Polacy zdominowali podium SGP2 | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Polacy zdominowali podium SGP2

Miasto, Sport
Data publikacji: 01 października 2022
Autor: Małgorzata Litwin
Dwaj żużlowcy ścigający się na torze Motoareny na tle napisu Toruń i herbu miasta

Mateusz Cierniak ze złotem, Jan Kvech ze srebrem, a Jakub Miśkowiak z brązem – tak zakończył się juniorski turniej Speedway Grand Prix 2, rozegrany 30 września 2022 r. na toruńskiej Motoarenie im. Mariana Rosego. Laury zwycięzcom wręczył zastępca prezydenta Torunia Zbigniew Fiderewicz.

Ostatni turniej SGP2 w Toruniu z udziałem żużlowców do lat 21 zdominowali Polacy. Finał był huśtawką nastrojów dla dwóch zawodników. Wiktor Lampart już witał się ze srebrnym medalem, by skończyć mistrzostwa poza podium. O losach pozycji od drugiej do czwartej w Speedway Grand Prix 2 zadecydowały zaledwie dwa punkty! Ostatecznie srebrny krążek wywalczył Czech Jan Kvech, który tym samym powtórzył po siedemnastu latach wyczyn swojego rodaka - Tomasa Suchanka, który w pamiętnym finale w austriackim Wiener Neustadt poległ z Krzysztofem Kasprzakiem, a o losach tytułu decydował... rzut monetą.

- Mogłem pojechać lepiej. Miałem problemy ze startem, a one były w piątek kluczowe. Udało się ostatecznie zająć drugie miejsce, co jest niesamowitym doświadczeniem. Jestem bardzo szczęśliwy z tego powodu - powiedział Jan Kvech zaraz po zawodach w rozmowie z reporterem Eurosportu, Sebastianem Szczęsnym.

Brązowy medal zdobył ten, który rok temu odbierał złoto, czyli Jakub Miśkowiak. Może on mówić o ogromnym szczęściu, bowiem o losach tego krążka decydował wyścig finałowy w Toruniu, w którym początkowo prowadził Wiktor Lampart, ale upadł Mateusz Świdnicki. W powtórce górą w starciu 21-latków był wychowanek WKM-u Wschowa.

- To dla mnie bardzo dobra pozycja, bo pierwsze dwie rundy nie były najlepsze w moim wykonaniu. W piątek w Toruniu był bardzo dobry i szybki tor, więc udało się odjechać dobre zawody. Trzecia pozycja w klasyfikacji generalnej jest bardzo dobrym wynikiem, bo byłem przed turniejem ósmy - przyznał Miśkowiak.

Złoty medal wywalczył Mateusz Cierniak, który w tegorocznym cyklu FIM Speedway Grand Prix 2 zdobył 56 punktów i tym samym wyprzedził rywali kolejno o 17 i 18 "oczek".
Dobre wyniki na krajowych torach sprawiły, że zawodnik Motoru Lublin uchodził za jednego z faworytów Indywidualnych Mistrzostw Świata Juniorów. Nikt chyba jednak nie spodziewał się tego, że ten wygra dwa pierwsze finały i będzie zdecydowanie rozdawał karty w młodzieżowym czempionacie. I to mu się udało.

- To była dla mnie trudna noc. Nie wszystko wychodziło mi tak, jakbym tego oczekiwał, ale udało się to zrobić. Dziękuję wszystkim, którzy tutaj są. Cały sezon wierzyłem, że dam radę i dałem radę. Jest to niesamowite uczucie tutaj stać i mówić, że jestem mistrzem świata! Nie do końca mogę w to jeszcze uwierzyć - powiedział Cierniak na gorąco po 18. biegu zawodów, kiedy zapewnił sobie tytuł mistrzowski.

