69 lat po wrześniu 1939 | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

69 lat po wrześniu 1939

Miasto
Data publikacji: 02 września 2008
Autor: admin_vobacom

Pod pomnikiem ku czci Poległych i Pomordowanych przez hitlerowskiego najeźdźcę w latach 1939-1945 torunianie uczcili 69. rocznicę wybuchu II wojny światowej. Patriotycznym wystąpieniom towarzyszyły salwy z karabinów Garnizonu Toruń i armat Toruńskiego Bractwa Kurkowego.

1 września 2008 r. minęło 69 lat od wybuchu II wojny światowej. W Toruniu uroczystości z tej okazji tradycyjnie odbyły się na skwerze przy alei Jana Pawła II, pod pomnikiem ku czci Poległych i Pomordowanych przez hitlerowskiego najeźdźcę w latach 1939-1945. Wzięli w nich udział kombatanci, parlamentarzyści naszego regionu, przedstawiciele samorządu wojewódzkiego i miejskiego, przedstawiciele toruńskich instytucji, organizacji patriotycznych, harcerze i uczniowie.

W tej uroczystej chwili  dedykuję Wam słowa sławnej piosenki, które przypomnieliśmy sobie wczoraj, odsłaniając na Rynku Nowomiejskim instalację upamiętniającą powstanie w Toruniu filmu „Prawo i pięść”: „I spójrz/ tam gdzie tylko był dym/ kwiatem zabliźni się wojny ślad/ barwą róż”. Wszystkim Państwu dziękuję za obecność i gest pamięci o tych, którym zawdzięczamy wszystko - mówił do zebranych prezydent Torunia Michał Zaleski.

II WOJNA ŚWIATOWA rozpoczęła się 1 września 1939 po ataku III Rzeszy Niemieckiej w porozumieniu z ZSRR na Polskę w okolicach miasteczka Wieluń i wzdłuż całej granicy niemiecko-polskiej. W chwili wybuchu wojny Polska miała układ sojuszniczy z Francją z 1921 r., układ sojuszniczy z Wielka Brytanią z 25 sierpnia 1939 oraz sojusz z Rumunią, obowiązujący jednak tylko w przypadku ataku ze strony ZSRR. Niemcy były powiązane paktem z Japonią i Włochami oraz układem z ZSRR (pakt Ribbentrop-Mołotow z 23 sierpnia 1939), który dzielił Europę Środkową na strefy wpływów obu państw i dawał Niemcom wolną rękę w wojnie z Polską.

Formalnie wojna nabrała charakteru światowego 3 września 1939, z chwilą wypowiedzenia jej przez Wielką Brytanię i Francję. 17 września 1939 r. Polskę zaatakowała od strony wschodniej Armia Czerwona, wkraczając do naszego kraju bez określonego w prawie międzynarodowym wypowiedzenia wojny. Kampania wrześniowa skończyła się, kiedy wojska niemieckie i sowieckie zajęły terytorium Polski i zakończył się opór regularnej armii polskiej na terenie kraju. Walka toczyła sie nadal w partyzantce.

Najczęściej czytane aktualności

  • Na zdjęciu: wnętrze kościoła św. Szczepana
    Miasto
    Kościół św. Szczepana obchodzi swoje 120-lecie. Uroczystości z tej okazji odbyły się 16 czerwca 2024 r.
  • Kultura, Miasto
    Święto Miasta zbliża się wielkimi krokami! W dniach 20 – 24 czerwca na torunian czeka cały szereg atrakcji, dzięki którym świętowanie urodzin Torunia stanie się jeszcze przyjemniejsze.
  • Na zdjeciu: wręczenie nagrody Lindego
    Kultura, Miasto
    Anne Weber z Niemiec i Zbigniew Rokita z Polski – to laureaci Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. S.B. Lindego w 2024 r. Nagrody odebrali 16 czerwca 2024 r. podczas uroczystości w Ratuszu Staromiejskim.
  • Na zdjęciu uczestnicy przyjęcia w ogrodzie
    Miasto
    15 czerwca 2024 r. Centrum Aktywności Lokalnej "Willa z Pasją" obchodziło 4. rocznice działalności. Przyjęcie urodzinowe odbyło się w ogrodzie willi.
  • Na zdjęciu: dzieci bawią się na boisku
    Miasto
    Tradycyjny festyn rodzinny na Rudaku przyciągnął 15 czerwca 2024 r. na teren Szkoły Podstawowej nr 17 rzesze mieszkańców tego osiedla.
  • Na zdjęciu: młoda kobieta w jasnych włosach i zielonej sukience mierzy sobie ciśnienie
    Miasto
    Specjaliści z Miejskiej Przychodni Specjalistycznej przeprowadzali badania oraz udzielali porad podczas Dnia Zdrowia, jaki został zorganizowany w CH Toruń Plaza 15 czerwca 2024 r.
  • W związku z prognozowanymi opadami burzowymi w nocy z 15 na 16 czerwca 2024 r. może wystąpić zagrożenie hydrologiczne wraz z lokalnymi podtopieniami.
  • Z okazji 100-lecia maratonu w Polsce 15 czerwca 2024 r. na Stadionie Miejskim rozegrano biegi sztafetowe, w których łącznie wystąpiły 93 drużyny.
  • Koncertem „Amerykański sen” zakończyła swój 45. jubileuszowy sezon artystyczny Toruńska Orkiestra Symfoniczna. 14 czerwca 2024 r. w CKK Jordanki po raz pierwszy także wręczono Muzy TOS-u – statuetki wyróżniające mecenasów i przyjaciół instytucji.
  • Z okazji 46-lecia partnerstwa miast Torunia i Getyngi w Teatrze Baj Pomorski wystawiony został spektakl „Weltmajstry” w reż. Roberta Talarczyka.
  • W sobotę 15 czerwca 2024 r. na drodze powiatowej nr 2036 od Świetlicy Wiejskiej w Młyńcu Drugim w kierunku Mierzynka do skrzyżowania z ulicą Farmerską na wysokości "figurki" w godz. 10:30-15:00 odbędzie się wyścig kolarski i droga będzie nieprzejezdna.
  • Złotym Aniołem dla Damy Polskiego Kina podczas MFF Tofifest. Kujawy i Pomorze wyróżniane są wyjątkowe artystki o bogatym dorobku filmowym i teatralnym.
  • W Gdańsku trwa 44. Międzynarodowy Zjazd Miast Nowej Hanzy. W wydarzeniu biorą udział przedstawiciele Torunia.
  • W weekend wchodzimy koncertowo – muzyką zza oceanu zamyka swój 45. sezon Toruńska Orkiestra Symfoniczna. W sobotę zaś rozgośćmy się na śniadaniu na trawie w Parku Miejskim i przestudiujmy kolejne wydarzenia, których czeka nas co nie miara.