Ostatnie dni plebiscytu | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Ostatnie dni plebiscytu

Miasto
Data publikacji: 12 listopada 2020
Autor: Adrian Aleksandrowicz
Na zdjęciu: grafika promująca plebiscyty

Do 15 listopada 2020 roku można głosować w plebiscycie na „Toruńską Legendę Stulecia” i „Toruńskiego Wydarzenia Stulecia”. Plebiscyty organizowane są w ramach setnej rocznicy powrotu Torunia do wolnej Polski.

Na legendę i wydarzenie głosować można za pomocą systemu Toruń SMS. Każdy mieszkaniec może oddać jeden głos na "Toruńską Legendę Stulecia" oraz jeden na "Toruńskie Wydarzenie Stulecia" wysyłając osobną wiadomość tekstową w każdym z plebiscytów - z kodem przyporządkowanym do wybranych kandydatów.

Koszt SMS-a jest zgodny z planem taryfowym głosującego i jest równy kosztowi wysyłki SMS-a wewnątrz sieci, z której korzysta osoba głosująca.

Oddając głos najbliżej godziny 14:00 - w terminach wskazanych w Regulaminie - będzie można otrzymać zestaw toruńskich gadżetów oraz drobny sprzęt elektroniczny.

W każdym z plebiscytów będzie jeden zwycięzca: osoba oraz wydarzenie, które otrzymają największą ilość głosów. Decyzja mieszkańców zostanie utrwalona w formie tablicy pamiątkowej odsłoniętej w 101. rocznicę powrotu Torunia do wolnej Polski, to jest 18 stycznia 2021.

Głosowanie trwa do 15 listopada 2020 r. do godziny 23:59.       

Treść SMS

Propozycje w plebiscycie
na "Toruńską Legendę Stulecia"

TOR.L1

Marian Biskup – polski historyk, profesor nauk humanistycznych, specjalizujący się w historii Pomorza, historii strefy bałtyckiej, historii średniowieczna i nowożytnej oraz historii zakonu krzyżackiego. Autor wielu książek i artykułów o historii Torunia i jego wybitnych mieszkańcach, przede wszystkim o Mikołaju Koperniku. Honorowy Obywatel Miasta Torunia.

TOR.L2

Antoni Bolt – prezydent Torunia w latach 1924-1936, który zyskał sobie opinię najbardziej energicznego i zasłużonego dla miasta prezydenta w międzywojniu. Za jego prezydentury wybudowano m.in. 2 linie tramwajowe i oddano do użytku w 1934 r. most drogowy.

TOR.L3

Grzegorz Ciechowski - polski muzyk rockowy, pianista, flecista, poeta, kompozytor, felietonista, autor tekstów, lider i wokalista zespołu Republika, który działalność artystyczną zaczynał w toruńskim klubie studenckim „Od Nowa” w 1980.

TOR.L4

Zdzisław Dandelski - współzałożyciel, prezes i członek honorowy Polskiego Towarzystwa Lekarskiego w Toruniu, chirurg, twórca nowoczesnego Szpitala Miejskiego w Toruniu

TOR.L5

Grzegorz Dunecki - polski lekkoatleta i trener lekkoatletyczny. Wielokrotny mistrz i wicemistrz Polski w biegach sprinterskich

TOR.L6

Władysław Dziewulski – polski astronom, jeden ze współzałożycieli Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu i jednocześnie Obserwatorium Astronomicznego UMK w Piwnicach pod Toruniem. Inicjator badań z zakresu astrofizyki i astronomii gwiazdowej w Polsce. Jego imieniem w Toruniu nazwane jest planetarium i ulica oraz jeden z kraterów na księżycu.

TOR.L7

Tony Halik - dziennikarz, podróżnik, autor książek podróżniczych i około 300 filmów dokumentalnych.

