Jest Orkiestra Symfoniczna | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Jest Orkiestra Symfoniczna

Data publikacji: 27 marca 2006
Autor: admin_vobacom


Koncertem tańców węgierskich Brahmsa i słowiańskich Dworzaka zainaugurowała w niedzielę, 26 marca 2006 r. o godz. 17.00 działalność Toruńska Orkiestra Symfoniczna. Dotychczasowi kameraliści skład symfoniczny osiągnęli już w styczniu tego roku.


Niedzielny koncerct w Sali Wielkiej Dworu Artusa rozpoczęła projekcja multimedialna dotycząca działalności orkiestry. Prezydent Miachał Zaleski i przewodniczący Rady Miasta Józef Jaworski wręczyli uchwałę i tekst nowego statutu orkiestry dyrektorowi Wakarecemu.

- Jednym z symboli Torunia jest flisak grający na skrzypcach – mówił podczas uroczystości prezydent Zaleski - Ten dzielny człowiek, jak głosi legenda, wyprowadził z naszego miasta żaby, z których plagą nie można było sobie dać rady. Jeśli jeden muzyk mógł zdziałać tyle, pomyślmy jaką moc ma 53-osobowy zespół. Jestem więc spokojny o przyszłość Torunia, bo głęboko wierzę w to, że dźwięki muzyki symfonicznej oddalać będą od nas wszelkie nieszczęścia.

Podczas koncertu orkiestrą dyrygował Jerzy Salwarowski. Oprócz urworów Brahmsa i Dworzaka zabrzmiał specjalnie skomponowany na tę okazję przez Magdalenę Cynk "Kujawiak TOS".

9 lutego 2006 r. Rada Miasta Torunia nadała Toruńskiej Orkiestrze Kameralnej nowy statut i nazwę: Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej. Orkiestra powstała w 1979 r. Od roku 1991 jest ona instytucją samorządową, podległą Gminie Miasta Toruń. Do tej pory działała w oparciu statut nadany jej przez Radę Miejską Torunia 22 października 1992 roku w sprawie utworzenia miejskiej instytucji kultury pod nazwą Toruńska Orkiestra Kameralna.

Toruńska Orkiestra na początku swojej działalności liczyła zaledwie 14 muzyków. Były tu instrumenty smyczkowe oraz jeden obój. Obecnie w składzie jest 10 pierwszych skrzypiec, 8 drugich, 7 altówek, 6 wiolonczel, 3 kontrabasy, po 2 flety, klarnety, oboje, fagoty i trąbki, 4 waltornie, 3 puzony, perkusja i fortepian. Jest to skład podstawowy do wykonania większości symfonii.

Dyrektor Wakarecy zapowiada, że w ciągu najbliższych dwóch lat orkiestra powinna mieć za sobą wykonania kompletu symfonii Czajkowskiego i wszystkich ważniejszych symfonii Dvoraka (od numeru 5 do 9). W repertuarze znajdą się także wykonywane już wcześniej incydentalnie wszystkie cztery symfonie Brahmsa, niektóre Schumanna i całe mnóstwo utworów symfonicznych – koncertów instrumentalnych, a więc najsłynniejszych koncertów skrzypcowych i fortepianowych.

Najczęściej czytane aktualności

  • Kultura, Miasto
    Święto Miasta zbliża się wielkimi krokami! W dniach 20 – 24 czerwca na torunian czeka cały szereg atrakcji, dzięki którym świętowanie urodzin Torunia stanie się jeszcze przyjemniejsze.
  • Na zdjęciu: wnętrze kościoła św. Szczepana
    Miasto
    Kościół św. Szczepana obchodzi swoje 120-lecie. Uroczystości z tej okazji odbyły się 16 czerwca 2024 r.
  • Na zdjeciu: wręczenie nagrody Lindego
    Kultura, Miasto
    Anne Weber z Niemiec i Zbigniew Rokita z Polski – to laureaci Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. S.B. Lindego w 2024 r. Nagrody odebrali 16 czerwca 2024 r. podczas uroczystości w Ratuszu Staromiejskim.
  • Na zdjęciu uczestnicy przyjęcia w ogrodzie
    Miasto
    15 czerwca 2024 r. Centrum Aktywności Lokalnej "Willa z Pasją" obchodziło 4. rocznice działalności. Przyjęcie urodzinowe odbyło się w ogrodzie willi.
  • Na zdjęciu: dzieci bawią się na boisku
    Miasto
    Tradycyjny festyn rodzinny na Rudaku przyciągnął 15 czerwca 2024 r. na teren Szkoły Podstawowej nr 17 rzesze mieszkańców tego osiedla.
  • Na zdjęciu: młoda kobieta w jasnych włosach i zielonej sukience mierzy sobie ciśnienie
    Miasto
    Specjaliści z Miejskiej Przychodni Specjalistycznej przeprowadzali badania oraz udzielali porad podczas Dnia Zdrowia, jaki został zorganizowany w CH Toruń Plaza 15 czerwca 2024 r.
  • W związku z prognozowanymi opadami burzowymi w nocy z 15 na 16 czerwca 2024 r. może wystąpić zagrożenie hydrologiczne wraz z lokalnymi podtopieniami.
  • Z okazji 100-lecia maratonu w Polsce 15 czerwca 2024 r. na Stadionie Miejskim rozegrano biegi sztafetowe, w których łącznie wystąpiły 93 drużyny.
  • Koncertem „Amerykański sen” zakończyła swój 45. jubileuszowy sezon artystyczny Toruńska Orkiestra Symfoniczna. 14 czerwca 2024 r. w CKK Jordanki po raz pierwszy także wręczono Muzy TOS-u – statuetki wyróżniające mecenasów i przyjaciół instytucji.
  • Z okazji 46-lecia partnerstwa miast Torunia i Getyngi w Teatrze Baj Pomorski wystawiony został spektakl „Weltmajstry” w reż. Roberta Talarczyka.
  • W sobotę 15 czerwca 2024 r. na drodze powiatowej nr 2036 od Świetlicy Wiejskiej w Młyńcu Drugim w kierunku Mierzynka do skrzyżowania z ulicą Farmerską na wysokości "figurki" w godz. 10:30-15:00 odbędzie się wyścig kolarski i droga będzie nieprzejezdna.
  • Złotym Aniołem dla Damy Polskiego Kina podczas MFF Tofifest. Kujawy i Pomorze wyróżniane są wyjątkowe artystki o bogatym dorobku filmowym i teatralnym.
  • W Gdańsku trwa 44. Międzynarodowy Zjazd Miast Nowej Hanzy. W wydarzeniu biorą udział przedstawiciele Torunia.
  • W weekend wchodzimy koncertowo – muzyką zza oceanu zamyka swój 45. sezon Toruńska Orkiestra Symfoniczna. W sobotę zaś rozgośćmy się na śniadaniu na trawie w Parku Miejskim i przestudiujmy kolejne wydarzenia, których czeka nas co nie miara.