Galeria ma 60 lat | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Galeria ma 60 lat

Kultura, Miasto
Data publikacji: 23 maja 2024
Autor: Marcin Pryka

W Młynie Kultury 23 maja 2024 r. odbyła się uroczystość z okazji jubileuszu 60-lecia Galerii i Ośrodka Plastycznej Twórczości Dziecka. 

W uroczystości wziął udział zastępca prezydenta Torunia Adam Szponka, który w imieniu prezydenta Pawła Gulewskiego pogratulował jubileuszu i złożył okolicznościowe życzenia. 

Galeria i Ośrodek Plastycznej Twórczości Dziecka to znacząca na kulturalnej mapie Torunia instytucja. Galeria powołana została decyzją Rady Miejskiej Torunia w kwietniu 1964 r. jako instytucja miejska. Przez kilka miesięcy była we władaniu Toruńskiego Towarzystwa Kultury, a w 1977 r. stała się oddziałem Muzeum Okręgowego. Usamodzielniła się w 1988 r.

W 1996 r. decyzją ówczesnego wojewody Bernarda Kwiatkowskiego Galeria została połączona z Państwową Galerią Sztuki "Wozownia" i wkrótce nowa instytucja zaczęła funkcjonować pod nazwą Państwowa Galeria Sztuki i Ośrodek Edukacji Plastycznej "Dyptyk".

Jednak już dwa lata później nowy wojewoda Wojciech Daniel rozdzielił obie galerie i przywrócił im dawne nazwy. Od 1999 r. tj. od reformy administracyjnej kraju, Galeria i Ośrodek Plastycznej Twórczości Dziecka, jako instytucja wojewódzka podlega Marszałkowi Województwa Kujawsko – Pomorskiego.

W zbiorach galerii znajduje się obecnie około 550 tysięcy prac plastycznych dzieci i młodzieży z 108 krajów świata. Jest to prawdopodobnie największy tego typu zbiór w naszym kraju.

Źródłem pozyskiwania prac są organizowane przez galerię konkursy, działalność pracowni dydaktycznych oraz zestawy, przekazywane w formie darów do instytucji współpracujących z ośrodkiem. Zgromadzone w archiwum prace są udostępniane i wypożyczane szkołom, przedszkolom, ośrodkom kultury i instytucjom, które chciałyby zaprezentować je w swoich siedzibach. Przygotowane są różne pod względem wielkości i tematyki zestawy prac, które mogą być wypożyczane wszystkim zainteresowanym.

Galeria udostępnia również duże wystawy pokonkursowe, zarówno te ogólnopolskie, jak i międzynarodowe. Prezentacje te “wędrują” nie tylko po Polsce, ale docierają również do zaprzyjaźnionych ośrodków za granicą.

Podstawową formą działalności Galerii i Ośrodka Plastycznej Twórczości Dziecka są zajęcia plastyczne dla dzieci i młodzieży, a głównym celem instytucji jest wypracowywanie i upowszechnianie wzorców edukacji plastycznej

Popołudniowe zajęcia plastyczne dla dzieci i młodzieży są główną formą działalności Galerii, a rozwój i upowszechnianie wzorców edukacyjnych stanowią główny cel. Celem realizowanych zadań dydaktycznych jest rozbudzenie wrażliwości i wyobraźni artystycznej oraz rozwijanie umiejętności manualnych.

Uczestnikom zajęć przybliżane są różnorodne techniki i sposoby artystycznego wyrazu oraz umiejętność stosowania ich w praktyce. W pracowniach Galerii oprócz tradycyjnych technik malarskich, rysunkowych i graficznych dzieci w pracowni multimedialnej tworzą grafikę komputerową, animację poklatkową czy fotografię cyfrową. Obecnie w zajęciach bierze udział 360 osób w wieku od 5 do 18 lat.

Zajęcia odbywają się w pracowniach przy Rynku Nowomiejskim 17 oraz w pracowniach w filii Galerii ul. Kościuszki 75-77.

Galeria jest inicjatorem i organizatorem różnorodnych akcji plastycznych, warsztatów i zajęć plenerowych dla dzieci i młodzieży. Wychowankowie są laureatami wielu konkursów plastycznych w kraju i zagranicą.

