Piękno polskich zabytków i przyrody | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Piękno polskich zabytków i przyrody

Kultura, Miasto
Data publikacji: 17 września 2021
Autor: Magdalena Winiarska
Na zdjęciu: kobiety oglądają zdjęcia na wystawie obiektów na liście UNESCO

Wystawa zdjęć polskich obiektów wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO została otwarta w Muzeum Twierdzy Toruń.

Otwarcie wystawy nastąpiło w dniu 17 września 2021 r. W murach Muzeum Twierdzy Toruń przybyłych gości powitał Zbigniew Fiderewicz, zastępca prezydenta Torunia i jednocześnie prezes Stowarzyszenia Liga Miejsc Światowego Dziedzictwa w Polsce, które tę wystawę zorganizowało. - Powstanie wystawy wynikało z potrzeby znalezienia skutecznego sposobu na promocję i upowszechnianie wiedzy o polskich obiektach światowego dziedzictwa UNESCO w trudnym czasie ograniczeń wynikających z epidemii koronawirusawyjaśniał Zbigniew Fiderewicz.

Prace nad przygotowaniem wystawy trwały kilka miesięcy, a jej powstanie stanowi efekt współpracy i zaangażowania wszystkich członków Stowarzyszenia. W realizację przedsięwzięcia zaangażowany był również członek wspierający Stowarzyszenie – Muzeum Okręgowe w Toruniu, które opracowało wystawę od strony zarówno graficznej, jak i merytorycznej.

- Cieszy nas, że ta wystawa powstała właśnie w Toruniu i że stąd będzie mogła trafić do miejsc, które są współpartnerami Ligi Miejsc Światowego Dziedzictwa w Polsce, a także do polskiego parlamentu – mówił prezydent Michał Zaleski, podkreślając z dumą, że toruński zespół staromiejski, który od blisko 24 lat znajduje się na liście UNESCO, pięknieje z roku na rok i zachwyca turystów tak krajowych, jak i zagranicznych.

Na 20 planszach wystawowych zaprezentowane są fotografie i opisy przedstawiające walory polskich obiektów. Zobaczyć można takie miejsca, jak  m.in. Białowieski Park Narodowy, kopalnia soli w Wieliczce, starówki Warszawy, Torunia, Krakowa, Zamościa, muzeum w Oświęcimiu, zamek w Malborku, kościoły pokoju w Świdnicy i Jaworze.

- Założenie przy tworzeniu wystawy było takie, aby przedstawić wszystkie obiekty, które są pod opieką stowarzyszenia. Plansze są dwujęzyczne, posiadają podstawowe informacje, a także kod, poprzez który przechodzimy do strony w większą ilością wiadomości. Pojawia się także kryterium wpisu na listę UNESCO i informacja za co dany obiekt się na niej znalazł – wyjaśnił kurator wystawy Robert Żytkowski.

Wystawa czynna będzie do 17 wrześnie 2021 r. przez co najmniej dwa tygodnie. Jest ciekawym elementem zwiedzania całego obiektu Muzeum Twierdzy Toruń.



Stowarzyszenie Lokalna Organizacja Turystyczna „Liga Miejsc Światowego Dziedzictwa w Polsce” powstało w październiku 2005 roku w Zamościu. Oficjalnie rozpoczęło działalność 15 marca 2006 roku pod pierwotną nazwą Lokalna Organizacja Turystyczna „Liga Polskich Miast i Miejsc UNESCO”. Członkami Ligi są podmioty i osoby reprezentujące polskie obiekty wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO, a także jednostki samorządu terytorialnego, na terenie których znajdują się te dobra. Do Stowarzyszenia mogą również przystępować organizacje, które realizują zadania zbieżne z zadaniami statutowymi Ligi. Stowarzyszenie zrzesza obecnie opiekunów i zarządców większości polskich obiektów światowego dziedzictwa. Siedziba władz Ligi znajduje się obecnie w Toruniu, gdzie mieści się biuro Stowarzyszenia. Celem funkcjonowania Stowarzyszenia „Liga Miejsc Światowego Dziedzictwa w Polsce” jest inicjowanie i wspieranie działań zmierzających do utrzymania w dobrym stanie, właściwego wykorzystania i promocji polskich obiektów wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO, jak również uznanych za Pomniki Historii. Istotnym narzędziem realizacji tych zamierzeń jest podejmowanie przez członków Ligi wspólnych przedsięwzięć promocyjnych w kraju i poza granicami Polski, gromadzenie i udostępnianie informacji turystycznych o polskich obiektach światowego dziedzictwa, współpraca z krajowymi i zagranicznymi organizacjami turystycznymi, prowadzenie wspólnych działań edukacyjnych oraz pozyskiwanie funduszy na ich rewitalizację. Ponadto Liga działa na rzecz współpracy i wymiany doświadczeń, wspiera starania członków o zachowanie właściwego stanu obiektów i udziela wsparcia finansowego na realizację prac konserwatorskich i restauratorskich.

