"Wieczór polski" z medalami stulecia | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

"Wieczór polski" z medalami stulecia

Kultura, Miasto
Data publikacji: 16 stycznia 2022
Autor: Małgorzata Litwin

Pomarańczowe tło i napis budżet obywatelski mieszkańców Torunia 2023

Budżet obywatelski w Toruniu na 2023 r.

OKRES SKŁADANIA WNIOSKÓW

od 4 do 31 maja 2022

  

Wręczenie medali 100-lecia w CKK Jordanki. Od lewej stoją: Marcin Czyżniewski, Zbigniew Fiderewicz, Michał Zaleski

Koncert "Wieczór polski Kilar/ Dębski/ Lorenc/ Wesołowski", połączony z wręczeniem medali 100-lecia, uświetnił 16 stycznia 2022 r. rozpoczynające się w Toruniu obchody 102. rocznicy powrotu miasta do wolnej Polski. 

Muzyczne spotkanie melomanów z Toruńską Orkiestrą Symfoniczną na dwa dni przed rocznicą wydarzeń z 18 stycznia 1920 r. wypełnił repertuar złożony z najsłynniejszych kompozycji filmowych polskich autorów: Wojciecha Kilara, Krzesimira Dębskiego, Michała Lorenca i Adama Wesołowskiego. Zabrzmiały znane tematy z filmów: "Pan Tadeusz", "Ogniem i mieczem", "Pianista", "Trędowata" czy "Bandyta", ale także premierowa kompozycja Adama Wesołowskiego "Anioły i demony".

- O historycznych i współczesnych źródłach toruńskiej dumy mówiliśmy w minionych miesiącach przy bardzo wielu okazjach. Z powodu epidemii wykroczyły one jednak poza rok jubileuszowy, ale może dzięki temu mogliśmy dłużej, lepiej i spokojniej popatrzeć na dokonania tych, którym udało się przed wiekiem włączyć Toruń wraz z Pomorzem w granice niepodległej Polskipodsumował kończące się obchody 100-lecia toruńskiej niepodległości prezydent Michał Zaleski.

Podczas koncertu wręczone zostały medale 100-lecia Torunia w Wolnej Polsce członkom komitetu organizacyjnego obchodów tego okrągłego, wyjątkowego dla miasta jubileuszu. Otrzymali je z rąk prezydenta Torunia Michała Zaleskiego i przewodniczącego Rady Miasta Torunia Marcina Czyżniewskiego:

 • Zbigniew Fiderewicz, zastępca prezydenta Torunia, kierujący komitetem organizacyjnym 100-lecia;
 • Bogdan Major, przewodniczący Rady Miasta Torunia w latach 1994–2002;
 • prof. Krzysztof Mikulski z Katedry Historii Nowożytnej i Edytorstwa Źródeł UMK, prezes Towarzystwa Miłośników Torunia;
 • prof. Jarosław Kłaczkow z Katedry Historii XIX i XX w. i Historii Najnowszej UMK;
 • dr Michał Targowski z Instytutu Historii i Archiwistyki UMK.

Jak przypomniał prezydent Torunia, po obchodach 100-lecia zostaje w naszym mieście kilka trwałych  pamiątek. Są to: odsłonięty w 2020 r. pomnik Poległych Żołnierzy Wojsk Balonowych w Parku Miejskim, nadanie nazwy parku 100-lecia Powrotu Torunia do Wolnej Polski zieleńcowi za pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego (2020), otwarte w 2021 r. Muzeum Twierdzy Toruń czy imię Błękitnej Armii, nadane Szkole Podstawowej nr 14.

