Estakada na średnicówce | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Estakada na średnicówce

Inwestycje
Data publikacji: 15 stycznia 2015
Autor: Małgorzata Litwin

Nad ulicą Skłodowskiej-Curie, torami kolejowymi i tramwajowymi powstaje ogromna estakada. To II etap budowy Trasy Średnicowej Północnej.  

Po oddanym w ubiegłym roku do użytku odcinku średnicówki od Szosy Chełmińskiej do ul. Grudziądzkiej obecnie powstaje jej kolejny, ponad 3-km odcinek: od ul. Grudziądzkiej poprzez ul. Skłodowskiej-Curie aż do włączenia się w układ drogowy trasy mostowej w osi ul. Wschodniej. Na większości przebiegu będzie to droga jednojezdniowa, dwupasowa z drogami rowerowymi, chodnikami dla pieszych i zatokami autobusowymi, a także oświetleniem i sygnalizacją świetlną.

W ramach zadania budowana jest estakada, która zapewni bezkolizyjny przejazd nad ulicą Skłodowskiej-Curie, torami tramwajowymi i przebiegającymi w sąsiedztwie torami kolejowymi. Drogowcy z firmy Skanska wykonali już wszystkie podpory pod estakadę, a teraz rozpoczęli budowę 9 segmentów płyty ustroju nośnego, czyli elementu estakady, po którym będzie odbywał się ruch. Dwa z nich są już gotowe.

- Niebawem zaczniemy wykonywać ten element ustroju nośnego, który będzie przekraczał ulicę M.C. Skłodowskiej i torowisko tramwajowe, dlatego na tym odcinku będą ograniczenia w ruchu. Postaramy się jednak tak zorganizować prace, by te niedogodności dla kierowców były jak najmniejsze, a roboty odbywały się poza porannym i popołudniowym szczytem - zapewnia Daniel Barton, kierownik robót mostowych z ramienia firmy Skanska. 

Najciekawszym elementem powstającej estakady będzie przęsło nad torami kolejowymi. Najdłuższe ze wszystkich, będzie miało konstrukcję hybrydową, składających się z zespolonych elementów stalowych i betonowych. Pozostałe segmenty są żelbetowe sprężone.

Docelowo Trasa Średnicowa Północna będzie przebiegać aż za granice Torunia i w okolicy Przysieka dochodzić do Drogi Krajowej nr 80. Budowa obecnego odcinka potrwa do końca sierpnia 2015 r. Jej koszt to 107 mln zł. Projekt jest w 20% dofinansowany z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Najczęściej czytane aktualności

  • Na zdjęciu uczestnicy przyjęcia w ogrodzie
    Miasto
    15 czerwca 2024 r. Centrum Aktywności Lokalnej "Willa z Pasją" obchodziło 4. rocznice działalności. Przyjęcie urodzinowe odbyło się w ogrodzie willi.
  • Na zdjeciu: wręczenie nagrody Lindego
    Kultura, Miasto
    Anne Weber z Niemiec i Zbigniew Rokita z Polski – to laureaci Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. S.B. Lindego w 2024 r. Nagrody odebrali 16 czerwca 2024 r. podczas uroczystości w Ratuszu Staromiejskim.
  • Na zdjęciu: wnętrze kościoła św. Szczepana
    Miasto
    Kościół św. Szczepana obchodzi swoje 120-lecie. Uroczystości z tej okazji odbyły się 16 czerwca 2024 r.
  • Kultura, Miasto
    Święto Miasta zbliża się wielkimi krokami! W dniach 20 – 24 czerwca na torunian czeka cały szereg atrakcji, dzięki którym świętowanie urodzin Torunia stanie się jeszcze przyjemniejsze.
  • Na zdjęciu: młoda kobieta w jasnych włosach i zielonej sukience mierzy sobie ciśnienie
    Miasto
    Specjaliści z Miejskiej Przychodni Specjalistycznej przeprowadzali badania oraz udzielali porad podczas Dnia Zdrowia, jaki został zorganizowany w CH Toruń Plaza 15 czerwca 2024 r.
  • Na zdjęciu: dzieci bawią się na boisku
    Miasto
    Tradycyjny festyn rodzinny na Rudaku przyciągnął 15 czerwca 2024 r. na teren Szkoły Podstawowej nr 17 rzesze mieszkańców tego osiedla.
  • W związku z prognozowanymi opadami burzowymi w nocy z 15 na 16 czerwca 2024 r. może wystąpić zagrożenie hydrologiczne wraz z lokalnymi podtopieniami.
  • Z okazji 100-lecia maratonu w Polsce 15 czerwca 2024 r. na Stadionie Miejskim rozegrano biegi sztafetowe, w których łącznie wystąpiły 93 drużyny.
  • Koncertem „Amerykański sen”zakończyła swój 45. jubileuszowy sezon artystyczny Toruńska Orkiestra Symfoniczna. 14 czerwca 2024 r. w CKK Jordanki po raz pierwszy także wręczono Muzy TOS-u – statuetki wyróżniające mecenasów i przyjaciół instytucji.
  • Z okazji 46-lecia partnerstwa miast Torunia i Getyngi w Teatrze Baj Pomorski wystawiony został spektakl „Weltmajstry” w reż. Roberta Talarczyka.
  • W sobotę 15 czerwca 2024 r. na drodze powiatowej nr 2036 od Świetlicy Wiejskiej w Młyńcu Drugim w kierunku Mierzynka do skrzyżowania z ulicą Farmerską na wysokości "figurki" w godz. 10:30-15:00 odbędzie się wyścig kolarski i droga będzie nieprzejezdna.
  • Złotym Aniołem dla Damy Polskiego Kina podczas MFF Tofifest. Kujawy i Pomorze wyróżniane są wyjątkowe artystki o bogatym dorobku filmowym i teatralnym.
  • W Gdańsku trwa 44. Międzynarodowy Zjazd Miast Nowej Hanzy. W wydarzeniu biorą udział przedstawiciele Torunia.
  • W weekend wchodzimy koncertowo – muzyką zza oceanu zamyka swój 45. sezon Toruńska Orkiestra Symfoniczna. W sobotę zaś rozgośćmy się na śniadaniu na trawie w Parku Miejskim i przestudiujmy kolejne wydarzenia, których czeka nas co nie miara.