www.torun.pl

Zielony pomost dla Torunia

Inwestycje, Miasto
Data publikacji: 20 sierpnia 2013
Autor: Magdalena Dębczyńska-Wróblewska

Dobiegają końca prace przy projekcie Zielony Pomost. Mieszkańcy Torunia i turyści już teraz chętnie korzystają z jednej z atrakcji projektu - odnowionego punktu widokowego na Kępie Bazarowej.

Na projekt „Zielony pomost” składają się: modernizacja punktu widokowego mieszczącego się na Kępie Bazarowej, budowa na Bulwarze Filadelfijskim tarasu widokowego z pomostem cumowniczym, z którego nieodpłatnie będą mogły korzystać małe jednostki pływające, iluminacja świetlna pokazująca przebieg dawnego drewnianego mostu na rzece oraz  system informatyczny z trójwymiarową realistyczną mapą, prezentującą toruńskie zabytki w Zespole Staromiejskim i walory przyrodnicze rezerwatu Kępy Bazarowej.

Mieszkańcy Torunia i turyści mogą już korzystać z odnowionego punktu widokowego mieszczącego się na Kępie Bazarowej. Budowlańcy zrobili nowy dojazd oraz zagospodarowali teren. Powstał punkt rekreacji z placem zabaw oraz miejscem do aktywnego spędzania wypoczynku. Jest również scena do organizacji różnego rodzaju imprez i eventów. Odnowiono także widokowy pomost, z którego tak chętnie korzystają torunianie i turyści odwiedzający gród Kopernika. Prace na Kępie Bazarowej kosztowały około 660 tys. zł.

- Trwają jeszcze prace nad nową infrastrukturą oświetleniową, która będzie spajała obie strony rzeki. Chodzi o wypracowanie ostatecznej formy iluminacji – mówi zastępca dyrektora Wydziału Inwestycji i Remontów Sławomir Wiśniewski.

U wylotu ul. Mostowej powstał już przyczółek mostowy o konstrukcji drewnianej i wymiarach 7,7 na 13 metrów. Umocniono również strefę cumowniczą, wybudowano nowe schody betonowe, zmodernizowano ciąg komunikacyjny oraz zamontowano stojaki rowerowe. Z przyczółku będzie można korzystać pod koniec sierpnia. Koszt prac to 440 tys. zł.

Trzecim zadaniem „Zielonego pomostu” jest stworzenie internetowego, trójwymiarowy systemu TORUŃ 3D, dzięki któremu Kępę Bazarową oraz teren starówki będzie można zobaczyć na miejskiej stronie internetowej. Prezentacja zostanie zbudowana w oparciu o najnowsze technologie.

 „Zielony pomost” realizowany jest w ramach  Działania 6.2 „Rozwój usług turystycznych i uzdrowiskowych”, Oś priorytetowa 6: Wsparcie rozwoju turystyki Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2007-2013. Całkowita wartość projektu to ponad 2,9 mln zł, w tym dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego 1,17 mln zł.

Najczęściej czytane aktualności

 • Miasto, Sport
  Trzecia edycja przejazdu rowerowego pn. „Toruń na rowery" odbędzie się 25 maja 2019 roku. To wydarzenie aktywizującego całe rodziny, grupy zorganizowane oraz pojedynczych rowerzystów. Organizatorem wydarzenia jest Stowarzyszenie GoSport!
 • Miasto
  Uwaga, w środę 22 maja 2019 można się spodziewać przez kilka godzin utrudnień drogowych w rejonie Kaszownika.
 • Łódzka otwarta
  Drogi, Inwestycje, Miasto
  Jest szeroka i bezpieczna, z nową jezdnią, chodnikami, drogą rowerową  i oświetleniem oraz, co najważniejsze, nowymi wiaduktami nad linią kolejową - tak wygląda nowa Łódzka. 21 maja 2019 roku generalny wykonawca prac - firma  PBDI S.A. - zakończyła roboty. Projekt kosztował 21 390 208,58 zł, z czego 85% stanowiło dofinansowanie z Europejskiego...
 • Miasto
  13 maja 2019 roku rusza nabór do klas I liceów, techników i szkół branżowych I stopnia. Na rok szkolny 2019/2020 przygotowano w sumie ponad 5100 miejsc dla absolwentów gimnazjów i szkół podstawowych.
 • Miasto
  Informacje dla wyborców, członków komisji oraz komitetów wyborczych.
 • Miasto
  Prezydent Miasta Torunia co roku przyznaje stypendia i nagrody dla zdolnych uczniów. W 2019 roku obowiązują nowe zasady przyznawania tych świadczeń.
 • 25 maja 2019 Stowarzyszenie Ognisko Sportu Niepełnosprawnych Alfa Sport Toruń i Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Toruniu zapraszają na Toruńską Olimpiadę Osób Niepełnosprawnych.
 • Mieszkańcy Stawek spotkali się w niedzielę 19 maja 2019 r. na rodzinnym festynie parafialno-osiedlowym.
 • Koncertem Prezydenckim w wykonaniu orkiestry Sinfonia Varsovia w CKK Jordanki zakończył się 26. Festiwal Muzyki i Sztuki Krajów Bałtyckich Probaltica 2019.
 • Od 26 maja do 1 czerwca 2019 r. torunianie będą mogli skorzystać z bogatej oferty zajęć sportowo-rekreacyjnych, jakie zostaną przeprowadzone w ramach XI Europejskiego Tygodnia Sportu dla Wszystkich.
 • W związku z przebudową ul. Chrobrego, od środy 22 maja 2019 r. zmieni się trasa przejazdu autobusów linii nr 33.
 • Dziś (17 maja 2019 r.) drogowcy podpisali umowę na Toruński Rower Miejski. Firma BIKEU rozpoczyna przygotowania do uruchomienia systemu w mieście.
 • Kolejna produkcja, tym razem związana z grupą Republika i Toruniem, odnosi sukces na rynku filmowym.
 • W sobotę 18 maja 2019 r. w Centrum Kształcenia ustawicznego w Toruniu odbył się V Kongres Nauczycieli Wychowania Przedszkolnego. Temat tegorocznego Kongresu „Sprawdzone metody wychowania i edukacji małego dziecka”.Inicjatorem przedsięwzięcia było działające od 2002 r. w Toruniu, Stowarzyszenie Edukacji Przedszkolnej „Inicjatywa i Twórczość”,...