W Święto Wojska Polskiego | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

W Święto Wojska Polskiego

Kultura, Miasto
Data publikacji: 15 sierpnia 2020
Autor: Małgorzata Litwin
Chłopiec dobosz na tle pomnika Piłsudskiego w Toruniu

Mimo ograniczeń pandemicznych w Toruniu uroczyście obchodzono Święto Wojska Polskiego 15 sierpnia 2020 r. W programie z tej okazji  były zarówno wydarzenia oficjalne, jak i imprezy dla całych rodzin, wpisujące się w aurę lata i wakacyjnego wypoczynku.

To rok absolutnie wyjątkowy dla celebrowania Święta Wojska Polskiego w Toruniu. Obchodzimy bowiem w Polsce 100-lecie Bitwy Warszawskiej, zwanej "Cudem nad Wisłą", a w Toruniu także 100-lecie powrotu Torunia do wolnej Polski. Dlatego szereg przygotowanych w tych dniach imprez nawiązuje do tych przełomowych momentów z historii Polski i Torunia lat międzywojennych.

Już w sobotę 14 sierpnia 2020 r. w Parku Miejskim na Bydgoskim Przedmieściu został odsłonięty odbudowany Pomnik Poległych Żołnierzy Wojsk Balonowych, którego pierwowzór stał w parku od 1937 r., a w pierwszych dniach wojny został zniszczony przez hitlerowców. Staraniem Towarzystwa Miłośników Torunia, miasta, wielu instytucji i osób prywatnych monument został  obecnie odtworzony i przywrócony na dawne miejsce. Tego samego dnia przed południem na budynku Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu odsłonięta została tablica "Pamięci tych, którym winniśmy dług wdzięczności za wolność naszą i Europy".

W sobotę 15 sierpnia 2020 r. już od rana na "dzień otwarty" zaprosiło torunian powstające opodal dworca autobusowego Muzeum Twierdzy Toruń. Placówka oficjalnie otworzy podwoje w listopadzie, ale już teraz umożliwiła chętnym obejrzenie wspaniałego założenia fortecznego, w którym znalazło siedzibę muzeum.  

Główne obchody Święta Wojska Polskiego i 100-lecia Bitwy Warszawskiej zainaugurowała 15 sierpnia msza św. w intencji Ojczyzny, odprawiona przez Biskupa Toruńskiego ks. Wiesława Śmigla.  Poprzedziło ją złożenie kwiatów pod pomnikiem gen. Józefa Hallera, bohatera toruńskiej niepodległości. Nabożeństwo  w kościele garnizonowym pw. św. Katarzyny zgromadziło liczna grupę torunian, choć ze względu na ograniczenia sanitarne nie było ich tak wielu jak w latach ubiegłych. Nie zabrakło przedstawicieli władz miasta, powiatu i województwa, a także parlamentarzystów z naszego regionu – ministrów Iwony Michałek i Krzysztofa Ardanowskiego. Powszechnie przestrzegano zaleceń dotyczących osłaniania twarzy maseczką.

- Nigdy nie można zapomnieć o tych, którzy ofiarowali swoje życie dla ratowania Ojczyzny. Dlatego dziś z szacunkiem patrzymy na żołnierski trud i czujemy wdzięczność dla ludzi, którzy całe swoje życie poświęcili idei stania na straży wolnej i niepodległej Rzeczypospolitej. Ich służba toczona jest nie tylko na polach bitwy, ale także w życiu codziennym, tak jak w ostatnich miesiącach, kiedy wielu z nich  ruszyło na pomoc mieszkańcom Torunia tam, gdzie inni bali się pójść ze względu na pandemię. Dzięki ludziom w żołnierskich mundurach czuliśmy się pewniejsi i bezpieczniejsi - mówił do zgromadzonych prezydent Torunia Michał Zaleski.

Po nabożeństwie wspólna delegacja kombatantów, samorządowców, przedstawicieli województwa i toruńskich instytucji złożyła kwiaty u stóp pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego. W tym roku ze względu na zagrożenie pandemiczne zrezygnowano z tradycyjnej i gromadzącej tłumy torunian uroczystości na placu Rapackiego.

To nie koniec atrakcji związanych ze wspomnieniem czasów "Cudu nad Wisłą".  W sobotę wieczorem w ruinach Zamku Krzyżackiego o godz. 18.00 zaplanowano plenerowy koncert piosenek przedwojennych w wykonaniu Slavic Voices (Michał Hajduczenia, Magdalena Cysewska, Robert Matusiak i Jędrzej Rochecki ) – wstęp wolny. W tym samym czasie na Jordankach, w ramach 24. Międzynarodowego Festiwalu "Nova Muzyka i Architektura", rozpocznie się koncert muzyki filmowej z okazji 100. Rocznicy Bitwy Warszawskiej. Toruńską Orkiestrę Symfoniczną poprowadzi Krzysztof Herdzin -  bilety 30 zł.