Fot. Adam Zakrzewski

Najczęściej czytane aktualności

  • Nabór do szkół ponadpodstawowych na rok szkolny 2024/2025
    Miasto
    13 maja 2024 r. rusza nabór do szkół ponadpodstawowych na rok szkolny 2024/2025.
  • Tomasz Krzysztyniak i prezydent Torunia Paweł Gulewski
    Miasto
    12 maja obchodzimy Międzynarodowego Dzień Pielęgniarek i Położnych. Życzenia z okazji święta złożył prezydent Torunia Paweł Gulewski.
  • Rafał Pietrucień i Dagmara Zielińska będą zastępcami Prezydenta Miasta Torunia Pawła Gulewskiego
    Miasto
    Poznaliśmy nazwiska dwóch z trzech zastępców Prezydenta Miasta Torunia Pawła Gulewskiego. Są nimi Rafał Pietrucień i Dagmara Zielińska.
  • Kultura, Miasto, Sport
    Zespołu Pieśni i Tańca „Młody Toruń" obchodzi 60-lecie obecności na scenie. 11 maja 2024 r. w Baju Pomorskim odbył się koncert okolicznościowy z udziałem wychowanków i absolwentów, którzy zaprezentowali znane utwory ludowe.
  • Miasto, Sport
    Po raz 13. ulicami Torunia przebieli uczestnicy Run Toruń. Rywalizacja odbywała się na dystansie 5 i 10 km. Dodatkowe trasy przygotowano dla dzieci i młodzieży.
  • Kultura, Miasto
    Na placu przy kościele pw. Matki Bożej łaskawej odbył się XXIV Festyn Parafialny w Czerniewicach.
  • Zgodnie z tradycją toruńskich Piernikaliów prezydent Torunia Paweł Gulewski przekazał żakom klucze do miasta.
  • Po dramatycznym meczu siatkarze CUK Aniołów Toruń zwyciężyli Spartę Grodzisk Mazowiecki 3:2 i wykonali pierwszy krok do awansu w rozgrywanym w Toruniu turnieju finałowym 2.ligi.
  • 15. edycja Międzynarodowego Festiwalu Grafiki Projektowej Plaster już trwa! Wystawę plakatu i ilustracji z Ameryki Południowej i Meksyku można oglądać w Centrum Sztuki Współczesnej do 27 lipca.
  • W ten weekend w Toruniu królują studenci i siatkówka. Ci pierwsi świętują Piernikalia. Nasi siatkarze CUK Anioły zaś walczą o awans do pierwszej ligi.
  • Przedstawiciele drużyny siatkarskiej CUK Anioły Toruń odwiedzili prezydenta Pawła Gulewskiego. Podczas spotkania Wilfredo León wręczył włodarzowi Torunia koszulkę klubową.
  • W piątek 10 maja 2024 r. w obrębie toruńskiej starówki odbył się krajoznawczo - historyczny Marsz na Orientację "Śladami toruńskich flisaków".
  • Trwa rozbudowa Szosy Okrężnej. Inwestycja jest realizowana na odcinku od ul. Łukasiewicza do Trasy Prezydenta Raczkiewicza.
  • Młodzież, która chce kształcić się w różnych zawodach, może zdobywać praktyczne umiejętności w nowoczesnych pracowniach, które funkcjonują w toruńskich szkołach. To ważna informacja szczególnie dla ósmoklasistów – 13 maja 2024 r. rusza rekrutacja do szkół ponadpodstawowych.