www.torun.pl

Rusza pilotaż biletu elektronicznego

Miasto, MZK
Data publikacji: 14 lutego 2019
Autor: Maria Wesoła

1 marca 2019 r. rozpocznie się pilotażowy program systemu biletu elektronicznego w komunikacji miejskiej w Toruniu. System będziemy testować na tramwajowej linii nr 1 i 1N do końca września 2019 roku.

Program pilotażowy będzie trwać od 1 marca do 30 września 2019 roku. Pilotaż będzie realizowany przez Gminę Miasta Toruń oraz firmy: Bee-Tech Sp. z o.o., która jest odpowiedzialna za wdrożenie oraz R&G Plus Sp. z o.o., która odpowiedzialna jest za dostarczenie infrastruktury niezbędnej do uruchomienia pilotażu.

Pilotaż zostanie przeprowadzany we wszystkich pojazdach obsługujących linie tramwajowe nr 1 i 1N. System zaproponowany przez Wykonawców łączy możliwość płatności za bilet za pośrednictwem bankowej karty płatniczej oraz smartfona z funkcją NFC, jak również dedykowanej karty miejskiej.

- Chcemy, aby coraz więcej torunian jeździło tramwajami i autobusami oraz aby płatności za te przejazdy odbywały się w sposób jak najbardziej wygodny i dostępny. Dzięki takiemu systemowi coraz więcej płatności będzie się odbywać w formie elektronicznej: za pomocą Toruńskiej Karty Miejskiej, bankomatowej karty płatniczej lub telefonu z odpowiednim modułem. Przed nami swego rodzaju próba, a po przeprowadzeniu pilotażu będziemy wiedzieli, czy torunianie akceptują tego typu rozwiązania, a następnie przygotować się do przetargu na uruchomienie takiego systemu na wszystkich liniach tramwajowych i autobusowych - mówi prezydent Torunia Michał Zaleski.

W okresie trwania pilotażu możliwość testowania pilotażowej Toruńskiej Karty Miejskiej będzie miało 700 osób, które zadeklarują chęć skorzystania z takiej formy płatności za bilety, wypełnią wniosek na użytkowanie kart, a ponadto zaakceptują Regulamin korzystania z pilotażowego programu „System biletu elektronicznego w komunikacji miejskiej w Toruniu”.  - Osoby te w cenie miesięcznego biletu na wszystkie linie tramwajowe otrzymają personalizowaną kartę miejską z uzupełnioną ePortmonetką. W momencie personalizacji pTKM i zarejestrowania ulgi na karcie zapisana zostanie domyślna taryfa kasowania (bilet normalny lub ulgowy).Obowiązkiem pasażera będzie po wejściu do pojazdu każdorazowo zarejestrowanie karty w terminalu biletu elektronicznego, tj. poprzez przyłożenie jej do czytnika w celu umożliwienia urządzeniu obciążenia ePortmonetki, zgodnie z domyślną taryfą kasowania - wyjaśnia dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej UMT Marcin Kowallek.

Osoby zainteresowane testowaniem pilotażowej Toruńskiej Karty Miejskiej mogą się zgłaszać bezpośrednio do Punktu Obsługi Klienta Miejskiego Zakładu Komunikacji w Toruniu Sp. z o.o., przy ul. Sienkiewicza 24/26. Karty będą wydawane na podstawie stosownego wniosku, dostępnego na miejscu, począwszy od dnia 25 lutego 2019 r. (od poniedziałku do piątku w godzinach od 6:00 do 17:30 oraz w każdą sobotę od godz. 6:00 do godz. 14:00).

