Laury na Prezydenckiej Gali Noworocznej | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Laury na Prezydenckiej Gali Noworocznej

Kultura, Miasto
Data publikacji: 01 stycznia 2023
Autor: Małgorzata Litwin
Prezydent Michał Zaleski wręcza medal Thorunium prof. Alicji Majewskiej

Medale Thorunium dla prof. Alicji Majewskiej i Krystiana Pesty, a katarzynka w Piernikowej Alei Gwiazd dla osób, firm i instytucji toruńskich wspierających uchodźców z Ukrainy. Nazwiska tegorocznych laureatów poznaliśmy 1 stycznia 2023 r. w CKK Jordanki.

- W rok 2023 wchodzimy z nadziejami, oczekiwaniami i przekonaniem, że wszystkie te przepiękne życzenia, które sobie w tym czasie składamy, będą się spełniały, bo w nich jest tylko dobromówił prezydent Torunia Michał Zaleski.Tradycją Prezydenckich Gali Noworocznych jest to, iż adresujemy je do ludzi, którzy ukazują nam piękno kultury i życia artystycznego. Nawiązujemy do tego, co było ciekawe, wartościowe i wyjątkowe w roku, który się zakończył.

Jak przypomniał prezydent Torunia, rok 2022 obfitował w Toruniu w wydarzenia kulturalne: 20. festiwal TOFIFEST oraz 30. festiwal EnergaCAMERIMAGE, podczas którego do Torunia przyjechały gwiazdy światowego kina i uczestnicy z prawie 80 krajów świata. W Ratuszu Staromiejskim mogliśmy podziwiać obraz "Madonna pod jodłami" autorstwa Lucasa Cranacha Starszego. Natomiast Centrum Sztuki Współczesnej zaprezentowało wystawę retrospektywną jednego z najbardziej rozpoznawalnych polskich malarzy i grafików XX wieku Wojciecha Fangora. W Toruniu odbyła się też 13. edycja festiwalu światła Bella Skyway. Świętowaliśmy 25-lecie obecności zespołu staromiejskiego Torunia na Liście UNESCO i 100-lecie urodzin Kazimierza Serockiego, toruńskiego kompozytora, autora muzyki do filmów "Krzyżacy" czy "Potop". Łącznie liczba uczestników wydarzeń kulturalnych przygotowanych przez toruńskie instytucje kultury osiągnęła prawie 1,2 mln osób, odbyło się ponad 450 spektakli teatralnych, ponad 220 koncertów i 80 wystaw czasowych.

Z kolei w 2023 roku wraz z całą Polską będziemy hucznie świętować 550. rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika najsławniejszego torunianina oraz polskiego naukowca i badacza. W ramach obchodów Roku Mikołaja Kopernika odbędą się m.in. mityng lekkoatletyczny "Copernicus Cup", przyjęcie urodzinowe Mikołaja Kopernika na Rynku Staromiejskim, Światowy Kongres Kopernikański, Ogólnopolski Konkurs Wiedzy o Koperniku, Międzynarodowy Zjazd Miast Nowej Hanzy w Toruniu oraz dziesiątki koncertów, wystaw i spotkań tematycznych.

Tradycyjnie w czasie koncertu noworocznego prezydent Torunia ogłosił nazwiska kolejnych laureatów Piernikowej Alei Gwiazd przed Dworem Artusa, w której od 2003 r. umieszczane są autografy toruńskich artystów, sportowców, naukowców czy biznesmenów, którzy wsławiają Toruń w Polsce i na świecie.

- Podjąłem decyzję, że po raz drugi będzie to tylko jedna katarzynka. Poprzednia była adresowana do tych, którzy zadbali o to, byśmy mieli właściwą opiekę i wsparcie w walce z pandemią Covid -19 przypomniał prezydent Torunia Michał Zaleski. - A teraz przyszedł czas pokazania tych, którzy okazali swoje wielkie serce bijące dla innych, a więc wszystkich osób, mieszkanek i mieszkańców Torunia, firm i instytucji, które włączyły się w roku 2022 w pomoc walczącej Ukrainie. Polskie domy otworzyły się na oścież już w marcu 2022 roku, aby gościć tutaj głównie uchodźczynie, ale i uchodźców z dziećmi, aby przygotować nasze miasto do ich obecności, zadbać nie tylko o dach nad głową, ale i o warunki życia, naukę i opiekę zdrowotną. W gronie tych ofiarnych osób są również obywatele Ukrainy, którzy już wcześniej osiedli w Toruniu i właśnie stąd pośpieszyli na ratunek swoim rodakom, zarówno tym, którzy schronili się w naszym mieście po wybuchu wojny, jak i pozostali w swoim kraju, by bronić niepodległości swojej Ojczyzny. Niech to wielkie, otwarte toruńskie serce bije w Piernikowej Alei Gwiazd od czerwca 2023 roku, kiedy nastąpi odsłonięcie katarzynki - dodał prezydent. 

Leaureaci medalu Thorunium - prof. Alicja Majewska i aktor Krystian Pesta

Zgodnie z tradycją toruńskich koncertów noworocznych wręczone też zostały medale Thorunium w dziedzinie kultury. To najwyższe odznaczenie prezydenckie dla osób szczególnie zasłużonych dla naszego miasta. W tym roku wyróżnienie otrzymała prof. dr hab. Alicja Majewska, toruńska rzeźbiarka i mistrzyni medalierstwa związana z Katedrą Architektury Wnętrz i Rzeźby Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, autorka wielu wystaw indywidualnych i ponad 100 wystaw zbiorowych w kraju i za granicą, członkinię Międzynarodowej Organizacji Medalierstwa oraz Stowarzyszenia Medalierów Polskich. To właśnie jej dziełem jest zaprojektowany 22 lata temu medal Thorunium.

