"Wieczór polski" z medalami stulecia | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

"Wieczór polski" z medalami stulecia

Kultura, Miasto
Data publikacji: 16 stycznia 2022
Autor: Małgorzata Litwin
Wręczenie medali 100-lecia w CKK Jordanki. Od lewej stoją: Marcin Czyżniewski, Zbigniew Fiderewicz, Michał Zaleski

Koncert "Wieczór polski Kilar/ Dębski/ Lorenc/ Wesołowski", połączony z wręczeniem medali 100-lecia, uświetnił 16 stycznia 2022 r. rozpoczynające się w Toruniu obchody 102. rocznicy powrotu miasta do wolnej Polski. 

Muzyczne spotkanie melomanów z Toruńską Orkiestrą Symfoniczną na dwa dni przed rocznicą wydarzeń z 18 stycznia 1920 r. wypełnił repertuar złożony z najsłynniejszych kompozycji filmowych polskich autorów: Wojciecha Kilara, Krzesimira Dębskiego, Michała Lorenca i Adama Wesołowskiego. Zabrzmiały znane tematy z filmów: "Pan Tadeusz", "Ogniem i mieczem", "Pianista", "Trędowata" czy "Bandyta", ale także premierowa kompozycja Adama Wesołowskiego "Anioły i demony".

- O historycznych i współczesnych źródłach toruńskiej dumy mówiliśmy w minionych miesiącach przy bardzo wielu okazjach. Z powodu epidemii wykroczyły one jednak poza rok jubileuszowy, ale może dzięki temu mogliśmy dłużej, lepiej i spokojniej popatrzeć na dokonania tych, którym udało się przed wiekiem włączyć Toruń wraz z Pomorzem w granice niepodległej Polskipodsumował kończące się obchody 100-lecia toruńskiej niepodległości prezydent Michał Zaleski.

Podczas koncertu wręczone zostały medale 100-lecia Torunia w Wolnej Polsce członkom komitetu organizacyjnego obchodów tego okrągłego, wyjątkowego dla miasta jubileuszu. Otrzymali je z rąk prezydenta Torunia Michała Zaleskiego i przewodniczącego Rady Miasta Torunia Marcina Czyżniewskiego:

  • Zbigniew Fiderewicz, zastępca prezydenta Torunia, kierujący komitetem organizacyjnym 100-lecia;
  • Bogdan Major, przewodniczący Rady Miasta Torunia w latach 1994–2002;
  • prof. Krzysztof Mikulski z Katedry Historii Nowożytnej i Edytorstwa Źródeł UMK, prezes Towarzystwa Miłośników Torunia;
  • prof. Jarosław Kłaczkow z Katedry Historii XIX i XX w. i Historii Najnowszej UMK;
  • dr Michał Targowski z Instytutu Historii i Archiwistyki UMK.

Jak przypomniał prezydent Torunia, po obchodach 100-lecia zostaje w naszym mieście kilka trwałych  pamiątek. Są to: odsłonięty w 2020 r. pomnik Poległych Żołnierzy Wojsk Balonowych w Parku Miejskim, nadanie nazwy parku 100-lecia Powrotu Torunia do Wolnej Polski zieleńcowi za pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego (2020), otwarte w 2021 r. Muzeum Twierdzy Toruń czy imię Błękitnej Armii, nadane Szkole Podstawowej nr 14.

Fot. Adam Zakrzewski

Najczęściej czytane aktualności

  • Otwieramy lewoskręt na Poznańskiej
    Drogi, Miasto
    W najbliższy piątek (29.03) o godzinie 15.00 zostanie otwarty dla ruchu lewoskręt z ulicy Poznańskiej w ulicę Prüfferów. Nowa infrastruktura zwiększy bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego (m.in. poprzez wykonanie azylu na przejściu dla pieszych), a także poprawi płynność ruchu w tym miejscu.
  • Na zdjęciu: biały autobus miejski
    Miasto, MZK
    W związku z udostępnieniem dla ruchu kołowego ulicy Poznańskiej na odcinku od ul. Hallera do ul. Drzymały od piątku 29 marca 2024 r. wprowadzone zostaną zmiany w rozkładach jazdy niektórych linii komunikacji miejskiej.
  • Na zdjęciu: żółty tramwaj i biały autobus miejski
    Miasto, MZK
    W okresie Świąt Wielkanocnych w Toruniu będzie inaczej funkcjonowała komunikacja miejska.
  • Miasto, Sport
    W wieku 97 lat zmarł Honorowy Prezes Automobilklubu Toruńskiego Tadeusz Władyko.
  • Święcenie pokarmów na Rynku Staromiejskim
    Miasto
    W Wielką Sobotę, 30 marca 2024 r. na Rynku Staromiejskim w Toruniu odbędzie się uroczyste święcenie pokarmów z udziałem biskupa toruńskiego Wiesława Śmigla oraz prezydenta miasta Michała Zaleskiego.
  • Na zdjeciu: prezydent stoi ze sportowcami, którym wręczył nagrody
    Miasto, Sport
    Toruńscy sportowcy i trenerzy odebrali nagrody od miasta Torunia za swoje osiągnięcia w roku 2023 na arenach krajowych i międzynarodowych.
  • W wieku 97 lat zmarł Honorowy Prezes Automobilklubu Toruńskiego Tadeusz Władyko.
  • 7 kwietnia 2024 r. odbędą się wybory samorządowe. Zanim pójdziesz głosować, warto upewnić się, gdzie znajduje się twój lokal wyborczy.
  • Podczas najbliższej sesji 4 kwietnia 2024 r. radni zajmą się propozycją zmian wysokości niektórych składników wynagrodzeń w jednostkach oświatowych.
  • Jeszcze do 2 kwietnia 2024 r. zainteresowane podmioty mogą składać oferty na wykonanie przedsięwzięć rewitalizacyjnych na obszarze rewitalizacji (Bydgoskiego Przedmieścia, Podgórza i Starego Miasta). Jest to już II tura konkursu. Przedmiotem konkursu jest powierzenie realizacji zadania gminy w terminie od 1 czerwca 2024 r. do 31 grudnia 2024 r., w...
  • To już ostatnie dni. Do 31 marca 2024 r. trwa nabór wniosków w ramach Programu „Moje Podwórko”. Wsparcie finansowe można otrzymać m.in. na nowe place zabaw, ławki, zieleń, dostosowanie przestrzeni do potrzeb osób ze szczególnymi potrzebami, w tym dla osób z niepełnosprawnościami oraz remont nawierzchni.
  • Toruńscy sportowcy i trenerzy odebrali nagrody od miasta Torunia za swoje osiągnięcia w roku 2023 na arenach krajowych i międzynarodowych.
  • Towarzystwo Profilaktyki i Przeciwdziałania Uzależnieniom w Toruniu ogłasza nabór dla szkół podstawowych, ponadpodstawowych oraz przedszkoli z Torunia na: Zajęcia informacyjno-edukacyjne dla rodziców, rodzin osób zagrożonych e-uzależnieniami.
  • Daj Szansę Fundacja Na Rzecz Rozwoju Dzieci Niepełnosprawnych rozpoczęła kolejny rok działalności projektu „Centrum Diagnozy i Terapii FASD”, realizowanego dzięki wsparciu Gminy Miasta Toruń. Ofertę kierujemy do rodzin opiekujących się dziećmi z FASD lub z podejrzeniem występowania FASD. Działania Fundacji pozwalają objęć kompleksową opieką dzieci...