"Wieczór polski" z medalami stulecia | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

"Wieczór polski" z medalami stulecia

Kultura, Miasto
Data publikacji: 16 stycznia 2022
Autor: Małgorzata Litwin
Wręczenie medali 100-lecia w CKK Jordanki. Od lewej stoją: Marcin Czyżniewski, Zbigniew Fiderewicz, Michał Zaleski

Koncert "Wieczór polski Kilar/ Dębski/ Lorenc/ Wesołowski", połączony z wręczeniem medali 100-lecia, uświetnił 16 stycznia 2022 r. rozpoczynające się w Toruniu obchody 102. rocznicy powrotu miasta do wolnej Polski. 

Muzyczne spotkanie melomanów z Toruńską Orkiestrą Symfoniczną na dwa dni przed rocznicą wydarzeń z 18 stycznia 1920 r. wypełnił repertuar złożony z najsłynniejszych kompozycji filmowych polskich autorów: Wojciecha Kilara, Krzesimira Dębskiego, Michała Lorenca i Adama Wesołowskiego. Zabrzmiały znane tematy z filmów: "Pan Tadeusz", "Ogniem i mieczem", "Pianista", "Trędowata" czy "Bandyta", ale także premierowa kompozycja Adama Wesołowskiego "Anioły i demony".

- O historycznych i współczesnych źródłach toruńskiej dumy mówiliśmy w minionych miesiącach przy bardzo wielu okazjach. Z powodu epidemii wykroczyły one jednak poza rok jubileuszowy, ale może dzięki temu mogliśmy dłużej, lepiej i spokojniej popatrzeć na dokonania tych, którym udało się przed wiekiem włączyć Toruń wraz z Pomorzem w granice niepodległej Polskipodsumował kończące się obchody 100-lecia toruńskiej niepodległości prezydent Michał Zaleski.

Podczas koncertu wręczone zostały medale 100-lecia Torunia w Wolnej Polsce członkom komitetu organizacyjnego obchodów tego okrągłego, wyjątkowego dla miasta jubileuszu. Otrzymali je z rąk prezydenta Torunia Michała Zaleskiego i przewodniczącego Rady Miasta Torunia Marcina Czyżniewskiego:

 • Zbigniew Fiderewicz, zastępca prezydenta Torunia, kierujący komitetem organizacyjnym 100-lecia;
 • Bogdan Major, przewodniczący Rady Miasta Torunia w latach 1994–2002;
 • prof. Krzysztof Mikulski z Katedry Historii Nowożytnej i Edytorstwa Źródeł UMK, prezes Towarzystwa Miłośników Torunia;
 • prof. Jarosław Kłaczkow z Katedry Historii XIX i XX w. i Historii Najnowszej UMK;
 • dr Michał Targowski z Instytutu Historii i Archiwistyki UMK.

Jak przypomniał prezydent Torunia, po obchodach 100-lecia zostaje w naszym mieście kilka trwałych  pamiątek. Są to: odsłonięty w 2020 r. pomnik Poległych Żołnierzy Wojsk Balonowych w Parku Miejskim, nadanie nazwy parku 100-lecia Powrotu Torunia do Wolnej Polski zieleńcowi za pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego (2020), otwarte w 2021 r. Muzeum Twierdzy Toruń czy imię Błękitnej Armii, nadane Szkole Podstawowej nr 14.

Fot. Adam Zakrzewski

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu: kolorowe podświetlenia fontanny Cosmopolis nocą, fioletowo-błekitne, na ich tle ciemna sylwetka zapatrzonego dziecka
  Miasto
  W dniu 21 września 2022 roku zostały wyłączone fontanny miejskie. Taka decyzja została podjęta w związku z działaniami oszczędnościowymi miasta.
 • Biznes, Miasto
  Toruń jest gospodarzem konferencji PIKE 2022. To najważniejsze w naszym regionie Europy wydarzenie dot. mediów elektronicznych.
 • Na zdjęciu: poczet sztandarowy UMK stoi przy pomniku Mikołaja Kopernika
  Miasto
  Złożenie kwiatów pod pomnikiem Mikołaja Kopernika oraz uroczysta inauguracja w auli UMK rozpoczęły w dniu 3 października 2022 r. nowy rok akademicki 2022/2023 w Toruniu.
 • Logo Ogólnopolskiego Zjazdu Firm Rodzinnych
  Biznes, Miasto
  W dniach 7-8 października 2022 r. w Toruniu odbędzie się 15. Ogólnopolski Zjazd Firm Rodzinnych U-Rodziny.
 • Na zdjeciu: warsztaty - zebrani patrzą na tablicę multimedialną, prowadzący referują
  Biznes, Miasto
  35 osób wzięło udział w warsztatach dotyczących zakładania firm i form opodatkowania. Wydarzenie zorganizowano w Toruńskim Centrum Aktywności Lokalnej „2. Piętro”. Na szkolenie zaprosiło Centrum Wsparcia Biznesu wraz z Fundacją „Pogadać po ludzku”.
 • Na zdjęciu: nowe miejsca do parkowania przy ul. Grudziądzkiej 56, trzy miejsca zajęte przez samochody
  Drogi, Miasto
  Przy ul. Grudziądzkiej 56 powstał parking, który pomieści 20 aut.
 • Ruszył nabór wniosków o przyznanie stypendiów Miasta Torunia w dziedzinie kultury na rok 2023: całorocznych i na I półrocze. Chętni mogą składać dokumenty do 31 października 2022 r.
 • W toruńskim Parku Pamięci Ofiar Zbrodni Pomorskiej uczczono 2 października 2022 r. ofiary hitlerowskich czystek wśród ludności dawnego województwa pomorskiego.
 • Bartosz Zmarzlik mistrzem świata, Leon Madsen wicemistrzem, a Maciej Janowski brązowym medalistą Speedway Grand Prix 2022!
 • W Międzynarodowym Dniu Muzyki 1 października 2022 r. Toruńska Orkiestra Symfoniczna zainaugurowała 44. sezon artystyczny.
 • Mateusz Cierniak ze złotem, Jan Kvech ze srebrem, a Jakub Miśkowiak z brązem – tak zakończył się turniej Speedway Grand Prix 2, rozegrany 30 września 2022 r. na Motoarenie.
 • Od 20 lat w Toruniu istnieje Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia. Uroczystości jubileuszowe odbyły się 30 września 2022 r.
 • Zmarł Edward Pałka, inicjator i wieloletni animator kontaktów Torunia ze słoweńskim Novym mestem.
 • W Toruniu goszczą uczniowie z Hiszpanii, Holandii oraz Estonii, uczestnicy projektu Erasmus Plus "Kolory Kultury", realizowanego we współpracy z SP 11. 30 września spotkali się z zastępcą prezydenta.