 1991 roku w Pałacu Dąmbskich, wtedy siedzibie Wydziału Sztuk Pięknych UMK. Zespół powołał do życia kontrabasista Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej Henryk Giza.

- Zacząłem odczuwać niedosyt spowodowany zarówno niewielką liczbą realizowanych koncertów, jak i doborem prezentowanych utworów. W ten sposób zrodził się we mnie pomysł założenia własnego zespołu, który znacznie wzbogaci program muzyczny dla toruńskich słuchaczy – wspomina artysta.

W koncercie inaugurującym obchody 30-lecia wystąpili: Wojciech Waleczek – fortepian oraz kwintet smyczkowy Multicamerata w składzie: Izabela Bogusz I skrzypce, Grzegorz Bogusz II skrzypce, Marta Wroniszewska – altówka, Karol Wroniszewski – wiolonczela, Henryk Giza – kontrabas. W programie znalazły się utwory Andrzeja Koszewskiego Reflex; Gustawa Holsta St. Paul’s Suite i Józefa Nowakowskiego Kwintet fortepianowy. W uroczystości wzięli udział przewodniczący Rady Miasta Torunia Marcin Czyżniewski oraz zastępca prezydenta Torunia Paweł Gulewski, którzy wręczyli Henrykowi Gizie upominek w postaci grafiki.

Koncert realizowany był dzięki dotacji Gminy Miasta Toruń.


O zespole

Nazwa Multicamerata wywodzi się z idei wykonywania utworów na zmienną liczbę wykonawców; począwszy od występów solowych, na orkiestrze kameralnej skończywszy. Pierwszym ważnym projektem zagranicznym było tournee koncertowe w 1993 r., mające rozsławiać najznakomitszego torunianina Mikołaja Kopernika w jubileusz 520. urodzin astronoma, 450. rocznicę pierwszego wydania jego dzieła „De Revolutionibus” oraz 450. rocznicę śmierci. W 1994 r. Multicamerata zainicjowała pierwszą edycję Festiwalu Muzyki i Sztuki Krajów Bałtyckich „Probaltica”, który odbywa się do dziś. Kolejnym znaczącym przedsięwzięciem zespołu było europejskie tournee w 1999 roku dla uczczenia obchodów 150. rocznicy śmierci Fryderyka Chopina, z koncertami we Francji, Hiszpanii, Szwecji, na Litwie i Łotwie. Multicamerata podjęła się wykonania dzieł Chopina we współpracy z pianistami europejskimi. Potem były kolejne trasy po krajach bałtyckich z okazji kolejnych jubileuszy zespołu. W 2007 roku zespół zainaugurował cykl koncertów, wystaw i spotkań pod nazwą Europejskiej Akademii Sztuki, prezentujących muzykę, literaturę i sztuki plastyczne krajów Europy. Z kolei rok 2008 zaowocował wydaniem albumu Hommage a Zbigniew Herbert, stanowiącego rejestrację koncertu laureatów Ogólnopolskiego Konkursu Kompozytorskiego, poświęconego twórczości Zbigniewa Herberta.
W ramach obchodów 70. rocznicy wybuchu II wojny światowej, Multicamerata wraz ze szwedzkim zespołem Gotlands Blasarkvintett odbyła europejskie tournee Szlakiem ORP Orzeł, obejmujące swymi koncertami miejsca, które znalazły się na szlaku okrętu w 1939 roku. W Roku Chopinowskim 2010 zorganizowano europejskie tournee Chopin i jego przyjaciele. Kolejne lata przyniosły projekty koncertowe prezentujące piękno najstarszego narodowego tańca polskiego czyli poloneza, a także twórczość Stanisława Moniuszki, którą zaprezentowano wspólnie z muzykami z Litwy, Szwecji i Białorusi.

Szczególna misja zespołu jako ambasadora bałtyckiej kultury muzycznej została dostrzeżona przez wielu kompozytorów. Multicameracie dedykowali swoje kompozycje między innymi Andrzej Koszewski, Piotr Moss, Magdalena Cynk i Ewelina Nowicka z Polski, Anatolijus Senderovas i Mindaugas Urbaitis z Litwy, Juris Karlsons z Łotwy, Cecilia Franke, Magnus Johansson i Peter van Tour ze Szwecji. Zespół nagrał 11 płyt, dokonał licznych nagrań telewizyjnych i radiowych.

Fot. Wojtek Szabelski

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu biegacze dobiegają do mety na Rynku Staromiejskim
  Miasto, Sport
  Z Berlina do Kaliningradu – tak przebiega tegoroczna trasa Lions Charity Run. Na mapie charytatywnego biegu łączącego trzy państwa znalazł się także Toruń. Uczestnicy zawitali do naszego miasta 20 września 2021 r.
 • Na zdjęciu: fragment murów z odkrytymi kanałami deszczowymi
  Miasto
  Podczas prac prowadzonych na Bulwarze Filadelfijskim odkryto fragmenty XIX-wiecznych kanałów burzowych.
 • Na zdjęciu baner z uśmiechniętą kobietą i napisem Punkt Szczepień Toruń Plaza
  Koronawirus, Miasto
  Szczepienie podczas sobotnich zakupów? W Toruniu to możliwe! W każdy weekend września.
 • zdjęcie toruńskiego stoiska
  Biznes, Miasto
  Przedstawiciele Centrum Wsparcia Biznesu prezentują portfolio gospodarcze Torunia podczas XIII edycji Europejskiego Kongresu Gospodarczego. Największa impreza biznesowa Europy Centralnej odbywa się w Katowicach.
 • Pobierz regulamin strony “Mój Toruń” w serwisie Facebook.com
 • Grafika informująca o kampanii Złoty Wrzesień
  Miasto
  Miasto Toruń włącza się w kampanię „Złoty wrzesień”, która ma na celu podnoszenie świadomości społecznej na temat nowotworów wieku dziecięcego.
 • W Toruniu w ciągu ostatniego tygodnia (13-19 września) potwierdzono 13 przypadków zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Nie zanotowano zgonów w wyniku tej choroby.
 • Przedsiębiorców prowadzących działalność w Toruniu lub okolicach - w imieniu organizatorów akcji - zapraszamy do przystąpienia do tegorocznej edycji „Toruń za pół ceny”. Wydarzenie odbędzie się w dniach 8-10 października 2021 r.
 • W ramach VIII Kongresu Azjatyckiego odbędzie się panel energetyczny – udział w nim jest bezpłatny.
 • Po raz czwarty mieszkańcy Chełmińskiego Przedmieścia spotkali się na święcie swojego osiedla. Dzień Chełmionki obchodzony był 19 września 2021 r.
 • W niedzielę 19 września 2021 roku w SP nr 3 rozegrane zostały walki finałowe w jubileuszowym XXV Turnieju Bokserskim im. Zygmunta Krygiera.
 • Słynny Chór Chłopięcy i Męski Filharmonii Poznańskiej – Poznańskie Słowiki wystąpił 18 września 2021 r. w toruńskim Dworze Artusa.
 • Muzeum Twierdzy Toruń jest gospodarzem pikniku militarnego w weekend 18 i 19 września 2021 r.
 • W ramach Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Rozwoju na Rynku Nowomiejskim odbył się coroczny piknik ekologiczny.