Z młodzieżą o klimacie i zieleni | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Z młodzieżą o klimacie i zieleni

Eko, Miasto
Data publikacji: 27 stycznia 2022
Autor: Małgorzata Litwin
Przedstawiciele miasta i Młodzieżowego Strajku Klimatycznego podczas spotkania

Działania miasta wobec postępujących zmian klimatu były tematem spotkania przedstawicieli toruńskiego samorządu i Młodzieżowego Strajku Klimatycznego.

Do spotkania, które odbyło się 26 stycznia 2022 r. w Centrum Innowacyjnej Edukacji, doszło z inicjatywy licealistów i radnego Torunia Bartosza Szymanskiego. Młodzieżowy Strajk Klimatyczny reprezentowali: Nel Brzuskiewicz, Martyna Mazurek, Emilia Rygielska, Marcel Tułasiewicz i Kinga Woźniak. Ze strony miasta obecni byli prezydent  Torunia Michał Zaleski, jego zastępca Paweł Gulewski, który nadzoruje w mieście sprawy zieleni i ochrony powietrza, oraz Halina Pomianowska, dyrektor Wydziału Środowiska i Ekologii UMT.

Młodzi ludzie przedstawili prezentację, w której wskazali na największe aktualnie zagrożenia klimatyczne, ich wpływ na zdrowie mieszkańców Torunia i kierunki działań, jakie ich zdaniem powinno podjąć w trybie pilnym miasto, by zapobiec negatywnym skutkom zmian klimatu.

Wśród postulowanych pomysłów pojawiły się m.in.: ograniczenie ruchu i parkowania na starówce, budowa większej ilości parkingów typu Kiss&Ride, dalszy rozwój infrastruktury rowerowej i komunikacji publicznej, w tym budowa łatwo dostępnych centrów przesiadkowych. Potrzebne jest  usprawnienie działania komunikacji podmiejskiej i aplikacji mobilnych pod kątem korzystania z Systemu Informacji Pasażerskiej. Powszechny powinien być montaż paneli fotowoltaicznych na budynkach publicznych. Jeśli chodzi o zieleń, pożądane byłoby zwiększanie w przestrzeni miejskiej ilości miejsc zacienionych i zielonych dachów sprzyjających retencji, prowadzenie inwestycji bez wycinki drzew oraz urządzanie ogródków społecznych oraz ogródków szkolnych, w których uczniowie mogliby uczyć się dbania o zieleń.

Miejscem dyskusji o klimacie, koniecznych działaniach i inicjatywach powinny być organizowane przez miasto panele obywatelskie, prowadzone przez niezależnych ekspertów z udziałem losowo wybranych przedstawicieli różnych grup mieszkańców Torunia. Oczekiwaniem przedstawicieli MSK jest też szkolenie toruńskich nauczycieli pod kątem wiedzy o klimacie (41 proc. z nich ocenia swój stan wiedzy na ten temat jako niski) oraz organizowanie spotkań psychoterapeutycznych dla uczniów, wśród których jest coraz więcej obaw i przypadków depresji klimatycznej.

- To powinno leżeć w gestii osób rządzących i decyzyjnych, żeby wspierać lokalne inicjatywy i ruchy aktywistyczne, które jednoczą osoby dążące do pewnych celów, aktywizują mieszkańców i w ten sposób dają bardzo dobry obraz tego, na czym im zależy. W pewien sposób ułatwiają pracę urzędnikom, pokazując im to, czym warto się zainteresowaćmówił Marcel Tułasiewicz z Młodzieżowego Strajku Klimatycznego.

Przedstawiciele miasta przypomnieli o wielu dotychczas podjętych działaniach na rzecz klimatu w Toruniu: wspieraniu małej retencji i dofinansowaniu wymiany źródeł niskiej emisji,  termomodernizacji większości toruńskich placówek oświatowych i obiektów publicznych, montażu paneli słonecznych, odnawianiu istniejących i urządzaniu nowych terenów zieleni. Gmina rozwija komunikację publiczną, buduje nowe linie tramwajowe, wymienia tabor tramwajowy i autobusowy na proekologiczny, prowadzi intensywne zadrzewienia i nasadzenia w pasach drogowych, urządza zielone torowiska i przystanki, rozbudowuje system roweru miejskiego.

- Słowem kluczowym w zarządzaniu miastem jest  kompromis, uwzględniający potrzeby i oczekiwania różnych  grup mieszkańców: ich cele, pomysły, style życia, umiejętności i zachowania - podkreślił prezydent Torunia Michał Zaleski. - Kierunków patrzenia na Toruń, przyszłość miasta i planowania w nim swojego życia, jest bardzo dużo. To mieszkanki i mieszkańcy decydują, jakie będzie miasto. Tę różnorodną perspektywę jako samorząd musimy uwzględniać w planowaniu rozwoju Torunia.

