www.torun.pl

Thorunium dla historyków sztuki

Kultura, Miasto
Data publikacji: 20 listopada 2017
Autor: Małgorzata Litwin

Toruński Oddział Stowarzyszenia Historyków Sztuki działa od 70 lat. Z tej okazji został odznaczony Medalem Thorunium.

Najwyższe odznaczenie Prezydenta Miasta Torunia, przyznawane osobom i instytucjom szczególnie zasłużonym dla miasta, zostało wręczone 20 listopada 2017 r. podczas jubileuszowego spotkania w Centrum Dialogu przy ul. Łaziennej. Z rąk prezydenta medal odebrała prezes Oddziału Toruńskiego Stowarzyszenia Historyków Sztuki Katarzyna Kluczwajd.

- Wręczam ten medal w uznaniu zasług Stowarzyszenia dla życia kulturalnego Torunia, ochrony i promocji jego dziedzictwa, a także aktywności naukowej, edukacyjnej, dokumentacyjnej i wydawniczej – mówił prezydent Torunia Michał Zaleski. - W samorządzie Torunia stale doceniamy bowiem podjętą w 1947 roku inicjatywę, by w mieście bezcennych zabytków działała ogólnopolska korporacja zawodowa, skupiająca historyków sztuki, historyków, konserwatorów zabytków czy osoby związane z ochroną dóbr kultury.

Stowarzyszenie zostało też odznaczone Medalem Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis”, a prezes Katarzyna Kluczwajd indywidualnie – medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis nadanym przez Ministra Kultury.

Jubileusz 70-lecia Stowarzyszenia był też połączony z urodzinami dwóch wybitnych jego członków, toruńskich historyków sztuki związanych z Zakładem Historii Sztuki Średniowiecznej i Nowożytnej czy Instytutem Zabytkoznawstwa i Konserwatorstwa na Wydziale Sztuk Pięknych UMK: świętującego 90. urodziny prof. Zygmunta Kruszelnickiego (jubilat nie był obecny na uroczystości) i obchodzącego 80. urodziny prof. Józefa Poklewskiego.

Jubileuszowe spotkanie było okazją do przypomnienia historii i licznych dokonań Oddziału Toruńskiego Stowarzyszenia Historyków Sztuki. Powstał tuż po wojnie, a jego pierwszym prezesem był prof. Jerzy Remer (w latach 1947-1954). Od 2003 r. funkcję tę pełni Katarzyna Kluczwajd. Stowarzyszenie liczy obecnie 72 członków. Organizuje wystawy i konferencje naukowe poświęcone toruńskim zabytkom, m.in. „Dzieje i skarby kościołów toruńskich”, „Rzemiosło artystyczne i wzornictwo w Polsce”, „Sztuka krajów nadbałtyckich”, „Tormiar” (jako kontynuacja, w formie konferencji naukowych, festiwalu Tormiar organizowanego w CSW), „Zabytki toruńskie młodszego pokolenia” czy ogólnopolskie konferencje naukowe i sesje poświęcone uczonym.

Na koncie ma ponad 20 cenionych publikacji z dziedziny historii sztuki, m.in.: „Dzieje Sztuki Torunia” (2009) – pierwsze tak kompleksowe opracowanie tego tematu w historii Torunia, wydane przy finansowym wsparciu Gminy Miasta Toruń. Niesłabnącą popularnością cieszy się cykl publikacji pokonferencyjnych „Rzemiosło artystyczne i wzornictwo w Polsce” (m.in. Zegary i zegarmistrzostwo w Polsce, Biżuteria w Polsce, Ludwisarstwo w Polsce). Najnowsze tomy SHS dotyczą m.in. toruńskiej architektury pruskiej, modernistycznej, architektury sakralnej po 1945 r. oraz plastyki toruńskiej 1793-1920.

25 listopada 2017 r. odbędzie się szósta sesja z cyklu "Zabytki toruńskie młodszego pokolenia – toruńska architektura sakralna po 1945 r.". Początek o godz. 10:00 w Centrum Dialogu Społecznego przy ul. Sienkiewicza. Wstęp wolny.

Najczęściej czytane aktualności

 • Miasto
  Znane są wyniki ekspertyzy oceniającej stan wiązu rosnącego przy ul. Wiązowej - drzewo nie stwarza zagrożenia dla otoczenia.
 • Rocznica wprowadzenia stanu wojennego
  Miasto
  12 grudnia 2018 roku tuż przed północą, w noc poprzedzającą rocznicę wprowadzenia stanu wojennego w Polsce, przedstawiciele władz miasta i opozycji antykomunistycznej spotkali się pod kościołem akademickim w Toruniu. Pod tablicą upamiętniającą patriotyczną manifestację złożono kwiaty i zapalono znicze.
 • Kultura, Miasto
  Dni Grzegorza Ciechowskiego, Glenn Miller Orchestra i Queen symfonicznie na Jordankach, muzyka renesansowa w katedrze, Krzysztof Krawczyk w Auli UMK, fajans z Delft w Kamienicy pod Gwiazdą, a w Teatrze Horzycy premiera "Dziadka do orzechów" – to tylko wybrane propozycje na nadchodzący weekend w Toruniu.
 • Inwestycje, Miasto
  Wykonanie kompleksowej dokumentacji projektowej jest kolejnym krokiem do realizacji w Toruniu inwestycji w ramach programu "Mieszkanie Plus". Podpisanie umowy pomiędzy pracownią architektoniczną S.A.M.I Architekci a, a spółką MDR Toruń, z upoważnienia której występował przedstawiciel państwowej spółki PFR Nieruchomości, odbyło się 12 grudnia 2018...
 • Miasto
  Trwa Toruński Jarmark Bożonarodzeniowy, rozpoczęto montowanie szopki świątecznej, niebawem ruszy sezonowe lodowisko na Rynku Staromiejskim, a torunianie złożą sobie życzenia podczas tradycyjnej Wigilii Miejskiej – Boże Narodzenie coraz bliżej.
 • Miasto
  21 grudnia 2018 roku torunianie spotkają się z władzami miasta podczas tradycyjnej wigilii na Rynku Nowomiejskim. Z tej okazji dla mieszkańców przygotowano wiele atrakcji.
 • 14 grudnia 2018 r. od godz. 13:00 autobusy linii nr: 22, 25, 31, 40, 44, C oraz nocnej 01 wrócą na swoje stałe trasy.
 • 12 grudnia 2018 roku Książnica Kopernikańska obchodziła swoje 95-lecie. Podczas uroczystej gali w siedzibie głównej biblioteki nie zabrakło życzeń i wspomnień. Książnica Kopernikańska powstała w 1923 roku jako Książnica Miejska im. Kopernika i była pierwszą publiczną biblioteką na Pomorzu. Pierwotnie mieściła się przy ul. Wysokiej 16, gdzie...
 • 7 par małżeńskich obchodziło w Ratuszu Staromiejskim w Toruniu swoje złote gody. 13 grudnia 2018 r. jubilaci otrzymali Medale za Długoletnie Pożycie Małżeńskie.
 • W okresie Świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku w Toruniu będzie inaczej funkcjonowała komunikacja miejska. 24 i 31 grudnia przejazdy miejskimi autobusami i tramwajami będą bezpłatne. W weekend przed Wigilią Świąt Bożego Narodzenia obowiązywać będą rozkłady jazdy obowiązujące kolejno w sobotę (22 grudnia) i w niedzielę (23 grudnia). W wigilijny...
 • W 2019 roku rozpocznie się trzeci etap Programu Poprawy Bezpieczeństwa na przejściach dla pieszych i przejazdach dla rowerzystów w Toruniu. Dotychczas udało się m.in. poprawić bezpieczeństwo przy placówkach oświatowych, szpitalach i przychodniach oraz w ciągu drogi krajowej nr 91, a także w ciągu dróg wojewódzkich i powiatowych w mieście. Program...
 • Z okazji jubileuszu 60-lecia Honorowego Krwiodawstwa Polskiego Czerwonego Krzyża 13 grudnia 2018 r. odbyło się spotkanie członków organizacji połączone z wręczeniem okolicznościowych medali.
 • 11 grudnia 2018 r. w siedzibie Spółdzielni Socjalnej „Kulturhauz” w Toruniu odbył się finał konkursu o ekonomii społecznej dla uczniów szkół średnich z Torunia oraz powiatu toruńskiego organizowany przez Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Toruniu. Pierwsze miejsce zdobyła reprezentacja toruńskiego Zespołu Szkół Samochodowych!
 • W piątek 14 grudnia 2018 roku wprowadzone zostaną zmiany na rondzie przy placu Pokoju Toruńskiego, związane z pracami na placu Chrapka.