Thorunium dla prof. Flika | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Thorunium dla prof. Flika

Sport
Data publikacji: 09 listopada 2007
Autor: admin_vobacom

Prof. dr Józef Flik, artysta malarz, konserwator i badacz dzieł sztuki, ceniony naukowiec toruńskiego UMK, obchodzi w tym roku jubileusz 50-lecia pracy. Z tej okazji 8 listopada 2007 r. prezydent Torunia Michał Zaleski odznaczył go medalem Thorunium.

Uroczystość jubileuszowa odbyła się w sali im. Tymona Niesiołowskiego w gmachu Wydziału Sztuk Pięknych. W obecności licznie przybyłych gości: władz UMK, rodziny, współpracowników i uczniów profesora, przedstawicieli toruńskiego samorządu, kurii diecezjalnej oraz środowiska konserwatorskiego rektor UMK prof. Andrzej Jamiołkowski uhonorował jubilata najwyższą nagrodą uniwersytecką.

Wręczając medal Thorunium prezydent Torunia Michał Zaleski przypomniał liczne zasługi prof. Flika dla Torunia: badania nad toruńskim malarstwem portretowym i epitafijnym z XVI i XVII wieku, w tym zbadanie i rekonstrukcję portretów Mikołaja Kopernika (odtworzył m.in. pierwotny wygląd wizerunku M. Kopernika z konwalią z 1585 r., którego pierwszą kopię otrzymał z rąk profesora Papież Jan Paweł II we Włocławku w 1991 r.) W 2004 r podczas wręczania Ojcu Świętemu doktoratu honoris causa Janowi Pawłowi II w Watykanie przez Senat UMK, ówczesny rektor prof. Jan Kopcewicz wręczył Papieżowi obraz "Chrystus na Drzewie Życia" autorstwa prof. Józefa Flika, który obecnie znajduje się w Instytucie Naukowym blisko Zamku Świętego Anioła w Rzymie.

Sylwetkę jubilata wraz z pokazem jego archiwalnych zdjęć zaprezentowała dr hab. Elżbieta Basiul, dyrektor Instytutu Zabytkoznawstwa i Konserwatorstwa UMK, z którym od lat związany jest prof. Flik. Od grona współpracowników profesor otrzymał okolicznościowe wydawnictwo podsumowujące 50-lecie jego działalności oraz pamiątkowy medal ze swoją podobizną, zaprojektowany przez Ryszarda Mirowskiego.

Prof. dr art. kons. Józef Flik, urodzony w 1936 r. w Bydgoszczy, studia konserwatorskie na UMK ukończył w 1957 roku, po czym rozpoczął pracę w Muzeum Okręgowym w Toruniu. W Muzeum zorganizował od podstaw Pracownię Konserwacji Malarstwa i Rzeźby. W 1967 roku został głównym konserwatorem Muzeum, a od 1979 po uzyskaniu stopnia doktora nauk humanistycznych - wicedyrektorem Muzeum d.s. naukowych.

W 1984 r. przeszedł do pracy w Instytucie Zabytkoznawstwa i Konserwatorstwa UMK. Przewód kwalifikacyjny II stopnia (habilitacja) przeprowadził w 1987, a tytuł profesora otrzymał w 2000 r. Był wicedyrektorem (1987-1991) i dyrektorem (1991-1999) Instytutu Zabytkoznawstwa i Konserwatorstwa, a także prodziekanem (1999-2002) i dziekanem (2002-2005) Wydziału Sztuk Pięknych (1999 – 2002). Od 1992 roku jest kierownikiem Zakładu Technologii i Technik Malarskich.

Prof. Józef Flik jest konserwatorem dzieł sztuki i znawcą dawnych technologii i technik malarskich. Zrealizował ponad 100 prac konserwatorskich w kraju i zagranicą (Wilno, Nowy Jork) oraz dziesiątki kopii i rekonstrukcji malarskich. Prowadzi badania, wykłady oraz seminaria z technik malarstwa sztalugowego, ściennego oraz rzeźby polichromowanej. Wypromował 70 magistrów i 8 doktorów.

Jest członkiem Stowarzyszenia Historyków Sztuki (od 1964), Związku Polskich Artystów Plastyków (od 1959), a także Międzynarodowej Rady Muzeów (ICOM) – od 1975. Uczestniczył w pracach Rady Konsultacyjnej przy Konserwatorze Wojewódzkim w Toruniu oraz Radzie Konserwatorsko - Architektonicznej Diecezji Toruńskiej. Był również rzeczoznawcą Ministra Kultury i Sztuki w specjalności konserwacja malarstwa i rzeźby (1993-1999).

