Ruszają Dysputy Nawarryjskie | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Ruszają Dysputy Nawarryjskie

Kultura
Data publikacji: 21 października 2009
Autor: admin_vobacom

27 października 2009 r. w Dworze Artusa zostaną zainaugurowane Dysputy Nawarryjskie w Toruniu – cykl otwartych dla publiczności wykładów profesorów Uniwersytetu Nawarry w Pampelunie.

Dysputy Nawarryjskie będą odbywać się w Toruniu co miesiąc przez cały akademicki rok 2009/2010. Inicjatorami wydarzenia są rektor Uniwersytetu Nawarry profesor Angel Jose Gomez Montoro, który objął patronatem honorowym całość przedsięwzięcia i wyraża gotowość do wzięcia udziału w jednym z wykładów, a także konsul honorowy RP w Pampelunie Angel Tellechea Goyena. Wykłady odbywają się  również pod patronatem marszałka województwa Piotra Całbeckiego, prezydenta Torunia Michała Zaleskiego i rektora Uniwersytetu Mikołaja Kopernika prof. Andrzeja Radzimińskiego. Dysputy Nawarryjskie nawiązują do źródeł narodzin uniwersytetu - w wiekach średnich na wykładowcach spoczywał obowiązek przeprowadzania w roku akademickim debat prywatnych i publicznych na wybrany przez niego lub zaproponowany przez słuchaczy temat.

Pierwszy wykład – we wtorek 27 października 2009 r., godz. 19.00, Sala Wielka Dworu Artusa - wygłosi profesor Uniwersytetu Nawarra Jesus Tanco Lerga (patrz niżej). Temat wykładu – „W obliczu kryzysu dziennikarstwa tradycyjnego: poszukiwanie i przekaz prawdy jako wymogi dobrej informacji”. Wykład będzie tłumaczony. Po wykładzie przewidziana jest krótka konferencja prasowa i poczęstunek hiszpański. Wstęp wolny.

W Dysputach Nawarryjskich wezmą udział pracownicy naukowi, profesorowie różnych dziedzin Uniwersytetu Nawarry. Wykłady obejmują sferę zagadnień  związanych z naukami ścisłymi, przyrodniczymi, zajmującymi się człowiekiem i jego wytworami kulturowo-duchowymi. Wykłady będą odbywały się od października 2009 roku do czerwca 2010 roku. Mają one charakter otwarty i będą skierowane m.in. do pracowników naukowych uczelni, studentów i inteligencji nie zajmującej się pracą naukową. Dysputy Nawarryjskie mają bardzo szeroki kontekst, tak aby stanowiły ważne wydarzenie naukowe i kulturalne. Każdy uczestnik będzie mógł wpływać na przebieg dysputy, stawiać tezy i szukać odpowiedzi na nurtujące go pytania. Można to robić również, wysyłając maila na adres: dysputy@gmail.com

Kolejne wykłady w ramach Dysput Nawarryjskich w Toruniu będą okazją do spotkania z następującymi profesorami Uniwersytetu Nawarra: Juan Manuel Mora (prof. dziennikarstwa, wicerektor ds. komunikacji instytucjonalnej UN), Jose Antonio Fernandez (Katedra Camino de Santiago), Jesus Tanco (Komunikacja – Dziennikarstwo), Maria Iraburu (prof. Biochemii i Biologii Molekularnej, wicerektor ds. wewnętrznych uniwersyteckich), Pedro Lozano Bartolozzi (prof. Międzynarodowych Relacji Instytucjonalnych), Maria Eugenia López Jacoiste (Wydział Prawa, dyrektor Centrum Studiów Europejskich), Manuel Casado (dyr. Departamentu Lingwistyki Hiszpańskiej i Języków Nowożytnych), Ignacio Arellano (dyr. Departamentu Literatury Hiszpańskiej i Teorii Literatury), Iefe (Wydział Ekonomii), Juan Luis Lorda (Wydział Teologii). Prelegenci zostali wskazani wstępnie przez rektorat Uniwersytetu Nawarry jako wykładowcy Dysput Nawarryjskich. Uniwersytet zastrzega sobie jednak możliwość zmiany prelegenta.

