XV Probaltica pod znakiem Herberta | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

XV Probaltica pod znakiem Herberta

Kultura
Data publikacji: 05 maja 2008
Autor: admin_vobacom

1 maja 2008 r. w Toruniu rozpoczął się  XV Festiwal Muzyki i Sztuki Krajów Bałtyckich Probaltica. Podczas 12 koncertów wystąpi 500 artystów z 7 państw. Rozstrzygnięty też będzie Ogólnopolski Konkurs Kompozytorski poświęcony twórczości Zbigniewa Herberta.

Agnieszka Olszewska i Polsko-Litewska Orkiestra Kameralna

- Historia Probatiki to prawie piętnaście lat zmagań pomiędzy nurtem apollińskim i dionizyjskim w kulturze krajów bałtyckich. Któż doskonalej oddał ten bój niż Zbigniew Herbert w utworze "Apollo i Marsjasz"? Nie było więc lepszej myśli przewodniej dla tegorocznej Probaltiki, w ramach której odbywa się konkurs kompozytorski poświęcony twórczości wielkiego poety – pisze na stronie festiwalu jego dyrektor Henryk Giza.

Jak co roku festiwal będzie okazją do poznania twórców muzyki z krajów położonych w basenie Morza Bałtyckiego, zabrzmią utwory niemal wszystkich okresów. Podczas wielu koncertów grać będą ze sobą muzycy z różnych krajów.

Burzą oklasków została przyjęta inaugurująca Probaltikę 1 maja Orkiestra Symfoniczna Fiharmonii w Kaliningradzie z młodym pianistą Sergiejem Markinem. 2 maja zaprezentowali się z kolei muzycy Gotlands Blasarkvintett i Nordic Wind Quintet ze Szwecji, wykonując utwory rodzimych i francuskich kompozytorów.

Prawdziwie wiedeński klimat zapanował na toruńskim Rynku Staromiejskim 3 maja, gdy z okazji Święta Konstytucji w plenerze zagrała Litewsko-Polska Orkiestra Kameralna wraz z toruńskimi solistami: Agnieszką Olszewską (sopran) i Wiesławem Raczkowskim (tenor). Dyrygował Donatas Katkus z Litwy. Dwie godziny później w Dworze Artusa ten sam dyrygent poprowadził Orkiestrę Kameralną Św. Krzysztofa z Wilna, która zagrała wraz ze skrzypaczką Ingridą Rupaite.

Wydarzeniem festiwalu są zawsze koncerty Europejskiej Orkiestry Symfonicznej Probaltica, złożonej z muzyków z siedmiu państw, których poprowadzi łotewski dyrygent Imants Resnis. Jako solista wystąpi duński skrzypek Mikkel Futtrup. Wyjątkową atrakcją będzie zapewne możliwość posłuchania 40-osobowej orkiestry z Rygi grającej na koklach. Ciekawie zapowiada się również koncert estońskiego Orthodox Sacred Music Choir, który wykona Kanon Pokajanen oraz dzieła muzyki cerkiewnej.

Nie zabraknie oczywiście na festiwalu prezentacji polskich. 11 maja skrzypkowi Piotrowi Pławnerowi towarzyszyć będzie Toruńska Orkiestra Symfoniczna pod dyrekcją Mieczysława Jacka Błaszczyka. 14 maja Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Pomorskiej wystąpi wraz ze szwedzkimi pianistami Rebeccą Barham i Patrikiem Jablonskim. Całością dyrygować będzie brat pianisty Peter. Atrakcją z pewnością będzie występ Scholares Minores Pro Musica Antiqua z Poniatowej. Zespół 10 maja zaprezentuje nie tylko muzykę i śpiew, ale również taniec epoki renesansu.

Co roku gościem festiwalu jest wybitny kompozytor i dyrygent Krzysztof Penderecki. W tym roku jego obecność ma charakter szczególny, ponieważ twórca obchodzi 75. urodziny, co świetnie wpisuje się również w obchody 775. rocznicy lokacji Torunia. 2008 rok to także 55-lecie pracy artystycznej Krzysztofa Pendereckiego. Podczas koncertu Prezydenckiego, który odbędzie się 15 maja w Kościele p.w. Ducha Świętego, Orkiestra Symfoniczna i Chór Teatru Wielkiego w Warszawie, wraz z solistami, wykonają VIII Symfonię Pieśni Przemijania Krzysztofa Pendereckiego.

Na zakończenie festiwalu, 20 maja odbędzie się koncert laureatów  i rozstrzygnięcie Ogólnopolskiego Konkursu Kompozytorskiego poświęconego twórczości Zbigniewa Herberta. Napłynęło na niego kilkadziesiąt utworów. Nagrodzone zostaną zarejestrowane przez Polskie Radio i wydane w formie albumu. Zadaniem uczestników konkursu było napisanie pieśni do jednego z wierszy autora lub utworu inspirowanego jednym z tych wierszy.

Na większość koncertów obowiązują bezpłatne wejściówki, które odbierać można w kasie Ratusza Staromiejskiego oraz Dworu Artusa. Na część muzycznych wydarzeń sprzedawane będą cegiełki, z których dochód przeznaczony zostanie na szczytne cele.

Ważnym elementem festiwalu są również wystawy. W związku z tym, że występujących łączy wspólne morze, ekspozycja w Dworze Artusa nosić będzie tytuł „Na wodnym szlaku”. Złożą się na nią obrazy H. Baranowskiego, I. Boreckiej-Kwiecień, A. Lipniewskiego, M. Langowskiego, P. Olbrychowskiego i A. Orlińskiego. Ponadto pokazane zostaną fotogramy „Lodołamacze. Ocalić od zapomnienia” Cezarego Jakubowskiego, prace Jarosława Wróbla „Okręt z okładki” oraz modele statków pływających na morskich i wiślanych szlakach od czasów lokacji Torunia po schyłek XX w.

Tu znajdziesz program tegorocznej Probaltiki.

Najczęściej czytane aktualności

  • Kultura, Miasto
    Muzeum Okręgowe w Toruniu zaprasza na I Toruńską Noc Muzeów, która odbędzie się w sobotę 18 maja 2024 r. w godz. od 18:00 do 00.00.
  • Kultura, Miasto, Sport
    W ten weekend szykuje się duża dawka dobrej muzyki i historii. Wszystko za sprawą tegorocznego VIII Festiwalu Muzykofilia i I Toruńskiej Nocy Muzeów. Miłośników teatru zapraszamy na 38. Toruńskie Spotkania Teatrów Jednego Aktora. Wystąpią znani aktorzy, m.in. Sławomir Holland, Sonia Bohosiewicz, Piotr Kondrat i Wiesław Komasa. Z kolei dla fanów...
  • Na zdjęciu: samochody - mercedesy
    Miasto
    W niedzielę 19 maja 2024 r. odbędzie się kolejna edycja Ogólnopolskiego Zlotu Mercedes-Benz w Toruniu, która prawdopodobnie będzie największym na świecie tegorocznym spotkaniem fanów tej prestiżowej marki.
  • Pani Ambasador Węgier z prezydentem Gulewskim podczas wręczania pamiątkowych upominków
    Miasto
    Orsolya Zsuzsanna Kovács, Ambasador Węgier w Polsce, była gościem prezydenta Torunia Pawła Gulewskiego 17 maja 2024 r.
  • Kultura, Miasto
    Centrum Sztuki Współczesnej "Znaki Czasu" w Toruniu zaprasza na niezapomnianą noc pełną sztuki, dźwięków i inspirujących spotkań. Przyjdźcie z rodziną i przyjaciółmi – każdy znajdzie coś dla siebie!
  • Na zdjęciu: starsza pani w czerwonym żakiecie pokazuje plakaty informujące o Radzie Seniorów
    Miasto
    Prezydent Miasta Torunia ogłasza możliwości zgłaszania kandydatów na członków Rady Seniorów Miasta Torunia na lata 2024-2029.
  • W imieniu Toruńskiej Agencji Rozwoju Regionalnego zapraszamy przedsiębiorców do udziału w "Polsko-Litewskim Forum Biznesowym na Kujawach i Pomorzu". Forum odbędzie się w dniach 6-7 czerwca 2024 r. w Toruniu i Bydgoszczy. Udział jest bezpłatny.
  • Centrum Sztuki Współczesnej "Znaki Czasu" w Toruniu zaprasza na niezapomnianą noc pełną sztuki, dźwięków i inspirujących spotkań. Przyjdźcie z rodziną i przyjaciółmi – każdy znajdzie coś dla siebie!
  • Prezydent Miasta Torunia ogłasza możliwości zgłaszania kandydatów na członków Rady Seniorów Miasta Torunia na lata 2024-2029.
  • W ramach forum uczelni partnerskich projektu YUFE odbyło się spotkanie przedstawicieli uczelni członkowskich, w tym UMK, w którym udział wziął prezydent Paweł Gulewski.
  • W ten weekend szykuje się duża dawka dobrej muzyki i historii. Wszystko za sprawą tegorocznego VIII Festiwalu Muzykofilia i I Toruńskiej Nocy Muzeów. Miłośników teatru zapraszamy na 38. Toruńskie Spotkania Teatrów Jednego Aktora. Wystąpią znani aktorzy, m.in. Sławomir Holland, Sonia Bohosiewicz, Piotr Kondrat i Wiesław Komasa. Z kolei dla fanów...
  • Od 17 do 19 maja 2024 roku odbędzie się międzynarodowe wydarzenie sportowe nornic walking pod nazwą Festiwal UltraWR 2024.
  • 19 maja 2024 r. na toruńskiej Motoarenie odbędą się wyścigi rowerowe dla dzieci.
  • Ekonomista, samorządowiec doświadczony w dziedzinie opieki społecznej, procesów inwestycyjnych oraz informatyzacji administracji, będzie trzecim, obok Dagmary Zielińskiej i Rafała Pietrucienia, zastępcą Prezydenta Miasta Torunia Pawła Gulewskiego. Przedstawienie ostatniej osoby, która uzupełniła skład kierownictwa Urzędu Miasta Torunia w kadencji...