Legenda i Wydarzenie Stulecia – plebiscyt | www.torun.pl

Legenda i Wydarzenie Stulecia – plebiscyt | www.torun.pl

Miasto
Data publikacji: 21 września 2020
Autor: Magdalena Winiarska
Na zdjęciu uczestnicy konferencji prasowej dotyczącej plabiscytów na Legendę i Wydarzenie Stulecia. Od lewej: prof. Krzysztof Mikulski z UMK, zastępca prezydenta miasta Zbigniew Fiderewicz i Ewa Banaszczuk-Kisiel - dyrektor Wydziału Promocji

W roku stulecia powrotu Torunia do wolnej Polski przygotowane zostały dla mieszkańców dwa plebiscyty – na „Toruńską Legendę Stulecia” i „Toruńskie Wydarzenie Stulecia”.

Głosowanie drogą smsową odbywa się od 21 września do 30 października 2020 r.

Obchody stulecia powrotu Torunia do wolnej Polski rozpoczęły się jeszcze w 2019 roku m.in. powieszeniem zegara na budynku Urzędu Miasta Torunia odliczającego czas do 100. Rocznicy wolnego Torunia oraz organizacją „studniówki” w dniu 10 października 2019 r. Główne obchody obejmują cały rok 2020. Szczególne wydarzenia związane były z dniem 18 stycznia, kiedy to mieszkańcy mogli zobaczyć rekonstrukcję powitania gen. Józefa Hallera przed dworcem Toruń Miasto, uczestniczyć w uroczystym przemarszu ulicami miasta, quizie wiedzy o Toruniu, pikniku „Halleriada”, uroczystości patriotycznej na Rynku Staromiejskim itd. Wówczas też, podczas Balu Stulecia w CKK Jordanki, ogłoszono wyniki plebiscytu „Współczesny torunianin 100-lecia”.

W dniu 21 września 2020 roku rozpoczynają się kolejne dwa plebiscyty, których wyniki poznamy w równie znaczącym dniu – 11 listopada 2020 r. Są to plebiscyty na „Toruńską Legendę Stulecia” i „Toruńskie Wydarzenie Stulecia”. O tym przedsięwzięciu, jak i o przebiegu całych obchodów w 2020 roku była mowa podczas konferencji prasowej z udziałem przedstawicieli Komitetu Organizacyjnego obchodów 100. rocznicy powrotu Torunia do wolnej Polski, jaka odbyła się w dniu 21 września 2020 r. w Ratuszu Staromiejskim.

- Te plebiscyty są swego rodzaju ciągiem dalszym plebiscytu na „Współczesnego torunianina 100-lecia”. Zasady wyłaniania kandydatów są podobne. Tym razem wybierać będziemy legendę, czyli osobę, która zapisała się w historii Torunia, i wydarzenie. Ten drugi konkurs był chyba najtrudniejszy, jeśli chodzi o wyłonienie propozycji, bo łatwiej jest znaleźć ludzi, a trudniej określić wydarzenia i uznać ich wagę. Komitet przyjął tu taką zasadę, że jego członkowie konsultowali bardzo szeroko zarówno propozycje osób, jak i wydarzeń, w swoich środowiskach, następnie na posiedzeniach Komitetu były one omawiane, a na koniec w wyniku tych konsultacji, posiedzeń i dyskusji wyłoniono 32 osoby i 34 wydarzenia, które będą brały udział w odpowiednich plebiscytach powiedział prof. Krzysztof Mikulski z UMK.

Głosowanie rozpoczyna się w dniu 21 września 2020 r. o godz. 16:00 i potrwa do 30 października 2020 r. do godz. 23:59. Jest to głosowanie smsowe - każdy mieszkaniec może oddać po jednym głosie w każdej kategorii, wysyłając wiadomość z kodami przyporządkowanymi do kandydatur pod numer 4321:

Koszt smsa jest zgodny z planem taryfowym głosującego i jest równy kosztowi wysyłki smsa wewnątrz sieci. Oddają głos najbliżej godziny 14:00 w terminach wskazanych w Regulaminie – przejdź do regulaminu plebiscytów, uczestnicy mają szansę na wygranie atrakcyjnych nagród.


Szczegółowe informacje na temat głosowania
znajdują się na stronie internetowej:

www.torun.pl/plebiscyt


Wybrani w drodze głosowania – legenda i wydarzenie – uhonorowani zostaną tablicami pamiątkowymi, które w dniu 18 stycznia 2021 roku zostaną wmurowane na ścianie Ratusza Staromiejskiego. Będzie to zwieńczenie obchodów 100-lecia.

