Strażackie święto | www.torun.pl

Strażackie święto

Miasto
Data publikacji: 04 maja 2021
Autor: Natalia Przytarska
Na zdjęciu sztandar Komendy Wojewódzkiej PSP w Toruniu, w tle biskup odprawia mszę

Dzisiaj, 4 maja obchodzimy Dzień Strażaka, na który przypada wspomnienie ich patrona, św. Floriana. Z tej okazji w katedrze śś. Janów w Toruniu odprawiona została msza św. w intencji Straży Pożarnej.

Mszy św. w toruńskiej katedrze przewodniczył bp Wiesław Śmigiel. Ze względu na sytuację epidemiczną wydarzenie miało charakter zamknięty. W uroczystości sakralnej udział wzięli: prezydent Torunia Michał Zaleski, marszałek województwa Piotr Całbecki, wicemarszałek Zbigniew Sosnowski oraz wojewoda Mikołaj Bogdanowicz. 

Specjalnie na tę okoliczność prezydent Torunia Michał Zaleski skierował także list z życzeniami dla Komendanta Wojewódzkiego oraz Strażaków Państwowej Straży Pożarnej Kujaw i Pomorza i Wojewódzkiego Związku Ochotniczych Straż Pożarnych RP.

Pozdrawiam Pana Komendanta i wszystkich kujawsko-pomorskich strażaków, przeżywających w Toruniu patronalne wspomnienie św. Floriana oraz Dzień Strażaka. Przyjmijcie proszę słowa uznania za wierną i oddaną służbę, którą niezwykle wysoko cenimy zarówno w Toruniu, jak i całym regionie.

Wraz z mieszkańcami Torunia widzę na co dzień Państwa trud i poświęcenie, odwagę i gotowość do podejmowania zawsze ryzykownych, ale koniecznych działań ratowniczych. Budzicie szacunek swoją postawą, w której tkwi zarówno pragnienie ratowania ludzkiego życia oraz ochrona mienia, jak i godne wypełnienie zobowiązań nałożonych na strażackie drużyny. Byliście i jesteście fonnacją niezastąpioną i zauważalną. W mieście Kopernika odczuwamy to również od samego początku trwającej epidemii, która postawiła przed środowiskiem strażackim zupełnie wyjątkowe wyzwania i z których wywiązujecie się jak zawsze wzorowo. Także dlatego Toruń Was podziwia i bardzo szanuje.

Słowa wdzięczności przesyłam Panu Komendantowi, Panu Prezesowi Zarządu Wojewódzkiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej dh. Zdzisławowi Dąbrowskiemu oraz podkomendnym. Życzę radosnego Dnia Strażaka! Niech Państwa strażackie powinności wspiera na co dzień niezawodny Święty Florian!

/-/ Prezydent Miasta Torunia Michał Zaleski

Fot. Sławomir Kowalski

Najczęściej czytane aktualności

 • historyczny autobus, popularnie zwany ogórkiem
  MZK
  Sto trzydzieści lat temu, 16 maja 1891 r., na ulice Torunia wyjechał pierwszy konny tramwaj. Z tej okazji w sobotę, 15 maja 2021 r. przy Łuku Cezara na pl. Rapackiego otwarta została wystawa prezentująca trzynaście dekad komunikacji miejskiej w naszym mieście.
 • start ósemek w maratonie
  Sport
  W sobotę, 15 maja 2021 r. odbył się Maraton Wioślarski z Torunia do Bydgoszczy. Wzięło w nim udział dwanaście ósemek.
 • pokazy strzelania z łuku
  Kultura, Miasto
  Turniej łuczniczy, pokazy walk rycerskich, warsztaty tańca średniowiecznego, konkursy, atrakcje dla dzieci – to tylko niektóre atrakcje festynu z okazji Dnia Hanzy, który odbył się 15 maja 2021 r. w Fosie Zamkowej. Wydarzenie było częścią inauguracji sezonu turystycznego w Toruniu.
 • Dzieci z PM nr 13 z upominkami od WGK
  Eko
  Dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 13 wzięły udział w inicjatywie zbiórki zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Przez trzy dni zbierały śmieci, które następnie zostały poddane recyklingowi w profesjonalnym zakładzie przetwarzania. Akcja podsumowana została 13 maja 2021 r.
 • Na zdjęciu widać żłóto-niebieski tramwaj
  Miasto, MZK
  W związku z koniecznością wyłączenia sieci trakcyjnej w ul. Broniewskiego na odcinku od ul. Sienkiewicza do Reja, od nocy 17/18.05 do nocy 20/21.05 2021 r. wstrzymane zostanie kursowanie tramwajów linii nocnych 1N i 3N.
 • Na zdjęciu widać dwóch żołnierzy biegnących z bronią po terenie poligonu
  Miasto
  Od 14 do 21 maja 2021 roku na toruńskim poligonie odbywają się ćwiczenia, podczas których będą wykonywane strzały artyleryjskie.
 • W najbliższy poniedziałek 17 maja 2021 r. rusza rejestracja na szczepienia osób, które ukończyły 16 i 17 rok życia.
 • Kolejna inwestycja sektora magazynowo-biurowego w Toruniu. Już w lipcu 2021 ruszy budowa drugiej części kompleksu „Forteczna Park” w przemysłowej części tzw. Osiedla JAR – informuje Centrum Wsparcia Biznesu w Toruniu.
 • Wiosenna pogoda sprzyja spacerom na Bulwarze Fildadelfijskim. Skutkuje to także znacznym zwiększeniem ilości odpadów w koszach. By nie dopuścić do ich przepełnienia, będzie ich więcej i będą częściej opróżniane.
 • W szeregi toruńskiej policji wstąpiło 11 nowych funkcjonariuszy – w dniu 13 maja 2021 r. złożyli uroczyste ślubowanie.
 • Szkoła bogata w historie i aż 75-letnią tradycję w kształtowaniu młodych ludzi w zawodzie. Daje możliwości zdobycia obszernego praktycznego doświadczenia. Poniżej tegoroczna oferta Szkoły Gastronomiczno-Hotelarskiej w Toruniu.
 • Wyższe środki na dotacje sportowe o kwotę 495.000 zł - Rada Miasta Torunia podczas 30. sesji przyjęła zmiany w budżecie miasta na rok 2021.
 • W Toruniu w ciągu ostatniej doby potwierdzono 10 przypadków zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Trzy osoby zmarły w wyniku chorób współistniejących z COVID-19.
 • Miasto Toruń zdobyło 1. miejsce jako samorządowy Lider Komunikacji i Promocji w obszarze komunikacji pandemicznej - za całość komunikacji z mieszkańcami podczas pandemii.