Lekkoatletyka łączy pokolenia | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Lekkoatletyka łączy pokolenia

Sport
Data publikacji: 29 lipca 2020
Autor: Adrian Aleksandrowicz
Na zdjęciu: młociarz na stadionie przy Bema

To było prawdziwe święto sportu. W 42. Memoriale im. Grzegorza Duneckiego i imprezach mu towarzyszących wystartowali zawodnicy z całej Polski oraz we wszystkich kategoriach wiekowych.

Wiodącym wydarzeniem była kolejna edycja memoriału poświęconego pamięci patrona toruńskiego stadionu miejskiego. Grzegorz Dunecki był multimedalistą seniorskich mistrzostw Polski, między innymi mistrzem kraju w biegu na 200 metrów z 1938 roku. Specjalizował się w biegach sprinterskich, dlatego też główną konkurencją memoriałową był trójbój biegowy na dystansach 60, 100 i 200 metrów. O triumf w niej rywalizowało kilkudziesięciu zawodników, w tym też czołowi polscy krótkodystansowcy, tacy jak choćby multimedalista mistrzostw kraju, zawodnik do którego należy szósty wynik w historii polskiego sprintu na dystansie 100 metrów, czyli Remigiusz Olszewski, czy też Adrian Olszewski z toruńskiego Miejskiego Klubu Lekkoatletycznego.

Drugą konkurencją memoriałową towarzyszącą wtorkowym zawodom był IV Bieg Pamięci Kazimierza Osmańskiego, w którym wzięli udział najmłodsi zawodnicy i zawodniczki - dzieci z rocznika 2006 i młodsze.

Memoriałowi Duneckiego towarzyszył też ogólnopolski mityng lekkoatletyczny, a także 5. Mistrzostwa Polski Masters w Trójboju Sprinterskim. Zanim na bieżni, skoczni i rzutniach pojawili się wyczynowcy, do rywalizacji przystąpili amatorzy - uczestnicy konkurencji rodzinnych. Trzypokoleniowe zespoły składające się z dziecka, rodzica i jednego z dziadków wzięły udział w trójboju lekkoatletycznym, na który składały się: bieg na 60 m, skok w dal i pchnięcie kulą. Dużą popularnością cieszyły się też konkurencje indywidualne dla członków rodzin.

Rodzinne zmagania były zwieńczeniem kilkudniowych treningów, które odbywały się na toruńskim stadionie pod hasłem „Wakacje z Lekkoatletyką”. Wśród trenerów prowadzących zajęcia znaleźli się też olimpijczycy: Urszula Kielan, Ludwika Chewińska i Ryszard Szparak. We wtorek również oni zaprezentowali się w sportowej rywalizacji z najmłodszymi oraz członkami ich rodzin. 

Okrasą całego wydarzenia był nowy rekord świata w rzucie młotem, który w kategorii M75, a więc w grupie zawodników mających 75-79 lat, ustanowił Jerzy Jabłoński. Olszynianin posłał młot na odległość 51,52m, poprawiając tym samym o... centymetr najlepszy dotychczasowy rezultat w tej kategorii wiekowej.

Na uwagę niewątpliwe zasługuje też bardzo wysoka frekwencja, a także wielka rozbieżność w wieku startujących. Pomiędzy najmłodszymi uczestnikami zawodów rodzinnych, a najstarszymi uczestnikami 5. Mistrzostw Polski Masters w Trójboju Sprinterskim ta różnica wynosiła przeszło 80 lat!