Prof. Jesus Tanco Lerga

Doktor nauk informacyjnych na Uniwersytecie Nawarry, wicedyrektor Wydziału Oświaty Rządu Nawarry 1979-81; Turystyki i Kultury 1981-83; pracownik Archiwum Administracyjnego Rządu Nawarry 1983-2005, następnie rozpoczyna trwającą do dziś pracę na Uniwersytecie Nawarry jako odpowiedzialny za relacje zewnętrzne, jest profesorem Wydziału Komunikacji. Autor wielu książek i publikacji poświęconych historii Nawarry, jej kultury, a także fenomenu Camino de Santiago (Szlaku św. Jakuba), współautor Encyklopedii Nawarry. Był przewodniczącym Stowarzyszenia Dziennikarzy Nawarry oraz Stowarzyszenia Przyjaciół Camino de Santiago w Nawarze, które założył i do dzisiejszego dnia jest w zarządzie. Był członkiem zarządu głównego Centralnych Obchodów Roku Jubileuszowego Jakubowego w 1999 r. oraz Starszym Bratem Powszechnego Arcybractwa Apostoła Jakuba, członkiem komitetu redakcyjnego pisma Jakubus, przez 20 lat redaktorem naczelnym czasopisma Estafeta Jacobea i przewodniczącym Generalnego Kongresu Jakubowego w 1996 roku w Pampelunie. Bierze udział w wielu konferencjach poświęconych promocji Szlaku św. Jakuba, m.in. w Belgii, Włoszech oraz wielu miastach Hiszpanii.

Najczęściej czytane aktualności

  • Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy z lotu ptaka
    Kultura, Miasto, Sport
    Ten weekend to petarda! Naukowa petarda, czyli znakomity piknik w Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy, a także koncerty i warsztaty dla mam, wszak w niedzielę obchodzą swoje święto.
  • Będą zmiany w komunikacji miejskiej na Podgórzu
    Miasto, MZK
    Znamy efekt konsultacji w sprawie kursowania komunikacji miejskiej na Podgórzu. Uzgodnione zmiany zaczną obowiązywać od 1 czerwca 2024 r.
  • Miasto
    Podczas sesji w dniu 23 maja 2024 r. Rada Miasta Torunia przyjęła uchwały w sprawie ustalenia liczby i rodzajów stałych komisji oraz w sprawie powołania ich składów osobowych.
  • Prezydium Rady Miasta Torunia w kadencji 2024-2029_fot_Małgorzata Litwin
    Miasto
    Poznaliśmy wiceprzewodniczących Rady Miasta Torunia. Radni, w głosowaniu tajnym, wybrali trzy osoby: Edytę Macieję-Morzuch, Marcina Czyżniewskiego oraz Michała Jakubaszka. 23 maja 2024 r. ukonstytuowało się prezydium Rady Miasta Torunia. Radni miejscy, zgodnie z uchwałą z dnia 7 maja 2024 r. dotyczącą liczby wiceprzewodniczących RMT, wybrali trzy...
  • Kultura, Miasto
    W Młynie Kultury 23 maja 2024 r. odbyła się uroczystość z okazji jubileuszu 60-lecia Galerii i Ośrodka Plastycznej Twórczości Dziecka.
  • Kultura
    22-24 maja 2024 r. w Toruniu po raz jedenasty odbywa się Międzynarodowy Kongres Azjatycki.
  • Podczas sesji w dniu 23 maja 2024 r. Rada Miasta Torunia przyjęła uchwały w sprawie ustalenia liczby i rodzajów stałych komisji oraz w sprawie powołania ich składów osobowych.
  • Poznaliśmy wiceprzewodniczących Rady Miasta Torunia. Radni, w głosowaniu tajnym, wybrali trzy osoby: Edytę Macieję-Morzuch, Marcina Czyżniewskiego oraz Michała Jakubaszka. 23 maja 2024 r. ukonstytuowało się prezydium Rady Miasta Torunia. Radni miejscy, zgodnie z uchwałą z dnia 7 maja 2024 r. dotyczącą liczby wiceprzewodniczących RMT, wybrali trzy...
  • Specjalistyczny Szpital Miejski im. Mikołaja Kopernika w Toruniu został ponownie uhonorowany przez Europejską Organizację Udarową (ESO) oraz Inicjatywę Angels za organizację i prowadzone leczenie udarów mózgu.
  • W sobotę 25 maja 2024 roku Towarzystwo Przyjaciół Dzieci Oddział Okręgowy w Toruniu serdecznie zaprasza na Toruńskie Zawody Boccie.
  • W sobotę 25 maja 2024 r. ulicami Torunia przejedzie Elegancka Rowerowa Masa Krytyczna. Początek wydarzenia o godzinie 16:00 na Rynku Nowomiejskim.
  • Ambasador Chin Sun Linjiang i Ambasador Kazachstanu Alim Kirabayev gościli 22 maja 2024 r.w Toruniu. Spotkał się z nimi prezydent Torunia Paweł Gulewski.
  • - W środę 22 maja od godz. 17:00 aż do godz. 2:00 dnia 23 maja 2024 r. na terenie miasta Toruń i powiatu toruńskiego prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć silne opady deszczu od 20 mm do 35 mm oraz porywy wiatru do 80 km/h. Lokalnie może wystąpić grad - informuje Toruńskie Centrum Zarządzania Kryzysowego.
  • W sobotę 25 maja 2024 r. w godz. od 10.00 do 15.00 na Rynku Nowomiejskim w Toruniu odbędą się oficjalne obchody święta Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej.