Piękno polskich zabytków i przyrody | www.torun.pl

Piękno polskich zabytków i przyrody

Kultura, Miasto
Data publikacji: 17 września 2021
Autor: Magdalena Winiarska

Pomarańczowy napis GłosujMY na niebieskim tle z chmurkami.

Od 16 do 25 października 2021 r.
głosujemy na projekty do Budżetu obywatelskiego Torunia na 2022 rok.

>>> Przejdź do informacji na temat głosowania

  

Na zdjęciu: kobiety oglądają zdjęcia na wystawie obiektów na liście UNESCO

Wystawa zdjęć polskich obiektów wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO została otwarta w Muzeum Twierdzy Toruń.

Otwarcie wystawy nastąpiło w dniu 17 września 2021 r. W murach Muzeum Twierdzy Toruń przybyłych gości powitał Zbigniew Fiderewicz, zastępca prezydenta Torunia i jednocześnie prezes Stowarzyszenia Liga Miejsc Światowego Dziedzictwa w Polsce, które tę wystawę zorganizowało. - Powstanie wystawy wynikało z potrzeby znalezienia skutecznego sposobu na promocję i upowszechnianie wiedzy o polskich obiektach światowego dziedzictwa UNESCO w trudnym czasie ograniczeń wynikających z epidemii koronawirusawyjaśniał Zbigniew Fiderewicz.

Prace nad przygotowaniem wystawy trwały kilka miesięcy, a jej powstanie stanowi efekt współpracy i zaangażowania wszystkich członków Stowarzyszenia. W realizację przedsięwzięcia zaangażowany był również członek wspierający Stowarzyszenie – Muzeum Okręgowe w Toruniu, które opracowało wystawę od strony zarówno graficznej, jak i merytorycznej.

- Cieszy nas, że ta wystawa powstała właśnie w Toruniu i że stąd będzie mogła trafić do miejsc, które są współpartnerami Ligi Miejsc Światowego Dziedzictwa w Polsce, a także do polskiego parlamentu – mówił prezydent Michał Zaleski, podkreślając z dumą, że toruński zespół staromiejski, który od blisko 24 lat znajduje się na liście UNESCO, pięknieje z roku na rok i zachwyca turystów tak krajowych, jak i zagranicznych.

Na 20 planszach wystawowych zaprezentowane są fotografie i opisy przedstawiające walory polskich obiektów. Zobaczyć można takie miejsca, jak  m.in. Białowieski Park Narodowy, kopalnia soli w Wieliczce, starówki Warszawy, Torunia, Krakowa, Zamościa, muzeum w Oświęcimiu, zamek w Malborku, kościoły pokoju w Świdnicy i Jaworze.

- Założenie przy tworzeniu wystawy było takie, aby przedstawić wszystkie obiekty, które są pod opieką stowarzyszenia. Plansze są dwujęzyczne, posiadają podstawowe informacje, a także kod, poprzez który przechodzimy do strony w większą ilością wiadomości. Pojawia się także kryterium wpisu na listę UNESCO i informacja za co dany obiekt się na niej znalazł – wyjaśnił kurator wystawy Robert Żytkowski.

Wystawa czynna będzie do 17 wrześnie 2021 r. przez co najmniej dwa tygodnie. Jest ciekawym elementem zwiedzania całego obiektu Muzeum Twierdzy Toruń.Stowarzyszenie Lokalna Organizacja Turystyczna „Liga Miejsc Światowego Dziedzictwa w Polsce” powstało w październiku 2005 roku w Zamościu. Oficjalnie rozpoczęło działalność 15 marca 2006 roku pod pierwotną nazwą Lokalna Organizacja Turystyczna „Liga Polskich Miast i Miejsc UNESCO”. Członkami Ligi są podmioty i osoby reprezentujące polskie obiekty wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO, a także jednostki samorządu terytorialnego, na terenie których znajdują się te dobra. Do Stowarzyszenia mogą również przystępować organizacje, które realizują zadania zbieżne z zadaniami statutowymi Ligi. Stowarzyszenie zrzesza obecnie opiekunów i zarządców większości polskich obiektów światowego dziedzictwa. Siedziba władz Ligi znajduje się obecnie w Toruniu, gdzie mieści się biuro Stowarzyszenia. Celem funkcjonowania Stowarzyszenia „Liga Miejsc Światowego Dziedzictwa w Polsce” jest inicjowanie i wspieranie działań zmierzających do utrzymania w dobrym stanie, właściwego wykorzystania i promocji polskich obiektów wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO, jak również uznanych za Pomniki Historii. Istotnym narzędziem realizacji tych zamierzeń jest podejmowanie przez członków Ligi wspólnych przedsięwzięć promocyjnych w kraju i poza granicami Polski, gromadzenie i udostępnianie informacji turystycznych o polskich obiektach światowego dziedzictwa, współpraca z krajowymi i zagranicznymi organizacjami turystycznymi, prowadzenie wspólnych działań edukacyjnych oraz pozyskiwanie funduszy na ich rewitalizację. Ponadto Liga działa na rzecz współpracy i wymiany doświadczeń, wspiera starania członków o zachowanie właściwego stanu obiektów i udziela wsparcia finansowego na realizację prac konserwatorskich i restauratorskich.