Oprócz plebiscytu w 2020 roku na mieszkańców Torunia czeka jeszcze wiele wydarzeń w ramach obchodów 100. rocznicy wolnego Torunia. Najbardziej spektakularnym będzie otwarcie Muzeum Twierdzy Toruń. – Będzie to ważne wydarzenie zarówno dla Torunia, jak i dla całego kraju. Tego typu muzeów nie otwiera się często, są to wyjątkowe wydarzenia. Chcielibyśmy, aby otwarcie odbyło się najbliżej daty 11 listopada – powiedział zastępca prezydenta Zbigniew Fiderewicz. Oprócz tego wydarzenia, jeszcze w 2020 roku odbędą się m.in. biegi wolności, nadanie Szkole Podstawowej nr 14 imienia Błękitnej Armii, wykonanie muralu Kobiet Toruńskiej Niepodległości na budynku przy ul. Jamontta 2 czy uroczysta sesja Rady Miasta Torunia.

Fot. Wojtek Szabelski

Najczęściej czytane aktualności

 • Przebarwione żółto drzewa w Parku Tysiąclecia jesienią, fot. Adam Zakrzewski
  Eko, Miasto
  Październikowe dni zachęcają do spacerów. Jednym z miejsc, które warto w tym czasie odwiedzić, jest zrewitalizowany Park Tysiąclecia na lewobrzeżu.
 • Na zdjęciu fryzjerka w maseczce obcina włosy klientowi
  Biznes, Miasto
  Centrum Wsparcia Biznesu prezentuje kolejny odcinek cyklu filmowego „Starówka Mistrzów”. Poznajcie fachowców, artystów, firmy, usługodawców i zakłady rzemieślnicze, które cieszą się największym zaufaniem klientów. Bohaterem odcinka jest mistrzyni nożyczek Irena Tywczyńska, prowadząca Studio Fryzjerskie Andromeda na toruńskiej starówce.
 • plakat koncertu
  Kultura, Miasto
  Jedynie w telewizji będzie można obejrzeć w tym roku koncert galowy Festiwalu Twórczości Niezapomnianych Artystów Polskich „Pejzaż bez Ciebie”. Tegoroczna edycja poświęcona jest Wojciechowi Młynarskiemu.
 • plakat koncertu
  Kultura, Miasto
  Pamięci tych co odeszli – to tytuł koncertu, który odbędzie się 30 października 2020 r. o godz. 19.00 w sali na Jordankach. Toruńska Orkiestra Symfoniczna upamiętni w ten sposób zmarłych członków społeczności akademickiej UMK.
 • Na zdjęciu: tramwaj jadący po ulicach miasta
  MZK
  W związku z pracami przy sieci trakcyjnej prowadzonymi w rejonie pl. Rapackiego inaczej będzie kursowała komunikacja miejska.
 • Na zdjęciu: grafika promująca program koordynowany przez CWB
  Biznes, Koronawirus
  W związku z kolejnym trudnym okresem dla branży gastronomicznej Centrum Wsparcia Biznesu wznawia akcję „Toruńska baza lokali z jedzeniem na wynos lub z dowozem”. Tworzona baza ma pomóc przedsiębiorcom i mieszkańcom w obliczu pandemii i związanych z nią obostrzeń. Ze wzlędu wprowadzone ograniczenia restauracje, puby, bary i kawiarnie mogą świadczyć...
 • Trzydzieści trzy pojemniki na małą elektronikę o charakterystycznym czerwonym kolorze pojawią się w tym tygodniu na toruńskich osiedlach. System Elektryczne Śmieci uruchomi firma MB Recykling.
 • Od niedzieli, 25 października 2020 r. przy teatrze Baj Pomorski działa plenerowa Scena Szekspirowska. Spotkamy w niej bohaterów stworzonych przez dramaturga wszech czasów.
 • O 146 osób wzrosła z poniedziałku na wtorek liczba torunian zakażonych koronawirusem SARS-CoV-2. Liczba osób chorych na dzień 27 października wynosi 1558.
 • Podczas konferencji prasowej 27 października premier Mateusz Morawiecki ogłosił szczegóły rządowego wsparcia dla branż dotkniętych obostrzeniami. Z pomocy będą mogły skorzystać firmy z branży gastronomicznej, rozrywkowej, zdrowia fizycznego i sprzedaży detalicznej.
 • We wtorek 27 października 2020 roku w Toruniu odbędzie się kolejna odsłona Czarnego Protestu. Organizatorzy zapowiadają, że tym razem protestować będą w samochodach i na rowerach jeżdząc po ruchliwych ulicach Torunia. Po godz. 15:00 mogą wystapić utrudnienia.
 • Podczas konferencji prasowej, 26 października 2020 r. prezydent Torunia Michał Zaleski poinformował o aktualnej sytuacji epidemicznej w mieście.
 • Od 27 października 2020 r. wojewoda zawiesił działalność kilku rodzajów placówek dziennej opieki nad seniorami i osobami niepełnosprawnymi. Centra i kluby integracji społecznej mogą jednak kontynuować działalność wytwórczą związaną z epidemią.
 • Aby wesprzeć najstarszych mieszkańców Torunia w związku ze wzrostem zakażeń oraz zaleceniami do pozostawania w domu osób powyżej 70. roku życia, toruńskie jednostki przygotowały szereg form pomocy dla seniorów. Będą one dopełnieniem rządowego programu „Wspieraj Seniora”.