Był odznaczony m.in. Medalem Komisji Edukacji Narodowej (1997), wyróżniony srebrną (1972) i złotą (1989) odznaką "Za opiekę nad zabytkami", Srebrnym Krzyżem Zasługi (1972), Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (1990), medalem za zasługi położone dla rozwoju Uczelni (2004).

Najczęściej czytane aktualności

  • Kultura, Miasto
    Muzeum Okręgowe w Toruniu zaprasza na I Toruńską Noc Muzeów, która odbędzie się w sobotę 18 maja 2024 r. w godz. od 18:00 do 00.00.
  • Kultura, Miasto, Sport
    W ten weekend szykuje się duża dawka dobrej muzyki i historii. Wszystko za sprawą tegorocznego VIII Festiwalu Muzykofilia i I Toruńskiej Nocy Muzeów. Miłośników teatru zapraszamy na 38. Toruńskie Spotkania Teatrów Jednego Aktora. Wystąpią znani aktorzy, m.in. Sławomir Holland, Sonia Bohosiewicz, Piotr Kondrat i Wiesław Komasa. Z kolei dla fanów...
  • Na zdjęciu: samochody - mercedesy
    Miasto
    W niedzielę 19 maja 2024 r. odbędzie się kolejna edycja Ogólnopolskiego Zlotu Mercedes-Benz w Toruniu, która prawdopodobnie będzie największym na świecie tegorocznym spotkaniem fanów tej prestiżowej marki.
  • Pani Ambasador Węgier z prezydentem Gulewskim podczas wręczania pamiątkowych upominków
    Miasto
    Orsolya Zsuzsanna Kovács, Ambasador Węgier w Polsce, była gościem prezydenta Torunia Pawła Gulewskiego 17 maja 2024 r.
  • Kultura, Miasto
    Centrum Sztuki Współczesnej "Znaki Czasu" w Toruniu zaprasza na niezapomnianą noc pełną sztuki, dźwięków i inspirujących spotkań. Przyjdźcie z rodziną i przyjaciółmi – każdy znajdzie coś dla siebie!
  • Na zdjęciu: przedstawiciele Wojskowego Korpusu Dyplomatycznego siedzą przy stołach w sali Ratusza
    Miasto
    W ramach podróży studyjnej attache wojskowi w Polsce odwiedzili Toruń. W kolacji wydanej przez Departament Wojskowych Spraw Zagranicznych MON udział wziął prezydent Paweł Gulewski.
  • W imieniu Toruńskiej Agencji Rozwoju Regionalnego zapraszamy przedsiębiorców do udziału w "Polsko-Litewskim Forum Biznesowym na Kujawach i Pomorzu". Forum odbędzie się w dniach 6-7 czerwca 2024 r. w Toruniu i Bydgoszczy. Udział jest bezpłatny.
  • Centrum Sztuki Współczesnej "Znaki Czasu" w Toruniu zaprasza na niezapomnianą noc pełną sztuki, dźwięków i inspirujących spotkań. Przyjdźcie z rodziną i przyjaciółmi – każdy znajdzie coś dla siebie!
  • Prezydent Miasta Torunia ogłasza możliwości zgłaszania kandydatów na członków Rady Seniorów Miasta Torunia na lata 2024-2029.
  • W ramach forum uczelni partnerskich projektu YUFE odbyło się spotkanie przedstawicieli uczelni członkowskich, w tym UMK, w którym udział wziął prezydent Paweł Gulewski.
  • W ten weekend szykuje się duża dawka dobrej muzyki i historii. Wszystko za sprawą tegorocznego VIII Festiwalu Muzykofilia i I Toruńskiej Nocy Muzeów. Miłośników teatru zapraszamy na 38. Toruńskie Spotkania Teatrów Jednego Aktora. Wystąpią znani aktorzy, m.in. Sławomir Holland, Sonia Bohosiewicz, Piotr Kondrat i Wiesław Komasa. Z kolei dla fanów...
  • Od 17 do 19 maja 2024 roku odbędzie się międzynarodowe wydarzenie sportowe nornic walking pod nazwą Festiwal UltraWR 2024.
  • 19 maja 2024 r. na toruńskiej Motoarenie odbędą się wyścigi rowerowe dla dzieci.
  • Ekonomista, samorządowiec doświadczony w dziedzinie opieki społecznej, procesów inwestycyjnych oraz informatyzacji administracji, będzie trzecim, obok Dagmary Zielińskiej i Rafała Pietrucienia, zastępcą Prezydenta Miasta Torunia Pawła Gulewskiego. Przedstawienie ostatniej osoby, która uzupełniła skład kierownictwa Urzędu Miasta Torunia w kadencji...