Galeria i Ośrodek Plastycznej Twórczości Dziecka jest też organizatorem międzynarodowych i ogólnopolskich konkursów plastycznych. Międzynarodowe Biennale Grafiki Dzieci i Młodzieży oraz Międzynarodowy Konkurs Twórczości Plastycznej Dzieci i Młodzieży "Zawsze Zielono, Zawsze Niebiesko" są imprezami cyklicznymi i ogłaszane są naprzemiennie, co dwa lata. Adresowane są one do uczestników z całego świata.

Konkursy ogólnopolskie poświęcone są wybranym ważnym tematom i postaciom. Ich uczestnikami są dzieci z całej Polski oraz Polonia.

Zdj. Agnieszka Bielecka

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu: młoda dziewczyna śpiewa do mikrofony, gra na niebieskiej gitarze elektrycznej, w tle ceglany mur
  Kultura, Miasto
  Już w czwartek 20 czerwca 2024 r. rozpoczyna się coroczne toruńskie świętowanie – do 24 czerwca czeka nas masa atrakcji.
 • SP12 widok z drona na nowe budynki szkolne i plac zabaw
  Inwestycje, Miasto
  Do 27 czerwca 2024 r. trwa nabór kandydatów do pracy w nowej Szkole Podstawowej nr 12 przy ul. Strzałowej na lewobrzeżu.
 • Miasto
  Uroczyste ślubowanie na sztandar miasto zakończyło 17 czerwca 2024 r. służbę przygotowawczą 6 nowych pracowników Urzędu Miasta Torunia.
 • Kultura, Miasto
  Muzeum Okręgowe w Toruniu z przyjemnością zaprasza na II Toruńską Noc Muzeów, która odbędzie się w sobotę, 22 czerwca 2024 r.
 • Śniadanie prasowe z dziennikarzami lokalnych mediów
  Miasto
  O obsłudze medialnej wydarzeń miejskich i organizacji pracy dziennikarzy współpracujących z Radą Miasta Torunia była mowa na śniadaniu prasowym 18 czerwca 2024 r. zorganizowanym przez przewodniczącego Łukasza Walkusza.
 • Miasto, MZK
  Cichsze, bezpieczniejsze, zielone – takie są efekty modernizacji torowisk tramwajowych w naszym mieście.
 • Martyna Wojciechowska - dziennikarka, podróżniczka i działaczka społeczna została laureatką Złotego Anioła MFF Tofifest. Kujawy i Pomorze za niepokorność twórczą.
 • - W nocy z 18 na 19 czerwca 2024 r. w obszarach występowania prognozowanych opadów burzowych, na mniejszych rzekach oraz w zlewniach zurbanizowanych na terenie miasta Toruń i powiatu toruńskiego mogą wystąpić gwałtowne wzrosty stanów wody i lokalne podtopienia - informuje Toruńskie Centrum Zarządzania Kryzysowego.
 • Ulicami Torunia ponownie przejedzie rolkowy peleton. W sobotę 22 czerwca 2024 r. zaplanowano pierwsze z wakacyjnych spotkań toruńskich rolkarzy pod hasłem Nightskating. W wydarzeniu co roku bierze udział kilkuset uczestników.
 • Już w czwartek 20 czerwca 2024 r. rozpoczyna się coroczne toruńskie świętowanie – do 24 czerwca czeka nas masa atrakcji.
 • Od poniedziałku do piątku w godz. 17.00-21.00 działa Kujawsko-Pomorska Niebieska Linia Telefon dla Osób Doznających Przemocy Domowej.
 • - W środę 19 czerwca 2024 r. od godz. 1:00 do godz. 7:00 na terenie miasta Torunia i powiatu toruńskiego prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć silne opady deszczu od 15 mm do 30 mm oraz porywy wiatru do 100 km/h. Lokalnie grad - informuje Toruńskie Centrum Zarządzania Kryzysowego.
 • Dyrektor Centrum Sztuki Współczesnej "Znaki Czasu" w Toruniu zostanie powołany na okres czterech lat.,
 • 13 zawodniczek klubu MKS Trójka w weekend wystartowało w Mistrzostwach Polski oraz Pucharze Lublina 2024 w jeździe figurowej na rolkach.