www.torun.pl

Zachowaj ostrożność! [FILM]

Miasto
Data publikacji: 14 marca 2020
Autor: Adrian Aleksandrowicz

14 marca 2020 roku w Urzędzie Miasta Torunia zorganizowano posiedzenie Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Prezydent Torunia zwołał to spotkanie w związku z ogłoszonym przez ministra zdrowia stanem zagrożenia epidemicznego.

Podczas posiedzenia Zespołu Zarządzania Kryzysowego rozmawiano o najważniejszych tematach dotyczących funkcjonowania miasta Torunia i powiatu toruńskiego przez kilka najbliższych dni.

- Minister Zdrowia stwierdził zagrożenie na obszarze Rzeczpospolitej, dlatego byłem zobowiązany, aby zwołać takie spotkanie. Rozmawialiśmy m.in. o przygotowaniu placówek zdrowia do przyjęcia osób z podejrzeniem koronawirusa. To szczególnie istotne. W Toruniu działa Oddział Obserwacyjno-Zakaźny WSZ przy ul. Krasińskiego, który w całości jest przygotowany na przyjmowanie takich pacjentów. Musimy chronić leczących się w innych placówkach, aby nie docierali tam nosiciele wirusawyjaśnia prezydent Michał Zaleski. – Rozmawialiśmy także o stanie technicznym tego, co służy naszemu spokojnemu życiu: dostawach wody, odbiorze ścieków, wywozie śmieci, dostawach ciepła, tam gdzie istnieją miejskie sieci ciepłownicze, czy dostawach gazu. Informacje są bardzo optymistyczne - nie ma najmniejszych obaw, że w Toruniu i na terenie powiatu toruńskiego może zabraknąć wody.

Sprawnie funkcjonuje także transport publiczny. Miejski Zakład Komunikacji dokłada wszelkich starań, aby pojazdy były systematycznie dezynfekowane, a przyjazdy i odjazdy odbywały się bez opóźnień. W rozkładzie obowiązującym od poniedziałku zabraknie kilku kursów, które były dedykowane uczniom i studentom dojeżdżającym na zajęcia. Miejski przewoźnik będzie wzmacniać transport dla jadących do i wracających z pracy.

- Być może jest nas na ulicach mniej, ale najważniejsze jest to, co sami możemy dla siebie zrobić - możemy zadbać o swoje bezpieczeństwo poprzez pozostanie w zaciszu domowym i spędzanie tam czasu. Dla tych, którzy zostając w domu potrzebują jakiegoś wsparcia i pomocy, funkcjonujący w ramach Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie Zespół Interwencji Kryzysowych będzie świadczyć taką pomoc – dodaje prezydent.

Więcej o pomocy dla starszych tutaj.

Prezydent Michał Zaleski apeluje, aby w miarę możliwości, ograniczyć także wizyty w urzędach i instytucjach publicznych i próbować załatwić swoją sprawę przez telefon czy e-mail. Prosi także o przestrzeganie obowiązujących obostrzeń.

- Chrońmy siebie nawzajem! Traktujmy to przesłanie bardzo poważnie, to najlepsze co możemy zrobić. Jeżeli chcemy zgromadzić się w kościele, to nie może być nas więcej niż 50 osób. Jeżeli chcemy udać się na zakupy do centrum handlowego, to tylko na zakupy spożywcze. Czynne będą także apteki i drogerie oraz pralnie. Cała pozostała działalność w centrach handlowych będzie wstrzymana. Nadszedł czas samoograniczeń – tłumaczył.

Ograniczenia nie dotyczą działalności firm. Nie ma najmniejszych obaw, jeżeli chodzi o zaopatrzenie w produkty podstawowe. Dostawy do placówek handlowych są rytmiczne i systematycznie uzupełniane. Możemy spokojnie robić zakupy, także myśląc o tym, by zbyt często nie wychodzić z domu.