Tekst na podstawie: Sportowe Fakty/Konrad Cinkowski

Fot. Sławomir KowalskiNajczęściej czytane aktualności

 • Kultura, Miasto
  Rozpoczęła się 15. edycja festiwalu Sztuki Natury. W toruńskich galeriach i centrach kultury można podziwiać wystawy sztuk wizualnych inspirowanych przyrodą.
 • Kultura, Miasto
  Silnie związane z Toruniem flisackie tradycje zostały wpisane na listę reprezentatywną niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości UNESCO!
 • Na zdjęciu: charakterystyczny biały namiot, którym stanowi zadaszenie nad boiskiem na osiedlu Przy Skarpie
  Miasto, Sport
  Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji odbudował i ponownie postawił powłokę nad pełnowymiarowym boiskiem do piłki nożnej przy ul. Przy Skarpie. Charakterystyczny biały balon, a mówiąc fachowo, powłoka pneumatyczna, jest z powrotem na swoim miejscu.
 • Miasto
  Niezwykły, świątecznie iluminowany i rozbrzmiewający kolędami tramwaj zgodnie z tradycją rozpocznie w Mikołajki, 6 grudnia 2022 r. kursowanie po ulicach Torunia. Podczas jego pierwszego przejazdu nie zabraknie niespodzianek.
 • Zdjęcie przedstawia dzieci w czapkach św. Mikłaja biegnące ulicą Szeroką
  Miasto, Sport
  W niedzielę, 4 grudnia 2022 r. wystartuje jubileuszowy XX FESTIWAL BIEGÓW ŚWIĘTYCH MIKOŁAJÓW. Dzień wcześniej, 3 grudnia 2022 r., na Rynku Staromiejskim w godz. 11:00 – 12:30, odbędą się imprezy dla dzieci, w tym BIEG MIKOŁAJKA.
 • Bieg Św. Mikołajów w Toruniu odbędzie się 4 grudnia.
  Miasto
  W najbliższą niedzielę 4 grudnia 2022 r. w godzinach od 11.30 do 14.30 ulicami Torunia pobiegną Święci Mikołajowie.
 • Prace przy budowie nowej linii tramwajowej idą w dobrym tempie. Na odcinku od pl. NOT do przejazdu kolejowo-drogowo-tramwajowego na ul. Legionów zaawansowanie robót wynosi 64 procent, a dalej – od przejazdu wzdłuż ul. Polnej, Ugorów i Watzenrodego – 80 procent.
 • Zawodnicy klubu sportowego Laguna 24 Toruń walczyli o medale w finale Klubowego Pucharu Polski i jednocześnie Zimowych Mistrzostwach Polski w pływaniu w płetwach. Zdobyli 32 medale indywidualne i 4 medale w sztafetach.
 • Pod Pomnikiem Artylerii Polskiej oraz na terenie poligonu Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia w Toruniu przez dwa dni odbywały się uroczystości z okazji Święta Wojsk Rakietowych i Artylerii.
 • Apel o wsparcie obywateli Ukrainy i pomoc w zgromadzeniu dla nich rzeczy niezbędnych do przetrwania zimy w walczącym kraju wystosował prezydent Torunia Michał Zaleski.
 • W Toruńskim Centrum Aktywności Lokalnej 2.Piętro przy ul. Konopnickiej 13 odbyło się bezpłatne szkolenie dot. tworzenia wartościowych treści w sieci. Warsztaty były częścią programu Firmy Jutra prowadzonego przez Google, PFR i OChK.
 • Specjalistyczny Szpital Miejski im. Mikołaja Kopernika w Toruniu otrzymał prestiżowe, najwyższe wyróżnienie - Status Diamentowy od Inicjatywy Angels oraz Europejskiej Organizacji Udarowej za leczenie udarów mózgu w III kwartale 2022 roku.
 • W związku z obchodami święta Radia Maryja w sobotę 3 grudnia 2022 r. zostaną wprowadzone zmiany w organizacji ruchu, które obejmą ulicę Żwirki i Wigury, Drogę Starotoruńską oraz ulicę Bema.
 • 1 grudnia 2022 r. minęła 28. rocznica śmierci Honorowej Obywatelki Torunia Wandy Szuman, nestorki toruńskiej pedagogiki, twórczyni miejscowego oddziału PCK i pionierki rehabilitacji osób niepełnosprawnych.