TOR.L8

Wilam Horzyca - polski reżyser, pisarz, tłumacz, krytyk teatralny, współtwórca tzw. Polskiego Teatru Monumentalnego, dyrektor Teatru Ziemi Pomorskiej w Toruniu (1945–1948), zrealizował swoje prawie wszystkie najwybitniejsze przedstawienia

TOR.L9

Artur Hutnikiewicz - wybitny znawca literatury polskiej, Honorowy Obywatel Torunia. W swoim dorobku miał ponad 200 rozpraw i esejów, m.in. studium "Żeromski i naturalizm", rozprawę "Twórczość literacka Stefana Grabińskiego (1887-1936)", wielokrotnie wznawianą monografię "Stefan Żeromski".

TOR.L10

Roman Ingarden - polski filozof, opublikował łącznie 224 prace, pisał głównie po polsku i niemiecku. Wiele jego dzieł doczekało się tłumaczeń na języki obce. Dokonał kilku przekładów na język polski (m.in. Krytyki czystego rozumu Immanuela Kanta). Pozostawił bogatą spuściznę rękopiśmienną.

TOR.L11

Wilhelmina Iwanowska - założycielka Toruńskiego Centrum Astronomicznego PAN, jedna ze współzałożycielek Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu

TOR.L12

Ludwik Kolankowski - polski historyk, działacz polityczny i senator RP, profesor Uniwersytetu Lwowskiego i pierwszy rektor Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu

TOR.L13

Stefan Łaszewski - polski prawnik i sędzia, działacz niepodległościowy. W latach 1919–1920 piastował stanowisko pierwszego w historii II RP wojewody pomorskiego z siedzibą w Toruniu.

TOR.L14

Witold Łukaszewicz - polski historyk, badacz dziejów Polski XVIII i XIX wieku. W latach 1965-1975 był rektorem UMK. Odegrał znaczącą rolę w realizacji budowy miasteczka uniwersyteckiego na Bielanach.

TOR.L15

Kazimierz Osmański - wszechstronny polski sportowiec, trener hokejowy, związany z Toruniem.

TOR.L16

Helena Piskorska - działaczka społeczno-oświatowa, archiwistka, nauczycielka. Była sekretarzem Polskiej Rady Ludowej powołanej w Toruniu w listopadzie 1918 r.

TOR.L17

Władysław Raczkiewicz - polski działacz polityczny, wojewoda pomorski (1936-39). Prezydent RP na uchodźstwie (1939–1947).

TOR.L18

Leon Raszeja - prezydent Torunia w latach 1936-1939. Kontynuował rozbudowę Torunia. Po wybuchu II wojny światowej, 5 września 1939 r. ewakuował ważne agendy miejskie do Lublina

TOR.L19

Marian Rose – żużlowiec startujący w barwach toruńskich klubów LPŻ Toruń i Stal Toruń. Drużynowy mistrz świata w 1966 r.

TOR.L20

Melania Sinoracka – dwukrotna mistrzyni polski w rzucie oszczepem, w 1948 r. jako oszczepniczka reprezentowała Polskę na igrzyskach w Londynie, zajęła 11. miejsce

TOR.L21

Regina Smendzianka - polska pianistka i pedagog. Wykształciła ponad 70 pianistów

TOR.L22

Otton Steinborn – jako reprezentant ludności polskiej powitał w Toruniu wojsko 18 stycznia 1920 r. Tego samego dnia objął urząd komisarycznego burmistrza Torunia

TOR.L23

Helena Steinbornowa – działaczka społeczna, przewodnicząca Komitetu Powitania Wojsk Polskich w Toruniu w 1920 r.

TOR.L24

Józef Stogowski - polski hokeista, reprezentant Polski, trzykrotny olimpijczyk. Również lekkoatleta, tenisista i piłkarz. Jako ochotnik był uczestnikiem wojny polsko-bolszewickiej.

TOR.L25

Wanda Szuman - polska działaczka społeczna, pedagog, pionierka pedagogiki specjalnej, Honorowa Obywatelka Miasta Torunia.