Nieograniczony dostęp do testowania systemu będą miały natomiast osoby dokonujące transakcji zakupu biletu na przejazd w kasowniku wyposażonym w terminal płatniczy przy użyciu karty płatniczej lub smartfona z modułem NFC. - W Polsce jest około 40 milionów kart płatniczych, z czego około 90 procent to karty zbliżeniowe. Użytkownicy kart chcą również korzystać z ich funkcji w transporcie publicznym. Oprócz Toruńskiej Karty Miejskiej pasażerowie będą mogli więc skorzystać z karty bankowej lub telefonu. Domyślnie terminal "nasłuchuje", czy nie ma zbliżenia karty miejskiej. Kartę wystarczy zbliżyć, po czym pojawi się komunikat o pobranych środkach i pozostałych środkach. Przy płatności kartą bankową lub telefonem, wybieramy klawisz zaznaczając, że takiej płatności chcemy dokonać. Możemy zaznaczyć ile biletów normalnych lub ulgowych kupujemy i akceptujemy płatność - precyzuje Grzegorz Wojtenko, prezes Bee-tech sp. z o.o.

W przypadku zakupu biletów za pomocą karty płatniczej lub smartfona, pasażer może kupić maksymalnie 9 biletów każdego rodzaju: normalnych lub ulgowych. Płatność zostaje zapisana w systemie za pomocą elektronicznego numeru - tokena - który posłuży kontrolerom do sprawdzenia biletów. Przy kontroli wystarczy przyłożyć kartę lub telefon do terminala, a system przekaże informacje o zakupionych biletach.

- Pasażerowie mogą być spokojni o bezpieczeństwo swoich transakcji płatniczych. Płatności zbliżeniowie są w pełni bezpieczne. Czuwają nad tym zarówno systemy bankowe, jak i systemy naszej firmy. Program pilotażowy w Toruniu będzie piątym systemem tego typu obsługiwanym przez naszą firmę. Obsługujemy 335 tys. terminali płatniczych w Polsce i 9 krajach Europy - dodaje Zbigniew Drohobycki, ekspert ds. marketingu i PR eService sp. z o.o.

Pilotaż odbędzie się na linii tramwajowej 1 i 1N. - Obecnie przygotowujemy pojazdy, które zostały wyselekcjonowane i będą osbługiwać linię 1 i 1N w trakcie pilotażu biletu elektronicznego. Wszystkie pojazdy na tej linii będą odpowiednio oznakowane przy drzwiach, informując, że w pojeździe znajduje się terminal - mówi prezes Miejskiego Zakładu Komunikacji w Toruniu Zbigniew Wyszogrodzki.

Do pobrania:


Aby zachęcić mieszkańców, którzy wezmą udział w pilotażu, do wyrażenia swoich spostrzeżeń i uwag przeprowadzony zostanie konkurs. Co miesiąc wyłonieni zostaną zwycięzcy w 3 kategoriach:

 • na największą ilość „tapnięć” pTKM tj. zbliżeń tej karty do terminala systemu biletu elektronicznego w pojeździe - w okresie 1 miesiąca kalendarzowego,
 • na największą ilość operacji zakupu biletu na przejazd z wykorzystaniem bankowej karty płatniczej bądź smartfona z funkcją NFC - w okresie 1 miesiąca kalendarzowego,
 • na najlepsze hasło promujące kartę miejską – przesłane w okresie danego miesiąca kalendarzowego.

Osoby korzystające z testowanego systemu po wypełnieniu ankiety, która będzie dostępna od 1 kwietnia 2019 r., będą mogły wziąć udział w zadeklarowanej kategorii konkursowej. Co miesiąc do wygrania będzie: zasilenie ePortmonetki na pTKM w wysokości ceny biletu miesięcznego na wszystkie linie tramwajowe, bon towarowy do jednej z toruńskich galerii handlowych o wartości 100 zł, gra „Monopoly edycja Toruń”, bądź kamerka sportowa. Na koniec pilotażu spośród zwycięzców I miejsca w każdej z kategorii wybrani zostaną laureaci, którzy otrzymają nagrodę główną w postaci smartfona o wartości ok. 1.500 zł bądź smartwacha Garmin Vivoactive 3 – z usługą płatności zbliżeniowych GarminPay o wartości ok. 1.100 zł.