Tekst: Tomasz Niejadlik (Polski Związek Lekkiej Atletyki Masters)
fot. Julia Truszczyńska

Najczęściej czytane aktualności

  • Drogi, Miasto
    Gmina Miasta Toruń w porozumieniu z wykonawcą prac, firmą Balzola Polska Sp. z o.o., podjęła decyzję o przeanalizowaniu możliwości wprowadzenia do projektu korekt uwzględniających postulaty zgłaszane przez mieszkańców i kupców.
  • Miasto
    Statuetką "Za zasługi w zawodzie" wyróżniono 23 pielęgniarki i położne. – Sprawy pielęgniarek i położnych są nam bardzo bliskie. Jako samorząd Torunia zawsze będziemy stali u boku Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych i służyli pomocą - zapewnił prezydent Torunia Paweł Gulewski.
  • Biurowiec przy ul. Olsztyńskiej - wizualizacja
    Biznes, Miasto
    Jest już prawomocne pozwolenie na budowę pierwszego z dwóch biurowców w rejonie ul. Olsztyńskiej. Dokument wydał Wydział Architektury i Budownictwa UMT, co oznacza, że inwestor współpracujący z Centrum Wsparcia Biznesu może rozpoczynać prace budowlane.
  • Na zdjęciu: alejki w parku, wokół wysokie drzewa
    Eko, Miasto
    Jak co roku w wielu lokalizacjach w Toruniu – łącznie na powierzchni ok. 80 ha - wykonywane będą opryski przeciwko meszkom.
  • Toruńskie firmy na Liście 500 "Rzeczpospolitej"
    Biznes, Miasto
    "Rzeczpospolita" opublikowała 26. listę 500 największych polskich przedsiębiorstw. Wśród wyróżnionych znalazło się 7 firm z Torunia.
  • Na zdjeciu: jarmark hanzeatycki, osoby są przebrane w stroje z epoki
    Kultura, Miasto
    W sobotę 25 maja 2024 r. na Zamku Krzyżackim czeka moc atrakcji z okazji Międzynarodowego Dnia Hanzy.
  • 31 maja obchodzimy Światowy Dzień Bez Tytoniu. Z tej okazji Towarzystwo Profilaktyki i Przeciwdziałania Uzależnieniom zaprasza 23 maja 2024 r. na Rynek Nowomiejski, gdzie w godz. 11:00-16:00 odbędzie się Akcja Profilaktyczna "Zdrowie na Tak".
  • Gmina Miasta Toruń w porozumieniu z wykonawcą prac, firmą Balzola Polska Sp. z o.o., podjęła decyzję o przeanalizowaniu możliwości wprowadzenia do projektu korekt uwzględniających postulaty zgłaszane przez mieszkańców i kupców.
  • Rada Okręgu nr 10 zaprasza na spotkanie, podczas którego poruszony zostanie temat wniosków, które warto złożyć do planu ogólnego dla całego miasta i poszczególnych dzielnic. Spotkanie odbędzie się we wtorek 21 maja 2024 o godzinie 18:00 w Szkole Podstawowej nr 9 przy ul. Rzepakowej 7/9.
  • Laskarze HK Pomorzanin Toruń wracają z rozgrywanego w Chorwacji Euro Hockey Club Trophy II z brązowym medalem.
  • Jest już prawomocne pozwolenie na budowę pierwszego z dwóch biurowców w rejonie ul. Olsztyńskiej. Dokument wydał Wydział Architektury i Budownictwa UMT, co oznacza, że inwestor współpracujący z Centrum Wsparcia Biznesu może rozpoczynać prace budowlane.
  • Rusza 7. edycja projektu pn. „Cyfrowe fotowakacje – warsztaty komputerowo-fotograficzne”, skierowanego do osób z niepełnosprawnościami w wieku 50+, interesujących się fotografią.
  • Toruńskie Centrum Zarządzania Kryzysowego informuje o gwałtownych wzrostach stanów wody na małych ciekach wodnych i strumieniach na terenie Torunia i powiatu toruńskiego.
  • - W poniedziałek 20 maja 2024 r. od godz. 12:00 do północy na terenie miasta Toruń i powiatu toruńskiego prognozowane są miejscami burze, którym będą towarzyszyć silne opady deszczu od 35 mm do 50 mm oraz porywy wiatru do 70 km/h - informuje Toruńskie Centrum Zarządzania Kryzysowego.