Zapraszamy na Ławeczkę Seniorów | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Zapraszamy na Ławeczkę Seniorów

Eko, Miasto
Data publikacji: 22 maja 2024
Autor: Magdalena Winiarska
Na zdjęciu: seniorzy wraz z prezydentem Pawłem Gulewskim i jego zastępczynią Dagmarą Zielińską siedzą na ławeczce, za nimi drzewa

Ławeczka Seniorów stanęła na placu 4 czerwca 1989 roku z inicjatywy Rady Seniorów Miasta Torunia kadencji 2019-2024.

- Ławeczka jest uhonorowaniem najstarszych mieszkańców naszego miasta, którzy najpiękniejsze lata swojego życia przeżyli właśnie tu, w Toruniu. Niech stanie się ona miejscem odpoczynku, ale też integracji międzypokoleniowej. Niech będzie to miejsce spotkań w ogóle, gdzie będzie mógł usiąść senior z młodym, porozmawiać, pobyć razem - mówiła w środę 22 maja 2024 r. podczas odsłonięcia ławeczki Krystyna Nowakowska, przewodnicząca Rady Seniorów Miasta Torunia 2019-2024. Pomysłodawcą postawienia ławeczki był Tadeusz Perlik, a realizacja zadania była możliwa, jak podkreśliła Krystyna Nowakowska, dzięki przychylności Rady Miasta oraz Urzędu Miasta Torunia.

W uroczystości udział wzięli: prezydent Paweł Gulewski i jego zastępczyni Dagmara Zielińska, Małgorzata Skibicka – dyrektorka Wydziału Zdrowia i Polityki Społecznej, Halina Pomianowska – dyrektorka Wydziału Środowiska i Ekologii, Marcin Czyżniewski i Piotr Lenkiewicz – radni miejscy oraz Anna Zielińska z Archipelagu Inicjatyw. Licznie stawili się bohaterowie tego dnia – toruńscy seniorzy.

- Zarówna ta ławeczka, jak i nasza obecność ma charakter symboliczny. Ławeczka będzie nam przypominała o trudach, ale i sukcesach kończącej się kadencji Rady Seniorów, a także o ty, jak ważną rolę w życiu miasta pełnią seniorzy. Chcę jeszcze raz podkreślić, że Państwa udział w życiu miasta jest nieocenionyzwrócił się do uczestników wydarzenia prezydent Paweł Gulewski. Jak dodał prezydent, osób w wieku senioralnym jest w Toruniu ok. 40 tys. i ta liczba w następnych latach będzie się zwiększać.

Po uroczystości odsłonięcia ławeczki w budynku Urzędu Miasta Torunia odbyło się ostatnie posiedzenie Rady Seniorów kadencji 2019-2024.

Rada Seniorów Miasta Torunia kadencji 2019-2024 została powołana Uchwałą nr 103/19 Rady Miasta Torunia z dnia 11 kwietnia 2019 r. (zmieniona uchwałą nr 1046/23 Rady Miasta Torunia z dnia 23 marca 2023 r.) , a z uwagi na okres pandemii jej kadencja została wydłużona o rok. W skład Rady wchodzi 21 osób powołanych spośród przedstawicieli osób starszych oraz przedstawicieli podmiotów działających na rzecz osób starszych.

Aktualnie – do 11 czerwca 2024 r. trwa składanie kandydatur do Rady Seniorów kadencji 2024-2029 – przejdź do informacji.

Fot. Paula Gałązka


Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu: młoda dziewczyna śpiewa do mikrofony, gra na niebieskiej gitarze elektrycznej, w tle ceglany mur
  Kultura, Miasto
  Już w czwartek 20 czerwca 2024 r. rozpoczyna się coroczne toruńskie świętowanie – do 24 czerwca czeka nas masa atrakcji.
 • SP12 widok z drona na nowe budynki szkolne i plac zabaw
  Inwestycje, Miasto
  Do 27 czerwca 2024 r. trwa nabór kandydatów do pracy w nowej Szkole Podstawowej nr 12 przy ul. Strzałowej na lewobrzeżu.
 • Miasto
  Uroczyste ślubowanie na sztandar miasto zakończyło 17 czerwca 2024 r. służbę przygotowawczą 6 nowych pracowników Urzędu Miasta Torunia.
 • Kultura, Miasto
  Muzeum Okręgowe w Toruniu z przyjemnością zaprasza na II Toruńską Noc Muzeów, która odbędzie się w sobotę, 22 czerwca 2024 r.
 • Śniadanie prasowe z dziennikarzami lokalnych mediów
  Miasto
  O obsłudze medialnej wydarzeń miejskich i organizacji pracy dziennikarzy współpracujących z Radą Miasta Torunia była mowa na śniadaniu prasowym 18 czerwca 2024 r. zorganizowanym przez przewodniczącego Łukasza Walkusza.
 • Miasto, MZK
  Cichsze, bezpieczniejsze, zielone – takie są efekty modernizacji torowisk tramwajowych w naszym mieście.
 • Martyna Wojciechowska - dziennikarka, podróżniczka i działaczka społeczna została laureatką Złotego Anioła MFF Tofifest. Kujawy i Pomorze za niepokorność twórczą.
 • - W nocy z 18 na 19 czerwca 2024 r. w obszarach występowania prognozowanych opadów burzowych, na mniejszych rzekach oraz w zlewniach zurbanizowanych na terenie miasta Toruń i powiatu toruńskiego mogą wystąpić gwałtowne wzrosty stanów wody i lokalne podtopienia - informuje Toruńskie Centrum Zarządzania Kryzysowego.
 • Ulicami Torunia ponownie przejedzie rolkowy peleton. W sobotę 22 czerwca 2024 r. zaplanowano pierwsze z wakacyjnych spotkań toruńskich rolkarzy pod hasłem Nightskating. W wydarzeniu co roku bierze udział kilkuset uczestników.
 • Już w czwartek 20 czerwca 2024 r. rozpoczyna się coroczne toruńskie świętowanie – do 24 czerwca czeka nas masa atrakcji.
 • Od poniedziałku do piątku w godz. 17.00-21.00 działa Kujawsko-Pomorska Niebieska Linia Telefon dla Osób Doznających Przemocy Domowej.
 • - W środę 19 czerwca 2024 r. od godz. 1:00 do godz. 7:00 na terenie miasta Torunia i powiatu toruńskiego prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć silne opady deszczu od 15 mm do 30 mm oraz porywy wiatru do 100 km/h. Lokalnie grad - informuje Toruńskie Centrum Zarządzania Kryzysowego.
 • Dyrektor Centrum Sztuki Współczesnej "Znaki Czasu" w Toruniu zostanie powołany na okres czterech lat.,
 • 13 zawodniczek klubu MKS Trójka w weekend wystartowało w Mistrzostwach Polski oraz Pucharze Lublina 2024 w jeździe figurowej na rolkach.