Wiceprezydent Paweł Gulewski mówił o pracach zespołów ds. adaptacji Torunia do zmian klimatu i ds. zielonych korytarzy, o zakończonych i trwających projektach rewitalizacji toruńskich parków, m.in. parku Tysiąclecia, Glazja, Miejskiego, Stawu Kapitana na tzw. Jarze czy kilku zieleńców w rejonie starówki. Kolejne zieleńce i skwery powstają także w ramach budżetu obywatelskiego, w tym roku będą to parki kieszonkowe w kilku lokalizacjach, a w planach jest ogród deszczowy. Działa uruchomiona kilka lat temu aplikacja do zgłaszania nasadzeń "Moje drzewo".

Wskazano też na ograniczenia w przestrzeni miejskiej, które utrudniają realizację niektórych zielonych pomysłów. Są to m.in. uwarunkowania historyczno-konserwatorskie i gęsto rozłożone instalacje podziemne, uniemożliwiające zadrzewienie wielu rejonów starówki. Także zmniejszenie ruchu w tym rejonie musi odbywać się stopniowo, z uwzględnieniem interesów pracujących tam przedsiębiorców.

Przedstawiciele miasta skrupulatnie zanotowali postulaty młodzieży. Konkuluzją spotkania było zaproszenie młodych aktywistów do dalszej współpracy, włączenia się w aktywną realizację zgłoszonych pomysłów i udziału w spotkaniach miejskiego zespołu do spraw adaptacji Torunia do zmian klimatycznych.

Fot. Adam Zakrzewski

Najczęściej czytane aktualności

  • Zastępca prezydenta Rafał Pietrucień na Zlocie Mercedesów
    Miasto, Sport
    Kilkuset fanów mercedesów odwiedziło Toruń 19 maja 2024 r. W MotoParku przy ul. Łukasiewicza 66 odbył się Ogólnopolski Zlot Mercedes-Benz.
  • Biurowiec przy ul. Olsztyńskiej - wizualizacja
    Biznes, Miasto
    Jest już prawomocne pozwolenie na budowę pierwszego z dwóch biurowców w rejonie ul. Olsztyńskiej. Dokument wydał Wydział Architektury i Budownictwa UMT, co oznacza, że inwestor współpracujący z Centrum Wsparcia Biznesu może rozpoczynać prace budowlane.
  • Miasto
    Toruńskie Centrum Zarządzania Kryzysowego informuje o gwałtownych wzrostach stanów wody na małych ciekach wodnych i strumieniach na terenie Torunia i powiatu toruńskiego.
  • Miasto
    - W poniedziałek 20 maja 2024 r. od godz. 12:00 do północy na terenie miasta Toruń i powiatu toruńskiego prognozowane są miejscami burze, którym będą towarzyszyć silne opady deszczu od 35 mm do 50 mm oraz porywy wiatru do 70 km/h - informuje Toruńskie Centrum Zarządzania Kryzysowego.
  • Na zdjęciu: zawodnicy HK Pomorzanin Toruń na zielonej murawie boiska
    Miasto, Sport
    Laskarze HK Pomorzanin Toruń wracają z rozgrywanego w Chorwacji Euro Hockey Club Trophy II z brązowym medalem.
  • Dziecko na rowerku na Motoarenie
    Sport
    246 uczestników stanęło 19 maja 2024 r. na starcie zawodów rowerkowych dla dzieci na Motoarenie.
  • Kilkuset fanów mercedesów odwiedziło Toruń 19 maja 2024 r. W MotoParku przy ul. Łukasiewicza 66 odbył się Ogólnopolski Zlot Mercedes-Benz.
  • 246 uczestników stanęło 19 maja 2024 r. na starcie zawodów rowerkowych dla dzieci na Motoarenie.
  • Atrakcją pierwszej w tym roku Toruńskiej Nocy Muzeów była wystawa pt. „Autobusem i tramwajem po dawnym Toruniu”, przygotowana przez Muzeum Okręgowe w Toruniu, Miejski Zakład Komunikacji i Toruński Klubu Miłośników Komunikacji Miejskiej.
  • Na niedzielę 19 maja 2024 r. meteorolodzy zapowiadają w Toruniu i powiecie silne porywy wiatru, burze, a nawet grad.
  • Po raz 12. Zespół Szkół nr 19 zorganizował piknik dla swoich uczniów i ich rodzin. Atrakcji było co nie miara!
  • 18 maja 2024 r. w hali w hali sportowej ZSPS i VIII LO przy ul. Grunwaldzkiej rozpoczął się III Międzynarodowy Turniej Szermierczy „Złoty Piernik” w szpadzie dziewcząt i chłopców. Zawody potrwają do 19 maja.
  • 80 ceramicznych maków w 80. rocznicę bitwy pod Monte Cassino – tak Toruń uczcił wielki czyn polskich żołnierzy w czasie II wojny światowej.
  • W ramach podróży studyjnej attache wojskowi w Polsce odwiedzili Toruń. W kolacji wydanej przez Departament Wojskowych Spraw Zagranicznych MON udział wziął prezydent Paweł Gulewski.