W 83. rocznicę Zbrodni Pomorskiej | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

W 83. rocznicę Zbrodni Pomorskiej

Miasto
Data publikacji: 02 października 2022
Autor: Małgorzata Litwin
Poczty sztandarowe i honorowa warta wojskowa przy pomniku Ofiar Zbrodni Pomorskiej w Toruniu, fot. Lech Kamiński

W toruńskim Parku Pamięci Ofiar Zbrodni Pomorskiej uczczono 2 października 2022 r. ofiary hitlerowskich czystek wśród ludności dawnego województwa pomorskiego.

Uroczyste spotkanie zgromadziło parlamentarzystów, przedstawicieli samorządu miasta i województwa, kombatantów, duchownych, członków organizacji i stowarzyszeń oraz harcerzy, którzy przygotowali z tej okazji inscenizację historyczną. Obecni byli m.in. marszałek województwa Piotr Całbecki, poseł Arkadiusz Myrcha, Marta Jatczak – przewodnicząca Wojewódzkiej Rady Kombatanckiej, prezes Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego Jan Wyrowiński i prof. Mirosław Golon z Fundacji Generał Elżbiety Zawackiej. Miasto Toruń reprezentowali zastępca prezydenta Paweł Gulewski i wiceprzewodnicząca Rady Miasta Torunia Dagmara Tuszyńska. Swoją delegację na uroczystości mieli też żołnierze US Army stacjonujący w naszym regionie. W obecności pocztów sztandarowych i honorowej warty wojskowej złożono kwiaty pod pomnikiem upamiętniającym pomordowanych przez hitlerowców mieszkańców Torunia i regionu.

Wojewódzki dzień pamięci ofiar zbrodni pomorskiej jest obchodzony co roku 2 października, w dniu urodzin doktora Józefa Bednarza, psychiatry i dyrektora szpitala psychiatrycznego w Świeciu w 1939 roku, który dobrowolnie poszedł na śmierć z pacjentami tej lecznicy. W tym roku mija 83. rocznica tego wydarzenia. Był on jedną z wielu ofiar ludobójczej akcji „odpolszczania” przez okupantów ziem polskich przyłączych do III Rzeszy.

Zaplanowane jeszcze przed wybuchem wojny i przeprowadzone według przygotowanych zawczasu list masowe rozstrzeliwania ludności cywilnej w Polsce, przede wszystkim inteligencji oraz osób zaangażowanych w umacnianie polskości, pochłonęły dziesiątki tysięcy istnień. Na terenie przedwojennego województwa pomorskiego liczbę ofiar, w tym kobiet i dzieci, szacuje się na co najmniej 30 tysięcy. W sposób zaplanowany i systematyczny Niemcy mordowali także chorych psychicznie i osoby niepełnosprawne intelektualnie. Sprawcami mordów byli miejscowi Niemcy zrzeszeni w organizacji Selbstschutz Westpreussen, nadzorowani przez SS. Większość z nich uniknęła odpowiedzialności.

Toruński Park Pamięci Ofiar Zbrodni Pomorskiej 1939 powstał z inicjatywy samorządu województwa w 2018 r. Teren użyczyło i zagospodarowało miasto. Znajdujący się w jego centralnej części monument został zaprojektowany przez toruńskiego rzeźbiarza Zbigniewa Mikielewicza. Prosta bryła pomnika odwołuje się do wyobrażenia zburzonego przez pociski domu – wyrwa w białym kamieniu odsłania płytę z wyrytymi nazwami blisko 400 miejscowości, w których Niemcy dokonywali egzekucji. W pomnik została wmurowana urna z ziemią pochodzącą z miejsc kaźni, zebraną przez harcerzy z ZHP i ZHR.

Fot. Lech Kamiński

Najczęściej czytane aktualności

  • Ponad 100 osób uczestniczyło w dwóch rajdach turystyczno-krajoznawczych zorganizowanych przez Stowarzyszenie GoSport dla uczczenia Roku Flisactwa w Toruniu. Spławianie towarów Wisłą na tratwach było przez wieki charakterystycznym elementem toruńskiego krajobrazu. Flisacy mieli tu swoje stałe miejsca kwaterowania, gospody, w których spędzali czas...
  • W dniach 10-12 maja 2024 r. w Zgorzelcu odbyły się Mistrzostwa Polski Juniorów Młodszych w Taekwondo Olimpijskim - XXX Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży w Sportach Halowych. Niezwykły sukces odniosła ekipa z Centurii, której 7 zawodników zakwalifikowało się do tych prestiżowych zawodów.
  • Muzeum Okręgowe w Toruniu zaprasza na I Toruńską Noc Muzeów, która odbędzie się w sobotę 18 maja 2024 r. w godz. od 18:00 do 00.00.
  • Wydział Sportu i Rekreacji Urzędu Miasta Torunia przy współpracy ze Stowarzyszeniem Go Sport! organizuje lokalne mini Mistrzostwa Europy w piłce nożnej pn.: „Toruńskie EURO 2024”.
  • Kompletem zwycięstw zakończyli siatkarze CUK Anioły Toruń turniej finałowy o awans do Tauron 1. Ligi. Po meczu odbyła się dekoracja zwycięzców i feta z toruńskimi kibicami.
  • Na placu przy kościele pw. Matki Bożej łaskawej odbył się XXIV Festyn Parafialny w Czerniewicach.
  • Po raz 13. ulicami Torunia przebieli uczestnicy Run Toruń. Rywalizacja odbywała się na dystansie 5 i 10 km. Dodatkowe trasy przygotowano dla dzieci i młodzieży.
  • 12 maja obchodzimy Międzynarodowego Dzień Pielęgniarek i Położnych. Życzenia z okazji święta złożył prezydent Torunia Paweł Gulewski.