Fot. Adam Zakrzewski

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu: Prezydent Wołodymyr Zełenski podczas wystąpienia przed Radą Najwyższą Ukrainy w Kijowie, fot. PAP/Jakub Szymczuk/KPRP
  Miasto, Toruń dla Ukrainy
  Toruń wymieniony przez prezydenta Wołodymyra Zełenskiego wśród polskich miast najbardziej zasłużonych dla pomocy obywatelom Ukrainy.
 • Na zdjęciu: prace związane z układniem płyt pod nowe toru tramwajowe
  Miasto, MZK
  Budowa nowej linii tramwajowej wkracza na kolejny etap. Prace prowadzone są m.in. w samym centrum Torunia – na pl. NOT. Dzieje się także na pozostałych odcinkach.
 • Na zdjęciu: rzut na teren inwestycyjny we wschodniej części Torunia
  Biznes, Miasto
  Strefa Inwestycyjno-Logistyczna Toruń-Wschód prężnie się rozbudowuje. Powstają kolejne magazyny, powierzchnie dla logistyki, biurowce i siedziby firm. Na kilkudziesięciu hektarach inwestują światowi giganci, jak i małe i średnie przedsiębiorstwa. Centrum Wsparcia Biznesu prezentuje stan zaawansowania prac inwestorskich w sąsiedztwie węzła...
 • Plakat informujący o spotkaniu autorskim „Kosmos i Życie"
  Miasto
  Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy oraz Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Mikołaja Kopernika zapraszają na spotkanie autorskie poświęcone książce „Kosmos i życie". Wydarzenie zaplanowano 2 czerwca 2022 r. w Centrum Innowacyjnej Edukacji.
 • Na zdjęciu: młodzi wykonawcy ze Studia P na scenie Młodzieżowego Domu Kultury
  Kultura, Miasto
  Młodzieżowy Dom Kultury i OPP Dom Harcerza rozpoczęły nabór na zajęcia rozwijające zainteresowania i uzdolnienia w roku szkolnym 2022/2023.
 • Na zdjęciu: strony gazet z artykułami o Toruniu
  Miasto
  O tym, że warto odwiedzić Toruń, można przeczytać w gazetach – w ostatnich miesiącach na łamach prasy pojawiły się artykuły zapraszające do naszego miasta.
 • Muzeum Okręgowe w Toruniu zaprasza dzieci i młodzież do udziału w konkursie plastycznym na plakat profilaktyczny "Jestem wolny – jestem sobą!". Prace można nadsyłać do 24 czerwca 2022 r.
 • Dzisiaj, 21 maja 2022 roku na Stadionie Miejskim odbywa się Toruńska Olimpiada Osób z Niepełnosprawnościami. Licznie przybyłych zawodników przywitał prezydent Torunia Michał Zaleski.
 • Po dwuletniej przerwie do naszego miasta wracają Piernikalia, czyli juwenalia po toruńsku! Tematem przewodnim tegorocznego święta studentów UMK jest „Powrót do przyszłości”.
 • 20 maja 2022 r. na toruńskim poligonie odbyła się uroczystość przekazania dowództwa amerykańskiej artylerii. Od dzisiaj w bazie wojskowej Camp Destroyer oficjalnie stacjonować będzie 3. Batalion 29. Pułku Artylerii Polowej pod dowództwem podpułkownika George’a R. Riggina.
 • Światowy Dzień Pszczoły, który obchodzony jest 20 maja, społeczność SP nr 35 w Toruniu świętowała w sposób bardzo szczególny. Tego dnia na przedszkolaków czekały warsztaty z pszczelarzem, zielone lekcje na świeżym powietrzu oraz wiele innych atrakcji związanych z owadami zapylającymi.
 • 20-21 maja 2022 r. w Toruniu odbywają się XXI Ogólnopolska Konferencja Medycyna Paliatywna Hospicjum 2022 i XVIII Ogólnopolskie Forum Onkologii i Psychoonkologii.
 • W dniach 21-22 maja 2022 roku w hali sportowej UCS przy ul. Św. Józefa 17 odbędzie się I Międzynarodowy Turniej Szermierczy „Złoty Piernik” w szpadzie dziewcząt i chłopców.
 • Zakończyła się rozbudowa mostu drogowego im. marszałka Józefa Piłsudskiego. Obiekt zyskał nową nawierzchnię, zostały poszerzone ciągi pieszo-rowerowe, pojawiły się tarasy widokowe, windy. Jednym słowem – wygląda jak nowy.