TOR.L26

Władysław Szuman – obrońca ludności polskiej przed władzami i sądami niemieckimi, pierwszy prezes Polskiej Rady Ludowej, organizator sądownictwa na Pomorzu

TOR.L27

Ignacy Tłoczek - architekt, urbanista, historyk architektury krajobrazu i humanista, który decydująco wpłynął na współczesne oblicze Torunia. Twórca „Planu generalnego Torunia”. Projektant m.in. Łuku Cezara

TOR.L28

Stefania Toczyska - gwiazda scen operowych świata (mezzosopran). Występuje na stałe w wiedeńskiej Staatsoper, ale śpiewała m.in. w Metropolitan Opera w Nowym Jorku, Covent Garden w Londynie, Teatro San Carlo w Lizbonie, Deutsche Oper w Berlinie.

TOR.L29

Alojzy Tujakowski - Dyrektor Książnicy Kopernikańskiej w Toruniu w latach 1954 – 1980. Rozbudował sieć bibliotek – filii na terenie Torunia.

TOR.L30

Kazimierz Ulatowski - polski architekt i historyk architektury. Projektant m.in. budynku Dyrekcji Lasów Państwowych (ul. Mickiewicza 9, 1926-27), Kasy Chorych (ob. Miejska Przychodnia Specjalistyczna, ul. Uniwersytecka 17, 1928), hali wystawowej (ob. Centrum Targowe „Park”, Szosa Bydgoska 3)

TOR.L31

Prof. gen. Elżbieta Zawacka - kurierka Komendy Głównej Armii Krajowej, jedyna spośród 15 kandydatek, która służyła w szeregach cichociemnych, profesor nauk humanistycznych specjalizująca się w historii najnowszej. Utworzyła Fundację "Archiwum i Muzeum Pomorskie AK". Honorowa Obywatelka Miasta Torunia.

TOR.L32

Ignacy Zelek - polski rzeźbiarz, autor m.in. ołtarza polowego przy kościele garnizonowym św. Katarzyny w Toruniu i ołtarz główny w świątyni, rzeźby niedźwiedzi przed gmachem Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu przy ul. Mickiewicza 9, supraporty pn. "Spragnionych napoić" nad wejściem do obecnej Miejskiej Przychodni Specjalistycznej

 

Treść SMS

Propozycje w plebiscycie
na "Toruńskie Wydarzenie Stulecia"

TO.W1

1919 - utworzenie województwa pomorskiego ze stolicą w Toruniu

TO.W2

1920 – wkroczenie do Torunia Wojska Polskiego pod wodzą pułkownika Stanisława Skrzyńskiego oraz przejęcie Torunia przez władze polskie

TO.W3

1923 - otwarcie Książnicy Miejskiej

TO.W4

1922 – powołanie Oficerskiej Szkoły Marynarki Wojennej

TO.W5

1923 – powołanie, rozkazem Józefa Piłsudskiego,  Wyższej Szkoły Artylerii i Wojsk Rakietowych

TO.W6

1934 - oddanie do użytku mostu Piłsudskiego

TO.W7

1938 - włączenie Podgórza do Torunia (wcześniej do Podgórza włączono Piaski 1934 i Rudak ze Stawkami w 1935)

TO.W35

1945 - powołanie Uniwersytetu Mikołaja Kopernika

TO.W8

1945 –rozwój przemysłowy Torunia po zakończeniu II wojny światowej

TO.W9

1959- powstaje wyjątkowe Muzeum Etnograficzne w centrum miasta

TO.W10

1960 - otwarcie lodowiska TOR TOR

TO.W11

1967 - wychodzi Gazeta Pomorza i Kujaw „Nowości”

TO.W12

1972- wizyta astronautów amerykańskich Davida Scotta i Alfreda Wordena

TO.W13

1973 – powstanie kampusu UMK na Bielanach

TO.W14

1973 - ogłoszenie przez UNESCO międzynarodowym Rokiem Kopernika dla uczczenia 500. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika

TO.W15

1975  - powstanie osiedla Rubinkowo (oddanie pierwszego bloku)

TO.W16

1975 – utworzenie województwa toruńskiego

TO.W17

1990 – pierwsze wybory do samorządu terytorialnego w Polsce po jego przywróceniu

TO.W18

1991 - wyjście wojsk radzieckich z Torunia i zwolnienie terenu po ich jednostce wojskowej

TO.W19

1991- powstanie Radia Maryja

TO.W20

1991- podniesienie bandery okrętu transportowo-minowego ORP Toruń

TO.W21

1992 - utworzenie Diecezji Toruńskiej, z pierwszym biskupem Andrzejem Suskim i w 1993 powołanie Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Toruńskiej

TO.W22

1994 - otwarcie planetarium

TO.W23

1996 - utworzenie Gimnazjum Akademickiego 1996, pierwszej tego rodzaju szkoły w Polsce z pierwszym dyr. Jerzym Wieczorkiem (pierwszy prezydent odrodzonego samorządu i Honorowy Obywatel Miasta Torunia), aktualnie najlepszej szkoły średniej w Polsce

TO.W24

1996 - ustanowienie przez samorządy Torunia i Getyngi nagrody literackiej im.S.B. Lindego

TO.W25

1997 - wpisanie Zespołu Staromiejskiego Torunia na listę światowego dziedzictwa UNESCO

TO.W26

1999 - wizyta Ojca Świętego Jana Pawła II,

TO.W27

2002 – bezpośrednie wybory prezydenckie w wyborach samorządowych

TO.W28

2008 – srebrny medal Igrzysk Olimpijskich w Pekinie dla Łukasza Pawłowskiego

TO.W29

2009 - otwarcie Motoareny

TO.W30

2013 – oddanie do użytku mostu im. Zawackiej

TO.W31

2014 – otwarcie Areny Toruń

TO.W32

2015 – otwarcie CKK Jordanki

TO.W33

2015 - otwarcie Muzeum Toruńskiego Piernika w byłej fabryce Gustawa Weese

TO.W34

2019 – powrót Festiwalu CAMERIMAGE do Torunia

Przejdź do informacji zawierającej regulamin i informacje o propozycjach.