Fot. Adam Zakrzewski

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu: połamane drzewo
  Miasto
  W piątek 22 października 2021 roku utrzyma się w Toruniu silny wiatr.
 • Na zdjęciu zastępca prezydenta Torunia Paweł Gulewski trzyma upominek
  Kultura, Miasto
  Grupa mieszkańców partnerskiej Lejdy zgodnie z tradycją co roku odwiedza nasze miasto w okresie jesiennym. 21 października 2021 r. w Sali Rady Ratusza Staromiejskiego spotkał się z nimi zastępca prezydenta Torunia Paweł Gulewski.
 • Na zdjęciu: wejście do budynku Powiatowego Urzędu Pracy dla Miasta Torunia
  Miasto
  Od 1 lipca 2021 r. istnieje możliwość ubiegania się o przyznanie bonu na zasiedlenie w wysokości 9 000,00 zł finansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach projektu „Aktywizacja osób młodych pozostających bez pracy w Toruniu (V)” Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój.
 • Na zdjęciu: budynek Urzędu Miasta Torunia
  Miasto
  Rada Miasta Torunia przyjęła zmiany w budżecie miasta na rok 2021 i Wieloletniej Prognozie Finansowej miasta Torunia na lata 2021-2050. Miało to miejsce podczas 35. Sesji Rady Miasta Torunia, która odbyła się w dniu 21 października 2021 r.
 • Budynek CSW i żółte liście
  Kultura, Miasto
  Wystawy Magdaleny Abakanowicz i innych rzeźbiarzy, a także grafik dziecięcych z całego świata dla miłośników kultury, 100. Rowerowa Masa Krytyczna i 38. Toruń Maraton dla aktywnych oraz wielka inauguracja sezonu siatkarskiego Aniołów Toruń dla kibiców – to tylko mała część propozycji weekendowych w Toruniu. 22-24 października 2021 r. na pewno nie...
 • publiczność ogląda wystawę w Galerii Dziecka
  Kultura, Miasto
  Po raz 22. toruńska Galeria i Ośrodek Plastycznej Twórczości Dziecka zorganizowała Międzynarodowe Biennale Grafiki Dzieci i Młodzieży. Wręczenie nagród i otwarcie wystawy pokonkursowej odbyło się 21 października 2021 r.
 • Na stronie internetowej online.ecfcamerimage.pl oglądać można filmy poświęcone architekturze i architektom. Europejskie Centrum Filmowe Camerimage w ramach wydarzenia towarzyszącego wystawie podsumowującej konkurs na koncepcję architektoniczną ECFC prezentuje 4 filmy dokumentalne, składające się na przegląd filmów „Architektura w oku kamery /...
 • Rozbiórki infrastruktury drogowej i porządkowanie terenu, zabezpieczanie cennych przyrodniczo warstw gleby – tak obecnie przebiegają prace przygotowawcze do budowy nowej linii tramwajowej do tzw. osiedla Jar.
 • 21 października 2021 r. podczas 35. sesji Rady Miasta Torunia przyjęte zostały uchwały dot. określenia wysokości stawek podatku od nieruchomości oraz środków transportowych na 2022 rok.
 • W niedzielę 24 października 2021 r. na kierowców czekają utrudnienia spowodowane obecnością na ulicach zawodników biorących udział w 38. Toruń Maraton.
 • Przypominamy, że w związku z koniecznością awaryjnej naprawy przejazdu torowo-drogowego na skrzyżowaniu ul. Grudziądzkiej/ks. Gogi w sobotę 23 października 2021 r. w godz. 4:30-13:15 wstrzymany zostanie ruch tramwajów linii nr 4.
 • Są przykładem na to, jak połączyć świat nauki i biznesu, skomercjalizować wyniki badań naukowych i odnieść rynkowy sukces. Synthex Technologies to toruńska firma chemiczna, która działa w formule od akademickiego abstraktu do wdrożenia w praktyce przemysłowej.
 • W 82. rocznicę pierwszych straceń na Barbarce 24 października 2021 r. w Miejscu Pamięci Narodowej odbędą się uroczystości upamiętniające pomordowanych w 1939 r. mieszkańców Torunia.
 • Zmarła mjr Maria Biedermann-Kowalewska ps. „Myszka”, uczestniczka Powstania Warszawskiego, odznaczona Medalem Honorowym Prezydenta Miasta Torunia "Thorunium".