A w niedzielę 16 sierpnia zapraszamy do fosy południowej Zamku Krzyżackiego w godz. 10.00-14.00 na pokaz sprzętu wojskowego, przygotowany przez Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia. Wstęp wolny. Warto też dodać, że na Rynku Staromiejskim do 21 sierpnia można oglądać udostępnioną przez miasto wystawę plenerową "Bitwa Warszawska. Stulecie zwycięstwa". 20 plansz z bogatym materiałem ilustracyjno-informacyjnym zostało przygotowanych przez Biuro Programu "Niepodległa" we współpracy z Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie.

Fot. Wojtek Szabelski

Najczęściej czytane aktualności

  • Kultura, Miasto
    W dniu Święta Konstytucji 3 Maja toruński Rynek Staromiejski po raz kolejny stał się miejscem szczególnych wydarzeń. - To najpiękniejsze i najradośniejsze polskie święto przeżywamy w samym sercu Torunia, na terenie Zespołu Staromiejskiego wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO - podkreślił prezydent Torunia Michał Zaleski....
  • Kultura, Miasto
    Medale Thorunium, Statuetki Herbu Torunia, Statuetki Toruńskiego Flisaka oraz Medale Pamiątkowe Roku Mikołaja Kopernika zostały wręczone osobom zasłużonym dla miasta. Uroczystość odbyła się 2 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim.
  • Kultura, Miasto
    Jednym z wydarzeń tegorocznej majówki był niezwykły koncert patriotyczny pt. "3 majowa Symfonia Wolności" zorganizowany przez Fundację Kraj Wspaniały na terenie przepięknego parku w Brąchnówku.
  • Kultura, Miasto
    Koncert „Zaucha Serca Bicie” wieczorową porą zakończył toruńskie obchody Święta Konstytucji 3 Maja (3.05.2024 r.). Na scenie wystąpili wybitni artyści: Ania Karwan, Ewa Abart, Mateusz Wiśniewski, Dodo Jaszczyńska oraz Paweł Wolsztyński.
  • Miasto, Sport
    Toruński Apator pokonał (3.05.2024 r.) na Motoarenie drużynowego wicemistrza Polski Spartę Wrocław 52:38. Na Motoarenie zasiadło prawie 14 tysięcy widzów.
  • Kultura, Miasto
    Uroczystości z udziałem wojska i pełen licznych atrakcji piknik patriotyczny - w ten sposób Toruń obchodził w tym roku Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. - Biało-czerwonymi flagami zdobimy toruńskie domy, patrzymy na nie z dumą i z uznaniem dla dziedzictwa narodowego naszego miasta i kraju - mówił prezydent Torunia Michał Zaleski.
  • Medale Thorunium, Statuetki Herbu Torunia, Statuetki Toruńskiego Flisaka oraz Medale Pamiątkowe Roku Mikołaja Kopernika zostały wręczone osobom zasłużonym dla miasta. Uroczystość odbyła się 2 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim.
  • Uroczystości z udziałem wojska i pełen licznych atrakcji piknik patriotyczny - w ten sposób Toruń obchodził w tym roku Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. - Biało-czerwonymi flagami zdobimy toruńskie domy, patrzymy na nie z dumą i z uznaniem dla dziedzictwa narodowego naszego miasta i kraju - mówił prezydent Torunia Michał Zaleski.
  • Na inaugurację tegorocznego festiwalu Probaltica na Rynku Staromiejskim w Toruniu wystąpiła jazzowa orkiestra Kaunas Bigbandas z naszego miasta partnerskiego - Kowna. Następnie, w rocznicę przystąpienia do UE muzycy z krajów bałtyckich spotkali się w Toruniu i wspólnie zagrali IX Symfonię L. van Beethovena wraz z Hymnem Unii Europejskiej.
  • 2 maja 2024 r. po raz 20. obchodzimy Święto Flagi Rzeczypospolitej Polskiej.
  • Na Rynku Staromiejskim odbyło się wydarzenie z okazji 20. rocznicy wstąpienia Polski do Unii Europejskiej, podczas którego licznie zgromadzeni torunianie i przybyli do Torunia goście wspólnie z Chórem Akademickim Uniwersytetu Mikołaja Kopernika odśpiewali hymn UE pt. „Oda do radości”.
  • Tuż przed majówką miasto uruchomiło w Toruniu fontanny miejskie. Wracają także widowiskowe pokazy wieczorne na fontannie Cosmopolis przy Fosie Staromiejskiej.
  • We wtorek 30 kwietnia 2024 r. w Komendzie Miejskiej PSP w Toruniu odbył się uroczysty apel z okazji przyjęcia obowiązków Komendanta Miejskiego PSP w Toruniu przez bryg. Sławomira Grudzińskiego.
  • Nowe podłogi i balustrady - zakończył się remont tarasu widokowego przy ul. Majdany.