Drugi medal powędrował do Krystiana Pesty, aktora młodego pokolenia związanego w latach szkolnych z teatralnym „Studiem P” w toruńskim Młodzieżowym Domu Kultury, absolwenta łódzkiej Szkoły Filmowej  (rocznik 2017), którego możemy oglądać m.in. w serialu "Na Wspólnej", w "Komisarzu Aleksie", "Lekarzach", "Powrocie", "Czułości", w "Belfrze", w "Młodym Piłsudskim", "Wojennych dziewczynach" czy w "Behawioryście".

- Państwa działalność traktuję jako wielką zasługę dla kultury Torunia. Gratuluję nieprzeciętnej kreatywności i dziękuję za niezastąpione modelowanie toruńskiego i polskiego artyzmu - pogratulował laureatom prezydent Torunia.

W muzycznej części wieczoru noworocznego zabrzmiały największe przeboje z filmowych hitów: James Bond, Titanic, Gladiator, Bella Ciao, Pretty Woman, Star Trek, Piraci z Karaibów i wielu innych. Usłyszeliśmy je w wykonaniu toruńskich symfoników pod dyrekcją Przemysława Neumanna oraz dwojga solistów: Olgi Szomańskiej i Macieja Pawlaka. Partie wokalne wzbogacone zostały pokazami tańca i efektami specjalnymi – dymami i fontannami iskier. Koncert poprowadziła Magdalena Miśka-Jackowska, dziennikarka muzyczna znana m.in. z anteny RMF Classic.

Fot. Sławomir Kowalski

Zobacz wydarzenia kopernikańskie

Twarz Mikołaja Kopernika i napis: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika  


  

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu: wokalistka śpiewna na scenie, w tle orkiestra
  Kultura, Miasto
  Zwieńczeniem Roku Kopernikańskiego był koncert pt. „Muzyka i Kosmos”, który zabrzmiał w Arenie Toruń 10 grudnia 2023 r.
 • Na djeciu: na ringu sędzia bokserski unosi do góry rękę jednej z dwóch zawodniczek w gescie zwycięstwa
  Miasto, Sport
  Trzy toruńskie zawodniczki zdobyły złote medale w ostatnim dniu Mistrzostw Polski w Boksie Olimpijskim Seniorek i Seniorów.
 • Na zdjęciu: po walce bokserskiej, sędzia podnosi rękę zawodnika w czerwonym stroju w geście zwycięstwa, stoją na ringu
  Miasto, Sport
  W sobotni wieczór 9 grudnia 2023 r. odbyły się walki finałowe mężczyzn w ramach rozgrywanych w Toruniu Mistrzostw Polski w Boksie Olimpijskim.
 • Na zdjęciu: walka bokserska
  Miasto, Sport
  9 i 10 grudnia 2023 r. w hali tenisowej przy ul. Szosa Chełmińska odbędą się walki finałowe Mistrzostw Polski w Boksie Olimpijskim.
 • Na zdjęciu: otwarcie Mistrzostw Polski w Boksie Olimpijskim
  Miasto, Sport
  Od 4 do 10 grudnia 2023 r. Toruń jest stolicą boksu – rozpoczęły się Mistrzostwa Polski seniorek i seniorów w boksie olimpijskim.
 • Na zdjęciu: grupa osób, w tle most drogowy
  Drogi, Miasto
  Liczne grono torunianek i torunian wraz z prezydentem Michałem Zaleskim pozowało do wspólnej fotografii z mostem drogowym im. gen. Elzbiety Zawackiej w tle z okazji 10. rocznicy jego otwarcia.
 • Liczne grono torunianek i torunian wraz z prezydentem Michałem Zaleskim pozowało do wspólnej fotografii z mostem drogowym im. gen. Elzbiety Zawackiej w tle z okazji 10. rocznicy jego otwarcia.
 • Jedną z atrakcji 10. rocznicy powstania mostu gen. Elżbiety Zawackiej było rzeźbienie mostu w lodzie. Spektakularna rzeźba stanęła na Rynku Staromiejskim.
 • Dokładnie 9 grudnia 2013 r. pierwsze samochody przejechały nowym mostem drogowym przy ul. Wschodniej w Toruniu. - Most połączył dwa brzegi Wisły oraz dwa skupiska osiedli miejskich – prawobrzeże i lewobrzeże. Spełnił wieloletnie i wielopokoleniowe oczekiwania oraz potrzeby mieszkanek i mieszkańców Torunia – powiedział prezydent Torunia Michał...
 • Poznaliśmy laureatów 44. edycji konkursu plastycznego pn. „Moja przygoda w muzeum”. Organizatorem konkursu jest Muzeum Okręgowe w Toruniu.
 • 10 grudnia 2023 r. na Lodowisku Mentor Sport rozegrany zostanie coroczny turniej charytatywny Świąteczna Bitwa Gwiazd.
 • Dobra informacja dla miłośników jazdy na łyżwach. 16 grudnia 2023 roku otwarte zostanie lodowisko sezonowe Przy Skarpie. Po dłuższej przerwie ponownie otwarte zostanie sezonowe lodowisko MOSiR, które znajduje się przy ul. Przy Skarpie 2. Pierwsi łyżwiarze będą mogli wejść na lód 16 grudnia 2023 roku. Lodowisko będzie czynne od poniedziałku do...
 • Obywatele Ukrainy mogą skorzystać z bezpłatnej doraźnej pomocy psychologicznej.
 • Prezydent Torunia Michał Zaleski odwiedził z opłatkiem i upominkami toruńskie kluby seniora.