Realizacja: TV Toruń

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu autobus z reklamą „Podróżuj razem z nami” z wizerunkiem Katarzynky Żak i Adriana Miedzińskiego
  Miasto, MZK
  „Podróżuj razem z nami” to hasło promującej transport miejski kampanii społecznej Miejskiego Zakładu Komunikacji w Toruniu. Na trasę wyjechał pierwszy autobus wspierający akcję.
 • Na zdjęciu toruńska starówka w deszczu
  Miasto
  9 sierpnia od godz. 14:00 na terenie Torunia i powiatu toruńskiego mogą wystąpić anomalie pogodowe.
 • Na zdjęciu tablica informacyjna Parku Pamięci Narodowej, w tle zachodące słońce i uczestnicy wydarzenia
  Miasto
  8 sierpnia 2020 r. otwarty został Park Pamięci Narodowej „Zachowali się jak trzeba”. Miejsce upamiętnia tysiące Polaków, którzy w okresie II wojny światowej ratowali Żydów narażając własne życie.
 • Na zdjęciu zdobywca tytułu DJ Roku, WRB. trzyma statuetkę oraz dyplom
  Kultura, Miasto
  Po prawie miesiącu głosowania, poznaliśmy zwycięzców plebiscytu Toruńskie Gwiazdy 2020. 8 sierpnia nagrodzony został najlepszy toruński DJ, Wykonawca, Nadzieja oraz Płyta Roku.
 • Na zdjęciu kran nad suchym zlewem
  Miasto
  Na 10 sierpnia 2020 r. zostało zaplanowane czasowe wstrzymanie dostawy wody z miejskiego wodociągu do niektórych budynków przy ul. Warneńczyka oraz Bażyńskich.
 • Maciej Tacher
  Kultura, Miasto
  Laureatów w kategoriach nadzieja, wykonawca, dj i płyta roku w plebiscycie Toruńskie Gwiazdy poznamy 8 sierpnia 2020 r. o godz. 19.00 podczas koncertu w sali na Jordankach. Na scenie pojawią się znani i lubiani lokalni wykonawcy.
 • W sobotę 8 sierpnia 2020 r., w związku z zawodami żużlowymi, uruchomiony zostanie dodatkowy kurs tramwaju linii nr 5.
 • W związku ze zmianą organizacji ruchu drogowego w rejonie al. św. Jana Pawła II oraz pl. Niepodległości od soboty 8 sierpnia 2020 r. godz. 8:00 przeniesiony zostanie przystanek autobusowy „Plac Rapackiego”.
 • 1 i 2 sierpnia 2020 r. odbyła się pierwsza edycja międzynarodowego wyścigu „Śladami Królewny Anny Wazówny o Puchar Marszałka Województwa Kujawsko- Pomorskiego”.
 • W piątek 7 sierpnia 2020 roku odbędzie się otwarty amatorski turniej siatkówki plażowej. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, trwają zapisy duetów siatkarskich, które chcą wystąpić na boiskach na plaży przy ul. Broniewskiego 90.
 • Trzy spektakle w ramach Festiwalu Teatrów Ulicznych, plebiscyt Toruńskie Gwiazdy 2020, piknik sztuki w Kaszczorku, wieczorne rejsy toruńskich flisaków - tak zapowiada się najbliższy weekend w Toruniu.
 • Po decyzji rządu dotyczącej powrotu uczniów do szkół od 1 września 2020 r. miasto intensywnie przygotowuje się do organizacji pracy placówek oświatowych w nowych warunkach.
 • Na terenie Torunia i powiatu toruńskiego potwierdzono 237 przypadków zarażenia koronawirusem. Kwarantanną objęto 374 osoby, a 172 powróciło do zdrowia. Od początku trwania pandemii odnotowano 20 zgonów.
 • Informujemy, że w czwartek 6 sierpnia 2020 r. w godzinach popołudniowych na terenie budowy w rejonie placu Rapackiego i pl. Niepodległości nastąpiła awaria sygnalizacji świetlnej. Trwa jej usuwanie.