W konkursie mogą wziąć udział pasażerowie komunikacji miejskiej w Toruniu, którzy ukończyli 13 rok życia, korzystają odpłatnie z przejazdu na liniach objętych pilotażowym systemem biletu elektronicznego, z wykorzystaniem karty miejskiej, bankowej karty płatniczej lub smartfona, wypełnią czytelnie wszystkie rubryki ankiety dot. pilotażowego systemu biletu elektronicznego i zadeklarują swój udział w konkursie, zaznaczając w pyt. 19 ankiety odp. „tak”, dołączą do ankiety zgłoszenie udziału w konkursie wraz z niezbędnymi danymi. Szczegóły zawiera Regulamin konkursu organizowanego w ramach pilotażowego programu „System biletu elektronicznego w komunikacji miejskiej w Toruniu”.

Fot. Małgorzata Litwin

Najczęściej czytane aktualności

 • Miasto
  Prezydent Miasta Torunia co roku przyznaje stypendia i nagrody dla zdolnych uczniów. W 2019 roku obowiązują nowe zasady przyznawania tych świadczeń.
 • Kultura, Miasto
  Mieszkańcy Stawek spotkali się w niedzielę 19 maja 2019 r. na rodzinnym festynie parafialno-osiedlowym.
 • Miasto
  13 maja 2019 roku rusza nabór do klas I liceów, techników i szkół branżowych I stopnia. Na rok szkolny 2019/2020 przygotowano w sumie ponad 5100 miejsc dla absolwentów gimnazjów i szkół podstawowych.
 • Miasto
  W sobotę 18 maja 2019 r. w Centrum Kształcenia ustawicznego w Toruniu odbył się V Kongres Nauczycieli Wychowania Przedszkolnego. Temat tegorocznego Kongresu „Sprawdzone metody wychowania i edukacji małego dziecka”.Inicjatorem przedsięwzięcia było działające od 2002 r. w Toruniu, Stowarzyszenie Edukacji Przedszkolnej „Inicjatywa i Twórczość”,...
 • Drogi
  Miejski Zarząd Dróg informuje o utrudnieniach drogowych w Toruniu na przełomie maja i czerwca 2019 r. związanych z planowanymi pracami wodociągowo-kanalizacyjnymi.
 • Miasto
  Każdy pełnoletni mieszkaniec Torunia, pomimo braku zameldowania w mieście może złożyć wniosek o wpisanie do rejestru wyborców.
 • Kolejna produkcja, tym razem związana z grupą Republika i Toruniem, odnosi sukces na rynku filmowym.
 • Od dwudziestu lat świetlica „Antoninek” wspiera w potrzebie i organizuje czas dzieciom z toruńskich Wrzosów. W niedzielę 19 maja 2019 r. świętowała swój jubileusz.
 • Informacje dla wyborców, członków komisji oraz komitetów wyborczych.
 • Tradycje sportowe i atuty Torunia jako Europejskiego Miasta Sportu 2019 zostały zaprezentowane podczas pierwszej rundy Indywidualnych Mistrzostw Świata na żużlu. Turniej odbył się 18 maja 2019 roku na PGE Narodowym w Warszawie.
 • Ponad 200 młodych rowerzystów rywalizowało w niedzielę 19 maja 2019 roku na Motoarenie w wyścigach rowerowych zorganizowanych w ramach obchodów 10-lecia powstania najlepszego stadionu żużlowego na świecie.
 • Elana Toruń przegrała w niedzielę 19 maja 2019 r. z Olimpią Elbląg 1:2 i straciła szanse na awans do I ligi. A były one spore, zważywszy że GKS Bełchatów zakończył swoje spotkanie remisem.
 • Budynek przy ul. Słowackiego 114 zostanie poddany przebudowie i modernizacji, by swoją siedzibę miał tam Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie.
 • Życie codzienne w Toruniu w latach 1914-1920, u progu odzyskania niepodległości, jest tematem prelekcji, na którą zaprasza 22 maja 2019 r. Książnica Kopernikańska przy ul. Słowackiego 8.