Legenda i Wydarzenie Stulecia – plebiscyt | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Legenda i Wydarzenie Stulecia – plebiscyt

Miasto
Data publikacji: 21 września 2020
Autor: Magdalena Winiarska
Na zdjęciu uczestnicy konferencji prasowej dotyczącej plabiscytów na Legendę i Wydarzenie Stulecia. Od lewej: prof. Krzysztof Mikulski z UMK, zastępca prezydenta miasta Zbigniew Fiderewicz i Ewa Banaszczuk-Kisiel - dyrektor Wydziału Promocji

W roku stulecia powrotu Torunia do wolnej Polski przygotowane zostały dla mieszkańców dwa plebiscyty – na „Toruńską Legendę Stulecia” i „Toruńskie Wydarzenie Stulecia”.

Głosowanie drogą smsową odbywa się od 21 września do 30 października 2020 r.

Obchody stulecia powrotu Torunia do wolnej Polski rozpoczęły się jeszcze w 2019 roku m.in. powieszeniem zegara na budynku Urzędu Miasta Torunia odliczającego czas do 100. Rocznicy wolnego Torunia oraz organizacją „studniówki” w dniu 10 października 2019 r. Główne obchody obejmują cały rok 2020. Szczególne wydarzenia związane były z dniem 18 stycznia, kiedy to mieszkańcy mogli zobaczyć rekonstrukcję powitania gen. Józefa Hallera przed dworcem Toruń Miasto, uczestniczyć w uroczystym przemarszu ulicami miasta, quizie wiedzy o Toruniu, pikniku „Halleriada”, uroczystości patriotycznej na Rynku Staromiejskim itd. Wówczas też, podczas Balu Stulecia w CKK Jordanki, ogłoszono wyniki plebiscytu „Współczesny torunianin 100-lecia”.

W dniu 21 września 2020 roku rozpoczynają się kolejne dwa plebiscyty, których wyniki poznamy w równie znaczącym dniu – 11 listopada 2020 r. Są to plebiscyty na „Toruńską Legendę Stulecia” i „Toruńskie Wydarzenie Stulecia”. O tym przedsięwzięciu, jak i o przebiegu całych obchodów w 2020 roku była mowa podczas konferencji prasowej z udziałem przedstawicieli Komitetu Organizacyjnego obchodów 100. rocznicy powrotu Torunia do wolnej Polski, jaka odbyła się w dniu 21 września 2020 r. w Ratuszu Staromiejskim.

- Te plebiscyty są swego rodzaju ciągiem dalszym plebiscytu na „Współczesnego torunianina 100-lecia”. Zasady wyłaniania kandydatów są podobne. Tym razem wybierać będziemy legendę, czyli osobę, która zapisała się w historii Torunia, i wydarzenie. Ten drugi konkurs był chyba najtrudniejszy, jeśli chodzi o wyłonienie propozycji, bo łatwiej jest znaleźć ludzi, a trudniej określić wydarzenia i uznać ich wagę. Komitet przyjął tu taką zasadę, że jego członkowie konsultowali bardzo szeroko zarówno propozycje osób, jak i wydarzeń, w swoich środowiskach, następnie na posiedzeniach Komitetu były one omawiane, a na koniec w wyniku tych konsultacji, posiedzeń i dyskusji wyłoniono 32 osoby i 34 wydarzenia, które będą brały udział w odpowiednich plebiscytach powiedział prof. Krzysztof Mikulski z UMK.

Głosowanie rozpoczyna się w dniu 21 września 2020 r. o godz. 16:00 i potrwa do 30 października 2020 r. do godz. 23:59. Jest to głosowanie smsowe - każdy mieszkaniec może oddać po jednym głosie w każdej kategorii, wysyłając wiadomość z kodami przyporządkowanymi do kandydatur pod numer 4321:

Koszt smsa jest zgodny z planem taryfowym głosującego i jest równy kosztowi wysyłki smsa wewnątrz sieci. Oddają głos najbliżej godziny 14:00 w terminach wskazanych w Regulaminie – przejdź do regulaminu plebiscytów, uczestnicy mają szansę na wygranie atrakcyjnych nagród.


Szczegółowe informacje na temat głosowania
znajdują się na stronie internetowej:

www.torun.pl/plebiscyt


Wybrani w drodze głosowania – legenda i wydarzenie – uhonorowani zostaną tablicami pamiątkowymi, które w dniu 18 stycznia 2021 roku zostaną wmurowane na ścianie Ratusza Staromiejskiego. Będzie to zwieńczenie obchodów 100-lecia.