Najczęściej czytane aktualności

  • Na zdjęciu: błękitne niebo, ceglany mur gdaniska i zakwitające pąki na drzewie
    Kultura, Miasto, Sport
    Jak co roku o tej porze poszerzamy horyzonty dzięki kolejnej edycji Festiwalu Nauki i Sztuki. A dla miłośników żużla nie lada gratka - pierwszy w tym sezonie mecz na toruńskiej Motoarenie. Kibicujemy!
  • Na zdjeciu: laureaci nagród i wyróżnień w XXXII Konkursie na Najlepsze Prace Magisterskie i Dyplomowe poświęcone Toruniowi
    Kultura, Miasto
    Dwanaście prac magisterskich i dyplomowych poświęconych Toruniowi otrzymało nagrody i wyróżnienia w 32. edycji konkursu organizowanego przez Towarzystwo Miłośników Torunia, a zrealizowanego przy wsparciu Gminy Miasta Toruń. Konkurs objęty jest Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Torunia Pana Michała Zaleskiego.
  • Miasto, Sport
    W Mistrzostwach Europy w Lekkiej Atletyce Masters wystartowało 3 013 osób z 39 państw europejskich i 11 spoza Europy. Wszystko dzięki decyzji władz miasta, które zdecydowały po raz czwarty, że rywalizacja będzie się toczyć w Toruniu oraz dzięki znakomitej pracy prezesa Polskiego Związku Lekkiej Atletyki Masters Wacława Krankowskiego i jego sztabu.
  • Na zdjęciu: mężczyźni w garniturach i krawatach podpisują umowę
    Drogi, Miasto
    Poprawa bezpieczeństwa, zwiększenie komfortu przejazdu, nowa infrastruktura dla rowerzystów i pieszych, energooszczędne oświetlenie - tak najkrócej można powiedzieć o dwóch inwestycjach drogowych, których realizacja rozpocznie się już niebawem w Toruniu. Pierwsza z nich obejmie przebudowę drogi krajowej nr 91 w rejonie skrzyżowania z ul. Strobanda...
  • Kultura, Miasto
    Zapraszamy serdecznie do udziału w Majówce w Muzeum Okręgowym w Toruniu w dniach 28 kwietnia – 5 maja 2024 r. Czekać będzie na Państwa moc atrakcji i sporo niespodzianek. Dodatkowo informujemy, że nasze oddziały muzealne będą dla Państwa otwarte od godz. 10.00 – 18.00.
  • Pozyskane środki zostaną przeznaczone na remont Szosy Lubickiej na odcinku od ul. Dziewulskiego do ulicy Olsztyńskiej wraz z częścią ulicy Olsztyńskiej od skrzyżowania z ulicą Szosa Lubicka w kierunku wschodnim.
    Drogi, Miasto
    Pozyskane środki zostaną przeznaczone na remont Szosy Lubickiej na odcinku od ul. Dziewulskiego do ulicy Olsztyńskiej wraz z częścią ulicy Olsztyńskiej od skrzyżowania z ulicą Szosa Lubicka w kierunku wschodnim.
  • Zapraszamy serdecznie do udziału w Majówce w Muzeum Okręgowym w Toruniu w dniach 28 kwietnia – 5 maja 2024 r. Czekać będzie na Państwa moc atrakcji i sporo niespodzianek. Dodatkowo informujemy, że nasze oddziały muzealne będą dla Państwa otwarte od godz. 10.00 – 18.00.
  • Zapraszamy serdecznie do udziału w Majówce w Muzeum Okręgowym w Toruniu w dniach 28 kwietnia – 5 maja 2024 r. Czekać będzie na Państwa moc atrakcji i sporo niespodzianek. Dodatkowo informujemy, że nasze oddziały muzealne będą dla Państwa otwarte od godz. 10.00 – 18.00.
  • Pozyskane środki zostaną przeznaczone na remont Szosy Lubickiej na odcinku od ul. Dziewulskiego do ulicy Olsztyńskiej wraz z częścią ulicy Olsztyńskiej od skrzyżowania z ulicą Szosa Lubicka w kierunku wschodnim.
  • 17 kwietnia 2024 r. rozpoczęło się przyjmowanie projektów do Budżetu Obywatelskiego Torunia na rok 2025.
  • Dodatkowy nabór dotyczy kandydatów do rady społecznej ds. konsultacji społecznych będących przedstawicielami organizacji pozarządowych działających w Toruniu.
  • W środę 24 kwietnia 2024 r. o godz. 17:00 w Domu Muz przy ul. Poznańskiej 52 odbędzie się spotkanie informacyjne dotyczące wprowadzonych niedawno zmian tras przejazdu autobusów linii nr 20 na Podgórzu i nowo wprowadzonej linii nr 21.
  • „Wypędzamy zimę z miasta” - pod takim hasłem już po raz siódmy zorganizowana zostanie impreza nie tylko dla miłośników jednośladów. Moto CT zaprasza tym razem na Błonia Nadwiślańskie, w okolicy Przystani Toruń.
  • Poprawa bezpieczeństwa, zwiększenie komfortu przejazdu, nowa infrastruktura dla rowerzystów i pieszych, energooszczędne oświetlenie - tak najkrócej można powiedzieć o dwóch inwestycjach drogowych, których realizacja rozpocznie się już niebawem w Toruniu. Pierwsza z nich obejmie przebudowę drogi krajowej nr 91 w rejonie skrzyżowania z ul. Strobanda...