75 lat stosunków polsko-chińskich | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

75 lat stosunków polsko-chińskich

Miasto
Data publikacji: 23 maja 2024
Autor: Paula Gałązka
75 lat stosunków Polsko-Chińskich

75. rocznica Nawiązania Stosunków Dyplomatycznych między Chinami a Polską – to wydarzenie towarzyszy tegorocznemu XI Międzynarodowemu Kongresowi Azjatyckiemu. Konferencja rozpoczęła się 23 maja w Ratuszu Staromiejskim w Toruniu, wzięli w niej udział przedstawiciele Ambasady Chińskiej Republiki Ludowej na czele z J.E. Ambasadorem Sun Linjiang.

Międzynarodowy Kongres Azjatycki po raz jedenasty zgromadził ponad 600 uczestników z 20 państw – badaczy, ekspertów, polityków, dyplomatów i przedsiębiorców. Wydarzenie przebiega pod hasłem “Looking Beyond the Horizon. Changing Dynamics of International Relations in Asia”.

W Toruniu pojawiło się wielu wybitnych polskich ekspertów z zakresu studiów azjatyckich  i rozmówców debatujących w ponad 50 panelach tematycznych dotyczących polityki, gospodarki, inwestycji, innowacji, współpracy międzynarodowej i kultury. Uroczyste otwarcie kongresu odbyło się w Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego w Toruniu.

Prezydent Miasta Torunia Paweł Gulewski, w liście skierowanym do uczestników Kongresu, nawiązywał do myśli przewodniej wydarzenia:

- Miasto Toruń wypełnia wraz z Centrum Wsparcia Biznesu w Toruniu rolę kongresowych partnerów, dlatego liczę na to, że tegoroczna toruńska debata poświęcona dynamice Azji będzie rzeczywiście sprzyjać zakładanej współpracy, rozwojowi i wyzwaniom zainteresowanych stron.

Wydarzeniem towarzyszącym Kongresowi będzie spotkanie z przedstawicielami Ambasady Chin wraz z przedsiębiorcami reprezentującymi branże z sektora bankowego, budowlanego, lotniczego, medycznego i obronnego. Odbędzie się ono 23 maja o godzinie 15.00 w siedzibie Toruńskiej Agencji Rozwoju Regionalnego. Podczas debaty, nawiązującej do 75 rocznicy nawiązania relacji dyplomatycznych między Polską a Chinami, zaprezentowane zostaną ścieżki międzynarodowej współpracy gospodarczej poszczególnych państw.

Szczegółowy program XI MKA 2024 - kliknij tutaj.

CWB w Toruniu

Najczęściej czytane aktualności

 • Kultura, Miasto
  Wicemistrz Świata, zwycięzca i najlepszy zawodnik siatkarskich Mistrzostw Europy, czterokrotny zdobywca Ligi Mistrzów Wilfredo Leon dołączył do Piernikowej Alei Gwiazd!
 • Kobieta w niebieskiej sukience z psem na smyczy wchodzi do parku
  Eko, Miasto
  Zaciszny i gęsto porośnięty zielenią jest park kieszonkowy "Fiński relaks" na lewobrzeżu. Odwiedziliśmy go w czerwcu 2024 r.
 • Miasto, Sport
  Od piątku 21 czerwca 2024 r. otwarte zostały baseny letnie prowadzone przez Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Toruniu.
 • Miasto, MZK
  24 czerwca 2024 r. rusza konkurs na nazwę toruńskiej karty miejskiej z uwzględnieniem biletu elektronicznego w komunikacji miejskiej.
 • Krystian Pesta w Piernikowej Alei Gwiazd
  Kultura, Miasto
  Znany aktor teatralny i filmowy, Krystian Pesta, 22 czerwca 2024 r. odsłonił swoją „katarzynkę” w Piernikowej Alei Gwiazd.
 • Prezydent Paweł Gulewski nakłada łańcuch nowemu Królowi Kurkowemu
  Kultura, Miasto
  Władysław Kołybski jest nowym Królem Kurkowym w Toruniu. Godność tę objął 23 czerwca 2024 r. podczas uroczystości z okazji 25-lecia reaktywowanego Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Toruniu.
 • 12 drużyn w dwóch kategoriach wiekowych wzięło udział w pierwszym wakacyjnym amatorskim turnieju koszykówki TORUŃ 3x3 STREETBALL CHALLENGE.
 • W pierwszą sobotę wakacji była okazja, by potrenować z najlepszymi sportowcami na obiekcie sportowym na lewobrzeżu Torunia.
 • W sobotę 22 czerwca 2024 r. odbyło się pierwsze z wakacyjnych spotkań toruńskich rolkarzy pod hasłem Nightskating 2024. W wydarzeniu wzięło udział ponad stu uczestników.
 • 24 czerwca 2024 r. rusza konkurs na nazwę toruńskiej karty miejskiej z uwzględnieniem biletu elektronicznego w komunikacji miejskiej.
 • Władysław Kołybski jest nowym Królem Kurkowym w Toruniu. Godność tę objął 23 czerwca 2024 r. podczas uroczystości z okazji 25-lecia reaktywowanego Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Toruniu.
 • Znany aktor teatralny i filmowy, Krystian Pesta, 22 czerwca 2024 r. odsłonił swoją „katarzynkę” w Piernikowej Alei Gwiazd.
 • I stało się! Od piątku 21 czerwca Bulwar Filadelfijski został wyłączony z ruchu kołowego na cały weekend aż do niedzielnego wieczora.
 • Podczas Dni Torunia 2024 r. w naszym mieście przebywa grupa mieszkańców partnerskiej Getyngi, wśród nich emerytowani przedstawiciele getyńskiego magistratu.