Oprócz plebiscytu w 2020 roku na mieszkańców Torunia czeka jeszcze wiele wydarzeń w ramach obchodów 100. rocznicy wolnego Torunia. Najbardziej spektakularnym będzie otwarcie Muzeum Twierdzy Toruń. – Będzie to ważne wydarzenie zarówno dla Torunia, jak i dla całego kraju. Tego typu muzeów nie otwiera się często, są to wyjątkowe wydarzenia. Chcielibyśmy, aby otwarcie odbyło się najbliżej daty 11 listopada – powiedział zastępca prezydenta Zbigniew Fiderewicz. Oprócz tego wydarzenia, jeszcze w 2020 roku odbędą się m.in. biegi wolności, nadanie Szkole Podstawowej nr 14 imienia Błękitnej Armii, wykonanie muralu Kobiet Toruńskiej Niepodległości na budynku przy ul. Jamontta 2 czy uroczysta sesja Rady Miasta Torunia.

Fot. Wojtek Szabelski

Najczęściej czytane aktualności

  • Kultura, Miasto
    W ramach niezwykłej majówki na Rynku Staromiejskim odbędą się plenerowe koncerty, kolejna edycja Święta Tańca, spektakle, warsztaty i uroczystości państwowe. To wszystko oraz wiele innych atrakcji czeka na mieszkańców i turystów podczas tegorocznej majówki w Toruniu, która odbędzie się od 30 kwietnia do 5 maja 2024 r., pod hasłem #zażywajkultury!...
  • Nowy Prezydent Torunia - Paweł Gulewski
    Miasto
    7 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim odbędzie się Uroczysta Sesja Rady Miasta Torunia, podczas której zaprzysiężony zostanie nowy Prezydent Miasta Torunia - Paweł Gulewski. Tego dnia swoje ślubowania złożą także radni Rady Miasta Torunia na lata 2024-2029.
  • Na zdjęciu: ubrany w garnitur prezydent Michał Zaleski, trzyma w ręce teczkę i idzie chodnikiem wzdłuż zieleni
    Miasto
    Michał Zaleski podsumowuje lata 2002-2024, kiedy pełnił funkcję Prezydenta Miasta Torunia.
  • UMT na weekend majowy
    Miasto
    Zbliża się długi weekend majowy. Warto wiedzieć, jak w dniach 29 kwietnia - 4 maja 2024 r. będzie funkcjonować Urząd Miasta Torunia.
  • Na zdjęciiuL kobieta wrzuca złożoną kartę do głosowania do urny wyborczej
    Miasto
    W drugiej turze wyborów na prezydenta miasta Torunia wymaganą większość głosów zdobył Paweł Gulewski (KKW Koalicja Obywatelska).
  • Kultura, Miasto
    Anne Weber i Zbigniew Rokita to tegoroczni laureaci Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. S. B. Lindego przyznawanej od 1996 r. przez władze miejskie dwóch zaprzyjaźnionych miast Torunia i Getyngi.
  • Bartosz Frankowski, sędzia piłkarski z Torunia, znalazł się wśród pięciu Polaków, którzy będą prowadzić mecze na Mistrzostwach Europy. Torunianin będzie odpowiedzialny za system VAR.
  • Kolejny toruński sportowiec jedzie na Igrzyska Olimpijskie do Paryża – to florecista Jan Jurkiewicz, zawodnik Toruńskiej Akademii Floretu.
  • Do 7 maja 2024 r. funkcję Prezydenta Miasta Torunia pełni pan Michał Zaleski – zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy z dn. 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym.
  • Pełnia wiosny uwidacznia się w kwiatach, które rozkwitły w wielu miejscach w mieście. Wśród nich są pasy rozdziału w toruńskich ulicach, gdzie nasadzenia wykonane zostały w ramach zadań z budżetu obywatelskiego i zadań własnych Gminy Miasta Toruń.
  • 7 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim odbędzie się Uroczysta Sesja Rady Miasta Torunia, podczas której zaprzysiężony zostanie nowy Prezydent Miasta Torunia - Paweł Gulewski. Tego dnia swoje ślubowania złożą także radni Rady Miasta Torunia na lata 2024-2029.
  • Trwa oficjalny trening miast przed rywalizacją o Puchar Rowerowej Stolicy Polski. Do udziału zgłosiło się 31 miast prezydenckich i 41 gmin.
  • Firma CTP - największy w Europie giełdowy deweloper, właściciel i zarządca nieruchomości przemysłowych i logistycznych zainwestuje w Toruniu. Inwestycja powstanie we wschodniej części miasta, przy ulicy Marii Skłodowskiej-Curie.
  • - W nocy od godz. 21:00 dnia 23 kwietnia do godz. 08:00 dnia 24 kwietnia 2024 r. na terenie Miasta Torunia i powiatu toruńskiego prognozowany jest spadek temperatury powietrza do około -2°C, przy gruncie do -4°C - informuje Toruńskie Cenrum Zarządzania Kryzysowego.